Μetallica

Το ότι μπαίνεις τόσο καιρό μόνο και μόνο για κράξεις αυτό τα λέει όλα :sunglasses::sunglasses:. Δεν χρειάζεται να μας πεις την ηλικία το έχουμε καταλάβει νομίζω

μπορεις να δειξεις συγκεκριμενα σε καποιο βιντεο απο αυτα τα νεα shows κατι εντυπωσιακο ή απιστευτο οπως λες; να καταλαβουμε και μεις οι αδαεις


Και το Creeping Death πριν λίγες μέρες

Ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις βέβαια το μεγαλείο τους είναι να τους δεις live. Αλλιώς η άποψη σου είναι " καλή η Lamborghini aventador στο top gear, αλλά ποια η διαφορά της από την Carrera? Φοβερά αμάξια και τα δύο ". Εκτός αν τους έχεις δει live και είσαι ένας από τους ελάχιστους που δεν καταλαβαίνουν αυτό που έγραψε ο LedZep

Δεν χρειάζεται να σε πάρω από τα χερακι λες και είσαι 10 χρόνων πήγαινε στο YouTube και δες οποία συναλια θες από τότε που βγήκαν σε περιοδεία για Hardwire.

ειδα, γι’αυτο και απορω
δεν υπαρχει τιποτα εντυπωσιακο σε αυτο ή σε οποιοδηποτε αλλο βιντεακι εχετε ποσταρει

ούτε εγώ εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα απ το Crepping , πάντως . Πάω πίσω στο λαγούμι μου τώρα αφού για κάποιους (λίγους) δεν κάνει να το λέμε

4 Likes

Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθούμε να αλλάξουμε γνώμη σε κάποιον, προσωπικά πιστεύω ότι άξιζαν μέχρι το τελευταίο cent. Εντυπωσιακό πάντως είναι ότι παίζουν δυόμιση ώρες ασταμάτητα σχεδόν, αν λοιπόν κάποιος δεν εντυπωσιάζεται από το σόου τουλάχιστον πρέπει να εντυπωσιαστεί από την διάρκεια του αλλά και από την απόδοση της μπάντας, αφού μιλάμε για μουσική.

1 Like

Πληροφοριακά, ίδια λεφτά πλήρωσα στην Αγγλία για να δω Metallica, Sabbath, Maiden το 2016/2017.

Απλά ο μανατζερ των μεν στο λέει, οι μάνατζερ των δε, όχι.

3 Likes

Για το Creeping Death είναι τέτοια η φύση του τραγουδιού που δύσκολα θα ξαναπαιχτεί σε επίπεδο Seattle πχ.Τα χρόνια περνάνε και οι ταχύτητες πέφτουν για ΟΛΑ τα συγκροτήματα.

Σε live Metallica το 2018 δεν πας ψάχνοντας να βρεις την καλύτερη εκτέλεση που έχεις ακούσει ποτέ στο Master ή στο One γιατί αυτό πολύ δύσκολα θα παίξει… πας κατά την γνώμη μου για να δεις την πίστη την χαρά και την αφοσίωση με την οποία αποδίδουν το ΝΕΟ υλικό τους μπροστά στους οπαδούς τους και όχι μόνο , ακόμα και με τόσα χρόνια στο σανίδι.

6 Likes

Αλλο ειπα αλλο καταλαβες φιλε ,εγω δεν μιλησα για εσενα δικαιωμα σου να μην σου αρεσει δεν μπορω να στο επιβαλλω αλλα οταν εχεις μερικους που εδω και ποσα ποστ το μονο που κανουν ειναι να κραζουν χωρις λογο και να λενε οτι παπαρια τους κατεβει τοτε ναι πισω στην τρυπας τους απλα και ωραια:sunglasses::sunglasses:

Ένα κόμμα. Βελτιώνεσαι.

2 Likes

Καλος ο ρομαντισμος, λειπει στις εποχες μας, αλλα αυτο το ποστ, οσο ομορφο και να ειναι, ειναι μονο η μια πλευρα της αληθειας. Κανει τους Metallica να παρουσιαζονται ως η μπαντα της διπλανης πορτας, τα κολληταρια μας που παιζουν ακομα στο γκαραζ και αν μας πετυχουν στο δρομο θα μας κανουν ενα high five, ή κατι σαν γειτονες των οποιων την πορτα θα χτυπησουμε και θα ζητησουμε λιγη ζαχαρη και λιγο λαδι γιατι βαριομαστε να παμε στο σουπερμαρκετ.

Οι Metallica μπορει να ειναι 100% γνησιοι σε αυτο που βγαζουν προς τα εξω (και σε ολα τα παραδειγματα που εγραψες), και το πιστευω ειλικρινα πως σχεδον οτι βλεπεις στις καμερες ειναι και το πως ειναι αυτοι οι 4 ανθρωποι στις ζωες τους, με τα skateboards τους, το surf τους, τα αμαξια τους, την ενασχοληση με το οποιοδηποτε hobby εχουν μοιραστει μαζι μας και γενικοτερα με ολη την εικονα που βγαζουν προς τα εξω, αλλα δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτο.

Ταυτοχρονα ειναι και εκατομμυριουχοι, που εχουν ζησει τη ζωη του rock star, και των οποιων η καθημερινοτητα περιλαμβανει ταξιδια σε ολη την υφηλιο, συναυλιες μπροστα σε χιλιαδες κοσμο, μετακινησεις με καθε ειδους πολυτελες μεσο μεταφορας, και ολα τα συναφη. Δεν τους εχω δει να την εχουν πατησει λογω χρηματων και φημης και αλλαγης lifestyle προσωπικα (μαλιστα ο James το στηλιτευει εν μερει στο Moth), αλλα δε μπορω και να πιστεψω οτι δεν τους εχουν διαμορφωσει και σαν ανθρωπους η ζωη τους και οι περιπετειες τους (οπως θα εκαναν σε ολους μας αλλωστε). Για αυτο να με συγχωρεις, αλλα δεν ειναι οι μονοι σε αυτο. Το παρουσιαζεις λες και αλλοι εκατομμυριουχοι δε θα νιωσουν οπως κοινοι θνητοι, με τα νευρα τους, τα χομπι τους, την καθημερινοτητα τους, τις ηλιθιες στιγμες τους, το χιουμορ τους και τους ερωτες τους και τα παιδια τους, αλλα δεν ειναι πια και τοσο ξεχωριστοι οι Metallica σε αυτο το κομματι.

Απο κει και περα, ναι, συμφωνω με ολα οσα εγραψες, και ειδικα με την τελευταια παραγραφο, αλλα δε νομιζω πως μου ταιριαζει να δινω και ειδικη μνεια σε καποιους ανθρωπους επειδη ειναι… ανθρωποι και ανθρωπινοι. Φυσικα ουτε προκειται να τους κραξω βεβαια, αυτο οντως βγαζει καποια ζηλια και καποιο απωθημενο, αλλα ενταξει, καθε φορουμ εχει αναγκαστικα και τα τρολλακια του, που δεν εχουν και τιποτα καλυτερο να κανουν.

ΥΓ. Τα βιντεο που εχουν βγει απο την περιοδεια απο το τελος του 2016 εως και σημερα ειναι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια απλα εκπληκτικα, μονο και μονο λογω ηχου, αλλα και λογω αποδοσης, σκηνικου, σκηνοθεσιας, και απλης αγνης πωρωσης. Νομιζω πως καποιοι εδω μεσα πιστευουν πως οι Metallica ειναι 21 χρονων ακομα, και οφειλουν να παιζουν το Creeping Death οπως στο ταδε bootleg που τους εδωσε ο ξαδερφος τους απο την εμφανιση τους στο San Francisco το 1985.

4 Likes

εχω βαλει και μερικα και :joy:

Review από τη δεύτερη μέρα.

3 Likes

Συμφωνώ με Quintom. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αποδίδονται ως superpowers των συγεκριμένων millionaires (για το συγκεριμένο case study τους αναφέρω έτσι) το ότι κλάνουν, θαυμάζουν κ αυτοί κάποιους ανθρώπους ή παίρνουν αγκαλιά τον κολλητό τους.

Κι εγώ θα το έκανα αν μπορούσα να μείνω στην ιστορία ως η μπάντα που έχει παίξει παντού.

Παράλογο είναι; Είτε το δεις ως χάσιμο λεφτών είτε ως χάσιμο πνευματικής ιδιοκτησίας, το ίδιο αποτέλεσμα έχει.

Πιο πολύ μου βγάζουν πχ αυτά τα 2 παραδείγματα επαγγελματισμό και κυνήγι του ονείρου παρά καθημερινό άνθρωπο. Πιο πολύ μου δείχνουν φιλοδοξία και μη εφησυχασμό παρά “ένας από εμάς” στο πλαίσιο του οποίου τοποθετήθηκαν ως επιχείρημα.

Δεν ξέρω, ίσως δεν πιάνω κάτι εγώ, ίσως είμαι και λίγο πιο αποστασιοποιημένος με αυτά τα θέματα “οπαδικής” αγάπης και δένομαι πιο πολύ με την ιδέα/έργο/ομάδα παρά με τα πρόσωπα.
Πάντως για να μην παρεξηγηθώ, βρίσκω ωραίο το να δένεσαι με κάποιον και να ενθουσιάζεσαι όποτε τον βλέπεις κτλ και δε θα κάνω υποδείξεις, απλά προσπαθώ να βάλω και την άλλη οπτική στην κουβέντα.

ΥΓ: Το “σέβονται τα λεφτά σου” όντως ισχύει. Αλλά με τέτοιο ογκόλιθο μάρκετινγκ που έχουν από πίσω (με τόση εμπειρία), δε γινόταν αλλιώς παιδιά. Καλή η μουσική αλλά για να διατηρηθούν σε αυτό το επίπεδο/στάτους και να πληρώνει ο οπαδός τόσα λεφτά και πολλές φορές και σε συνεχόμενες ημερομηνίες θέλει κάτι παραπάνω για να νοίωσει ότι γίνεται κάτι ξεχωριστό και βλέπει κάτι που δεν μπορεί να το δει αλλού. Και σε αυτή την περίπτωση το σύγχρονο μάρκετινγκ είναι επιστήμη και κάνει deliver. Κυνικό μεν αλλά έτσι το βλέπω. Το καλό είναι ότι είναι Win - Win και για τις 2 πλευρές.

6 Likes

Μα με το έργο τους είναι αυτό που τους κάνει ξεχωριστούς. Το feeling που βγάζουν όμως ενώ τα κάνουν αυτά είναι το κερασάκι. Τα παραδείγματα που έβαλες σα quote και η αναφορά του επαγγελματισμου είναι ακριβώς το point. Δεν έχουν ανάγκη να τα κάνουν όλα αυτά. Τα κάνουν όμως επειδή είναι δημιουργικοι άνθρωποι, δεν επαναπαυονται και ψάχνουν συνέχεια να κάνουν νέες ιδέες πράξεις. Αυτό είναι ένα πρότυπο επαγγαλματιων που σε συνδυασμό που βγάζουν με την εικόνα, σε κάνουν να τους θαυμαζεις και ως ανθρώπους γενικότερα. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

Δεν πήγαινε το ποστ για να υποστηρίξει τα λεφτά τους και τη ζωή τους, αλλά το ότι η όλη προσέγγιση τους, τους έχει δώσει τη δυνατότητα να κάνουν τη ζωή που κάνουν.
Άρα αν κάποιος εστιάζει στο γιατί ζουν διαφορετικά, γιατί είναι τόσο ακριβά τα εισιτήρια, την πιθανότητα να μας βλέπουν σα λεφτά και μόνο και όχι να να εστιάζει στο πως κατάφεραν να δημιουργήσουν αυτό τον οργανισμό/έργο χάνει το νόημα. Όλα αυτά σε επαγγελματικό επίπεδο πάντα και τις συνέπειες αυτού. Μπορεί να μη σ’αρεσει η μουσική τους πχ αλλά δεν μπορεί κάποιος να διαφωνήσει στην πορεία τους.

Το υγ2 είναι ακριβώς αυτό. Win win για όλους

Να σχολιάσω κάτι που για κάποιο λόγο δεν είδα πριν

Αυτό ακριβώς δε δείχνει καθημερινό άνθρωπο? Δηλαδή δεν υπάρχει φιλοδοξία και μη εφησυχασμος σε εμάς? Νομίζω το στάνταρ είναι αυτό, αρα σε αναλογία με τα μεγέθη τους συμπεριφερονται έτσι. Ρωτάω για να καταλάβω, τι εννοείς σαν “ένας από εμάς” εσύ, γιατί με μπέρδεψε

Τελικά περνούν δεύτερη νιότη και έχουν πάει τις συναυλίες σε άλλο επίπεδο όντας καλύτεροι από ποτέ ή σε λαηβ Μεταλλικα εν έτει 2018 δεν πας ψάχνοντας την καλύτερη εκτέλεση του Creeping , αφού δεν είναι 21 χρονών πλέον ώστε να παίζουν όπως το 85 ;;;;;

Τι απ τα 2 συμβαίνει γιατί μπερδεύτηκα :stuck_out_tongue:

1 Like

Τράβα δες τους και μιλάμε :stuck_out_tongue:!

6 Likes
  1. H καλύτερη live περίοδος των Metallica είναι η εποχή 1986-1993. Αυτά τα στάνταρ δε θα τα ξανά πιάσουν για βιολογικους -μεταξυ αλλων- λογους.
  2. Η πιο επαγγελματική περίοδος των Metallica είναι τώρα. Και επειδή το επαγγελματική έχει δαιμονοποιηθει λιγάκι, αυτό σημαίνει πως θα δεις μια μπάντα που η απόδοση της δεν πέφτει κάτω από το 9, που έχει ηχαρα, παραγωγαρα, που ξοδεύει 2.30 ώρες στο σανιδι, που ψάχνεται με το σετ της, που τα μέλη της γυρνανε την πρώτη σειρά κάνοντας high five με όλους (ασήμαντο, αλλά σημαντικό σαν νοοτροπία), που σου δίνουν την ευκαιρία να τους συναντήσεις τζάμπα, κοκ
    Με λίγα λόγια πως και το τελευταίο ευρώ σου θα πιάσει τόπο.

Οπότε ναι, μπορεί το Blackened να μην το ξανακουσεις όπως στο Seattle, γιατί ο Χετφιλντ δεν έχει ίδια χροιά, αλλά θα ακούσεις ένα Misery η ένα fight fire (όπως άκουσα εγώ πριν 3-4 χρονια) που το μεν πρώτο δεν το έπαιζαν το 1993, το δε δεύτερο το παίζουν καλύτερα από το 1984, και πάλι λόγο χροιάς Χετφιλντ.
Σημαίνει επίσης πως αντί να βλέπεις τον Jason μισή ώρα στη σκηνή να τζαμαρει μόνος το μέχρι να χυσουν οι υπόλοιποι, θα δεις τον Ρομπ να λιώνει το Anesthesia μέχρι να πάρουν οι άλλοι ανάσες και να παίξουν το Spit στο 2ωρο. Σημαίνει πως θα προσέχουν τους εαυτούς τους και δε θα χάνουν νότες επειδή είναι πίτα στις σκόνες, η live επειδή έκαναν σουρωμενοι σκειτ…
Διαλέγεις και παίρνεις!

8 Likes

Ρε πείτε ένα μπράβο σε εκείνους που πήγαν και τους είδαν και χαρείτε με την χαρά τους και ας μην κάνει σε εσας το ίδιο κουκου.
Αποδεχτείτε ότι είναι τεράστια μπάντα μια από τις ελάχιστες εκεί έξω και βρείτε άλλη αφορμή για τις φιλοσοφίες για τα λεφτά τους , την επικοινωνία με το κοινό , το αν θα μπορούσαν να είναι όπως πριν από 25 χρόνια και άλλα τέτοια.

Δεν νιώθετε; σεβαστό αλλά Στο θρεντ της μπάντας γράφτηκε ότι γράφτηκε από εκείνους που τους είδαν στα 5 μέτρα.
Τι μιζέρια και μηδενισμός είναι αυτός;

3 Likes