Μetallica

Δεν είναι και τόοοοοοσο τραγικά τα φωνητικά του Rob πια…μέτρια είναι.Απλά χάνει πολύ σε σχέση με τον Jason σε αυτό το κομμάτι και είναι λίγο άδικο να συγκρίνεται με αυτόν.

3 Likes

Δεν έχω ακούσει ακόμα το Spit αλλά έχω δει άλλα βιντεάκια που φαίνεται να έχει βελτιώσει κάπως την φωνή του, προφανώς δεν θα γίνει ποτέ Jason(σιγά το δύσκολο βασικά αλλά τεσπα) αλλά τουλάχιστον προσπαθεί

2 Likes

Στα φωνητικά όχι δεν θα γίνει ποτέ Jason .

Αλλά είναι όλα τα άλλα που δεν έγινε ποτέ ο Jason ( δυστυχώς).

1 Like

Κοίτα, προφανώς και όλο το live όπως είπα σπάνια πέφτει κάτω από 9αρι. Είναι πολλοί οι λόγοι, από την απόδοση του Hetfield και του Rob που ΟΠΩΣ και να είναι οι άλλοι 2, κρατάν τη μπάντα σε τοπ-απόδοση, μέχρι την παραγωγή, το show, το setlist που ακούς ύμνους που σε μεγάλωσαν (ή και πιο πρόσφατους).

Ο Rob έχει βελτιωθεί στα backing vocals, στο Spit λέει και κάποιες στροφές -προφανώς δεν είναι Hetfield αλλά η δουλειά γίνεται.

Για τον Lars είναι γνωστές οι αδυναμίες του, δεν λέω κάτι τετριμμένο και χιλιοειπωμένο. Είναι η πρώτη φορά που τον άκουσα να μην προσπαθεί καν στο One (έχω πετύχει από live που έτρεμε το venue στη δίκαση, μέχρι live που άκουγες τον ήχο χαμηλότερα. Τώρα έπαιζε μπότα-τομ-μπότα-τομ όπως ακούστηκε.

Θα τους δω στα επόμενα 3 live και προφανώς όπως εσύ δε θα έχω το νου μου στο μετρονόμο ή αν ο Hammett πατάει πάνω σε όλες τις νότες όπως στα άλμπουμ (btw εξαιρετικός σε αυτή την περιοδεία).

ΥΓ: Είδε κανείς τη συνέντευξη του Hammett στο GQ; Δεν ξέρω αν ήταν η ιδέα μου ή ήταν ΤΟΣΟ κομμάτια. Είπε πάντως ότι έχει πολλές ιδέες για το νέο άλμπουμ και ότι έπαθε και έμαθε με το iPhone:grin:

Δεν την είδα αλλά εδώ και ένα χρόνο παρατηρώ ότι φαίνεται καμένος… δεν ξέρω τι σκατά έχει πάθει.

1 Like

Μπαφος λέγεται

1 Like

Φαντασου απο τοσο μπαφο που εχει πιει το iphone θα το βρει σε κανενα γκαραζ πισω απο εργαλεια μετα απο χρονια…:joy:

1 Like
3 Likes

Βρήκαμε πιο καμένο κι από τον Hammett. Ρε μαλάκες δώστε και σε μας τίποτα μην τα πίνετε μόνοι σας!!!

4 Likes

Τον λες και μερακλή

2 Likes

Ειναι πραγματικα καλυτερο να μην τραγουδαει κανενας τιποτα στους στιχους που εχει αναλαβει ο Ρομπ.

Ίσως στην πορεία τα αναλάβει το κοινό. Δεν είναι και τόσο άσχημα πάντως, με έκαναν να νιώσω λίγο άβολα στην αρχή αλλά αν ήμουν εκεί δεν θα με χάλαγε καθόλου

2 Likes

εχεις δικιο , επρεπε να το εχει σκεφτει ο λαρς να προηχογραφει τα φωνητικα μαζι με τα ντραμς του.

1 Like
  1. Παίζει κανένα video με τη MH δίκαση του Lars στο One? Δε θέλω video με λάθος δίκαση, υπάρχουν χιλιάδες τέτοια.
  2. Δεν καταλαβαίνω το λόγο που στο live μοιράζουν τα φωνητικά στο Spit out the Bone. Θεωρώ πως δεν είναι τόσο γρήγορο το flow που να μην προλαβαίνει να πάρει ανάσα ο Hetfield. Για την ακρίβεια δεν είναι καθόλου γρήγορο. Το Battery ή το Whiplash για παράδειγμα είναι πολύ πιο γρήγορα. Όχι τίποτα άλλο, παιδεύουν και τον Rob χωρίς ουσία δηλαδή. Εκτός αν ο σκοπός τους είναι να έχει και εκείνος κάποιο ψεγάδι στις ζωντανές εμφανίσεις…
1 Like

Δεν νομίζω ότι προλαβαίνει όλες τις φωνητικές γραμμές μόνος του . 54 χρονών άνθρωπος είναι μετά από σχεδόν 2 ώρες πάνω στη σκηνή το λέει .

Δεν βρήκα τίποτα κακό στην εκτέλεση χτες .

Ένα χρόνο τώρα λέμε ότι δεν το παίζουν live και τώρα που το έπαιξαν λέμε για τα φωνητικά του Rob .

Όσο για το one δεν ξέρω . Δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο στη Κολωνία , αλλά μπορεί να μας πει και ο @pantelis79 αν πρόσεξε κάτι .

ola deka Kolwnia

1 Like

Με άριστα το 20 . Οκ. Τίμιος .

με άριστα το 5

1 Like

Άσε να τα πει κάνας biased φανμποης, αυτά .

Κάνοντας κάποιες στατιστικές αναλύσεις για τη δουλειά, σκέφτηκα να κάνω το ίδιο για τις βαθμολογίες που βάλαμε στη δισκογραφία των Metallica πριν μερικές μέρες. Για αρχή δεν έκανα κάτι πολύ σύνθετο, δηλαδή η πρώτη θέση πήρε 10 βαθμούς, η δεύτερη 9 και η τελευταία 1 βαθμό. Έτσι προέκυψε το παρακάτω γράφημα και τα εξής συμπεράσματα για τα 15 άτομα που ψήφισαν:

  1. Τη μεγαλύτερη προτίμηση έλαβε το Master με 134 βαθμούς, μετά το Ride με 127, το Justice με 121, το Black με 115 και κονταροχτυπήθηκαν το Load (83) με το Kill (82).
  2. Στην πρώτη θέση επιλέχθηκαν μόνο 4 δίσκοι: Master, Justice, Black από 4 φορές και Ride 3 φορές.
  3. Στην τελευταία θέση το κοινό έβαλε μόνο 2 δίσκους: St Anger 12 φορές, Magnetic 3 φορές.
  4. Στην πρώτη τριάδα των ακροατών έλαβαν: Ride 11, Master 15, Justice 11, Black 7, Load 1
  5. Στην πρώτη πεντάδα των ακροατών έλαβαν: Kill 7, Ride 15, Master 15, Justice 13, Black 14, Load 8, Reload 2, Hardwired 1

ΥΓ1: Ο @drenie δεν ψήφισε, οπότε υπάρχει θεσμικό πρόβλημα. Παρακαλώ να δώσει την βαθμολόγησή του.
ΥΓ2: Περιμένω από τους μειντενάδες βαθμολογίες για τους Iron Maiden στο thread του συγκροτήματος για βγουν αντίστοιχα αποτελέσματα.

8 Likes