Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Μπράβο, σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα!!! Άντε και όταν εγκατασταθείς για τα καλά περιμένουμε εντυπώσεις. Παντού είναι καλύτερα από 'δω… :slight_smile:

Για Ανανεώσιμες πηγές που θέλω βρήκα και σε Αυστρία (νταξ πιο κεντρικά) και Δανία αλλά οι πρώτες επιλογές ειναι αυτές. Σουηδία νούμερο 1 βέβαια. Θα δείξει. Περιμένω να μεταφράσουν το πτυχίο.

Καρκίνο στο μεταφραστικό κάποιος παρακαλώ, Ευχαριστώ.

Μάθετε μπαλίτσα και πάτε Νορβηγία ρε

Πέρα από το εξοντωτικό κόστος ζωής ποιος ξέρει να μας πει συγκεγκριμένα για τα πανεπιστήμια εκεί πάνω;

Μπες [B][U]εδώ[/U][/B] και ψάξε μεταπτυχιακά, αν σε ενδιαφέρει κάτι, και μετά μπαίνεις στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει για περισσότερες πληροφορίες. (εγώ κάτι βρήκα πάντως άνευ διδάκτρων. ευχαριστώ τον φρήδομ ξανά για το λινκ.)

*χα. τώρα έχει δίδακτρα(δεν ξέρω πώς γίνονται αυτά), δεν βαριέσαι, αν μας βγαίνουν ίσα-ίσα χαλάλι…

Ταυτόχρονα όμως με το μεταπτυχιακό σίγουρα θα δουλέυεις έστω part time και οι μισθοί είναι και αυτοί στον Θεό, άρα το κόστος ζωής καλύπτεται.

Για πανεπιστήμια, το καλύτερο τεχνολογικό είναι στο Trondheim/Sor-Trondelag, το NTNU. 800mil euro budget αν θυμάμαι καλά έχει.

Για πιο συγκεκριμένα δεν έχω πετύχει ούτε έναν από το forum που να είναι εκεί.
Εγώ θα σας δώσω αναφορά Άνοιξη-Καλοκαίρι 2014 που θα είμαι εκεί για πρακτική.

Κοιτάχτε και για Δανία, εγώ βρήκα δυνατό μεταπτυχιακό πληροφορικής χωρίς δίδακτρα και στα αγγλικά! Τα περισσότερα πανεπιστημία σε Σουηδια, Νορβηγια και Δανία είναι χωρίς δίδακτρα, οπότε με φοιτητικο διαμέρισμα / δωμάτιο και part-time δουλεία παλεύεται! Εγώ έκλεισα σπίτι κοντά στο πανεπιστήμιο, 330 ευρο το μήνα, με ρευμα, ιντερνετ, τοπικά τηλέφωνα, νερό και θέρμανση πληρωμένα (ιδιωτικό μπάνιο-κοινόχρηστη κουζίνα)! Το έψαχνα και για το Λουντ στη Σουηδία αλλά το μεταπτυχιακό ξεκινάει τον άλλο σεπτέμβριο…

Πρώτη επαφή με το δημόσιο (Δήμος του Όρχους) η κοπέλα άψογη στα αγγλικά, δεν ήξερε ακριβώς αυτό που τη ρώτησα και μέσα σε 5 λεπτά μου ήρθε email (!) από άλλο συνάδελφο που ρώτησε και μου απάντησε ηλεκτρονικά…τα αυτονόητα δλδ, αλλά κάτι μου λέει πως εδώ όλο και κάπου θα σκάλωνε το πράμα…:roll:

Anyway, ενα καλό άρθρο με πανεπιστήμια στο Βορρά:

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23326&subid=2&pubid=4678817

Φεύγω Σεπτέμβρη για ένα εξάμηνο στο Freiburg…
Είναι κανείς εκεί κοντά ή έχει πάει;
Για δώστε καμιά πληροφορία

Νορβηγία; :lol::lol::lol::lol::lol:

Οι τιμές είναι παρανοϊκές ε… Μπυρα ξερω γω σε bar 12- 15 ευρώ… Burgers κανα 20-25αρι…

^^Στη Γερμανια ειναι το Freiburg… http://en.wikipedia.org/wiki/Freiburg_im_Breisgau

Ο,τι λεει ο Isis για Νορβηγια, ειχε παει ερασμους στο Οσλο η κοπελα ενος φιλου μου εδω και πηγε να τη δει, μου λεγε οτι τρομαξε με τις τιμες. Και οχι μονο σε μπαρ και εστιατορια, το χαρακτηριστικο που μου ειπε και μου χει μεινει ειναι οτι εκανε 20 ευρω το μεγαλο πακετο νεσκαφε στο σουπερ μαρκετ.

Πήγα να πάρω μια mars σήμερα… 3,5 ευρώ… :lol::lol:
Δεν την πήρα… :stuck_out_tongue:

Πείτε και άλλα:!:
Φίλος μου σε εκδρομή ερασμους εκεί πήρε αναμνηστικό μπρελοκάκι 10 ευρώ (Oσλο).

Cost of living in Norway ; http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Norway&displayCurrency=EUR

Ε η πιο ακριβή πόλη της Ευρώπης είναι, και μέσα στο τοπ-3 και του κόσμου.

Bingo!

Στη Γερμανία είναι το Freiburg!

παιδες εχει κανεις προσωπικη γνωμη για σκωτια-aberdeen- robert gordon university;;;
:D8)

Ο mr_whatsisname ήταν / είναι aberdeen νομίζω, στείλτου πιέμ!

Ω ρε φίλε… πακέτο 8O