Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Εγώ ήδη λιγουρεύομαι Satyricon πάντως

Ξέρετε κανέναν ή είναι κάποιος ή είχε πάει παλιότερα στο New Romney, Kent της Αγγλίας; Ξέρω ότι είναι μικρή και ήσυχη πόλη- χωριό. Αλλά για πόση ησυχία και χαλαρότητα μιλάμε;;

Γενικα το Κεντ ειναι ωραιο, πρασινο και ησυχο, παλια κτιρια κλπ και easy going κοσμο.
Αποτι βλεπω στο χαρτη το Ρομνει φαινεται για πολυ χωριο.

Ναι έχει κάπου 7 χιλιάδες κατοίκους δεν θα είναι και τίποτα μεγάλο, αλλά ήθελα μια δεύτερη γενικότερη εικόνα! Ευχαριστώώ!

Στα μέρη μας (σχεδόν) λοιπόν… Πάρε ρούχα για χειμώνα! Και μάζεψε και ήλιο να έχεις… Και άσε τους Satyricon την άκρη…

[SPOILER] Πλάκα σε κάνω ε! [/SPOILER]

Ελπίζω να μην κάνεις HOEGAARDEN-ο κοιλιά… :lol:
Να περνάς καλά…

[SPOILER]
Πωωω ρε π@#$%στη μου ποιος ξανα-πάει πάνω… [-X
[/SPOILER]

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Διάβασα στο site του SAAS της αγαπητής Σκωτίας ότι δεν μπορούν να σου καλύψουν τα δίδακτρα σε προπτυχιακό επίπεδο αν έχεις ήδη κάνει σπουδές οι οποίες είχαν χρηματοδοτηθεί. Εγώ έχω ένα πρώτο πτυχίο αλλά οι σπουδές μου δεν είχαν χρηματοδοτηθεί από καμία υπηρεσία. Αυτό παίζει ρόλο ή έτσι κι αλλιώς επειδή έχω ήδη ένα πτυχίο δεν μπορούν να μου καλύψουν τα δίδακτρα;

Για τι πτυχιο πας τωρα; Δευτερο bachelor;

Ναι, για δεύτερο bachelor σκέφτομαι.

Τοτε δεν πρεπει ναχεις θεμα

Γαματοι αυτοι στο SAAS παντως, μου στειλαν οτι μου πληρωνουν και το δευτερο ( ?? ) ετος του μεταπτυχιακου (απο το οποιο εχω αποφοιτησει) :lol:

O,τι θες, εδω. (αν βλεπεις οτι δεν απανταω, pm)

Σ’ ευχαριστώ πολύ! Οπότε θα το ψάξω περαιτέρω με τα πανεπιστήμια και για ό, τι άλλο θα σε ρωτήσω αν χρειαστεί!

Είναι κάνεις στο Goethe Universitaet της Φρανκφούρτης

παιδες γνωριζει κανεις κανα φορουμ/σαητ με κριτικες/συμβουλες για μεταπτυχιακα στο εξωτερικο, στο νησι κυριως; το γκουγκλ δε με βοηθησε να βρω κατι συγκεκριμενο

http://www.mastersportal.eu/

Εδώ έχει πολλά πράγματα για μεταπυχιακό, αλλα κριτικές δύσκολα θα βρείς γενικά, πρέπει να ψάξεις μόνος σου να δεις πρόγραμμα σπουδών κλπ.
Σου προτείνω να κοιτάξεις τι προγράμματα σου αρέσουν και είναι αρκετά σημαντικό να δεις το πρόγραμμα σπουδών.
Άμα θες να συγκρίνεις μπορείς να κοιτάξεις world ranking του εκάστοτε πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει και συγκεκριμένα για τον τομέα που ενδιαφέρεσαι(πληροφορική, νομική κλπ), αλλά δε ξέρω κατά πόσο αυτό θα αντιπροσωπεύει το πόσο ικανοποιημένος θα νίωθεις με την επιλογή σου στη τελική.

Χαιδελβέργη;

Άλλη γραφική πόλη, με παλιά κτίρια, καλό Γερμανόφωνο/Αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο, κλπ κλπ;

Αποφάσισα: 1) Heidelberg, 2) Leuven, και 3) Basel.
Καμιά γνώμη; Οποιαδήποτε άλλη πρόταση/γνώμη ευπρόσδεκτη. :slight_smile:

Εγώ είμαι Leuven. Ότι χρειαστείς στείλε p.m.

<3

Η δική μου ώρα αργεί λίγο. Σχολή και Αγγλικά υποθέτω ότι θα μου φάνε ακόμα δύο χρόνια, άνετα - με την προϋπόθεση ότι σ’ αυτήν την εξεταστική θα αρχίσω να διαβάζω σοβαρά.
Στο δια ταύτα, είμαι ανάμεσα στη Leuven και την Heidelberg, γιατί είναι αυτό ακριβώς που θέλω: όχι ιδιαίτερα πολυπληθυσμικές πόλεις, κατά βάση φοιτητουπόλεις, με καλά Πανεπιστήμια -στον τομέα μου-, γραφικές, όπως ακριβώς μου αρέσουν. Αν σου είναι εύκολο και έχεις όρεξη, θα ήθελα να με ενημερώσεις αναφορικά με το Πανεπιστήμιο, τις συνθήκες φοίτησης, εστίασης κλπ, καθώς και για τη ζωή εκεί (τιμές, δραστηριότητες, κλπ) και τη συμπεριφορά των ανθρώπων -ημεδαπών- γενικότερα. Και τέλος, για τα δίδακτρα, την γλώσσα και τον βαθμό του προπτυχιακού. Για μεταπτυχιακό ενδιαφέρομαι, όπως κατάλαβες. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Έχεις καιρό ακόμη βασικά. Από εκεί και πέρα, μου αρέσει πολύ το Leuven (και ήθελα να πάω) ακριβώς γιατί είναι φοιτητούπολη. Μικρή σχετικά, γραφική, αρκετό πράσινο, πολύ κοντά στις Βρυξέλλες. Πάρα πολλές καφετέριες, μπαράκια και μέρη για να φας, που εξ αρχής δεν το περίμενα.
Το πανεπιστήμιο είναι πολύ καλό και πολύ γνωστό, και έχεις πολλές επιλογές για μεταπτυχιακά. Εγκαταστάσεις, εργαστήρια, όλα πολύ καλά. Ενοίκια λίγο τσιμπημένα αν θέλεις να ζήσεις μόνη σου σε στούντιο(430 και πάνω για μικρά και συνήθως άθλια σπίτια,) αλλιώς μένεις σε kot μαζί με άλλα 3-4-5 άτομα που βρίσκεις από 350 και κάτω.
Οι τιμές τους εδώ μου φαίνονται σχετικά καλές. Θα εξαιρέσεις βέβαια τις τιμές των τρένων που είναι πανάκριβες, αλλά δεν τα χρειάζεσαι κιόλας. Επίσης, υπάρχουν τα πιο φθηνά και πιο ακριβά σουπερ μάρκετ, λογικό. Κομμωτήρια, νύχια πανάκριβα. Αποτριχώσεις είσαι ΟΚ. Φαγητό έξω με τίποτα εκτός από κεμπάμ και bicky burger :stuck_out_tongue: Γιατροί, εξετάσεις, φάρμακα επίσης λίγο ακριβά αλλά αν έχεις ασφάλεια παίρνεις 75% πίσω ή όλα, ανάλογα την περίπτωση.
Σχολή θα πηγαίνεις με το ποδήλατο ή με πόδια ή με λεωφορείο που βγάζεις κάρτα. Είναι όλα πολύ κοντά εδώ. Ασφαλές μέρος να ζήσεις επίσης.
Από το πανεπιστήμιο με 20Ε το χρόνο, μπορείς να χρησιμοποιείς όλες τις αθλητικές εγκαταστάσεις, οκ, το γυμναστήριο λίγο πιο ακριβό.
Χρόνο για άλλες δραστηριότητες δεν ξέρω αν θα έχεις!
Ο κόσμος εδώ γενικά μου φαίνεται πολύ καλός. Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με κανέναν. Μιλάνε όλοι Αγγλικά, δεν θα σου κάνουν τέτοια καψόνια. Και εξυπηρετικοί είναι, λίγο βλαχάκια αλλά καλοί μωρέ!
Τη γλώσσα δεν τη χρειάζεσαι, σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά είναι στα Αγγλικά (γι’ αυτό έχει και τόσους International), τα δίδακτρα κυμαίνονται ανάλογα με τη σχολή σου και τη διάρκεια. Τα ενός έτους μεταπτυχιακά είναι πολύ πιο ακριβά από τα διετές, που γενικά είναι πολύ φθηνά.
Επίσης, δεν ζητάνε μεγάλο βαθμό προπτυχιακού, δηλαδή και με 6 σε δέχονται.
Τσέκαρε και τη σελίδα τους φυσικά, ότι χρειάζεσαι το λέει.

Κάποιος καλός κύριος ή κάποια καλή κυρία να briefάρει για Σκωτία υπάρχει;

Hit me