Μetallica

Τον μπούστο που χάζευες όταν με είδες με μαγιό μωρή παρθενοπιπιτσα!

@furor μην φεύγεις . Στασου μυγδαλα. Παρεξήγησις

3 Likes

Βασικά το Whiskey δεν είναι κομμάτι Thin Lizzy (φαντάζομαι αυτό εννοείς original), είναι παραδοσιακό Ιρλανδικό.
Αν θέλουμε να βρούμε κομμάτια που ΔΕΝ είναι καλύτερα από τα original, βρίσκουμε (πχ When a Blind Man Cries).
Το ζήτημα είναι ότι τα 9 στα 10 προτιμάς να τα ακούς από Metallica (για μένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα So What, Breadfan, Last Caress, Turn the Page -κατά τον ίδιο τον Seger είναι καλύτερη εκτέλεση τους από τη δική του!) ή ακόμα κι αν προτιμάς το original (βλ. Ronnie Rising, Fate Medley, Sabbra Caddabra) έχουν να δώσουν…

Επίσης, το Astronomy είναι απωθημένο και το υγρό όνειρο πολλών.

4 Likes

ναι έχεις δίκιο , είναι παραδοσιακό :+1:

Κι εγώ πάρα πολλά από τους Μετάλλικα τα ακούω . Πολύ σημαντικό επίτευγμα

3 Likes

Πρώτα ήταν οι Dubliners. Μετά ήρθαν οι Thin Lizzy και ακόμα πιο μετά οι Metallica. Βασικά είναι ένα παραδοσιακό ιρλανδέζικο τραγούδι.

https://www.youtube.com/watch?v=72OE2eNMZ04

2 Likes

Εγω προτιμω τις εκδοσεις των Metallica (και αρα τις θεωρω καλυτερες) για ολα τα τραγουδια στα οποια εχουν κανει διασκευη στο Garage Inc. (ακομα και στο Stone Cold Crazy αν και ειμαι τεραστιος fan Queen) και στα δυο δισκακια (καινουριες και παλιες), εκτος απο τα Motorhead, και μαζι με τα Motorhead πανε και τα Ramones, αν και δεν ειναι στο Garage Inc.

O βασικος λογος ειναι το οτι παιζουν live οι Metallica ολες αυτες τις διασκευες, και φαινεται να κανουν την καυλαντα τους περισσοτερο, δινοντας κι εναν φορο τιμης, παρα να νοιαζονται για τα τραγουδια. Αν εμπαιναν στο στουντιο και εκατσαν να ενορχηστρωσουν με το δικο τους τροπο και να εκτελεσουν οσο καλυτερα μπορουν αυτα τα τραγουδια, ειναι αρκετα πιθανο να τα εκαναν κι αυτα καλυτερα, ειδικα τα Ramones.

Οσον αφορα τις post Garage Inc διασκευες τους:
When A Blind Man Cries
Ronnie Rising
Remember Tomorrow

Ολα αυτα σκαλες ανωτερα απο τα αυθεντικα, που ειναι και τραγουδια που μου ηταν αδιαφορα και πριν τα διασκευασουν, οπως και να εχει.

Κρίμα πραγματικά

Γιατι?

που κομμάτια σαν το blind man ή αυτά που διασκεύασαν οι Μετάλλικα με το ronie rising σου ήταν αδιάφορα

δεν έχω να πω κάτι, αν ήταν θα τα έγραφα και πριν. Αρκέστηκα σε ένα κρίμα γιατί έτσι ένιωσα όταν το διάβαζα.

Είναι τα γούστα σου πάμε παρακάτω

2 Likes

Δεν υπαρχει κανενα κριμα, αφου ακουω περιπου 189 καλλιτεχνες οπως με ενημερωνει το Last.fm που το ανοιξα απο περιεργεια σημερα να δω τα στατιστικα μου, οποτε νομιζω θα επιβιωσω και χωρις να εκτιμω 2 καλλιτεχνες ακομα, ποσο μαλλον καλλιτεχνες απο 3 δεκαετιες πισω. Στεναχωρηθηκα λιγο ομως που με την κυκλοφορια του HTSD, το Born This Way επεσε στη δευτερη θεση των αλμπουμ που εχω ακουσει το περισσοτερο απο το 2011 εως το 2017 πλεον :pensive:

Όλοι θα επιβιώσουμε, μη τρελλαίνεσαι.

Εννοείται ότι η διασκευή των Metallica στους Sabbath είναι εκπληκτική, χωρίς όμως να φτάνει το πρωτότυπο. Και στο Jar-ο το ίδιο.

2 Likes

Σιγά μη φύγω ρε μαλάκες! @Rebel μην είσαι παρεξηγιάρης ρε φίλε, είναι Αύγουστος και δουλεύω ακόμα…
Και εγώ προτιμώ τις διασκευές (:wink: από τα αυθεντικά στο Garage Inc. πάντως. Άσχετα αν μέχρι προχθές πίστευα ότι ήταν δικά τους τραγούδια.

3 Likes

Για σενα ναι. Για μενα τα ξεπερναει τα πρωτοτυπα.

Εντάξει, εσύ είσαι και φανμπόης, δικαιολογείσαι!

2 Likes

Θα θελες να ειμαι, αλλα δεν ειμαι, σορρυ που δε σου κανω το χατηρι. Απλα δεν πιστευω σε “ιεροσυλιες” οπως πιστευεις εσυ.

Το blind το προτιμώ και εγώ από 'tallica.Remember ξεπερνάνε την έκδοση του δίσκου που λαλάει ο Παύλος , αλλά το live του Dickinson είναι απλησίαστο (check ullevi bootleg για τους καμένους).

Τώρα στο tribute για τον μέγα Dio κάποια κομμάτια τα πάνε καλύτερα (kill the king) αλλά εκείνο το Stargazer τι το ήθελες ρε James? Άστο στην ησυχία του…

3 Likes

Το Stargazer και μόνο για τον τρόπο που μπλέκεται με το Kill The King και σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο έχει αξία, αν και δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό στην ερμηνεία του Χετ ή γενικά στην απόδοση της μπάντας συνολικά. Το μόνο “λάθος” είναι ο τρόπος που μπαίνει, που απλά σταματάνε δηλαδή το Tarot Woman και το ξεκινάνε.

3 Likes

Ομολογώ ότι κι εμένα το Stargazer δεν με πείθει, δεν τους πάει βασικά. Το Kill The King από την άλλη είναι σούπερ.

2 Likes

Kill The King μόνο από Megadeth ρε αλήται!

1 Like

Πρέπει να το έχει ξεχάσει και ο Dave αυτό το τραγούδι :stuck_out_tongue:

1 Like

Άλλη μια διασκευή καλύτερη από το πρωτότυπο

2 Likes