Μetallica

Μέχρι το επόμενο :joy:

Ειναι το +1 με το οποιο διακρινεις το καλυτερο αλμπουμ ολων των εποχων. Αυτο που οταν ανοιγει συζητηση για το τι ειναι μεταλ μπαινει στην προταση και ακολουθει τελεια. Οπως λες τι ειναι jazz και σου απαντανε kind of blue, το thriller για την ποπ, το white album για το ποπ/ροκ, το iv για το hard rock, το nevermind για το grunge κοκ

1 Like

Μην προσπαθείς να με πείσεις ! Εγώ μαζί σου είμαι .

Απλά έκανα τον @pantelis79. Τον αντ’αυτου που λένε !

Μου αρέσει να μιλάω για τους Metallica ( σωπαααααααα) ! Αλλά ότι ακόμα καθόμαστε και ξεψαχνιζουμε πράγματα αυτονόητα με αφορμή αυτούς και το τι έχουν δημιουργήσει, μερικές φορές μου φαίνεται υπερβολή .

Πολλά δεκάρια πέσανε κάτσε λίγο να χαλαρώσουμε όπως είπε και ο @pantelis79 .
Απλά όταν βάζω βαθμολογίες σε παλιά άλμπουμ προτιμώ να μην τα κρίνω με βάση τα τωρινά μου “αυτιά”. Ακούγοντας το KEA πχ μπαίνει και ο παράγοντας “πρωτόγνωρου συναισθήματος” που ένιωσα όταν το πρωτάκουσα ή με άλλα λόγια, τότε που το άκουσα πόσο σημαντικό μου “ακουγιότανε” :stuck_out_tongue: Με μένα τυχαίνει η σειρά που τ άκουσα να είναι AJFA πρώτο και μετά τα υπόλοιπα στην κανονική χρονολογική τους σειρά.

ΚΕΑ 7.5
RTL 9
MoP 9.5
AJFA 8
Black 7
Load 5
Reload 3
St. anger 1
DM 4
HTSD 6.5

Το HTSD για πολλούς παράγοντες το θεωρώ επίτευγμα γιαυτό και τόσο μεγάλη αναλογικά βαθμολογία.

2 Likes

Δεν ξερω αν κλαιω περισσοτερο με τα τριαροπενταρια σε Load/Reload/DM ή με το 9.5 στο Master… σε φαση “οχι ρε, ουτε ενα δεκαρι δε βαζω” :sweat_smile:

1 Like

@QuintomScenario από την άλλη βάζει καλούς βαθμούς σε μπλακ και HTSD και με το κράξιμο που έχει ρίξει θα περίμενε κανείς ασσοδυα , οπότε μην είμεθα και πλεονέκται… :stuck_out_tongue:

1 Like

Οτι θελει βαζει ο καθενας, δεν τον κατηγορω. Απλα αν δε βαζεις ουτε ενα δεκαρι στην πιο τεραστια μπαντα του μεταλ ολων των εποχων, ειναι αρκετα ενδιαφερον.

Στην μπάντα βάζω 10, σε άλμπουμ τους όχι, σορρυ αλλά δεν είναι όλα τα κομμάτια δεκάρια, με την καμία όμως. Επίσης και εγώ κλαίω με μαύρο δάκρυ με τα 8+ στα λοαδρελοαδ αλλά εντάξ τι να κάνεις. Επίσης @drenie δεν έκραξα ποτέ το HTSD, ίσα ίσα νομίζω, για το χρονικό σημείο που βγήκε είναι επιτυχία. Το μπλάκ ναι το κράζω γιατί θα μπορούσε να είναι κάτι πολύ καλύτερο από ένα ποπ μεταλ άλμπουμ αλλά όχι οτι θα του έβαζα ποτέ κακό βαθμό, έλεος εντάξ. Για ποπ μέταλ αριστούργημα ένα 7ρι είναι ότι πρέπει. Για τα load/reload το έχω πεί πώς 2-3 κομματάρες δεν ανεβάζουν ένα άλμπουμ στον θεό, ας είμαστε δίκαιοι.

1 Like

Για να περνάει η ώρα

ΚΕΑ 8
RTL 10
MoP 10
AJFA 9
Black 7
Load 6
Reload 4
St. anger 2
DM 4
HTSD 4

1 Like

Μια πιο σωστή (κατά την υποκειμενική μου γνώμη φυσικά :grin: ) βαθμολογία:

KEA 7
RTL 9
MOP 10
AJFA 9
TBA 10
Load 10
Reload 8+
St. Anger 6
DM 8
HTSD 8

1 Like

Ας βαλω κι γω μια βαθμολογια

Metallica 10

Metallica 10

Metallica 10

Metallica 10

Metallica 10

Metallica 10

Metallica 10

Metallica 10

Metallica 10

Metallica 10

3 Likes

Μου έκλεψες την βαθμολογία!

Όχι, εσύ στο St.Anger βάζεις 4. Δηλαδή, πολύ κοντά στη βάση.

Δεν τα ανεβαζουν στο θεο 2-3 κομματαρες, τα ανεβαζουν 10 κομματαρες και αλλα 10 πολυ καλα τραγουδια.

Σορρυ αλλα αν δεν παιρνει το Master Of Puppets 10, τοτε δεν παιρνει κανενα μεταλ αλμπουμ 10.

1 Like

Αυτό π λες είναι τελείως λάθος για εμένα! Γιατί το Number of the beast περνει 10 για πλάκα ξέρω εγώ

1 Like

πολλά εκεί έξω παίρνουν 10ρακι

1 Like

@LedZep το νεο μου πουλεν!

5 Likes

Άντε πάλι, για μένα μιλάω ρε μη ξεχνιέσαι, τη λογική μου εκφράζω όχι τη δικιά σου. Εσύ ξέρω πεθαίνεις για τα loads, εγώ βαριέμαι και ξενερώνω και την ίδια ώρα με πιάνει ξύσιμο στο αριστερό @ , σόρρυ thats me.

Τα σχόλια περί κανένα άλμπουμ δεν παίρνει δέκα αν δε πάρει το master απλά αποδεικνύουν το μέγεθος του…fanboyλικίου σου :slight_smile: , Το master μια χαρά του έκατσε το 9,5 σε σύγκριση με το 8 του number of the beast, μια που αναφέρθηκε. Δεκάρι giamena είναι το powerslave πχ γιαυτό και το έχω σε κάδρο παρεπιπτόντως :stuck_out_tongue:

PS: Αν συγκρίνεις τα instrumental μόνο τότε ναι παίρνει 10 το orion και 9 το losfer words :wink:

2 Likes

Εννοείται τι να πρώτο πούμε

Το Master είναι 10αρι σταθερό, τι να λέμε τώρα. Συμφωνώ με QuintomScenario, αν δεν παίρνει το Master 10, τότε κανένα άλλο δεν πρέπει να πάρει 10!
Φυσικά υπάρχουν και άλλα 10άρια (με πρώτο το Load :grin: ) εκεί έξω. Π.χ. από Maiden το Powerslave είναι σαφώς 10άρι (ανώτερο από το επίσης αγαπημένο Number of the beast), αλλά όταν μιλάμε για Metallica, τότε το πρώτο 10άρι ήταν, είναι και θα είναι το Master of Puppets.-

1 Like