Death Μetal κυκλοφορίες

ναι μαζι και με τους The Red Chord και τους The End.
Και ευρωπη να ερθουν δεν υπαρχει περιπτωση να ερθουν ελλαδα δυστυχως.

Επισης οι Between The Buried And Me βγαζουν καινουριο album φετος τιτλο “colors”
Εβγαλαν και ενα βιντεο απο το studio (link)

χμ. never say never βασικα. παντως οντως ειναι πιο πιθανο ενα tour των cephalic με καποιες αλλες μπαντες. για να δουμε.

παρτε εδω ενα ωραιο

worth checking. τα σμπανε.

θα έλεγα ότι παίζουν tsampouka metal. Σίγουρα δεν τραγουδάειι ο Μπάμπης ο σουγιάς? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

κυκλοφορει οπου να ναι και το καινουριο cd των Dimension Zero,οπου παιζει κιθαρες ο Stromblad των In Flames…gothenburg metal αλλα με καπως πιο ακραια προσεγγιση…
τα 2 πρωτα cd ηταν αρκετα συμπαθητικα ιδιαιτερα λογω των πορωτικων riffs που περιλαμβαναν

συμπαθητικο δισκακι ηταν και το τελευταιο cd των Heaven Shall Burn,το Deaf To Our Prayers…
Βασικα η κρυσταλλινη παραγωγη και η ιδιαιτερη χροια της φωνης του Biscoff ανεβαζουν πολυ το δισκο…
Ο δισκος εχει πολλα heavy σημεια και φυσικα δανειζεται αρκετες ΝWOSDM μελωδιες…
αψογο και το κιθαριστικο παιξιμο,αν και οχι τοσο εμπνευσμενο…

Ο καλυτερος Death Metal δισκος που εχω ακουσει τα τελευταια 3 χρονια ειναι αυτος…

Ενας απλα Θεικος ΔΙΣΚΟΣ…

Αντε να βγει το καινουριο…

μπαντες με καταληξη core εχουν βγαλει μερικες απο τις πιο ενδιαφεροντες δισκαρες των τελευταιων χρονων.

The Dillinger Escape Plan - ολα τους(οι ανθρωποι ειναι θεοι)
Converge - Jane Doe (η απολυτη δισκαρα ακραιου-core),τα πιο ακραια φωνητικα του χωρου,και ενας drummer που πραγματικα δινει αλλη διασταση στο αλμπουμ.επισης φωβερη εξωφυλαρα φτιαγμενη απο τον τραγουδιστη τους.ο μπασιστας τους συμμετεχει σε αλλη μια αξιολογη μπαντα τους Old man’s gloom μαζι με αλλους κολλητους ψυχακηδες(cave in,isis).
Botch - ολα τους παλι,τα σπανε σε math-noise-core,δυστυχως rip. τσιμπησα ομως το dvdακι τους :slight_smile:
Keelhaul - και παλι ολα,oπως διαβασα σε μια κριτικη οι king crimson του hardcore!σε instrumental φαση επι το πλειστον
the red chord και οι the end που αναφερθηκανε πιο πανω γαματες μπαντες με τα clients και elementary αλμπουμ τους αντιστοιχα να με χουν συνεπαρει.
Βurnt By The Sun - Perfect Is The Enemy Of The Good.απο τους καλυτερους δισκους του ειδους,μια προοδευτικη μιξη hardcore με metal.καταπληκτικοι κοινωνικοπολιτικοι στιχοι, συν το οτι ντυμπανα παιζει μια μορφη του χωρου o Dave Wtite των θρυλων του grind Discordance Axis!!!απλα τα σπαει το ατομο!
Burst - Prey On Life και Origin. οχι τοσο ακραιοι,αλλα σιγουρα πολυ προοδευτικο post-hardcore\deathcore.
All Out War - For Those Who Were Crucified slayerικο thrashcore
οπως και οι Stampin Ground κινουνται στο slayerικο hardcore,με το carved from empty words να προκαλει αισθηση την εποχη που βγηκε,καθως και οτι περιειχε ενα φοβερο drummer ο οποιος εφυγε μετα και εφτιαξε μια oldschool thrashcore μπαντα τους suicidal watch
Norma Jean - Bless The Martyr And Kiss The Child (χριστιανικο noisecore)
Ζao - απαντα! απο τους πρωτοπορους που ενωσανε το metal με το hardcore,με μοναδικο τροπο,σκισμενα φωνητικα,και απιστευτη πορωση!αν και χριστιανοι και αυτοι!
Α Life Once Lost ξεκινησανε σαν μια μιξη τεχνικου death με hardcore,αλλαξανε μελη γινανε κατι πιο κοντα στους θεους MESHUGGAH,τωρα ετοιμαζουν νεο δισκο,και αν κρινω απο το κομματι που χουν στο myspace παλι αλλαξανε -προς pantera,anthrax μερια.(τσεκαρετε παντως το Ηunter τα σπαει)
Cave In - τα 2 πρωτα,κυριως το Until Your Hearts Stop (απο τα καλυτερα noisecore αλμπουμ ever)

οσο για death metal

απο τα τελευταια χρονια origin , skinless, decapitated, dying fetus, kaamos, misery index
και επειδη βλεπω οτι αναφερουμε και κλασσικα σχηματα edge of sanity, gorguts, nocturnus, dismember
και λιγο πιο τεχνικα neuraxis, theory in practice, textures, quo vadis,coprofago (οσο γελοιο και αν ειναι το ονομα,τα παλικαρια σκιζουν,ειναι απο τη χιλη,μια πιο death metal εκδοση των meshuggah),martyr (οι καναδοι),necrophagist

αυτα προς το παρον

λεπον, συμφωνω σε οσα λες, και θελω να προσθεσω σχολια σε συγκεκριμενα γκρουπς.

a life once lost: νταξ. δε ξερω τι τους ταιζουν. μιλαμε για μεγαλο γκρουπ. οχι αστεια. ελλαδα εχουμε μεινει 45315427 χρονια πισω και αν ρωτησεις αν τους ξερουν θα σε πουν εναν καμμενο που ακουει underground. το ιδιο ισχυει και για τα περισσοτερα που ανεφερες δυστυχως.

απο end το elementary δε το χω τσεκαρει ακομα.

coprofago δεν εχω ακουσει αλλα το ξερω απο αρκετους οτι μετρανε ασχημα!

ZAO: χμ. περιεργη περιπτωση. εκανα και ριβιου το τελευταιο που ναι , ηταν πολυ καλο δε λεω. τα πιο παλια θεωρουνται τα κλασσικα βεβαια.

Cave In ειμαι οπαδος του Antenna. ξερω, ειναι πολυ porcupine tree. δεν εχω ασχοληθει ακομα με την πρωτη τους περιοδο

Για converge που σου αρεσουν, ακου τους Doomriders που εχουν ενα μελος τους. σκεψουν ενα groovy στονερο-doom-ακι με hardcore χαρακτηρα φωνη και ξεσπασματα και ενα χυμα punk feeling. χτες τους ακουσα και μ αρεσαν.

βγαλαν και σπλιτ με Boris φετος…

φιλε signal -05 παλι καλα που μου τους θυμισες…
λοιπον,οι Καναδοι Quo Vadis κυκλοφορησαν το 2004 το αριστουργημα Defiant Imagination
Κοφτερα και ακρως τεχνικα riffs,τρομερα leads και απιστευτες μπασογραμμες(ας ειναι καλα ο Steve DiGiorgio)
Θυμιζουν σε καποια σημεια Dark Tranquillity κυριως στα φωνητικα…
Ενα διαμαντι τεχνικου-μελωδικου Death Metal που thrashιζει σε αρκετες περιπτωσεις…
Αξιζει να τους τσεκαρετε

φιλε γενικα σπερνουν οι cave in. antenna δισκαρα,οχι μονο porcupine αλλα και rush!η κιθαρα στο “lost in the air” ονειρο.stained silver δεν ειναι κομματαρα?γενικα ψαξε ολη τη δισκογραφια τους.ανεφερα μονο τα πρωτα τους αλμπουμ επειδη το thread ειναι μονο για πιο extreme πραματα.ακου οπωσδηποτε και jupiter!!!

οσο για το elementary των the end,καμια σχεση με τα προηγουμενα τους.τεραστια αλλαγη.πολλοι μπορει να τους θαψουν.αλλα εγω τρελαθηκα.καταρχας το παληκαρι εκτος απο τα brutal του φωνητικα,κανει και καθαρα.τα οποιο ειναι καταπληκτικα.εχουνε βαλει μεσα επιρροες απο tool,isis και σε συνδιασμο με το τεχνοκαφρο παρελθον τους κανανε ενα πολυ ενδιαφερον αλμπουμ.

βασικα απο jupiter και μετα τους εχω παρακολουθησει. και παλι, το antenna με διαφορα ειναι το αγαπημενο μου. εχω σκοπο παντως να τους ψαξω διεξοδικα επειδη αξιζουν…

το ξερω οτι ειναι αλλη φαση. το προηγουμενο ειχα ακουσει που ηταν απλα πολυ καλο για το ειδος του. θα τσεκαρω και το νεο οταν εχω χρονο…

μιας και αναφερθηκαμε στους quo vadis,μου ρθαν στο μυαλο μου και αλλες μπαντες του τεχνικου death!!

alarum (αυστραλοι,φοβεροι παιχτες,προσκυνανε cynic)
devolved (αυστραλοι και αυτοι,μια μιξη meshuggah,fear factory με blastbeats!!)
capharnaum (οχι τοσο τεχνικο,αλλα καλοπαιγμενο death,με μελος εκπληξη απο τους trivium…)
arsis (αμερικανοι και αυτοι,τεχνικοι με αρκετες μελωδιες και super διασκευη σε roses in white lace απο alice cooper!!)

και μια μορφη του avant garde metal
τους maudlin of the well.με 3 αλμπουμ οπου μεσα συναντουσες τους morbid angel,τους gathering,τους my dying bride,jazz,new age και ενα σωρο επιρροες!η μπαντα αριθμουσε γυρω στα 10 μελη.
σημερα συνεχιζει ενα μερος της στους kayo dot!!!

Σεπτεμβριο κυκλοφορει και το καινουργειο Aρch Enemy με τιτλο Rise Of The Tyrant !!!

Review για νέες κυκλοφορίες στο χώρο του death.

Nile - Ithyphallic

http://www.rocking.gr/review1383.php

Evocation - Tales From The Tomb

http://www.rocking.gr/review1382.php


ABSU-TARA 8O 8O 8O

ΣΑΤΑΠΑΤΑΚΙΟΥΤΑ ΠΑΤΑ ΞΥΛΟ ΞΥΛΟ ΞΥΛΟ

Φίλε μου μάλλον δεν διάβασες καλά τον τίτλο του τόπικ.

Σχετικα με το underground που ανεφερες εγω δεν το βλεπω ετσι, απλα στην ελλαδα ελαχιστοι ακουνε core συγκροτηματα. Αμα ρωτησεις καποιον το πιο λογικο ειναι να σου πει οτι ακουει thrash/power/death κτλ.

Υ.Γ.1 οι Zao τα σπανε, συντομα θα αγορασω το The Splinter Shards The Birth of Separation το οποιο ειναι και το αγαπημενο μου.

Υ.Γ.2 να ανοιξουμε και ενα topic για post-rock/metal/hardcore? Post να’ναι και οτι να’ναι :smiley:

Rip-noob καλή ιδέα!

¶λλες 2 προτάσεις από μένα.

Ή πρώτη είναι brutal και είναι ο πρώτος δίσκος τών Hypocrisy το Penetralia

Εδώ έχουμε να κάνουμε με brutal death metal.Καμια σχέση με τις τελευταίες δουλειές τών Hypocrisy.Όχι ότι οι τελευταίες δεν είναι καλές.Μια χαρά είναι.Ακούγοντας το ντεμπούτο τους λάτρεψα ακόμα παραπάνω αυτή την μπάντα.Μερικά από τα καλύτερα τους τραγούδια είναι σ’αυτόν τόν δίσκο.

Καί η δεύτερη είναι thrash-core : Stampin’ Ground - Carved From Empty Words

Τι να πει κανεις για αυτό τον δίσκο.36 λεπτά ωμού,ρυθμικού,slayer-ικου hardcore.Ένα rhythm section μπουλντόζα και όλα τα τραγούδια ένα και ένα!Το ότι τους είδα live και μάλιστα στην Πάτρα μονο ως φοβερή εμπειρία περιγράφεται.Τσιμπήστε το άφοβα.

και ο drummer που χανε σε αυτο το δισκο απλα εσπερνε!!!officer down!!!

Ι was there too…Το απόλυτο ισοπέδωμα…8)