Black Metal Albums

Και τι ωραια που παιζανε τοτε ! Κριμα αυτη η μπαντα :frowning:

Φιλε αγορασα τα Ceremony και Passage το 99(μπορει να μην τα ασχολουμε μαζι τους απο το 90 γιατι κατι τετοιο δεν θα ηταν δυνατον αλλα δεν τους ανακαλυψα και χθες) τα οποια τυχαινει να ειναι και δυο απο τα ποολυ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ μου αλμπουμς.Επισης ειχα δυστηχως αγορασει πιο πριν και το Blood Ritual και εχω την original βινυλιακη εκδοση του Worship Him.Μεχρι και το Rebellion ειχα αγορασει original.Ειναι απο τις μπαντες που παντα θα ακολουθω και γι αυτο και δεν τους εκραξα οπως κατι αλλοι δηθεν με τα αλμπουμς της περιοδου 99-07.Γι αυτο το λογο και στο αρχικο μου ποστ για τους Σαμαελ στο εν λογω τοπικ υπερασπιστικα το Above γιατι προσωπικα το θεωρω πολυ σημαντικο που επεστραψαν μ ενα αλμπουμ που θα μπορουσε να ειναι ανετα ο διαδοχος του COO.

Βεβαια ο τυπος που εγραψε μια μελωδικα μερη στο Above και powerμεταλαδικη ατμοσφαιρα ασφαλως ειναι πιο οπαδος τους οποτε ποιος ειμαι εγω να τον κρινω.

Αλλωστε φιλε Καπετανιε το Above δεν συγκρινεται αυτη τη στιγμη ουτε με το ακατεργαστο Worship Him ουτε με το Βlood Ritual.για κοινα σημεια αναφορας με το Ceremony μιλαμε.

Και οσο για το ανεκαθεν μπορει στα 2 πρωτα τους να μην ηταν τοσο εμφανη οπως στη συνεχεια αλλα παρ ολα αυτα υπηρχαν τετοιου ειδους ψηγματα.

[FONT=“Arial Black”]2009-Merrimack - Grey Rigorism[/FONT][SIZE=“4”][/SIZE]

Είχα στο μυαλό μου καιρό να σας πω για το Of Entropy And Life Denial που έβγαλαν το 2006, με αυτό το γαμάτο εξώφυλλο http://www.metal-archives.com/images/1/1/3/1/113155.jpg. αλλά απο το search που κάνω στο Thread μάλλον το ξέχασα, οπότε θα σας πω για το καινούριο αλλά ακούστε και το παλιό.
Γαλλικό μαύρο μέταλλο σε ορθόδοξο μοτίβο, αλλά μελωδικότερο του είδους και σε φάσεις mid-tempo (By thy grace) παίρνει δίκαια έναν καλό βαθμό που του δίνει σταδιακά την τύχη να γίνει και αγορά. Η καθαριστική τεχνοτροπία του Stéphane Robine μπαίνει στα χωράφια των Deathspell Omega δίχως να μας δίνει όμως το δικαίωμα να τον κατακεραυνώσουμε σαν πίθηκο, θα έλεγα ωστόσο ότι υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο στίλ του, είναι σα να προσπαθεί να φτιάξει σταδιακά την ατμόσφαιρα του black metal με έναν αργό τρόπο, οι αρετές του φαίνονται εξ? αρχής στο κομπλέ-στρυφνό riff του The Golden Door. Στο σύνολο της καθαριστικής αυτής οπτικής προσφέρει και την φωνή του ο Jan Desaegher που και χωρίς μεγάλη εμπειρία στο χώρο, νιώθεις ότι το χει (βλέπε ομότιτλο κομμάτι) ο τρόπος που τραγουδά είναι κοντά στο μοντέλο “Mikko Aspa”, δηλαδή κοντά στο Brutal Death (ας πούμε), το οποίο σημαίνει ότι ξερνά τις λέξεις ξεχωριστά με αποτέλεσμα να έχει όγκο ή πληθωρικότητα το σύνολο κάθε πρότασης και σε κάνει να τον νιώθεις μέσα σου (no sexual view…) εν τούτης πωρώνει αναμφισβήτητα.

To γεγονός ότι το 1998 έκαναν split με τους Hirilorn (πρώτη μπάντα του Hasjarl θεού κιθαρίστα των Deathspell Omega) και ότι είναι φίλοι των Antaeus σύντομα θα τους οδηγήσει στην μαύρη θαλπωρή της Norma Evangelium Diaboli, τότε τα πράγματα θα γίνουν ακόμη καλύτερα?.:twisted:

Μιας και βλέπω πως δεν έχει αναφερθεί ως τώρα, εγώ προτείνω αυτό:

Tsjuder - Desert Northern Hell

Νορβηγικό αμιγώς black συγκρότημα, με το συγκεκριμένο album να είναι το αγαπημένο μου προσωπικά.
Όποιος θέλει ας το ακούσει, πιστεύω πως δεν θα χάσει. :wink:

λεικαρε και το μαρντουκ, το καλο που σου θελω τσογλανε Αριοχ.

Aυτο ερχομουν να ποσταρω.Παμε ρε Αριοχ !

Πολυ καλο,οπως το περιμενα και το ηθελα το Wormwood,στο υφος του Rom

Στο DVD τους ολα τα λεφτα ειναι τα παπουτσια με τα οποια ο drummer παζει στο λαιβ:p
Oντως ωραια μπαντα και ειδικα αυτο το αλμπουμ.
Lord Of Swords !!!

Drudkh - Microcosmos

Ξεθαφτηκε σημερα με την βροχη.
Μεγαλειωδη ριφ για αλλη μια φορα απο τους Ουκρανους,η γνωστη ατμοσφαιρα
παρουσα και παλι και γενικοτερα μια απο τα ιδια!
Drudkh=πχιοτητα !

Δεν είχα ξανακούσει Drudkh, αλλά μόλις τώρα άκουσα το album και μπορώ να πω πως έχω μείνει άφωνος :respect:

Nα σας προτείνω κιε γω κάτι, έστω κι από σπόντα.

Thou/Leech - We Pass Like Night, From Land To Land (split) 2008

Ο ΒΑΝ ξηγήθηκε μπακντορ πάσα αυτό εδώ το σπλιτάκι.
Νταξει, εμένα με ενδιέφερε περισσότερο επειδή είναι άλλη μια κορυφαία κυκλοφορία των υπεργαμάτων sludge/υπερdoomsters Thou, η οποία κινείται στα γνωστά κορυφαία επίπεδα σαπίλας, αλλά μάλλον αυτά δεν σας πολυαφορούν, οπότε πάμε στο παρασύνθημα, που είναι το 20λεπτο ατιτλο κομμάτι των Αμερικάνων Leech (καμία σχέση με τους συνονόματους Ελβετούς ποστρόκερς).

Kαι ναι, πρόκειται για μια επική σύνθεση ambient black metal απ’αυτά που ξέρω πως τα γουστάρετε εσείς οι καμένοι εδώ μέσα. Blackened Folk/Doom Metal τους περιγράφει το αρκάιβς. Έντονο συναίσθημα, αλλαγές, spiritual αύρα, “απλωτές” ατμόσφαιρες, σωστό ξύσιμο, λίγα φωνητικά. Εμένα μου’φεραν στο νου τους Spectral Lore αλλά παίζει να λέω και πίπες, οπότε ρίξτε και μια αυτιά μόνοι σας. Καλό ταξίδι!

σάιτ (μάλλον) δεν παίζει, οπότε βολευόμαστε εδώ
http://www.metal-archives.com/band.php?id=48198
που έχει οφίσιαλ λινκς για κατέβασμα μερικών τραγουδιών.

μετράνε.

Τσεκαρε μια και αυτο. http://rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=284450&postcount=285
Ξεκινας απο το Blood in Our Wells. :slight_smile:

Θενκς, θα τα ξεκινήσω άμεσα :smiley:

Ψ.Χ. ( όσο δεν πάει ελληνικό black metal)

http://www.myspace.com/1s12x4s17x5s1x18a

Ότι και αν πω δεν καλύπτει κανέναν, ακούστε τουλάχιστον το “Άνθρωποι”.
Ειλικρινά δεν μπορώ να πάρω θέση…οπότε είμαι μαζί τους.

#-o

γιεπ, μου ειχαν στειλει ρικουεστ τις προαλες και με ειχε ψησει το ολο κονσεπτ(πριν ακουσω), αλλα το αποτελεσμα ηταν ενας κουβας με εμετους.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά, εγώ ψόφησα στο γέλιο ακούγοντας το Άνθρωποι. Εννοείται ότι δεν τόλμησα καν να βάλω να παίξουν τα άλλα.

Ας τους μαζεψει καποιος…Μου εχουν κανει κι εμενα 4-5 φορες ρικουεστ και συνεχιζουν να τρωνε ακυρα…ΕΛΕΟΣ

Ρε, τα φωνητικά είναι σαν να τσιρίζει γιαγιά. Θεοί.

Παιδια εχετε να προτεινετε καλα albums απο μπαντες που παιζουν symphonic black metal;Ψαχνω τοσο καιρο κ δεν βρισκω κατι να μ αρεσει.

Ουτε Fans για fans των Silencer δεν προτεινεται!

Υ.Γ.Μιλαω για τους ΨΧ φυσικα!