Τι ταινία είδατε σήμερα στο cinema?

  1. Αν δε σου αρέσει γενικά να διαβάζεις αστυνομικό θρίλερ, και δε σου άρεσε ο Nesbo, που νομίζω ότι είναι με διαφορά ο καλύτερος όλων (όσων έχω διαβάσει εγώ τουλάχιστον), τότε αμφιβάλλω ότι θα σου αρέσει κάποιος άλλος. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και James Ellroy ίσως…

Ναι, δεν ήταν εύκολο να μεταφερθεί σωστά ο Χιονάνθρωπος στη μεγάλη οθόνη, αλλά γενικά οι Σκανδιναβοί το έχουν στο θρίλερ και στην ατμόσφαιρα, οπότε περίμενα τουλάχιστον ένα ωραίο αστυνομικό θρίλερ. Δε ζητούσα πολλά.

Και επειδή έχω παρακολουθήσει διάφορα posts σου για κινηματογράφο, καταλαβαίνω ότι το έχεις το άθλημα, άρα όταν το δεις θα καταλάβεις για τι χάλι μιλάμε, από την οπτική ενός κινηματογραφόφιλου έστω. Ένα θετικό είχε η ταινία, φοβερή φωτογραφία. Αλλά σε αυτό βοήθησε και η Νορβηγία.

  1. Όσον αφορά στο Fountain πιο πάνω, δε νομίζω ότι το σενάριο του αναλύεται σε 3 προτάσεις, είναι αρκετά πιο βαθύ και πολυεπίπεδο, αλλά σίγουρα τουλάχιστον συμφωνούμε ότι πρόκειται για ένα must-see δημιούργημα.

Γω πάντως δε το βρήκα και τόσο άθλιο το Snowman. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τις κριτικές, με την αγάπη μου για Nesbo ή με το ότι είχα δεδομένο ότι θα έβλεπα adaptation. Μέτριο ίσως, αλλά συνολικά δε μπορώ να το πω σκουπίδι.

Το πολύ παράδοξο είναι ότι κατάφεραν να κάνουν αχταρμά το στόρυ. Πέρα από τα ενδιάμεσα, ακόμα προσπαθώ να καταλάβω με τι λογική αλλάζεις την πρώτη και την (περίπου) τελευταία σκηνή αν αυτό που θα δώσεις δε θα βγάζει μάτια στην οθόνη. Σε γενικές γραμμές, όμως, πριν το τελευταίο act χωρίς να εντυπωσίαζε, κυλούσε ευχάριστα στα μάτια μου. Ο Fassbender είναι ο Χόλε, τη Μπρατ της Ferguson τη λάτρεψα τίνος έμπνευση ήταν το τουιστ προς το τέλος, φωτογραφία όντως πολύ δυνατή και από την ατμόσφαιρα πάγωνε η αίθουσα.

Αν τραβούσαν λίγο παραπάνω τη διάρκεια (ή αν γύριζε αυτό που είχε αρχικά στο μυαλό του ο Alfredson) για να δέσει το κομμάτι με τις δολοφονίες και να δώσουν παραπάνω χώρο στους χαρακτήρες πιστεύω ότι θα στεκόταν πολύ καλά ως σύνολο. Και με τελείως αλλαγμένο το κλείσιμο, γιατί πραγματικά από ένα σημείο και μετά πέσανε γκάζια και το νόημα έφυγε απ’ το παράθυρο. Κατά προτίμηση και με άλλη Ράκελ, γιατί απλά όχι.

Ίσως είναι που κυκλοφορεί τόσο σκουπίδι εκεί έξω, σε αστυνομικά και μη, που δε μου πάει καρδιά να πω ότι αυτό εδώ ήταν ο πάτος του βαρελιού. Χαμένη ευκαιρία σίγουρα, και λόγω μεγέθους πιθανότατα μια R-rated Hole σειρά να είχε περισσότερο νόημα από μια δίωρη ταινία. Όπως και να ‘χει, ζηλεύω λίγο αυτόν τον έναν που θα δει την ταινία, θα πει “γιατί κάνουν όλοι σα τρελοί” και θα πιάσει να διαβάσει Nesbo απ’ την αρχή.

περί BR

απορία (αληθινή) - λίγο η αυπνία μου, λίγο η έλλειψη υποτίτλων, έχασα την τελευταία στιχομυθία ανάμεσα σε

φορντ κ γκοσλινγκ στο τέλος της προτελευταίας σκηνής (αφού βγήκαν από το βυθιζόμενο σκάφος)

μπορεί κάποιος να μεταφέρει ?

κατά τα άλλα πολύ καλή, ίσως όχι εξαιρετική καθώς κάθε φορά που διαβάζω διθυράμβους στις κριτικές, περιμένω κάτι που σχεδόν ποτέ δεν έρχεται. βαρέθηκα με λέτο (συμφωνώ με λούπιν εκεί), η κακιά νίντζα λίγο υπερβολική, εξαιρετική η ιδέα του girlfriend/υπολογιστή που γίνεται ό,τι θέλει ο ιδιοκτήτης. 4/5

μαρεσει η κριστι, ο ελρου, ο ντοηλ, o ελμορ λεοναρντ, η χαισμιθ (οχι τοσο κοντα στο κλασσικο crime novel but still), ο ρεημοντ τσαντλερ, το in cold blood του καπότε κτλ…
οτιδηποτε θυμιζει λαρσον ή νεσμπο κτλ οχι, μου φαινονται πολυ τριτοτέταρτοι συγγραφεις, για καλοκαιρι παραλια μονο και αν…(χωρίς να προσβάλλω το γούστο του καθενος έτσι, απλά δεν κολάνε με τα γούστα και τον τρόπο γραφής που προτιμώ)…
αν μη τί άλλο όμως μπορώ να φανταστώ μερικά βιβλία τους να γίνονται-με κάποιες αλλαγές- καλά σενάρια για ταινία (το πρωτότυπο σουηδικό κορίτσι με το τατουάζ μου άρεσε αρκετά πχ)…και η σιωπή των αμνών σα βιβλίο δε με κέρδισε πχ ποτέ, αλλά σαν ταινία πολύ…

μαλλον όμως χιονάνθρωπος θα πάει σινεμά τελικά/σήμερα-αύριο, γτ θέλει πραγματικά να δώ κάτι από τον άλφρεντσον, έστω και αν αυτό μοιάζει να μην είναι το αναμενόμενο σεναριακά…

υγ. για Mother! και σκορσεζε, να πώ ότι νομίζω ότι είναι και παραγωγός της ταινίας, εξού και το ξέσπασμα…

1 Like

Aσχετο με το τοπικ το γενικο, αλλα ο Νεσμπο αξιζει?? :slight_smile:

1 Like

Αυτή ήταν η άποψή μου το 2015 για τον Nesbo. Η μόνη διαφορά είναι ότι προστέθηκε ακόμα ένα βιβλίο στη σειρά με τον Χάρυ Χόλε, οπότε πλέον είναι 11. Προσωπικά μου αρέσουν και τα υπόλοιπα βιβλία του, εκτός δηλαδή Χάρυ Χόλε, με τον Γιο να είναι ένα σκαλί πιο πάνω, στα ίδια επίπεδα με τις περιπέτειες του προαναφερθέντος επιθεωρητή. Άρα για το δικό μου γούστο, όχι μόνο αξίζει, αλλά τον θεωρώ και τον καλύτερο στο είδος του.

Η άποψη του Lupin βέβαια είναι εντελώς διαφορετική από τη δική μου… χαχαχα!

On topic: ο Γιος είναι να γυριστεί σε ταινία, και σύμφωνα με τη μέχρι τώρα ενημέρωση, σκηνοθέτης θα είναι ο Denis Villeneuve και παραγωγός και ίσως και πρωταγωνιστής ο Jake Gyllenhaal.

4 Likes

http://www.imdb.com/title/tt3501632/

Ταινία παρωδία ουσιαστικά. Ο Waititi μάλλον ήθελε να κάνει Guardians of the Galaxy αλλά του έδωσαν το Thor. Δεν πέρασα άσχημα αλλά καμιά σχέση με την αποθέωση που πέφτει στο internet. Αυτός ο ψυχαναγκασμός για awkward humor κάθε τρεις και λίγο μην και μας κατηγορήσει κανείς για σοβαροφάνεια σκοτώνει λιγάκι την ταινία. Είναι λες και μετά το BvS προσπαθούν όλοι να κάνουν κάτι όλο και πιο ανάλαφρο (Θα το λέω συνεχώς, αυτό το BvS έχει κάνει τεράστια ζημιά στο είδος).

Blade runner είδα το Σάββατο στο Μόλλ (Σημείωση, δεν είχα πάει ποτέ Σάββατο Βράδυ στο Μολλ κ έπαθα σοκ με την κοσμυρροή).

Πολύ ωραία ταινία, δεν θα την έλεγα αριστούργημα (όπως πχ το Arrival). Απο πλευράς φωτογραφίας/σκηνογραφίας μου άρεσαν οι τόνοι του καφέ που υπήρχαν τόσο στο εσωτερικό των κτιρίων του wallace όσο και παντού εκτός πόλης. Επίσης, σαν χαρακτήρας μου άρεσε πιο πολύ η luv (το δεξί χέρι του wallace) διότι μου προκαλούσε πραγματικά φόβο και όταν το ανέλυσα αργότερα τον λόγο: ήταν διότι τα συναισθήματα της ήταν εντελώς ψεύτικα, δεν ήταν ψυχοπαθής (άλλωστε είναι ρέπλικα όχι άνθρωπος), ήταν o terminator με ψεύτικα συναισθήματα για να εμφανίζεται ανθρώπινη… χέσε μέσα δηλαδή.

Όχι μόνο δεν με κούρασε, αλλά ήθελα κι’άλλο. Μακάρι να βγει κ συνέχεια, ώστε να δουμε τι θα γίνει με την εξέγερση των ρεπλικας, ελπίζω με τον ίδιο σκηνοθέτη.

Ωραία φάση και η σχέση του Κ με την Joey… τι όρια δηλαδή μπορούμε να βάλουμε στην σεξουαλικότητα ή την αγάπη.

Θα την ξαναδώ ευχάριστα όταν βγει online!

Άλλη μια ταινία fast food από το supermarket cinema της Marvel.

Συνταγή - Πάιρνουμε έναv έξτρα χαρακτήρα αφού ο Θωρ μόνος του δεν(στην συγκεκριμένη περίπτωση τον Hulk) και τον πετάμε μέσα χωρίς καμία εξήγηση.

Βάζουμε δύο τόνους cgi μάχες.Βάζουμε τα ίδια αστεία που έχουμε και στις άλλες ταινίες μας παρότι το Deadpool τα έκανε σαφώς καλύτερα.

Πετάμε παντελώς αδιάφορους villains με τα κίνητρα των οποίων γελάει ο κόσμος.Ρίχνουμε λίγο family drama και βάζουμε δυνατό cast αφού δεν γυρίζεται και τίποτα άλλο πέρα από reboots και comic movies οπότε κάπως θα πρέπει να φάνε και αυτοί.Μικρές extra σκηνές και υπονοούμενα για την συνέχεια του superhero universe μας.Σενάριο προαιρετικό.

You got yourself a movie !

3 Likes

ζημιά στο είδος δεν έχει κάνει το BvS, ισα ισα που παρότι σκουπιδοταινία και αυτό, τουλάχιστον προσπάθησε να κάνει κάτι διαφορετικό, στο ύφος των παλιών χμεν του σίνγκερ, των μπάτμαν του νόλαν κτλ κάτι πιο ενήλικο αλλά παράλληλα αρκετά comic με πιο σοβαροφανείς προβληματισμούς κτλ…
προφανώς δε πέτυχε και βγήκε αυτό το κουραδι μεγατόνων :stuck_out_tongue: μαζί με το χαμένο του αδερφάκι το Suicide squad και το γύρισαν στην marvel συνταγή με το WW μπας και… αλλά σίγουρα αν δίνω κάτι στη DC είναι ότι δεν ήθελε να γίνει Marvel…δεν βρήκε τον τρόπο να το κάνει (παρότι υπάρχει) γιατί έμπλεξε με στόκους executives και παραγωγούς κτλ αλλά δε μπορείς να πείς ότι δεν προσπάθησε για κάτι διαφορετικό…

ζημιά στο είδος έχει κάνει η ίδια η Marvel που έχει τυποποιήσει έτσι όλα της τα προιόντα -γτ ταινίες δε τα λές :stuck_out_tongue: - ώστε να χέζεται στα λεφτά από αυτά χωρίς προσπάθεια, πιάνοντας ένα safe κοινό που δεν έχει απαιτήσεις και έτσι παράλληλα έχει βάλει τα απανταχού μεγάλα στούντιο να σκέφτονται την λέξη franchise + συνταγή Marvel πριν δώσουν το πράσινο φως για μια νέα μπλοκμπαστεριά παρά το σενάριο, ποιός σκηνοθετεί κτλ κτλ κτλ…
η διαφορά ποιότητας σε κομιξοταινίες προ iron man το 2008 και μετά είναι χαοτική, με τα batman begins, xmen 1-2, dark knight, spiderman 1-2 να καταπίνουν αμάσητα ακόμα και τα winter soldier πχ ή avengers -που είναι ομολογουμένως οι πιο δυνατές ταινίες της marvel-…

βτς λοιπόν, σχεδόν back to back σε 3 μέρες είδα τα παρακάτω και γώ
https://static.rogerebert.com/uploads/movie/movie_poster/the-killing-of-a-sacred-deer-2017/large_MV5BNTNkZDUyZDEtZDljYS00YmJmLTljOGUtNjdkM2IyYmYwNTg2XkEyXkFqcGdeQXVyNTAzMTY4MDA_.V1_SY1000_CR0_0_675_1000_AL.jpg

Δεν ήμουν ιδιαίτερος φάν του Κυνόδοντα -ούτε ακόμα αν και έχει πολλές αρετές σα ταινία-, όμως είμαι φαν των Άλπεων και ο Αστακός στο μεγαλύτερο μέρος του μου άρεσε πάρα πολύ -απλά λίγο στο 2ο μέρος νομίζω ότι έριξε τόνους-…γενικότερα δεν εκτιμάω πολύ το σινεμά των αλληγοριών και των συμβολισμών, είμαι της σχολής Ταρκοφσκυ :stuck_out_tongue: οπου η βροχή δεν συμβολίζει κάτι, είναι απλά βροχή -που τυγχάνει να είναι ιδιαίτερη για τον ήρωα εκείνη τη στιγμή για τους δικούς του λόγους-

Στα ίδια πλαίσια που κινήθηκε και στις προηγούμενες του ταινίες λοιπόν και εδώ, μια μισό παραβολή της Ιφιγένειας, πυρηνική οικογένεια, λίγος χάνακε, λίγος τρίερ, ΠΟΛΥ κιούμπρικ, συνοπτικά το ελάφι ήταν στα ίδια κυβικά με αστακό, αρκετά καλό με εξαιρετικό σενάριο και εντυπωσιακή σκηνοθεσία-έχει κάνει τεράστια άλματα εδώ ο Λάνθιμος-, πολύ καλές ερμηνείες και τρομερή φωτογραφία…γενικότερα, αν είστε φαν του Λάνθιμου, επενδύστε ελέυθερα…εγώ προσωπικά δεν μπορώ να κλονιστώ ακόμα μιας και δεν είμαι τόσο φαν του σινεμά που υπηρετεί αλλά σίγουρα μια ταινία που θα σοκάρει, προβληματίσει και θα υπνωτίσει το κοινό της με χαρακτηριστική ευκολία…

στα καπάκια σχεδόν, γιατί έπαιξε και στο σπίτι το Zergalo του Ταρκόφσκυ την επομένη-γτ έτσι :stuck_out_tongue: - η φάση ζητούσε πλοκμπαστερ και καταλήξαμε εδώ και εμείς
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/M/MV5BMjMyNDkzMzI1OF5BMl5BanBnXkFtZTgwODcxODg5MjI@.V1_UY1200_CR90,0,630,1200_AL.jpg

Eξαιρετικό σκουπίδι-μπαράζ κακού χιούμορ, κακής cgi δράσης και μηδενικών χαρακτήρων, με μόνα + τη μουσική (κάτι ωραία μπιτάκια) + την βανδή μπλάνσετ που οκ, κόμματος + το σινεμά που ήταν τέζα και μιλούσαν όλοι δυνατά οπότε πέσαν κάτι καλές μλκιες και γελάσαμε

Τελικα το μονο κακο του Blade Runner, ειναι οτι ηθελα λιγο παραπανω . Μια version directors cut or something 3,5 ωρες+. Γιατι οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Lupin, κοπηκε λιγο αποτομα και ηθελα πιο προοδευτικο αποκορυφωμα.

Next παω για Ελαφι.

2 Likes

Μα ακριβώς αυτή είναι η ζημιά που έκανε. Έδειξε στους παραγωγούς του Hollywood πως το διαφορετικό δεν τραβάει και τόσο στις μεγάλες ταινίες. Όλοι έβγαιναν και έλεγαν πως η ταινία απέτυχε επειδή ήταν πολύ σκοτεινή ενώ η ταινία απέτυχε επειδή ήταν απλά σκατά. Wonder Woman μετά ήταν με συνταγή Marvel και δώστου 90 φεύγα στο rotten και δώστου 800+ εκ στο box office. Όλες οι Marvel/Disney ταινίες από εκεί και μετά ανέβασαν το χιούμορ κατά πολύ. Σχεδόν παρωδίες είναι οι τελευταίες τους.

Εμενα παλι το BvS απο τη μεση και μετα μου φαινεται εξισου κωμικο οσο τα Marvel εκεινης της περιοδου.

Είναι!! Απλά για όλους τους λάθος λόγους.

Η συνταγή Marvel είναι βασικά συνταγή Disney. Έτσι γίνονται όλες σχεδόν οι ταινίες της εταιρίας, από τον Iron Man μέχρι και το Jungle Book. Και υπάρχει λόγος για αυτό. Η συνταγή λειτουργεί. Μιλάμε για ταινίες που είναι σχεδιασμένες να αρέσουν και να φέρουν χρήμα. Προσωπικά δεν με χαλάει και τόσο, στην τελική 9/10 φορές οι Disney ταινίες είναι διασκεδαστικές και δεν μετανιώνεις την ώρα και την στιγμή που πλήρωσες το εισιτήριο. Απλά σπάνια είναι κάτι το εξαιρετικό που θα μείνει. Οι πραγματικά καλές MCU ταινίες βγήκαν από ξεχωριστούς σκηνοθέτες που κατάφεραν και βάλουν κάτι δικό τους μέσα (Avengers, Winter Soldier και μερικές ακόμα). Και αυτό ίσως να είναι το χειρότερο με το τελευταίο Thor. Ο Waititi δεν νομίζω πως το κατάφερε και τόσο αυτό. Αυτή είναι μια ταινία που θα μπορούσε να είχε γίνει από έναν random hired gun που θα είχε προσλάβει η Disney για την δουλειά.

Καιρο εμπιστευτικο

Βαζω τον ελληνικο τιτλο γιατι γαμαει. Και γαμαει και η ταινια. Την ειχα χασει στις νυχτες πρεμιερας γιατι επεφτε πανω σε συναυλια αλλα ευτυχως την εφερε ο Ατταλος αυτη τη βδομαδα.
Ωραιο φιλμ νουαρ με πολιτικες αιχμες στημενο στην Αιγυπτο λιγο πριν την “επανασταση” αλλα ειναι σκανδιναβικη παραγωγη
Φοβερη φατσα ο πρωταγωνιστης (τι μυτη ειναι αυτη ρε μαγκα) και φοβερος κομματος μια Αλγερινη που κανει τη πορνη πολυτελειας

Αυριο εχει Stalker στο σταρσιτι απο το φεστιβαλ που διοργανωνει η Στεγη, προβλεπεται επος

και πανω που το αναφεραμε …

1 Like

Δίνω το νεφρό μου για μια κόπια του παραπάνω

2 Likes

http://www.gagarin205.gr/gimme-shelter-film-festival-last-days-here-we-are-twisted-f-sister/

Gimme Shelter Film Festival: Last Days Here + We Are Twisted F*** Sister (Mon 13 Nov)

απο οτι ειδα θπαρχει κ διαγωνισμος,γραψτε λαθος

Κ εγώ πήγα χθες βράδυ να δω το Ragnarok. Ήταν διασκεδαστικό και είχε πολλά χαζοχαρούμενα ευχάριστα (70s/Disco αισθητική τον Σακάρ) αλλά είχε και πολλά ενοχλητικά στοιχεία:

-Κακό, υπερβολικό και επαναλαμβανόμενο χιούμορ. Κάποια ήταν πετυχημένα, αλλά γενικά το ξεφτίλισαν. Ειδικά με τον grandmaster αλλά και τον ίδιο τον Thor. Βασικά, όσο πιο πολύ το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ θυμάμαι παπαριές.

-Μπάνερ: Τον παρουσίασαν λες και ήταν κότα και χαζός. Υποτίθεται ότι ήταν έτσι επειδή είχε μείνει Χαλκ για μεγάλο διάστημα αλλά και πάλι γιατί να τον ξεφτιλίσεις έτσι;;;

Το θετικό ήταν ότι επιτέλους είχαμε έναν κακό της προκοπής. Η Χέλα, δικαιολογημένη στον αγώνα της για εκδίκηση και η Μπλάνσετ την έπαιξε φοβερά. Ωραίοι ήταν και ο Scurge και ο Χάιμνταλ.

Σημαντικό: Στο village Ρέντη έχουν τις αίθουσες KIDS. Υποθέτω ότι έχουν πάρει κάποιες golden και τις έχουν μετατρέψει σε KIDS. Ο ήχος ήταν ATMOS και οι θέσεις πάρα πολύ αναπαυτικές σαν καναπές με μεγάλο χώρο για τα πόδια. Φεύγοντας είδα ότι οι μπροστινές γίνονται και σαν ανάκλιντρο για να ξαπλάρεις. Το καλό είναι ότι δεν υπάρχει έξτρα κόστος. Οπότε για το Star Wars θα κλείσω σίγουρα εκεί. Φυσικά είναι περιορισμένες οι ταινίες που παίζονται εκεί. Αλλά σίγουρα αξίζει!

και γιατι ειναι kids;