Μetallica

Έπαιξαν όμως τεχνικό με δύσκολα κομμάτια το μεγαλείο το καταλάβαινες στο Master of Puppets και στο AJFA για εμένα

Ρε άσχετο γούσταρει κάνεις Anthrax

Εγώ με τα μπούνια

2 Likes

Χεζει η αρκουδα στο δασος?

2 Likes

Μια από τα ίδια ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έτρωγαν τόσο hate που ανήκουν στους Big 4

Στους Big 4 μπήκαν οι μπάντες με την μεγαλύτερη " επιτυχία "εκείνη την εποχή. Οι anthrax ήταν αρκετά μεγάλοι .

Hate ίσως έφαγαν γιατί δοκίμασαν και άλλα πράγματα όπως το να κάνουν περιοδεία με τους Public Enemy.

Νταξει μλκς προσωπικά οι PE γαμανε και γενικά μπορεί στα 90ς να τα έχασαν αλλά μετά έβγαλαν αρκετές καλές δουλειές ειδικά η τελευταία μέτρησε

Στα 90s έβγαλαν μια από τις καλύτερες δουλειές τους . Το sound of White noise.

Οι 3 τελευταίες τους κυκλοφορίες επίσης είναι από πολύ καλές έως εξαιρετικές.

1 Like

Μέσα 90ς κάπου το χάνουνε αλλά όπως είπες οι τελευταίες δουλειές τους είναι αρκετά καλές

Τίποτα δεν σημαίνει ρε φιούρορ, πίνω και λέω καμιά μαλακία να περάσει η ώρα όπως ο λαγός :stuck_out_tongue:

Είπαμε, επικίνδυνος δίσκος. Αυτό τίποτα άλλο, τέλος

2 Likes

The Death Magnetic Appreciation post - 9 χρονια μετα

Αυτες τις μερες λιωνω το Death Magnetic που ειχα παααααααρα πολυ καιρο να ακουσω (ελεω HTSD) και αν και θεωρω οτι σε βαθος χρονου το HTSD θα παρει τη θεση του στη δισκογραφια των Metallica σιγουρα ψηλοτερα, παραμενει ενας παρα πολυ καλος δισκος, που απλα νομιζω οτι ηρθε σε λαθος χρονικη στιγμη. Ας μη θιξουμε τον ηχο, τα εχουμε πει τοσες φορες, ο ηχος ειναι αυτος που ειναι, σε ενα πολυ καλο ηχοσυστημα ο δισκος ακουγεται σκετη καυλα, και τα τραγουδια ειναι αυτα που ειναι ανεξαρτητα απο τον ηχο.

Με αυτα τα δεδομενα, εχω να πω (αν και σιγουρα τα εχω ξαναπει) πως ο δισκος απλα αδικει τον εαυτο του. Υπαρχουν 6 τραγουδια που δεν θα τα αλλαζα καθολου. That Was Just Your Life, End Of The Line, All Nightmare Long, Suicide & Redemption, Judas Kiss, My Apocalypse. Επισης υπαρχουν αλλα 2 τραγουδια απο τα οποια αν κοψεις 2-3 λεπτακια απο το καθε τραγουδι, για μενα γινονται πολυ πολυ καλυτερα, και αυτα ειναι το καλυτερο ριφφ του δισκου (Broken Beat and Scarred) και φυσικα το The Day That Never Comes που τραβαει χωρις κανενα λογο σχεδον 8 λεπτα.

Το Unforgiven III θα το αλλαζα με το Hell And Back απο το Beyond Magnetic, ενω το ιδιο θα εκανα με το Cyanide το οποιο θα αλλαζα με το καταπληκτικο Rebel Of Babylon.

  1. That Was Just Your Life
  2. The End Of The Line
  3. Broken Beat And Scarred
  4. The Day That Never Comes
  5. All Nightmare Long
  6. Rebel Of Babylon
  7. Hell And Back
  8. Judas Kiss
  9. Suicide And Redemption
  10. My Apocalypse

Αυτο το tracklist με συνολικη διαρκεια δισκου 7-8 λεπτα μικροτερη και με καλο ηχο, θα ηταν ενας απιστευτα συνεπης και καλος δισκος για μενα,

ΥΓ. Το Unforgiven III μου αρεσει παρα πολυ, και η ειρωνια ειναι οτι θα ταιριαζε απιστευτα πολυ στο HTSD αντι του Murder One ας πουμε…

3 Likes

Δεν λες όμως ότι αυτός ο δίσκος είναι το πραγματικό ξεπούλημα των Metallica, πρόδωσαν όλους εμάς τους οπαδούς που γουστάρουμε πειραματικό ήχο για να το γυρίσουν στο "και καλά thrash " και καλά στις ρίζες μας κτλ. Ο πιο forced δίσκος στην ιστορία της μουσικής. Και φυσικά ο Hetfield δεν μπορεί να τραγουδήσει επιθετικά όπως παλιά γιατί απλά δεν μπορεί.

σόρρυ αλλά δεν άντεξα να μην τον τρολλαρω

3 Likes

Για να μετρησει ως τρολλαρισμα βεβαια πρεπει να εχει και καποια επιδραση πανω μου :stuck_out_tongue:

To Death Magnetic παραμενει το λιγοτερο “τιμιο” αλμπουμ της μπαντας, αφου ακουγεται ακριβως οπως ηθελε ο Rick Rubin να ακουγονται οι Metallica προκειμενου να ξανακερδισουν τους παλιους οπαδους και να γινουν πιο προσιτοι στο χωρο του μεταλ. Αυτο ευτυχως δεν αφαιρει τη συγκεκριμενη χροια των Metallica απο τη μουσικη τους, αφου τα περισσοτερα τραγουδια βρωμανε James ουτως ή αλλως. Τωρα εσυ οκ γινεσαι λιγο salty επειδη ενας οχι απο τους καλυτερους δισκους των Metallica ειναι καλυτερος απο ολη τη δισκογραφια των Accept, των Rage, και πολλων αλλων πεθαμενων εδω και 20 χρονια που για καποιο λογο ακους, αλλα οκ δεν πειραζει… what don’t kill ya make ya more strong!

2 Likes

Δεν μπορείς να πεις ότι τραγούδια όπως το whiplash ή το metal militia δεν είναι thrash. Αντίθετα θα έλεγα ότι είναι η επιτομή του thrash.

Τώρα το ότι οι slayer έπαιξαν (αρκετά αργότερα όμως) πολύ πιο γρήγορα και βίαια, αυτό είναι γνωστό, χαίρω πολύ. Και αυτό τί σημαίνει, ότι το thrash των slayer είναι το ορθόδοξο και ό,τι πιο μελωδικό, αργό, λιγότερο βίαιο κτλ. δεν είναι πραγματικό thrash?

Οι testament, οι anthrax, οι megadeth τί έπαιξαν δηλαδη?

2 Likes

(Βλαχο)Αμερικανοί και δεν ξέρουν ούτε από βασικά αγγλικά πφφφ… τι ασχολείστε ακόμα με δαύτους ρε

1 Like

Σωστός! Exodus και Overkill επίσης

Πέρασαν 10 χρόνια ε;;;
Coool :scream::open_mouth:

2 Likes

Το εξήγησα και μετά σε άλλο ποστ. Προφανώς και θεωρώ θρας το Kill 'Em All και ας μην είναι όλα τα τραγούδια του αυτό που θα λέγαμε “επιτομή του θρας”. Το σχόλιό μου έχει να κάνει με το γεγονός πως δεν πρόκειται για βίαιο θρας τύπου Slayer ή Bonded By Blood. Τίποτα άλλο περί ορθόδοξου ή ανορθόδοξου ή με αποσχιστικές τάσεις θρας δεν εννοούσα. Ένα απλό σχόλιο ήταν.

2 Likes

dp

ΜΟΝΟ για μερακλήδες

4 Likes

Είναι επικό το ανάποδο ίντρο!

2 Likes