Black Metal Albums

To Nemesis ειναι οντως παρα πολυ καλος δισκος. Αλλα εγω προτιμω τα 2 πρωτα τους.

Το Shadowthrone ακουω τωρα μιας και τους θυμηθηκα.Δισκαρα και αυτο.Οπως και το Dark Medieval Times.

Τώρα οκ τι να πω…Τα αγαπάω αυτά τα κορίτσα…τους Satyricon δλδ.Αλλά έχω το εξής θεματάκι…Το καλύτερό μου to this day είναι και μάλλον θα είναι για πάντα το Shadowthrone…αλλά (και δώστε βάση) το Rebel Extavaganza έχει πιάσει την ουσία του bm όσο λίγα album.Δε λέω καλή είναι η μαύρη ατμόσφαιρα κλπ, αλλά για μένα το εν λόγω album είναι παγωμένο,βρώμικο και ψυχρό που δεν αφήνει χώρο στην ατμόσφαιρα.Την καθιστά περιττή.Και σε παγώνει μέχρι μέσα.All hail.

Aπο τους πρωτους μπλακ δισκους που αγορασα. :bow: Και τους ξεχασα στο τοπ 10…#-o

Ρε παιδες αυτοι οι Drudkh τι πινουν ?Σημερα ειδα οτι βγαλανε και νεο αλμπουμ.
Περυσι ειχαν βγαλει 2.Συνολικα απο το 2003 6 Full-length και ενα ep.
Και το περιεργο ειναι οτι τουλαχιστον 4 δισκοι τους ειναι κορυφαιοι!
Υποπτα πραγματα :-k

βασικα πιανω τι εννοεις. εμενα παντως πανω κατω μου αρεσουν τα album τους γενικα. και το volcano ηταν πολυ καλο αν και rock & black φαση (ετσι το χαρακτηριζω). το τελευταιο μονο δε μου εκανε τοσο αισθηση αλλα εχω σκοπο να το ξανακουσω.

αυτο που μου αρεσει ειναι οτι πολλα γκρουπ ‘ανακαλυψαν’ (λεμε τωρα) τους motorhead και εχουν βγει πολυ καλα αλμπουμακια που μεν μπλακ δεν ειναι αλλα παρολα αυτα σπερνουν (βλ. darkthrone, I, satyricon).

Υ.Γ. το dark medieval times δε το χω ακουσει αλλα δε προκειται να το τσεκαρω συντομα. δεν ειμαι τοσο του black, και εξ αλλου τα αγαπημενα μου απ το ειδος ειναι αυτα που θρασίζουν.

Ωραίοι…ξερό pagan black…έχουν και λίγα ψήγματα απο Agalloch :bow2: :bow2:
Ξέρω και γω τι πίνουν?..προφανώς χορταράκι απο τη μαμά γη :slight_smile:

Εχω 5 δισκους και ολοι ειναι φοβεροι.Σου δημιουργουν μια ωραια αισθηση.
Νομιζεις οτι εισαι σε καμια στεππα και κανεις βολτες.Το επισης καλο γιαυτους
ειναι οτι τραγουδανε στην μητρικη τους και μαλιστα μελοποιημενα ποιηματα
(τουλαχιστον σε 2 δισκους).Οποιος δεν τους ξερει να ριξει μια αυτια.
Παντως τεινει να γινει νεο trend αυτο το ειδος black με τα μεγαλα τραγουδια
και τις σαφεις folk αναφορες.

Ένα top 10 και από εμένα. Εικόνες δεν ποστάρω γιατί βαριέμαι να ψάχνω. Ορισμένα δεν είναι αμιγώς black αλλά δεν έχει καμιά σημασία.

[ol]
[li]Darthrone - A Blaze in the Northern Sky
[/li]

[li]Aura Noir - Deep Tracts Of Hell
[/li]

[li]Bathory - The Sign of the Black Mark
[/li]

[li]Rotting Christ - Thy Mighty Contract
[/li]

[li]Mayhem - De Mysteriis Dom Sathanas
[/li]

[li]Dissection - The Somberlain
[/li]

[li]Dodheimsgard - 666 International
[/li]

[li]Melechesh - Djinn
[/li]

[li]Leviathan - The Tenth Sub Level of Suicide
[/li]

[li]Destroyer 666 - Unchain The Wolves
[/li][/ol]

Καλα τα 7 πρωτα ειναι γνωστα και μη εξαιρετεα!Οι Destroyer 666 τοσο καλοι ειναι ?
Τους ανεφερες και σε αλλο τοπικ.Θα τους ψαξω.
Leviathan ειναι οι αμερικανοι ?Σαν Xasthur παιζουν η καμια σχεση ?
Melechesh να σου πω την αληθεια δεν μαρεσαν τα 3-4 τραγουδια που ακουσα.

:yes: :yes: :yes: :yes:

με την τελευταία σου φράση φωτογραφίζεις τους Moonsorrow…
(αντε να βγάλουν και οι Ιρλανδοί θεοί το νεό τους πόνημα,… ναι για τους Primordial λέω8) )

-Οι Destroyer 666 είναι θεοί και προτείνονται όλες οι κυκλοφορίες τους ανεξαιρέτως. Για όσους γουστάρουν black/thrash δεν υπάρχει καλύτερη πρόταση.

-Οι Leviathan είναι οι Αμερικανοί του Wrest και έχουν κάποιες ελαφρές ομοιότητες με Xasthur. Είναι απλά τέλειοι.

-Οι Melechesh είναι τρομερή μπάντα και φυσικά από 2-3 κομμάτια δεν κρίνεις ποτέ κανέναν. Αν γουστάρεις ανατολίτικα είναι οι καλύτεροι.

Θα ποστάρω και ένα εναλλακτικό top 10 κάποια στιγμή με πιο ψαγμένες προτάσεις.

να τσεκαρετε και τους lurker of chalice ειναι project me melh twn leviathan…εχουν βγαλει ενα album

Ποια μέλη των Leviathan? Οι Leviathan είναι one man band όπως και οι Lurker of Chalice, δηλαδή το ίδιο άτομο (ο Wrest) έχει και τα δύο project.

ναι εχεις δικιο λαθος δικο μου…project tou wrest einai…οπως και να χει γαμανε!

Δεν τρέχει τίποτα. Στο ίδιο ύφος κινούνται πάνω κάτω. Ο Wrest είναι μέγάλο (και πολύ άρρωστο) μυαλό. Έχω ακούσει τα δύο πρώτα demo και όντως σπέρνουν.

α btw η γνωμη σας για το καινουργιο darkthrone?το κατεβασα και γουσταρα τρελα!!αν και πιστευω οτι αρκετοι που γουσταρουν τις παλιες τους δουλειες θα ξενερωσουν

Είμαι ένας απ’ αυτούς που προτιμάν τις πρώτες δουλειές τους κυρίως και το προηγούμενο δεν μου χε κάτσει καλά. Παρόλα αυτά το νέο δισκάκι μου άρεσε πολύ. Ότι να ναι αλλά καλό.

Και εγω το βρηκα αρκετα καλο το τελευταιο.Καλυτερο απο το προηγουμενο.
Ενταξει τα πρωτα δεν τα φτανει αλλα ηταν και αλλες εποχες τοτε.

ενταξει πλεον οι darkthrone δεν την περνουν και πολλη στα σοβαρα την ολη φαση…και η γνωμη μου ειναι οτι καλα κανουν…για αυτο και το νεο album εχει εντονο το στοιχειο του χαβαλε με τιτλους οπως canadian metal,raised on rock klp…στην ουσια πιστευω οτι πλεον κανουν μια αναδρομη στις ριζες του black metal και παιζουν πραγματα που οι ιδιοι γουσταρουνε να ακουνε punk,old school thrash klp