Μetallica

BTW, δεν εχει να κανει με το αν εχω γενεθλια η οχι, η αποπανω λογικη δεν ειναι και πολυ… λογικη. Αν δε σου αρεσει ενα ή δυο τραγουδια σε ενα δισκο, μπορεις απλα να πατησεις ενα κουμπακι που λεγεται skip, ή στις μερες μας που ακουμε μουσικη κυριως απο ηλεκτρονικα μεσα, μπορεις απλα να σβησεις τα τραγουδια που δε σου αρεσουν ή να τα βαλεις σε αλλα folders για τις σπανιες φορες που θα θελεις να τα ακουσεις. Ακομα και στην εποχη του CD να το εγραφες αυτο, παλι υπηρχαν τα κουμπακια. Μονο αν ακουγαμε μουσικη απο κασσετουλες θα σε δικαιολογουσα (αν και με βαση τη μουσικη που ακους τωρα τελευταια, μπορει να εχεις ξεθαψει και το walkman απο κανα υπογειο, ετσι σε κοβω).

Γενικα το “προτιμω να λειπουν κομματια που δε μου αρεσουν” δε στεκει πουθενα και για κανενα λογο :heart_eyes:

1 Like

Τι λε ρε που δεν στέκει, φυσικά και τα κάνω skip, ειδικά τα 2 του Load σχεδόν πάντα(γι αυτό το έχω στο μυαλό μου σαν 10άρι σχεδόν).

δεν κατάλαβες … έχω πάει στο υπόγειο και ακούω μουσική πλέον, δεν με αντέχει ούτε η γυναίκα, οπότε από το να κάθομαι στο χαλάκι και να γελάνε μαζί μου στην πολυκατοικία, μένω μόνιμα στην αποθήκη :stuck_out_tongue:

1 Like

Προτιμώ να λείπουν κομμάτια που είναι μάπες. Μια χαρά στέκει.

1 Like

Δε στέκει γιατί είναι κάτι υποκειμενικό. Για κάποιον έπρεπε να λείπει το Poor Twisted Me, για άλλον στο Struggle Within για τον τρίτο το The Thing That Should Not Be (!).
Δε χάνεις τίποτα αν ακούσεις ένα κομμάτι και δε σου αρέσει. Χάνεις αν δεν κυκλοφορήσει ποτέ ένα που ενδεχομένως να σου άρεσε.
Πχ όταν κυκλοφόρησε το DM οι περισσότεροι έγραφαν πως το My Apocalypse είναι filler και εμένα ήταν μέσα στα αγαπημένα μου.
Σημασία έχει το τι πιστεύει ο καλλιτέχνης που το κυκλοφόρησε, εγώ έτσι το βλέπω. Από εκεί και πέρα τον κρίνεις. Γι’ αυτό λ.χ. βάζεις στα loads 6-7-8-9 και όχι 10, γιατί υπάρχουν και κομμάτια που δεν σου αρέσουν!

3 Likes

Το My Apocalypse αν ειχε τον ηχο του HTSD θα επαιζε ασταματητα ολη μερα…
Αλλα επειδη εχει ηχο απο mp3 32kb/s κατεβασμενο απο τα καλα χρονια του DC++ χανει αρκετα οπως φυσικα και ολος ο δισκος…
Παρολα αυτα αν καποιος καθισει και επεξεργαστει τον ηχο και τον παει κοντα σ αυτον του HTSD θα ακουσει εναν αλλο δισκο…

3 Likes

Πραγματικά πόσο κορυφαίος είναι ο Jason

2 Likes

Μη γραφουμε τα ιδια. Αμα τα κανεις σκιπ σχεδον παντα, σβηστα απο το φολντερ σου και μπορεις να απολαμβανεις ενα δισκο με 12/12 τελεια/καλα τραγουδια. Αυτο δεν ειναι προβλημα του δισκου, αλλα δικο σου προβλημα. Αυτο για την αποθηκη σχεδον το πιστευω :stuck_out_tongue:

Δε στεκει, πρωτον γιατι στο εξηγησε ο Αλεχαντρο αψογα, και δευτερον γιατι ειδικα αυτα που θεωρεις εσυ μαπες, καλυτερα να μην τα χασουμε, γιατι εισαι και λιγο αμπαλος, αλλα δεν πειραζει.

Το βιντεο αυτο, απλα γαμαει. Κατι που ολα τα αδερφια και fifth members γνωριζουν εδω και παμπολλα χρονια, αλλα ο τυπος απλα το πηρε και το ανελυσε οσο καλυτερα γινεται. Οταν ο James και ο Lars γραφουν μουσικη, απλα γραφουν αυτο που γουσταρουν, χωρις να καθονται να μετρανε 5/8 και 6/8 και ξερω γω τι αλλο. Και σε αρκετα τραγουδια (ποσο μαλλον στα live), συμβαινουν πραγματακια σαν και αυτο που περιγραφει ο τυπος στο κατωθι βιντεο. Και μαλιστα συμφωνω 100% οτι προφανως ουτε ο Λαρς ουτε ο Τζεημς (ποσο μαλλον το 1986) ειπαν ποτε “ελα να παιξουμε με ρυθμο 21/32”, αλλα απλα ετσι τους βγηκε. Κοινως, με καποιο μαγικο τροπο, ακομα και στα live, οταν παιζουν ενα τραγουδι πιο γρηγορα, απλα βρισκει ο ενας τον αλλον, ακομα κι αν το παιζουν ολοι “λαθος” (ενα κλικ πιο γρηγορα δηλαδη), και τελικα το αποτελεσμα ακουστικα ειναι τελειο.

1 Like

Το Load μόνο σε cd, τι φολντερ και τέτοια μου λες, από το 96 πρώτη μέρα έξω από το δισκάδικο… ανάμνησες

Jason Newsted remembered how he approached the Metallica audition back in 1986, telling Loudwire:

“It wasn’t that hard to figure out what setlist the band played with Ozzy during the tour in December that time. It wasn’t any kind of giant secret.

“[I brought the setlist] on Flotsam and Jetsam stationery with my logo at the top, it was written down in the order that they had performed the last time they played in our area, and I handed it to [Lars] over the drums.

“He looked at the logo, and he looked at the list, and I said, ‘I know these songs.’ And then he went, ‘Holy shit dude, that’s cool!’

“And he goes, ‘Lets play that one, that one, that one, that one.’ And we did. And they called me back two days later.”

Focusing on landing the gig, Jason said:

“The Burtons were there, and Torben Ulrich was there – both Burtons were alive then.

“They were so nice to me. When I got back they all came to watch me, and help me, and embrace me.

“[Cliff’s mother] Jan Burton grabbed me right away, ‘Once the guys told me, I said you were the one, they know you are the one, please be safe.’

“That was heavy. They are passing Cliff’s torch on who’s getting it.”

τελικά αυτοί οι γονείς του Cliff πρέπει να είναι οι γονείς που όλοι θα θέλαμε να έχουμε…

6 Likes

26 χρόνια συμπληρωθηκαν από αυτή την δισκαρα!! Βέβαια διχασε πάρα πολλούς αλλά παρέμεινει μέχρι και σήμερα ένα από τα καλύτερα metal άλμπουμ. Ο δίσκος πουλήσε πάνω από 30.000.000

5 Likes

Κοίτα να δεις σύμπτωση… Χτες το βράδυ έφαγα σκάλωμα από τα λίγα, βάζοντας να ακούσω, μετά από χρόνια ίσως, το Wherever I May Roam. Η φλασιά μου ήρθε από τα καλοκαιρινά ταξίδια που κάνω. Νομίζω ότι στο Wherever I May Roam βρίσκονται κάποιοι από τους καλύτερους στίχους του Hetfield. Από χτες το έχω ακούσει 5-6 φορές… Ακούγοντας στη συνέχεια και το υπόλοιπο Black Album, έφτασα στο Through the Never. Για κάποιο λόγο ταξίδεψα στο χρόνο, γύρω στο '91, ίσως να ήμουν μεταξύ ύπνου και ξυπνήματος, και σκέφτηκα τον εαυτό μου ως έφηβο που ακούει για πρώτη φορά το Black Album. Καλά πάει μέχρι εδώ. Τελειώνει το Through the Never, αρχίζει το επόμενο, Nothing Else Matters λέει. Ακουστική εισαγωγή στα πρότυπα του Fight fire with fire, Battery και To Live is to Die. Πω μαλάκα, αυτό θα τα γαμήσει όλα, τι κάνουν οι πούστηδες, Hetfield ρίξε τη riffάρα να τα σπάσουμε! Δεν ήρθε ποτέ. Επανήλθα στην πραγματικότητα και στα 32 (σχεδόν) μου χρόνια. Back to the meaning of life.

1 Like

Δίσκος μύθος. Δίσκος κόσμημα. Ο μέταλ δίσκος της δεκαετίας. Σχεδόν μια ώρα μουσικής χωρίς δευτερόλεπτο που να περισσεύει, μερικά από τα πιο γνωστά τραγούδια στην ιστορία της μουσικής. Και όλα αυτά χωρίς καν να είναι στους 3 καλύτερους δίσκους των Metallica…

6 Likes

Τα είπες όλα νομίζω.!! Η φάση είναι ότι ακόμα και σήμερα πουλάει

2 Likes

Λογικό να πουλάει είναι το αντίστοιχο Back in Black του μεταλ

2 Likes

Ναι κάπως έτσι

Master - Justice - Black :sunglasses:

Το Black Album δε διχασε πολυ κοσμο. Μια τρομακτικη μικρη μειοψηφια διχασε, η συντριπτικη πλειοψηφια το λατρευει γιατι ειναι δισκαρα οπως ακριβως την περιεγραψε ο @shadowking69

Πρωτη φορα βλεπω καποιον να σνομπαρει το Nothing Else Matters…

2 Likes

Θα έλεγα ότι το Black Album διχασε αρκετό κόσμο, ακόμα και σήμερα υπάρχουν άτομα που θεωρούν το δίσκο μέτριο λόγω της αλλαγής που έκαναν

Που ειναι το Ride ρε αθεοφοβε?

Ναι, και αυτα τα ατομα ειναι πολυ λιγοστα.

Τα τρια καλυτερα ειπε ο σαντο! Ε το Ride ειναι 4ο, και τα τεσσερα δεκαρια ειναι ομως μην ανησυχεις

ΟΚ δεκαρια, δεκτον, για εμενα το RTL ειναι πανω ακομα και απο το Master, αλλα οκ, δεχομαι οτι εχει να κανει με προσωπικα μου βιωματα.

Θα τολμουσα να πω οτι και το Load δεκαρακι ειναι, αλλα βλεπω να ξεκιναει flame :stuck_out_tongue:

3 Likes