Black Metal Albums

Ροφλ, ουτε συνεννοημενος να σουν για το ξεβαβινγκ. Το πηρα σε βινυλιο το Σαββατο. Καλα, αυτος ο Nuclear War Now απλα δεν παει καλα. Δεν ξερω τι λεφτα σκαει για τις κυκλοφοριες του. Η κοπη ειναι ΤΕΛΕΙΑ, δεν εχω ξαναπετυχει κατι τετοιο. Το εξωφυλλο φοβερη κατασκευη κι οτι χαρτι εχει γνκ, χοντρο και πολυ καλη ποιοτητα. Συν μια αφισα bonus με την κατσικα του εξωφυλλου. Κοστισε 17 ευρω, πολυ κυριλλε τιμη, σε σημειο που τα θεωρησα λιγα (!), βασει επιμελειας που επεσε. Εαν το βρεις, χτυπα το διχως δευτερη σκεψη, τιποτ’ αλλο δεν σου λεω. Κι αφου γνκ οτι βγαζει ειναι πολυ προσεγμενο, απ οσο μ ειπε κι ο Μιχαλς, μη σου πω οτι τα επομενα θα κοιταξω να τα παρω ολα σε βινυλια.

Προσωπικά θεωρώ την industrial περίοδο των Samael αρκετά ενδιαφέρουσα (Eternal εποχή με την τεράστια κομματάρα Supra Karma και αρκετά άλλα) σε σύγκριση με το φετινό φίλε Jim, που θα έλεγα πως είναι τίγκα στα blastbeats από μια μπάντα που έχει drummer έναν πληκτρά… Ακόμη με τέτοιου είδους μελωδικά περάσματα θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε ακόμη και power metal κυκλοφορία αλλά τεσπα. Θεωρώ βέβαια ότι συμφωνούμε πως το feeling του black metal, αυτό το μυστικό και σκοτεινό του χαρακτηριστικό προκύπτει σε μεγάλο βαθμό από τον τρόπο που παίζει ο κιθαρίστας. Δυστυχώς βεβαια ανήκω και σε αυτούς που θεωρούν ότι το μελωδικό κομμάτι του black metal πήγε να το κάψει-γελοιοποιήσει αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Οπότε θα την έλεγα προσπάθεια για πισωγύρισμα που δεν πέτυχε. Τουλάχιστον είναι καλύτερο από το νέο Old Man’s Child (Slaves of the World) που είναι για τα μπάζα [-X
Συγχωρέστε με που γράφω αρνητικά λόγια για την μουσική, που όπως και να έχει είναι δημιουργία και ελπίζω να μην με παρεξηγήσουν και όσοι γουστάρουν αυτά τα album, μιας και η δική μου κριτική δεν έχει να κάνει με το γούστο σας αλλά με το γεγονός οτι απο τόσο πεπειραμένα άτομα του χώρου (βλέπε και δημιουργίες Samael - Worship Him & Old Man’s Child - In The Shades Of Life ως επιχειρήματα) έχω απαιτήσεις μεγαλύτερες.

Ε εντάξει απόψεις είναι αυτές… Δεν υπάρχει λόγος παρεξήγησης καθένας έχει τη γνώμη του και πολύ καλά κάνει και την εκφράζει. Εμένα μου φάνηκε πολύ καλό προσωπικά με ωραίες ιδέες. Ναι είναι μελωδικό αρκετά αλλά δε με πειράζει… :slight_smile:

Edit: Γνωρίζοντας βέβαια πως δεν πιάνει την ποιότητα των πρώτων κυκλοφοριών…

Και πηρες την απλη εκδοση ετσι ? Μαλλον δλδ…
13$ δολλαρια οι απλες στο webstore.
10 ευρω κυριοι…

Μαλλον. Ε βαλε και τα μεταφορικα, εκει κοντα θα πηγαινε αν το παιρνα απ’ εξω. Χτυπα το αν σε ψηνει, αξιζει καθε cent.

Οχι και power metal ρε φιλε?
Στο κατω κατω οι Samael ειχαν μελωδικα riffs απο την εποχη του Ceremony(δηλαδη με το που ακους το βασικο riffτου Crown λες να ενα power metal riff?:-k:-k:!:slight_smile:

Και γω γουσταρω την περιοδο Passage-Solar Soul ειδικα το Passage ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου albums ever αλλα η αληθεια ειναι πως το φετινο τους αλμπουμ ηταν μια απο τις πιο ευχαρηστες εκπληξεις για μενα διοτι δεν πιστευα οτι μπορουσαν να ξαναπιασουν το vibe εκεινης της περιοδου.Εχει κατι κομματια (βλεπε Dark Side,In there,Under One Flag) που με το που τ ακους λες κριμα που αυτο το αλμπουμ δεν κυκλοφορησε μερικα χρονια νωριτερα!!! RESPECT!!!

Inhuman Guitar, για το above μιλαει ο Plunderer για power metal με blastbeats και δεν εχει και αδικο.
και μην κανουμε συγκρισεις με ceremony και ειδικα να το βαζουμε στην ιδια προταση με “power metal riff”.

Aυτο λεω κι εγω!!!
Το παλικαρι ειπε οτι τα μελωδικα μερη του δισκου σε σημεια θυμιζουν παουερ μεταλ,και ειπα εγω…
οι Samael ειχαν ανεκαθεν τετοιου ειδους μελωδικα ριφς ακομα και την εποχη του Ceremony οποτε το επιχειρημα ειναι ατοπο.

μεθυσμενος εισαι;

Φίλε ToyMaker σου χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την μουσική σου πρόταση. Παρότι δεν τους γνώριζα το post σου πυροδότησε το ενδιαφέρον μου…Οι τύποι όντως είναι εκπληκτικοί και σίγουρα το album τους πρόκειται για ένα από τα πιο ταξιδιάρικα ακούσματα που έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου τα τελευταία χρόνια…

Να είσαι καλά! :wink:

Λαε δεν ξερω αν εχει υπαρξει ποστ γι αυτο αλλα δεν μου εβγαλε τπτ

μαθε ιστορια παιχτη

To νέο 1349 λέει τίποτα ή είναι πάλι σολο drums;

Α, από αύριο θα επανέλθω με, guess what, προτάσεις!

Οντως και γω θελω καποια γνωμη σε αυτο.

Εβαλε και το χερι του ο Warrior ετσι?

Το βρηκα σκοτεινο σχετικα μεν αλλα αρκετα βαρετο…2-3 κομματια ξεχωριζουν αλλα ψιλοαπατο παει :-/
Αυτη την αποψη εχουν βασικα και μερικοι φιλοι/γνωστοι…τωρα απο κει και περα,γουστα :slight_smile:

Δεν πειραζει που με ανιστορητος,φτανει που την ξερεται εσεις την ιστορια ρε παιδες!!!

Kαλή σας μέρα!

Obtained Enslavement - Centuries of Sorrow (1994)

Πρώτος δίσκος από τους Obtained (Νορβηγοί), πρώτος και τελευταίος από ποιοτικής άποψης. Τραγουδάει ο, γνωστός από τους Gorgoroth, Pest. Ο δίσκος είναι ωμός και παράλληλα μελωδικός, με μοναδικά ριφφς-ξυράφια και με την κλασσική Νορβηγική ατμόσφαιρα που σε κάνει να νομίζεις ότι βρίσκεσαι κάπου στα φιορδ. Ήχος τέρμα πρίμα εννοείται! Υπάρχουν και σημεία όπου αναδεικνύουν το death metal παρελθόν τους (όπως το Symbolic), υπάρχει και η υπερκομματάρα Unblessed που δεν λέει να ξεκολλήσει από την καθημερινή playlist. Προτείνεται σε Φίλιππους, Κοσμάδες και γενικά όσους αγαπάνε το νορβηγικό old school.

Τον δεύτερο δίσκο τους (Witchcraft) τον είχε προτείνει παλιότερα η Αρέλδια, και οφείλω να πω ότι είναι μια πατάτα, όπως είναι φαινομενικά και όλα τα υπόλοιπα. Κρίμα τα παιδιά.

Πολύ καλός είναι και ο φετινός δίσκος των Orcustus, τους είχε αναφέρει ο Plunderer αν θυμάμαι καλά. Δεν του έχω δώσει όμως ακόμα τη δέουσα προσοχή.

Το εχω σταμπαρει αυτο αλλα δεν το εχω ακουσει ακομα…

Εγω διαβασα για ωριμοτητα/ποιοτητα.Τι να σου πω…Ε ριξε μια αυτια στην τελικη να κρινεις.

Will check soon !

Η αλήθεια φίλε Inhuman Guitar είναι πως από χθες άκουσα το Crown καμιά δεκαριά φορές και η προέλευση του κύριου riff είναι πολύ καλό quiz που θα μπορούσαν οι υπόλοιποι εδώ να τσεκάρουν και να μας πουν γνώμη, γιατί εδώ το χω αλλά δεν μου κάθετε το ρημάδι .Θα μπορούσε πάντως να είναι Maidenικής κουλτούρας ή κάτι παρεμφερές (είναι όμως 100% heavy metal riff ή ορισμός του τι είναι metal riff ή ότι άλλο θες το λέω) το μόνο σίγουρο είναι πως το Ceremony Of Opposites είχε μέσα του μελωδία και ήταν ίσως και η βασική διαφορά στο πακέτο που πρόσφεραν οι Samael την εποχή εκείνη.
Κόλησα άσχημα με το ψάξιμο να ξέρεις :thumbup:

αντι να αντιδράς κάτσε και άκου τα πρώτα Σαμαελ και θα δείς οτι δέν παιζανε ανεκαθεν έτσι όπως λές. Τελείως φιλικα