Converge

Ο δισκος εχει μεγαλο ενδιαφερον και κορυφαιες στιγμες αν και θελει αρκετες ακροασεις για μενα, τη μπαντα τη λατρευω οσο λιγες αλλα δεν ξερω, μου καθεται περιεργα ως “converge δισκος”. Ειναι ποιοτικος, δεν ειναι αυτο το “προβλημα” μου, απλως δεν ειναι converge στα αυτια μου. Προσωπικα θα προτιμουσα να αποτελουσε side project με διαφορετικο ονομα. Δεν ξερω αν με την παροδο του χρονου αλλαξω αποψη αλλα προς το παρον, ενω απολαμβανω το δισκο ως κατι διαφορετικο, χωρις να υπερ-ενθουσιαζομαι, κατι με σκαλωνει συνολικα.

Παντως ειναι κριμα που δεν κυκλοφορησε το 2017 ωστε να παιξουν live το Scorpion’s Sting στον 3ο κυκλο του Twin Peaks. Θα ηταν match made in heaven

1 Like

Κατανοώ πληρως την οπτική του death eternal σχετικά με το blood moon I, αλλά προσωπικά το βλέπω/βιωνω εντελώς αντίθετα. Αν ειχε κυκλοφορησει ως side project θα ήταν άλλη μια δισκαρα. Ιδιαίτερη κ ξεχωριστή, ναι, αλλά η αυτονομία της θα την εμπόδιζε να κριθεί ως ο,τιδήποτε άλλο. Αντιθέτως, αυτή την στιγμή μιλάμε για τον δέκατο δίσκο των Converge, κι αυτό προσθετει ένταση κ ίντριγκα σε έναν δισκο που ουτως ή άλλως ξεχειλίζει κι απ τα δυο.

Το ότι μέσα σε ένα άλμπουμ με τόσο έντονη την παρουσια των Brodsky, Chisholm και ,πανω απ ολα, της μεγάλης Chelsea Wolfe, καταφέρνει και αναδύεται τόσο μα τόσο απολαυστικα ( κ επώδυνα) η ταυτότητα των Converge, θεωρώ ότι είναι μέρος της μαγείας του δίσκου.

Και δεν είναι η πρωτη φορα που το καταφέρνει αυτό η συγκεκριμένη μπάντα. Απλώς παραμενει συγκινητικό ( κ ψαρωτικο) το να συνεχίζει να το κατορθώνει ( να αναδιαμορφώνει δηλαδή κ να επαναπροσδιοριζει διαρκώς την αντίληψη του ακροατή ως προς το μουσικό της DNA) σε ένα τόσο προχωρημενο στάδιο της πορειας της.

Από κει κ περα, ανάλογα με την σχέση του καθενός με την συγκεκριμένη μπάντα, και ( κυρίως) με το χρονικό σημείο εισόδου του στον μαγικό της κόσμο, θα προκυψει και η εικόνα που θα εχει για το ποιοι, τέλος παντων, είναι οι Converge κ τι μπορούμε να περιμενουμε απο αυτους ( σποιλερ: τα παντα, θα έλεγα εγω).

Θυμάμαι ,χαρακτηριστικά, ότι, καμιά δεκαριά χρονια πριν, μετά το τέλος της απίστευτης συναυλιαρας των Dillinger Escape Plan, μιλουσα με έναν τυπο για Converge, που ήταν το επόμενο συναυλιακο απωθημένο πολλων από μας, (ειδικά μετα απο το λαιβ που μόλις είχαμε ζήσει, ) και μου έλεγε για το πώς θεωρουσε ότι
οι Converge ήταν μέχρι το Jane Doe…
Αυτό δεν το λέω για να τον κραξω. Απλά για να αναδείξω αυτό που είπα κ πιο πανω:
Ότι οι Converge είναι μπάντα που έχει δημιουργήσει μέσα στα χρόνια πολυ διαφορετικές εικόνες για την ταυτότητα της.
Σε κάποιον που μεγάλωσε με το When Forever Comes Crashing πχ, ήδη απο το Axe to Fall, οι Converge φαντάζουν εντελώς διαφορετικη μπάντα.
Και, ναι, αυτό θεωρώ ότι είναι μέρος του μεγαλείου τους, που τους καθιστά ( στο δικό μου κεφαλι τουλάχιστον) μια από τις σημαντικότερες μπάντες των τελευταίων δεκαετιών :
Το πως μέσα σε ένα,κατά βάθος , πολυ συγκεκριμένο αισθητικο και συναισθηματικο πλαισιο ταυτότητας, παραμενουν τόσο ευπλαστοι, ρευστοι κ πολυμορφικοι.

Κλεινοντας το παραληρημα, να συμπληρώσω μόνο πως όταν, μετά από αυτό το ωριαίο ταξίδι της ακρόασης του δίσκου, εφτασα στο Crimson Stone, τα συναισθήματα που προεκυψαν, ομοιαζαν ανατριχιαστικα στο κοψοφλεβαδικο δεος που είχα βιώσει όταν πρωτακουσα το ομώνυμο του All we love, προ εννιαετιας ( το οποίο μέχρι πριν από μια εβδομάδα παρεμενε ο αγαπημένος μου converge δίσκος).
Το αναφέρω ως άλλη μια απόδειξη του πως, για μένα τουλάχιστον, πισω απο την φωναρα της Chelsea κ τα επιπρόσθετα εκφραστικά μέσα, στον συναισθηματικό τους πυρηνα οι Converge στέκουν συγκινητικα αναλλοίωτοι.

Εν κατακλείδι, ξεκάθαρα ένας από τους δίσκους της χρονιάς.

( αντε, να βγάλουν κι οι Agnes Vein το γαμημενο - που το περιμενουμε κ γω δεν ξέρω ποσα χρονια-για να κλείσω τις λίστες μου…)

8 Likes

Συμφωνω απολυτα με το (υπεροχο) παραληρημα σου (η σχεδον απολυτα, καθως ο δικος μου απολυτος δισκος του συγκροτηματος, και μεσα στους απολυτους σε γενικοτερο πλαισιο στη μουσικη, ειναι και θα ειναι παντα η Jane Doe). Εχω κανει και γω τις ιδιες σκεψεις γυρω απο την μπαντα, συναισθηματικα και ποιοτικα υποκλινομαι στο bloodmoon, διακρινω τους converge και τη βαση των χαρακτηριστικων τους (τουλαχιστον αυτων που επιλεγουν να ακολουθουν εδω και πολλα χρονια), αλλα ηχητικα ακομα κατι με βγαζει εκτος της converge εμπειριας. Ισως μου φαινεται πολυ αποτομη και εντονη η στροφη προς το παρον, ο χρονος θα δειξει.

1 Like

Πιστευω οτι μιλαμε ευκολα για ενα απο τα καλυτερα αλμπουμς της χρονιας.
Η συνταγη αυτη του ακραιου ηχου μαζι με αιθερια φωνητικα και περισσοτερες μελωδιες, φαινεται να ειναι απο τα καλυτερα μιξ τελευταια, μιας και ειχαμε ενα παρομοιο αποτελεσμα με την Emma και τους Thou προσφατα.
Ενα καταπληκτικο crossover οπου καθε καλλιτεχνης εχει χωρο να πειραματιστει, και το αποτελεσμα ειναι τρομερο. Απο εισαγωγες τυπου Dark Horse στο Viscera of Man μεχρι blues ηχους στο Scorpion’s Sting, ο δισκος εχει μικρες εκπληξεις για τον ακροατη. Τα Crimson Stone / Blood Dawn θα μπορουσαν ευκολα να ειναι τραγουδια σε δισκο της Chelsea πχ.
Ακομα και η αυξημενη συμμετοχη του Brodsky με εξεπληξε θετικα ειδικα σε κομματια οπως το Daimon οπου ουσιαστικα τραγουδανε και οι 3, δινοντας μια Cave In χροια.
Ενα πολυεπιπεδο αλμπουμ οπου το post hardcore συναντα μελωδικο/post μεταλ και hard rock.

Αλλα δεν ειναι ενα αλμπουμ Converge, οπως πολυ σωστα αναφερατε απανω.
Θα προτιμουσα δηλαδη να το βγαζαν κατω απο μια ομπρελλα “Converge & Chelsea Wolfe” η “and friends” ξερω γω. Οχι οτι εχω θεμα με τις ταμπελες και τα ονοματα, αλλα οταν μπει ενα αλμπουμ στη δισκογραφια της μπαντας, θα εκτιμηθει και συγκριθει με τα προηγουμενα (διαμαντια), οποτε μπορει λογω αυτου καποιοι να στραβωσουν.

6 Likes