Μetallica

Έχουν κι αυτοί τα διαλείμματα τους (στα ιντρο, τα λογύδρια του James κοκ). Γενικά, όποιος δει live τους από την πρώτη σειρά, θα καταλάβει ότι το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο, εκμεταλλεύονται και το τελευταίο δευτερόλεπτο για να βγάλουν το δυομισάωρο.

2 Likes

γάμησε το βιντεο

μακάρι να κάνουν και οι Μεηντεν φέτος κάτι ανάλογο. Κάτι έκαναν και στο BoS αλλά θα ήταν ωραίο να βγάζουν και αυτοί από κάθε πόλη

Αυτό που κάνει ο Ρομπ με τον Κιρκ είναι χαβαλεδιάρικο αλλά (για μένα) ανυπόφορο . Έχει τη φάση του γιατί απ ότι συμπεραίνω έχουν σχέση και με την πόλη που παίζουν ( ;;;; )

Το πρόβλημα είναι ότι είναι αμήχανο, δηλαδή από δημοφιλεστερη μεταλ μπάντα της ιστορίας δεν περιμένεις αυτό για διάλειμμα. Δεν βγάζει καν νόημα. Ο Ρομπ προφανώς έχει τραγική φωνή και επιπλέον δεν τραγουδάει κανονικά, γιατι δεν μπορεί, ο Κιρκ είναι πρώην κιθαρίστας ούτως ή άλλως οπότε ξεβρακωνεται και το μόνο ενδιαφέρον είναι να βλέπεις ακομπανιαριστη την μουσικότητα του μπάσου του Ρομπ. Αψυχολόγητη επιλογή, πραγματικά.

Με τη χώρα!

1 Like

Τις περισσότερες φορές όντως είναι ανυπόφορο

Γιατί ρε παιδιά ανυπόφορο? Δίνει μία αίσθηση χαλαρότητας και χαβαλέ , είναι τζαμάρισμα σε ένα κατά τα άλλα 200% επαγγελματικό show , και ξεκουράζει και τον James που τραβάει περισσότερο κουπί στις εμφανίσεις των Metallica.

8 Likes

Ε γιατί κάτι πρέπει να κράξουμε.

Υπάρχουν οι τιμές των εισιτηρίων γι’ αυτό, παιδιά. Από το show, τίποτα δυστυχώς.

3 Likes

εχω καιρο να γραψω και απλα μοιραζω καρδουλες το τελευταιο καιρο.
ΟΚ να κραξουμε αλλα και το αστειο καταντα κουραστικο.

Ο Rob ειναι απιστευτος τυπος.
Τα doodles ειναι φαση χαβαλε . Οταν οι Metallica κανουν διασκευες και θελουν να τις ηχογραφησουν … ουπς τις περισσοτερες φορες κανουν τα κομματια δικα τους .
Τιμουν την χωρα που παιζουν σε φαση χαβαλε . Αλλες φορες πετυχημενα , αλλες οχι . Οποιος εχει ασχοληθει με την μπαντα θα δει οτι απο τα τελη του 80 και ειδικα στην περιοδεια του Black Album (σχεδον 4 χρονια περιοδεια , ετσι ; ) εκαναν πολλες τετοιες “αναφορες”.
Οταν η “διασκευη” ειναι πετυχημενη , θα σου μεινει και ενα ακομα +. ΑΝ δεν τους βγει (υποθετω οτι ειναι κατι που καθονται να το μαθουν την ιδια μερα , αντε την προηγουμενη , αλλα ακομα και αυτο θελει ψαξιμο) , θα εχεις απλα αλλη μια “Χαριτωμενη” αναμνηση .

Ο Kirk σε αυτο το tour ειναι αλανθαστος (μην το παιρνετε τοις μετρητοις, ολοι μπορουν να κανουν μερικα λαθη) , μεχρι και αυτος εχει ανεβει απο την αποδοχη του δισκου (δεν εχει γραψει νοτα στα riffs , αλλα τα σολο δικα του ειναι) και γενικα ωραια τα λεμε απο τον καναπε και μπροστα απο την οθονη του υπολογιστη μας , αλλα οταν τους δεις φατσα - καρτα στα 5 μετρα καταλαβαινεις, οτι εσυ τα εχεις φτυσει στα 30 σου - 40 σου , απο τα 3 πρωτα κομματια και εκεινοι εχουν να βγαλουν ακομα 2 ωρες show.

Να ριχνουμε και κανα κραξιμο , αλλα αν πουμε το αντιθετο βγαινουμε και δικηγοροι . Κυβερνητικοι εκπροσωποι , παρακαλω για να μην εχουμε και παρεξηγησεις .

Υ.Γ μια χαρα ειναι και οι τιμες των εισιτηριων για αυτο που σου προσφερουν και χεστηκα για τις αντιθετες αποψεις.

Φιλια σε ολους σας , family Και Μη…

10 Likes

Γεια σου Κ.Ε. !

3 Likes

Οχι όλα είναι μια χαρά τέλος

1 Like

Καλά τα λέει ο @drenie επίσης αυτό το τζαμάρισμα στο Manchester ήταν ανατριχιαστικό -όχι για το τραγούδι, θα έβαζα Sabbath ή Motorhead, αλλά για τη συμμετοχή που είχε ο κόσμος λόγο των γεγονότων στην Manchester Arena. Ένα ψευτοτζαμάρισμα για να τιμήσουν την πόλη στην οποία βρίσκονται είναι.

1 Like

Δεν ημουν παρων , αλλα ναι αυτο σκεφτομουν ως κορυφαια αναφορα (συν τα balls to the wall και phantom of the opera - ace of spades).
Προφανως αυτα ειναι και πιο κοντα σε εκεινα που ηδη γνωριζουν και τους βγαινουν “φυσικα”.

Δεν κοροιδευουν κανεναν. Αψογο σοου προσφερουν με μερικες χαλαρες στιγμες εδω και εκει .
Εμενα μου κανει και μου εκανε και απο τοτε τους εμαθα , κοντα 30 χρονια πισω.

Υ.Γ. στο Phantom of the opera στο Λονδινο ,θυμαμαι τον Rob Να λεει οτι ο Kirk , το εκανε προβα 15 λεπτα πριν βγουν στη σκηνη. Δηλαδη ποσο πιο τιμιο ;

1 Like

Δε φοβούνται να τσαλακώσουν την εικόνα τους. Υπάρχουν μπάντες που βγαίνουν φουλ προβαρισμένες, δεν αλλάζουν σετλιστ, δεν χάνουν νότα, υπάρχουν και μπάντες που μπορεί να αλλάξουν το σετ την τελευταία στιγμή, να έχουν περισσότερο αυθορμητισμό.

Εμένα και τα 2 μου αρέσουν.

2 Likes

ΡΕΤΙΣΤΕΣEΙΣΡΕ

Δεν τολμάμε να πούμε τίποτα. Και δεν είπαμε και τίποτα αρνητικό φανταστείτε…ότι κάνουν χαβαλέ και ότι έχει την φάση του έγραψα for god’s sake να 'ουμε

και ναι , τυχαίνει καμια φορά να μην αντέχω να ακούσω αυτό που τραγουδάει ο άλλος. Ουαου μείωσα έναν εκ των κορυφαίων μπασιστών τώρα . ΟΧΙ

και μια που φτάσαμε να ξαναγράψω στο τοπικ, να πω ότι ο Χαμετ τα πηγαίνει περίφημα αυτά τα 2 χρόνια

EDIT : Μου ήρθε και ένα major plotwist . ¨Οταν έρθουν Ελλάδα να μας παίξουν Alexander The Great :joy:

6 Likes

Χολιδη πιστευω!!

3 Likes

Πραγματικά χαλαρώστε δεν κράζουμε Metallica κουβέντα κάνουμε και λέμε τις απόψεις μας. Απλά είπα εγώ ότι σε μερικές φορές είναι ανυπόφορο μόνο αυτό. Φυσικά και σε κάθε χώρα παίζουν και κάτι ανάλογο και μαγκιά τους και χαίρομαι που είναι ακόμα που πειραματιζονται έχουν αυθόρμητισμο. Κανείς δεν μίλησε ούτε για το Kirk ούτε για το Rob και γενικά για τους Metallica για απλά δεν υπάρχουν κάτι να πουν. Είπαμε οι Metallica βρίσκονται σε απίστευτη φόρμα εδώ και χρόνια απλά με αυτό το δίσκο απογειώθηκαν όπως παλιά.

Υ. Γ. Οποιος παραπονιέται για τα εισητηρια δεν βλέπει το μανάβικο της γειτονιάς του βλέπει Metallica!!

1 Like

Τι χαλαρώστε και χαλαρώστε μωρέ, κουβέντα κάνουμε…

3 Likes

2 χρονια τωρα, χειροτερο επιχειρημα για τις τιμες των εισιτηριων δεν ειχα διαβασει, και ειχα διαβασει πολλα απαραδεκτα επιχειρηματα.

Εχει την πλακα της η φαση με τα doodles στις ευρωπαικες πολεις. Γενικα μου ειναι λιγο αδιαφορο το ολο θεμα γιατι η φωνη του Rob ειναι καπως (εως πολυ) αχρωμη, και κατα 99% ειναι η φαση στην οποια θα πηγαινα να κατουρησω, αλλα δεν ειναι κατι που με ενοχλει. Ειναι ενα 5λεπτο διαλειμμα, στο οποιο παλιοτερα ειχαμε τον James να λεει μαλακιες και να πινει μπυρες ή τους Lars και Kirk να κανουν ανουσια σολος, τα οποια θα επρεπε να ειχαν καταργηθει απο καθε συναυλια καθε μπαντας εδω και 30 χρονια.

2 Likes

Τι κουβέντα κάνεις μωρέ τώρα όντως?

Εσυ ρε μλκ ποτε θα γραψεις για το Fade To Black?

3 Likes