Μetallica

Δεν έχω τέτοια πληροφόρηση. Αλλά θεωρείς ότι όλοι όσοι ακούνε Metallica έχουν το and justice πρώτο και ότι λατρεύουν το killem άψογο?

1 Like

Δεν γνωρίζω.Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι υπάρχει και μερίδα ροκάδων-χαρντροκαδων που δεν γούσταραν το Load (Μουσικά).Απλά για κάποιο λόγο έχετε φάει ενα κόλλημα με τους ‘‘μεταλλάδες’’ και κυρίως με την μερίδα που δεν γούσταρε gucci-versage!Προσωπικά από μουσικές λίστες που χαζεύω τόσα χρόνια από το ιντερνετ πολύ σπάνια να δω το load είτε σε ροκ είτε σε μεταλ λίστα!!!Τι στο διάολο όλοι αυτοί κόλλησαν με το βάψιμο-χτενισμα-ντύσιμο?
(Οι Metallica μπήκαν σε όλα τα σπίτια λόγω του Black Album(metal album ετσι δεν είναι?),εκεί κέρδισαν πολλά)

2 Likes

ρε μάγκες, εδώ έκραξαν τους Smashing Pumpkins στο Adore και τους Radiohead στο Kid A (μιλάμε για κορυφές τους έτσι; ) επειδή είχαν synth. Όταν κυκλοφόρησαν λέω πάντα. Σήμερα κανείς δεν τα θεωρεί αμφιλεγόμενα.
Ακόμα πιο κραυγαλέο παράδειγμα, έκραζαν οι οπαδοί τους τους Yes στο 90125. Progressive μπάντα.
Το ίδιο με Neil Young στα 80s. Με Bob Dylan. Με, με με…

Και λέμε ότι οι μεταλλάδες ήταν κολλημένοι που δεν γούσταραν το Load το οποίο παραμένει αμφιλεγόμενο και αφότου έκατσε η σκόνη. Και αυτό που λέει ο Void ή που λέγαμε παραπάνω για τα live είναι πολύ valid. Πόσοι κλασσικοροκάδες θα αναφέρουν το Load σαν ένα καλό δίσκο; Τι κοινό νομίζετε κέρδισαν οι Metallica για τα λάιβ τους; Που έπαιξαν support στους Stones πριν λίγα χρόνια και δεν ήξερε το κοινό ούτε ένα τραγούδι τους -πέρα από τους 50-100 του Metclub;

Απλά μιλάει λίγο εκ του ασφαλούς, από τη στιγμή που η μπάντα του λέγεται Metallica ρε. Αυτό λέω.

Σίγουρα υπάρχει, εννοείται. Εγώ αυθαίρετα δεν πιστεύω ότι είναι και τόσοι πολλοί αυτοί στους οποίους δεν άρεσε μουσικά το Load, χωρίς να επηρεαστούν από την αλλαγή του image.

Είχε γράψει ένα πολύ ωραίο άρθρο στο site o @chinaski για το Load, πριν κάναν χρόνο πρέπει να ήταν. Βρες το και διάβασέ το, τα εξηγεί ωραία!

Δε νομίζω ότι το Black Album είναι αυτό που λέμε “metal album”.

EDIT: [quote=“Alejandro.m, post:8750, topic:3588”]Ακόμα πιο κραυγαλέο παράδειγμα, έκραζαν οι οπαδοί τους τους Yes στο 90125. Progressive μπάντα.
Το ίδιο με Neil Young στα 80s. Με Bob Dylan. Με, με με…[/quote]

Neil Young των βαθιών '80s, δεν ακούγεται. Έχει βγάλει άθλιους δίσκους. Bob Dylan live πλέον δεν ακούγεται.

2 Likes

Μιλάω περισσότερο για άλμπουμ που ΘΑΦΤΗΚΑΝ κυριολεκτικά από τους fans τους όταν κυκλοφόρησαν ακριβώς λόγο της αλλαγής ήχου.
Από ροκάδες, ολτερνατιβάδες, προγκστερς κλπ.
Για τον Young είχα κατά νου το Trans. Για τον Dylan τα gospel του. Και περισσότερο το είπα ενδεικτικά για οπαδούς συγκροτημάτων/μουσικής που θεωρούνται το άλλο άκρο από κλειστόμυαλους. Θα μπορούσα να προσθέσω πολλούς π.χ. τον γνωστό μας Lou Reed.

Νομίζω όμως πως πιο ενδεικτικά παραδείγματα από το Αdore και το Kid A που είναι και αριστουργήματα δε μπορώ να βρω.

Επίσης, δεν ξέρω αν έχουμε διαφωνίσει στο παρελθόν επ’ αυτού αλλά το ΤΒΑ είναι 100% κλασσικό heavy metal άλμπουμ. Με το δείγμα του 2017 μπορεί να βγάλουμε μη μεταλ τους Sabbath, τους Priest, τους Saxon κοκ αλλά αυτό είναι ο heavy metal ήχος, άσχετα αν πλεον σου ακούγεται λάιτ, εμπορικό, πιασάρικο, εύπεπτο κοκ.

1 Like

Πρωτος δισκος στη Geffen, που του ειχε κανει συμβολαιο με παρα πολλα λεφτα. Διαβαζουμε στο wiki: Trans, along with Young’s next Geffen release Everybody’s Rockin’, formed the basis of a 1983 lawsuit filed against Young by Geffen on the grounds that he had produced deliberately uncommercial and unrepresentative work.

Του εκανε μηνυση η ιδια του η εταιρια ρε :grin:.

1 Like

“deliberately” δεν ήταν, απλά άλλαξε τον ήχο του
"deliberately" ήταν οι Nirvana στο In Utero η ο Lou Reed στο Metal Machine.

Αυτό που θέλω να δείξω είναι πως ούτε (μονο) οι μεταλλάδες είναι “conservative”, ισα-ισα που είναι και άλλοι ακροατές που εξ ορισμού θα έπρεπε να επιζητούν αλλαγές και πειραματισμούς από τους καλλιτέχνες που ακολουθούν, αλλα και ούτε είναι αφύσικο να μην άρεσε ο ήχος του Load στην πλειονότητα των οπαδών τους.
Θεωρώ (προσωπικά έτσι; προφανώς και δε μπορούμε να ξέρουμε η να καταλήξουμε σε απόλυτο συμπέρασμα) πως 20 χρονια μετά, αν το πρόβλημα ήταν μονο το image, αυτό θα είχε αλλάξει. Αλλαγή στον ήχο έκαναν και στο TBA και λίγα χρονια μετά ολοι σχεδόν αποδέχονται την ποιότητα του (η μουσική κατεύθυνση είναι επόμενο να μην αρέσει σε όλους). Ίδιο παράδειγμα είναι και το Kid A που ανέφερα.

Θεωρώ υπεραπλούστευση το να λέμε 20 χρονια μετά ότι απορρίφθηκε λόγο image. Δε νομίζω δηλαδή ένας οπαδός του AJFA να προσκυνάει το Sky Valley η τους CoC που ήταν και κορυφές στον ήχο του Load έτσι?

Για να κλείνω τη σκέψη μου, ναι ήταν συνδυασμός (A. ήχου που ήταν έξω από τα νερά του κοινού τους, B. image εκείνη την εποχή αλλα και Γ. ποιότητας που δεν έφτανε να υπερκαλύψει την αλλαγή στον ήχο όπως έγινε με το TBA) αλλα ούτε οι μεταλλάδες είναι οι εκφραστές της συντήρησης (προσωπικά πιστεύω και το ανέπτυξα παραπάνω έχουν επιδείξει πολύ πιο ανοιχτό μυαλό από άλλους ακροατές), ούτε το Load είναι ένα παραγνωρισμένο αριστούργημα. Είναι ένα καλο album στον ήχο του (για εμενα ανεβαίνει λόγο Hetfield που δεν είμαι τόσο πολύ μέσα σε auto τον ήχο) που δεν είναι κοντά στα γούστα του κοινού τους, ούτε ήταν όσο groundbreaking θέλουμε να πιστεύουμε. (όπως ήταν πχ το Into The Pandemonium) απλά το impact του μεγενθύνεται από το μέγεθος των Metallica

4 Likes

Συμφωνώ απολύτως.

1 Like

Συμφωνώ με τον @Alejandro.m σε γενικές γραμμές, σε πολύ κόσμο δεν άρεσε το Load καθαρά από μουσικής άποψης. Το θέμα της εμφάνισης είναι άλλο κομμάτι, πάντα οι Metallica πλάσαραν το στυλ της μπάντας της διπλανής πόρτας, στο Load αυτό που βλέπουμε είναι κάτι πέρα από αυτό, το οποίο δεν τόλμησαν να βγάλουν και στην σκηνή στην περιοδεία τους, γιατί όπως έχουμε πει αυτό δεν ήταν 100% η μπάντα.

Στο κομμάτι της ανοιχτομυαλιάς των μεταλλάδων, νομίζω πως το μεταλ σαν είδος είναι αυτό με το μεγαλύτερο εύρος, οπότε θεωρώ λίγο αστείο το “κολλημένοι μεταλλάδες” σαν γενίκευση. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί όπως και σε κάθε είδος.
Αλλά ας πούμε εγώ που μου αρέσει ο παραδοσιακός μεταλ ήχος, ακούω SOAD από το 2000, άκουγα και Linkin Park ακόμα, και μπόλικο punk και γενικά πολλά πράγματα έξω από τον παραδοσιακό μεταλ ήχο, το θέμα είναι ένας που ακούει alternative, nu metal, punk κτλ θα μπορούσε αντίστοιχα να ακούσει παραδοσιακό μεταλ;

4 Likes

και μιλας εσυ που σου αρεσει το Load.

Λοιπον για να τα βαλουμε και τα πραγματα για την εμφανιση ετσι οπως ειναι.
Απο τα τελη του 94 δεν ηταν οπως σε στις προηγουμενες περιοδειες.
Πρωτο φακτ.
Δευτερο φακτ. Τι περιμενες να κανουν ; να βγει ο Λαρς με γουνα να παιξει συναυλια ;
Τα υπολοιπα δεν ηταν οτι κουρευτηκαν ; Πριν καν ο κοσμος δει το βιβλιαρακι ηταν οι ιδιοι (θυμασαι ανταποκριση απο το donington toy 95 ? Πως ειναι ετσι οι κακομοιρηδες? ) .To Load ειναι Concept φωτος λεμε.
Τα νυχια του Kirk Και το βαψιμο στο ματι το κανει ακομα και τωρα. Πρεπει να το κανει καθε μερα για να μας πεισει ;
Τι κουβεντιαζουμε ; Αλλαξαν τα δεδομενα. Τα Αλλαξαν οι ιδιοι . Το διπλανη πορτα που λες σε μεγαλο βαθμο οι ιδιοι το υιοθετησαν. Οταν λεμε οτι εφεραν περισσοτερο κοινο στο Hard rock - metal ηταν και για αυτο το λογο. Οτι δεν επρεπε να εισαι μονο “καπως” . Εκεινη την εποχη και το πως λειτουργουσαν τα πραγματα μην το βγαζουμε απο την εξισωση.

Και το Load σαφως και δεν αρεσει σε ολους . Αλλα αρεσει πχ το Killem All σε ολους ; δηλαδη σε εκεινους που δεν αρεσει το πρωιμο υλικο (ή δεν τους αρεσει το ιδιο τελος παντων) εχουν αδικο και εκεινοι που δεν τους αρεσουν τα Black- Loads εχουν δικιο; Εγω αυτο ρωταω.
Ειμαι ελιτιστης γιατι καραγουσταρω και τα Loads αλλα ο αλλος (δεν εχω καποιον συγκεκριμενο στο μυαλο μου για να μην εχουμε παρεξηγησεις) ειναι τρου και “μεσα στη φαση” επειδη τους γουσταρει μεχρις τις αρχες των 90s?

Οριστε και οι μπανανες.

Οποιος τους κραζει για το Image θελω πολυ να δω φωτογραφια του με κατι που φοραγε πριν απο 20 χρονια (γενικα στην ενηλικη ζωη του) και πιστευει οτι θα το φορουσε και σημερα.

εδω ? λενε αλλα ;

Ολοκληρη την εικονα της μπαντας να την δουμε . Εκεινοι το ιδιο λενε. Και γενικως ανακολουθιες στις πραξεις τους δεν εχω βρει. Και ειλικρινα , οχι οτι ενθουσιαζομαι με κατι τραγικες φωτος απο εκεινη την εποχη , αλλα το στοχο τους τον πετυχαν οποτε εκεινες οι φωτος λειτουργουν για χαρα για μενα. Το ιδιο ισχυει ομως και με την “τρου” εποχη τους που και τοτε Image ηταν. Posing που λεει και ο Halfin.

4 Likes

Λίγο χλωμό, προσωπικά έχω αρκετά διαπιστευτήρια από φίλους/γνωστούς. Δεν τους θεωρώ κολλημένους, τους δικαιολογώ, όπως δεν θεωρώ κολλημένο οποιονδήποτε δεν του άρεσε του load και ακόμη και το TBA (:)) .

Στην τελική είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ ΜΟΥΣΙΚΗΣ παιγμένα από το ίδιο συγκρότημα, για ποιο γαμημένο λόγο να αρέσουν ντέ και καλά στον fan δεν το πιάνω.

4 Likes

Σε όλα τα μουσικά είδη υπάρχει και συντηρητισμός και ελιτισμός. Απομένει μόνο στον ακροατή κατά πόσο θα μείνει στα στεγανά του κάθε ιδιώματος. Κάθε συγκρότημα που αλλάζει τους κανόνες γίνεται τελικά δαχτυλοδειχτούμενο γιατί ο κάθε φανμποις νιώθει προδομένος. Παραπάνω αναφέρθηκαν πάμπολλα παραδείγματα (πρόχειρα θα προσθέσω και τους Mumford&Sons). Γενικά ο πειραματισμός δεν είναι ευπρόσδεκτος. Εδώ από την punk κοινότητα που θεωρείται και πιο ευαίσθητη αποκλείστηκαν για πολλά χρόνια οι Propagandhi.

Αλλά… προσωπικά θεωρώ πως ειδικά η ελληνική metal κοινότητα μας έχει χαρίσει πολλά ευτράπελα. Τι να πρωτοθυμηθώ; Την αντιμετώπιση που είχαν οι SOAD από το ελληνικό κοινό στο Περιστέρι; Το 10 στον πρώτο δίσκο των Slipknot στο metal hammer ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του με ψιλά γραμματάκια; To τσουβάλιασμα όλων των numetal συγκροτημάτων με το οποίο πήρε η μπάλα και τους machine head σε σημείου που να μην θεωρούνται metal; Τους Paradise Lost και το Host; Τα μπουκάλια στον Dani; κλπ κλπ. Δεν είναι ωραίες οι γενικεύσεις αλλά μην εθελοτυφλούμε. Υπάρχει τεράστια μερίδα κόσμου που έχει γαλουχηθεί καλώς ή κακώς με τα μέσα που τότε ήταν διαθέσιμα (metal hammer, invader κτλ) και το μόνο που θεωρεί metal είναι οι Iced Earth, οι Maiden, οι Priest και οι Manowar.

Τώρα ontopic η λογική του Lars ως μέλους ενός τεράστιου brand είναι πέρα για πέρα ολόσωστη. Δεν μπορείς να εγκλωβίζεσαι σε ταμπέλες παρόλο που η δισκογραφία σου κατά 90% εντάσσεται σε ένα είδος μόνο και μόνο για να μαντρώσεις κόσμο και να αρμέγεις πρόβατα. Δεν συνάδει καλλιτεχνικά με το έργο που έχεις αφήσει πίσω σου, το οποίο στην τελική αποδεικνύει ότι ποτέ δεν έμεινες στάσιμος και πάντα εξελισσόσουν.

Υ.Γ. Άντε να βγει και κάτι καλό από τις νέες διασκευές.

6 Likes

για κανενα λογο. Να που σε κατι συμφωνουμε.
Απλα δεν κανει τον εναν καλυτερο απο τον αλλο . αυτο λεω.
Σεβαστη και η μια πλευρα και η αλλη .
Τα ορια που βαζουμε εμεις στο μυαλο μας ειναι το θεμα παντως.
Σιγα που χρειαζεται να μας αρεσουν ολα τα ειδη μουσικης ακομα και αν εχουν κοινες “βασεις”.

Για ολα αυτα που συζηταμε οι στιχοι του eye of the beholder μου φαινονται οτι ταιριαζουν γαντι.

@Alejandro.m. εγω - εγω κυριε , προσκυνω και το AJFA Αλλα και το Sky Valley Και το Deliverance Και το SuperUnkown και το Load. Ξερω ή δεν ξερω τι μου γινεται ;

2 Likes

τα χεις χαμένα . Βρίσκεσαι σε σύγχυση

1 Like

@drenie επειδή αρπάζεσαι και εύκολα πανάθεμα σε χρονιάρες μέρες [quote=“shadowking69, post:8756, topic:3588”]
γιατί όπως έχουμε πει αυτό δεν ήταν 100% η μπάντα.
[/quote]

ξαναβάζω αυτό εδώ και το ξέρεις και το ξέρω ότι ο Hammett και τα νύχια του δεν είναι όλη η μπάντα.

και δεν θέλω να συζητήσω ξανά το θέμα της εμφάνισης, είναι λίγο αστείο πλέον.

Μουσικά όμως το Load φυσικά και μου αρέσει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει και 2 από τα χειρότερα τους τραγούδια εκεί μέσα για μένα ε. Επίσης ξέρω αρκετούς που δεν τους έκανε το Load λόγω μουσικής, Και το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό, όταν έχεις έναν τέτοιον ριφφομάστορα στην μπάντα και στο Load ψάχνεις τα heavy riffs με μικροσκόπιο είναι λογικό σε κάποιον να μην αρέσει. Επίσης καταλαβαίνω ότι κάποιος μέχρι τότε έβλεπε τους Metallica σαν πρωτοπόρους μιας ολόκληρης σκηνής, στο Load απλά φάνηκαν όντως να ακολουθούν κάτι άλλο, πως να το κάνουμε δεν ήταν και τόσο πρωτοποριακό αυτό που έκαναν, υπήρχαν και πριν μπάντες που έπαιζαν παρόμοια, το ότι οι Metallica το έφεραν αυτό στο μεταλλικό κοινό είναι άλλο θέμα.

1 Like

Μεγάλο θέμα όμως!

3 Likes

Σιγά μωρέ στους “κολλημένους μεταλλάδες” το έφεραν, δεν νομίζω ότι οι παραδοσιακοί ασχολήθηκαν και τόσο με grunge και alternative στην τελική…

δες λοιπόν τη διαφωνία μου. Λες “ολοσωστες” οι δηλώσεις του Lars ο οποιος όμως θεωρεί τη metal κοινότητα συντηρητική και ότι τους βάζει εμπόδια.

Εγώ λέω με τα παραδείγματα που ανέφερα ότι σε όλα τα είδη μουσικής βρίσκεις συντηρητικούς ακροατές -ακόμα και εκεί που δεν το περιμένεις βλ. progressive.

Άρα δεν είναι ολόσωστη η δήλωση είναι προβληματική.

Δεύτερο πρόβλημα, εντοπίζω στο ότι εξισώνει εν μέρη όσους δεν τους άρεσε η εξέλιξη του ήχου της μπάντας με τα κουρέματα. Υπεραπλούστευση και το συζητάμε για μέρες ότι σε μέρος του κοινού (για άλλους πλειοψηφία, για άλλους μειοψηφία) δεν άρεσε το αποτέλεσμα. Το γραφουν στα σχόλια πολλοί, παίξε ότι θες ρε Lars αλλα η ένσταση μας δεν είναι ότι άλλαξες τον ήχο σου/πειραματίστηκες αλλα ότι δεν μας άρεσε το αποτέλεσμα.
Και εν τέλη, ναι αν αλλάξεις ήχο και το κανεις με μεγαλειώδη τρόπο (βλέπε TBA) ε οι αντιδράσεις αργά η γρήγορα θα κοπάσουν. Αν το αποτέλεσμα είναι αμφιλεγόμενο το album και 20 χρονια μετά αμφιλεγόμενο θα παραμείνει. Δεν το δικαίωσε ο χρόνος στο βαθμό που πίστευαν πολλοί. Εγώ προσωπικά το εντοπίζω στο γεγονός πως στο genre που συγκαταλέγεται δεν ήταν και ΤΟΣΟ γαμάτο. Όπως ήταν το TBA στο Heavy Metal λόγου χάρη.

Τέλος, δε νομίζω ο Lars να είχε το ελληνικό κοινό κατά νου κάνοντας τις δηλώσεις.
Και δε νομίζω στο τέλος-τέλος πως μπορεί οποιοσδήποτε να τον περιορίσει. Έπαιξε με τη Gaga ένα τραγούδι και δεν είδα κανένα να καίει κόπιες του HTSD στους δρόμους. Έδωσε στο κοινό ένα ωραίο δίσκο, το αν θα κάνει δίσκο με τη Gaga, αν θα κοιμηθεί με τον Lou Reed η αν θα κάνουν όργια με την Marianne Faithful δεν αφορά κανένα. Εκεί εγώ βασίζω το ότι δεν άρεσε το αποτέλεσμα.

2 Likes

Ορίστε το άρθρο. 76 σχόλια από κάτω, δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει στο rocking :smile:.

3 Likes

Βασικά το αρθρο τι σχέση έχει για τις ροκ-μεταλ λίστες που ανέφερα?