Μetallica

Μακαρι να επανελθουν με κατι καλο αλλα, λαμβανοντας υποψιν τους προηγουμενους 2 δισκους τους οποιους δεν μπορω να ακουσω οπως και την διαρκεια (80 λεπτα) κραταω πολυ μικρο καλαθι. Σε 80 λεπτα ειναι σχεδον αδυνατον να μην κανει κοιλια ο δισκος, 45-50 θα ηταν το ιδανικο.

Τα ίδια περίπου έλεγαν πολλοί και για μια άλλη υπερτεράστια μπάντα και μας πρόσφερε ένα book of souls…Μετά το Final Frontier. Με μεγάλη διάρκεια. Υπάρχει ελπίδα, αν και δύσκολο να κάνουμε υπομονή, πρέπει να περιμένουμε. Θα πάω στο άλλο άκρο και θα είμαι αισιόδοξος μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο ( που το απεύχομαι)

Ο τίτλος φαντάζει ως κάποιο inside joke ή μπορεί να έχει σχέση και με τις εκλογές που απ οτι είδα πρέπει να είναι 8 Νοέμβρη. Όπως και να χε είναι πιασάρικος

To dm μια χαρά ακούγεται και έχει και τραγουδαρες μέσα.
Για τη διάρκεια ίδωμεν. Μου άρεσε που έβαλαν ένα 3λεπτο κομμάτι με πιο πανκ δομή πάντως. Μην ξεχνάμε ότι θα έχει 12 κομμάτια. Και πως οι Metallica πάντα είχαν μακροσκελή τραγούδια με περιπλοκη δομή δεν είναι τωρινό φαινόμενο.

80 λεπτά μείον 3 ίσον 77 δια 11 ίσον 7…
Ή το Hardwired δεν είναι ολόκληρο δηλαδή είναι τύπου Some kind of monster videο ή αν είναι όντως 3λεπτο μερικα τραγούδια θα είναι τεράστια ίσως και κάνα 2 να είναι 9λεπτα…
Όπως και να χει οι μέρες δεν περνάνε για το επόμενο τυράκι…
Θέλω πολύ να δω τον Lars στο live double bass αν το παίξουν αύριο…
Λέτε να παίξουν έστω κι άλλο ένα νέο riffακι?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

'Ηδη στο site του fan club ανεβαίνουν βιντεάκια making of…από αυτά που γουστάρουμε

Μια χαρά το κομμάτι, μικρό και πορωτικό.

Δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι διπλός ο δίσκος με 80’ μουσικής. Επίσης,

drenie μην πεις για γκρίνια, έγραψα πιο πάνω ότι μάρεσε το κομμάτι :!:

Ο διπλός δίσκος φαντάζομαι ότι έχει να κανει με το να μην συμπιεστουν πολύ τα δεδομένα του ηχου…

Κάτι που είδα είναι ότι όταν οι Metallica έβαζαν τίτλο στο άλμπουμ ένα από τα ονόματα των τραγουδιών το τραγούδι ήταν στη θέση 2 τώρα είναι στη θέση 1…

ok wat

Ειδικά αν έχεις κάνει εγγραφή σχετικά πρόσφατα στο site και είσαι ερασιτέχνης κιθαρίστας…Το ότι μια απ τις πιο ιστορικές κιθάρες εβερ, η αληθινή 59ρια Les Paul των Peter Green & Gary Moore, ηχογραφεί ακόμα μου δημιουργεί ανατριχιλες

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sent from my D5803 using Tapatalk

Οπως ειχαν γραψει και στις σημειωσεις του The Memory Remains single, αυτου με την υπεροχη φουλ εκδοση του The Outlaw Torn, οταν ενα CD πλησιαζει τα 80 λεπτα, τοτε: “[COLOR=#252525][FONT=sans-serif]When we were doing the final sequencing of the ‘LOAD’ album, the record company told us that we couldn’t go a second past 78:59, or your CD’s wouldn’t play without potentially skipping. With our 14 songs, we were running about 30 seconds over, and something had to give, so the cool-ass jam at the end of ‘Outlaw’ got chopped.”

Παρ’ολα αυτα, ο νεος δισκος λεει ειναι “σχεδον” 80 λεπτα, το οποιο μαλλον σημαινει κατι λιγοτερο και οχι κατι περισσοτερο. Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να ειναι διπλος, παρα μονο αν εχει να κανει με καλλιτεχνικους λογους (και ελπιζω να ειναι ετσι). Δε θα μου εκανε εντυπωση αν το πρωτο CD ειναι γεματο με πιο απλα και straight in your face τραγουδια, ενω το δευτερο CD εχει μεγαλυτερα και πιο ατμοσφαιρικα τραγουδια με πιο συνθετα στιχουργικα θεματα ως επι το πλειστον (αλλωστε οι τιτλοι προιδεαζουν για πιο σοβαρα και πολιτικοποιημενα θεματα στο δευτερο), αρα θα μπορουσε να εχει να κανει με την παρουσιαση του εργου σε ενοτητες. Βεβαια επειδη μιλαμε για τους Metallica, μπορει απλα να εχει να κανει με maximum profit.

Οσον αφορα τα παραπονα για τη διαρκεια, τα συμμεριζομαι κι εγω, αλλα ακουγοντας τωρα το The Outlaw Torn στα 10:42 σκεφτομαι μακαρι να εβγαζαν μονο 11λεπτα αν ηταν ολα ετσι [/FONT][/COLOR]:D[COLOR=#252525][FONT=sans-serif]

[/FONT][/COLOR]

Καλά δεν είμαι και ο δικηγόρος των metallica άσχετα αν κάμποσες φορές έχω λειτουργήσει έτσι εδώ μέσα ! Χαχαχαχα.

Αυτό με το ότι ο περισσότερος μουσικός κόσμος είναι ενθουσιασμενος με το νέο τους κομμάτι και έχουμε από κάτω σχόλια σαν αυτό "ότι τα γράφει και 15 χρόνος " από ανθρώπους που μουσικά δεν υπάρχουν σε κανένα χάρτη είναι εντυπωσιακό .

Δεν ήξεραν οι metallica να σας ρωτήσουν κιόλας τι θα κάνουν .
Αλήθεια σας ρώτησαν για το Kill’em All , το Master ή το Black album ; που χαθηκατε καλέ; ποια αρένα κάνατε sold out φέτος ;

Μια χαρά είναι κομμάτι . Το εξώφυλλο αδιάφορο (αν και δεν το βρίσκω κακό ) αλλά πραγματικά εμένα δεν μου καίγεται καρφάκι τι ζωγραφιά , φωτογραφία θα έχουν .

Για την διάρκεια είναι ένα αίνιγμα το οποίο θα περιμένουμε κανά 3μηνο ακόμα για να απαντηθεί .

Επίσης ο Lars σε αυτά τα πρώτα video που κυκλοφορούν δείχνει ακόμα μια φορά πως είναι το μυαλό της μπάντας .

Λίγο σεβασμός πάντως σε αυτή την υπέρ μπάντα δεν θα βλάψει .

Thrashαρουν , γιατί thrashαρουν ; δεν thrashαρουν , γιατί δεν thrashαρουν ; και μετά λέει το hardwired θυμίζει metallica … Ντα; metallica είναι ! Σου φέρνει στο μυαλό κάτι από το Master , από το Black , από το Kill’em, από το death magnetic, ακόμα και από το st Anger.

Δικές τους δουλειές είναι , λογικό μου φαίνεται .

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραγε το Murder One θα είναι για τον Lemmy;

Δεν ήξερα ότι πρέπει να έχει κάποιος και master’s degree για να καταλάβει ότι το τραγούδι όντως το γράφει και 15χρονος…ήμαρτον πια με τη μαλακία που δέρνει τους οπαδούς και δε βλέπουν/ακούν την πραγματικότητα…τουλάχιστον πείτε ότι εσάς σας αρέσει κι ας είναι μια ανέμπνευστη μαλακία…και εμένα μου αρέσει αρκετά το κομμάτι αλλά ξέρω ότι είναι μια παπαριά και μισή πασπαλισμένη με τη φωνή του hetfield…μη βαφτίζετε τις παπαριές των metallica όπως δεν τους αξίζει…

Χαλάρωσε λίγο με την μαλακία και την παπάρια …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι αλήθεια πάντως ότι δεν σφύζει και από έμπνευση το τραγούδι, απλά βαράει.

Κάνεις δεν διαφωνεί ιδιαίτερα με αυτό . Αλλά αυτό γιατί είναι κακό ; και γιατί λοιπόν δεν έγραφαν αντίστοιχα πράγματα 15χρονοι ; τα έγραψαν οι ίδιοι στα 17 τους πρώτη φορά…

Αν είναι έτσι να μην ακούμε ούτε slayer ούτε exodus ούτε slipknot ούτε Maiden ούτε , ούτε ,ούτε …

Οι περισσότεροι μουσικοί και όσοι ασχολούνται ενεργά με αυτή , καλωσορίζουν την μουσική τους προσπάθεια και μετά έχουμε κλάψες και γκρίνιες από τους έξυπνους και πιο μάγκες “οπαδούς”.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από αυτά που διαβάζω σε σχόλια όχι μόνο εδώ μεσα, καταλαβαίνω ένα πραγμα, ότι οι Metallica είχαν φτάσει αυτή τη μουσική σε ένα επίπεδο όπου καμία άλλη μπάντα δεν έφτασε ποτέ και οι απαιτήσεις από αυτούς είναι τεράστιες γι αυτό και έχει δημιουργήσει αυτού του είδους τους haters…

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κλαψομουνιαση λέγεται …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

καλά μην τρελαίνεστε παντού καλά σχόλια διαβάζω για το τραγούδι. Ακόμα κι από σάιτ τύπου metal sucks που το έχουν εύκολο το κράξιμο