Black Metal Albums

Λήκαρε καινούριο κομμάτι Varathron. Ακούγεται πολύ promising!:wink:

Το άκουσε κανείς άλλος;

Το Divizion S 187 το είχα κατεβάσει, αλλά δεν του είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία. Ξανακούγοντάς το και πάλι δεν με κέρδισε. Συμπαθητικό μεν, αλλά ως εκεί.

Το Mars on Earth δεν το έχω βρει ακόμα…

Α! Το Plutonium απ’ την άλλη μου άρεσε αρκετά.
Αν και ώρες ώρες ακούγεται μπερδεμένο, λίγο Thorns από δω λίγο Satyricon από κει κτλ, έχει στιγμές μέσα που το απογειώνουν. Και αυτό έχει σημασία. Και γι’ αυτό θα ξανακουστεί.

Πάμε να τσεκάρουμε το Sturmgeist τώρα!

Mια ομορφια σκετη ! Ωραια δουλεια !

Μιας και το ξεθαψα προσφατα καθως ειχα κατι μηνες να το ακουσω check out τους Ornias,Σουηδοι αλλα κοιταζουν προς Νορβηγια μερια με ισως καποια rock n roll διαθεση…Επισης cultιλα εξωφυλλο! :stuck_out_tongue:
Μην πει κανεις οτι δεν κουνισε το κεφαλακι του εστω και λιγο,θα δυσκολευτω να τον πιστεψω! :stuck_out_tongue:

Μιας και λεγατε περι Marduk πιο πισω, καλομελετα κι ερχεται. 24 Σεπτ.

α και double post, επειδη ακουσα αυτο:

Και με φανηκε εξαιρετικο. Industrialoblack.

Παμε ρε Arioch :!:

8 ευρα το εχει ο μπαουελ, ψηστο.

Και επειδή έχω φτιαχτεί πολύ με το γεγονός οτι θα ξανααγοράσω Arioch φέτος, πάρτε και τα παρακάτω για να περιμένουμε 3 το Σεπτέβρη…

[SIZE=“4”]Slagmaur-Von Rov Shelter[/SIZE]
September ?

[SIZE=“4”]Immortal-All Shall Fall[/SIZE]
September 25th

Και ακόμη να πάρετε θέση στο γεγονός οτι το 2009 είναι η καλύτερη black metal χρονιά των zeros…

Δεν πειράζει, θα το κάνετε όταν κατα το Δεκέμβρη σκάσουν Thorns και Deathspell Omega.

:roll:

Καλα δε νομιζω να παιζει αμφισβητηση περι αυτου. Ειναι και το Nightbringer που βγαινει τον Σεπτεμβρη. Μεγαλη αδυναμια, αν και ψιλολαμογια.

Σε αλλα νεα

Blutvial : www.myspace.com/blutvial
Μπαντα του Aort, γνωστου απο Code και Decrepit Spectre. Παρτε μια γευση απ το myspace, θα σας πεισει πιστευω με την πρωτη.

Ο δισκος της χρονιας θα ειναι Immortal αν βαλουν μυαλο και γραψουν κανα ριφ της προκοπης.
Το εχω ψιλοσιγουρο να πω την αληθεια γιατι ειναι και ο Apollyon στην μπαντα κατι που μονο καλο
ειναι.

Το Blutvial είναι απλός ενθουσιασμός των πρώτων ημερών, θα παραξενευτώ αν το βγάλετε κι αυτό δισκάρα.

Βλέποντας πάντως τις σχεδόν 200 σελίδες αυτού του τοπικ και έχουντας ακούσει το 1/50 όσων έχουν αναφερθεί, αναρωτιέμαι πως μερικοί καταφερνετε και αφομοιώνετε τόσο εύκολα τη μουσική. Μάλλον δικό μου είναι το πρόβλημα, ε;

Τι να σας πω. Αυτα που προτεινω συνηθως παω και τα αγοραζω. Τωρα το τι κριτηρια εχει ο καθενας ειναι αλλη υποθεση.

Point taken ξερωγω.

Επειδή είμαι σχετικά νέος στο φόρουμ και ήθελα να μοιραστώ από καιρό μαζί σας τα παρακάτω, βρήκα την ευκαιρία στο ζήτημα που θέτει ο zafrock.
Αρχικά να σας πω ότι ακούω black metal από το 1997 με αργά βήματα ως το 1999, αλλά μόνο black metal ακούω από το 2007. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ακούω κάτι άλλο, σημαίνει μονάχα ότι είμαι οπαδός του είδους, σα να λέμε είμαι ΑΕΚ αλλά βλέπω και την Liverpool,όμως είμαι ΑΕΚ και για αυτήν μιλώ και ψάχνω.
Στα τέλη των 90s γελούσα όταν στο metal hammer διάβαζα σε κριτική ότι το τάδε άλμπουμ θα αρέσει στους οπαδούς των όψιμων Autopsy.Πως είναι δυνατόν έλεγα να μπορεί κάποιος να έχει ακούσει τόσα άλμπουμ , ώστε να είναι οπαδός των όψιμων Autopsy. Τότε ρε σεις δεν είχαμε πεντοχίλιαρα να περνούμε δισκάκια συχνά και όταν είχαμε αγοράζαμε και μαλακιές για πειραματισμό και λέγαμε ότι μας αρέσουν. Τι κάναμε όμως,το ξεχάσατε, ανταλλάζαμε και γράφαμε κασέτες όλα κυλούσαν αργά και ειδικά αν αντέγραφες κασέτες απο κασέτες μπορεί και να πίστευες ότι το De Mysteriis βγήκε τον προηγούμενο μήνα?
Τώρα όμως δείτε τι γίνετε.ΧΑΜΟΣ, εγώ προτείνω, εσύ προτείνεις, αυτός προτείνει…της Πόπης, είμαστε όλοι ένα περιοδικό και ξέρουμε και κουλές μπάντες?so what, δεν έχει περισσότερο πλάκα έτσι?
Για μένα πλέον είναι θεσμός να κοιτώ το πρωί στην δουλειά το τόπικ, να δω τι κουλό σκέστηκατε να προτείνετε για να το ακούσω το απόγευμα.Υπάρχουν φοβερές προτάσεις εδω μέσα και τσάμπα, μπορεί κάποιος πραγματικά να μάθει το είδος (αν έχει και αυτί έτσι…όχι να λέει ότι όλα όσα βάζουμε είναι ωραία δίχως κριτική σκέψη).
Στο βασικό ζήτημα όμως του zafrock, απλά συμφωνώ, δεν είναι δυνατόν να απορροφηθούν όλα αυτά. Θεωρώ όμως ότι μπορούμε να τα δούμε λίγο πιο ανέμελα.
Ακούς δηλαδή το πρώτο κομμάτι και ξέρεις, ξέρεις πολλά, ξέρεις αν απλά θα ακούσεις μόνο αυτό, αν θα ακούσεις όλο το άλμπουμ μια φορά, αν θα το ακούσεις ξανά και ξανά και τελικά αν θα το αγοράσεις, ώστε να γίνει πλέον δικό σου. Μόνο δυο πράγματα έχεις μεγάλη ανάγκη για να το πετύχεις, όρεξη και χρόνο.Εγώ την όρεξη την έχασα στο διάστημα 2003-2006 και γνωρίζω πως είναι η αίσθηση αυτή, αν την χάσεις δύσκολα γυρνάς. Αλλά ο χρόνος υπάρχει και προσωπικά δεν τον είχα χρησιμοποιήσει σωστά στο παρελθόν.
Και εδώ τώρα σχηματίζεται το βασικό ερώτημα: Μπορώ να έχω γνώμη για ένα άλμπουμ αν το έχω ακούσει μια φορά ή αν έχω ακούσει τα 4 πρώτα κομμάτια?
Εγώ λέω ναι μπορείς, αλλά να έχεις κάτι να μας πεις. Στην τελική δε σου αρέσει, πάς παρακάτω, αλλά δεν είναι δύσκολο πλέον να το κατεβάσεις και να τσεκάρεις λίγο, για τσέκαρε παίζει και να πάθεις πλάκα. Όπως εγώ με Deathspell Omega, είχα αγοράσει το Fas - Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum αλλά δεν το πάλευα με τίποτε, μετά από καιρό για κάποιο λόγο έκατσα να το ακούσω με το ζόρι, έπειτα απο μια ολόκληρη εβδομάδα που άκουσα αποκλειστικά και μόνο Deathspell Omega έπαθα το φυσιολογικό σοκ (κυριολεκτικά διαβολοβδομάδα :lol:) και ήταν λογικό να πάρω και όλα τα album, ep και συλλογές που έπρεπε από αυτούς, ίσως το μεγαλύτερο εν ενεργεία συγκρότημα του εν γένει χώρου (ακούστε το Diabolus Absconditus ΤΩΡΑ!..ολόκληρο:D)
Εγώ κοντεύω τα τριάντα με μέλλον γεμάτο ερωτηματικά και μέσω οικονομικών διαταραχών που δημιουργούν καθημερινό πρόβλημα σε εμένα και την οικογένεια μου. Πάραυτα όμως κάθε μήνα βάζω ένα ποσό για να πάρω δυο τρία δισκάκια, από όλα όσα σε εμένα άρεσαν αλλά από όσα εσείς και κάποιοι άλλοι μου πρότειναν και μου άρεσαν. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, δεν μπορείς να ανακαλύπτεις μπάντες κόβοντας φάτσες στο metal-archives, πρέπει κάποιος να μιλήσει.
Κάπως έτσι λειτουργούν και οι 199 και σύτομα 200 (μήπως να κάναμε καμιά μπυροκατάσταση) σελίδες του τόπικ θαρρώ.

Πολυ ισχυρο post. Δε νομιζω πως υπαρχει κατι παραπανω να προσθεσω, περαν του οτι αρκετα πραγματα που εχουν προταθει, ή προτεινονται ανα καιρους, φαινεται πως ειναι για φιλους του ειδους κι οχι αναγνωρισμενα / αντικειμενικα δισκαρες που κοβουν τη γη στα δυο. Αν ειχαμε μονο τετοιες στη συλλογη, ή και στον δισκο μας, ο ογκος της μουσικης που θα ακουγαμε θα ηταν πολυ μικροτερος ξερωγω. Ε και βλεπετε ποιος προτεινει τι μωρε, και ξερετε πανω - κατω εαν προκειται να σας αρεσει.

Ασχετο, παρεπιπτοντως: Γνκ ειμαι απο τα ατομα που πιστευουν πως το black metal ειναι αυτο που λεει για σταυρους και κατσικες. Σοβαρα. Κατι Wolves In The Throne Room δλδ, οσο γαματα κι αν ειναι δεν μπορω να τα θεωρησω black metal, επειδη πιστευω πως ως μουσικο ειδος ειναι το μονο με ιδεολογικο υποβαρθο, κατι που κανει μπαμ στο feeling, περισσοτερο απ ολα. Το Funeral Mist ομως, το οποιο οσο περνα ο καιρος ολο και μεγαλωνει μεσα μου, παιζει να ειναι το πρωτο ατμοσφαιρικο bm album, συμφωνα με την παραπανω ερμηνεια. Αλλα επειδη αυτη τη στιγμη εχω κατεβασει κατι μπυρες και δεν βλεπω καλα, πειτε μου αν εχετε κατι αλλο στα υπ οψη που δεν μου ρχεται. Κι οχι Dimmu Borgir.

Πω ρε ανγκμαρ, πραγματικά δεν θες να πιάσουμε πάλι τη συζήτηση περί ιδεολογίας και μπλακμεταλ. Κουραστήκαμε 2 χρόνια τώρα. Άστο για την επόμενη φορά που θα μας επισκεφτεί ο βόιντερ.

Ελα δεν ρωταω αυτο και το ξερεις. Και προφανως απευθυνομαι σε κατι ΝοΜιστερακιδες που πιστευουν τα ιδια.

(Εγω τον χαβα μου :P)
Και ερωτω…εκτος του Immortal που το περιμενω κι εγω πως και πως,υπαρχει κανενας αλλος που να περιμενει το καινουριο Nargaroth? :stuck_out_tongue:

Νομίζω πως υπάρχει…:stuck_out_tongue: