Μetallica

Μάλλον σε κάποιους ξεφουσκωσε με τον καιρό

Εγώ έχω να ακούσω κομμάτι από το hardwired κάνα εξάμηνο και δεν μου έχουν λείψει ιδιαίτερα. Τα “μεγάλα” τραγούδια του δίσκου θα αντέξουν στο χρόνο φυσικά

Προσωπικά, επειδή δεν μπορώ να ακούσω με τίποτα το death magnetic δεν θα έβαζα ίδια βαθμολογία ούτε καν κοντινή

Υπό αυτή την έννοια , αφού για μένα το DM ειναι του 6, ίσως έβαζα 8ρακι στο HTSD γιατί βρίσκω μεγάλη διαφορά ποιότητας-εμπνευσης

1 Like

Τίποτα δε μας χαλάει, απλώς δεν το θεωρώ καλύτερο από αυτά που βαθμολογώ με μεγαλύτερους βαθμούς.

Με αφορμή την επέτειο του black album και βλέποντας τις βαθμολογίες, έχω να πω το εξής:
για μένα το black δεν έπιασε ποτέ τα 4 πρώτα και τα επόμενα δεν έφτασαν ποτέ το black.
Στα 4 πρώτα βάζω καρέ του 10, δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι είναι και τα 4 σε όλες τις λίστες “best of 80s”. Θυμάμαι ότι σε αφιέρωμα του μετάλχαμερ το Μάρτιο του 90, ήταν και τα 4 μέσα, δηλαδή αμέσως μετά το τέλος της δεκαετίας.

Λειπει η γατα και χορευουν τα ποντικια, ουτε 5λεπτο δε θα ειχε περασει μεχρι να στην πει ο @drenie που τολμησες και ειπες οτι την εχουν μικρη, αλλα εχε χαρη που ειναι σε διακοπες…

4 Likes

Έχει ενημερωθεί ήδη.

2 Likes

Ωχ…

1 Like

Τι ωχ; Τι φοβάστε; ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ; Νομίζετε ότι μπορεί ο καθένας να μιλάει για το πουλί του Hetfield και να περνάει στο ντούκου;;;

2 Likes

Σύμφωνω και εγώ 8 θα έβαζα μιας και το θεωρώ ότι καλύτερω έχουν βγάλει μετά το Black Album

Καλά μικρή την έχουν οι Metallica ( την δισκογραφία !) . Καλά τα λέει ο @shadowking69 αλλά είναι τόσο τεράστια που μόνο δίπλα σε άλλες , πολύ λίγες, πραγματικά κορυφαίες στέκεται δίπλα .

Μην αρχίσουμε να λέμε ονόματα γιατί θα χαθούμε.

Και @pantelis79 συμφωνώ και διαφωνώ ταυτόχρονα . Σίγουρα δεν μειώνει την αξία ενός δίσκου αν του βάλεις 9 αντί για 10 , αλλά αν πεις ότι κάποιες δουλειές είναι όλες τόσο υψηλού επιπέδου που φτάνουν το 10 , δεν δημιουργεί πρόβλημα στο να καταλάβει ο συνομιλητής σου ότι είμαι μέγας φανμποης (!!!) .

Διαφωνώ και με την τις βαθμολογίες και με όλα . Μπορείς να πεις είναι καλύτερος ή πολύ καλύτερος ή μάπα και είσαι καλυμμένος.
Δεν μπαίνουν πχ βαθμολογίες σε ζωγράφους , ποιητές , λογοτέχνες… Θα πεις εκείνο ή το άλλο μου αρέσει περισσότερο αλλά είναι εξαιρετική η δουλειά του ή αυτό θα μπορούσε να είναι καλύτερο και τελικά μας βγήκε μέτριο .

Όταν καλλιτέχνες έχουν και μια καθολική αναγνώριση , δείχνει και την ποιότητα του έργου τους . Καλλιτεχνία είναι η μουσική , μην το ξεχνάμε επειδή μπαίνει αυτοκόλλητο με τιμή πάνω στο CD και μπορούν να τυπωθούν εκατομμύρια κόπιες .

2 Likes

Προσωπικά με χαλάει η διάρκεια του και για αυτό φταίνε κάνα δυο μέτρια κομμάτια που χαλάνε το σύνολο (κυρίως το Am I Savage).
Κατά τα άλλα σαν σύνολο είναι ανώτερο του DM και έχει κομμάτια που θα μείνουν κλασικά.

1 Like

Το I am Savage με χαλάει και εμένα γιατί προσπαθούν να πιάσουν ήχο Sabbath κάτι που δεν μπορούν να το κάνουν. Το άλλο κομμάτι είναι το here comes revenge που δεν με τρελαίνει τόσο. Σε γενικές γραμμές ο δίσκος είναι μια χαρά

Βασικά φταίει ότι έχει ένα εντελώς ανεμπνευστο ρεφρέν και όχι τόσο το Sabbath feeling. Γενικά είναι λίγο αχρείαστο. Το Here comes revenge μου αρέσει αρκετά από την άλλη.

1 Like

Εσυ βρισκεις χαβαλε, αυτο δεν το κανει πιο σωστο ως τροπο βαθμολογησης. Μπορεις να απολαυσεις τον καθε κανονα του mindcrime οσο θελεις, ο κανονας παραμενει αυθαιρετος και για μενα προσωπικα παραλογος εντελως. Ασε που ειναι κανονας ο οποιος αν εφαρμοστει σε ολες τις μπαντες, παραβιαζει ακριβως αυτο που τοσο θρησκοληπτα προσπαθεις να προστατεψεις, δηλαδη την ιεραρχια των δισκων. Γιατι ετσι παραβιαζεται η ιεραρχια των συγκροτηματων. Ειναι σα να λες οτι ολες οι μπαντες που εχουν ποιοτητα, εχουν μεχρι δυο δεκαρια, μεχρι δυο εννιαρια, μεχρι δυο οχταρια κ.ο.κ. Αρα ολες οι μπαντες ειναι το ιδιο γαματες :grinning:

Βεβαια εσυ βρισκεις και λογικες δυο βαθμολογιες, μια για Metallica, και μια γενικη, οποτε τι να πω, αβυσσος οι βαθμολογιες σου. Βαλε και την γενικη βαθμολογια να δουμε τι ψαρια πιανεις αμα θελεις.

Χτυπησου οσο θελεις, οι Metallica εχουν τουλαχιστον 4 δεκαρακια (για καποιους και περισσοτερα) ειτε βγαλουν 10 δισκους συνολο ειτε 20 (με 20 μπορει να ειχαν και παραπανω απο 4 δεκαρακια αν δεν ειχαν ουσιαστικα σχεδον διαλυθει σαν μπαντα απο το 1998 εως το 2008)

Ξεκίνησα να γράφω κάτι, αλλά το έσβησα. Δεν έχει νόημα :grinning:.

Δεν ξέρω εμένα ο ήχος μ μοιάζει με Sabbath βασικά προσπαθούν να το πιάσουν

100% το ριφφ είναι Sabbath και η γέφυρα είναι λίγο Megadeth. Εντάξει ειμαι ευχαριστημένος από τον δίσκο, σίγουρα ότι καλύτερο έβγαλαν μετά το Load και δεν βλέπω να αλλάζει εύκολα αυτό.

1 Like

Με αυστηρη βαθμολογηση οπου 10=μνημειωδες, θα εβαζα

ΚΕΑ 9
RTL 10
MoP 11
AJFA 10
Black 9
Load 8
Reload 7
St. anger 3
DM 7
HTSD 8

3 Likes

Δεν υπάρχουν 11αρια οπότε παίρνω το 1 επιπλέον βαθμό από το Master και το βάζω στο Black και είμαστε κομπλέ .

Απλά το 8 στο load το αδικεί και εκεί βλέπεις ότι χάνεται και η ουσία της βαθμολογίας . Από την άλλη σε δουλειά να βρισκόμαστε και κουβέντα να γίνεται .

1 Like

Επίσης και για μένα το RTL εiναι πάνω από το Master. Και δεν χρειάζεται τόλμη για να πεις ότι το Load είναι 10αράκι απ’ τη στιγμή που όντως είναι.

ΚΕΑ 9
RTL 10
MoP 10
AJFA 10
Black 10
Load 10
Reload 8.5
St. anger 5
DM 7.5
HTSD 8

5 Likes

Νταξ ούτε εγώ έτσι ! ( δεν είναι και μακριά από ότι θα έβαζα αν ήμουν large στη βαθμολογία αλλά λέμε τώρα … )