Eurovision

Η Eurovision έχει χάσει το νόημα της εδώ και καιρό (ναι, κάποτε είχε ένα κάποιο ενδιαφέρον) Παρόλα αυτά εμφανίζονται κατά καιρούς κάποια τραγούδια “αναλαμπές” τα οποία φυσικά τρώνε πόδι, μιάς και διαφέρουν από τα ποπ-οειδή πού κατακλύζουν τo θεσμό. Για του λόγου το αληθές: :arrow:

Τίποτα σε στυλ Lordi ή Wig Wam ή οτιδήποτε δεν τιμά τη rock/metal κοινότητα με παρουσία στην Eurovision. Κανείς δε μισεί τη δόξα και όλοι θέλουν ν’ απευθυνθούν σε πιό ευρύ κοινό γι αυτό και συμμετέχουν. Δε λεω έχουν ένα γέλιο αυτές οι συμμετοχές αλλά ποτέ δεν τις παίρνω στα σοβαρά. Άν νομίζετε πως η πρώτη θέση των Lordi στη Eurovision είναι κάτι που θα έπρεπε να με κάνει “μεταλλικά υπερήφανο” (σε αναλογία με το “εθνικά υπερήφανος” που υποτίθεται με έκανε η νίκη της Παπαρίζου) θα πω πως ποτέ δεν το είδα έτσι. Θεωρώ τον εαυτό μου υγιή ακροατή που δε θέλει να αποδείξει σε οποιονδήποτε “mainstream” ή μη ότι ακούει καλή μουσική και που σίγουρα δε θα θεωρούσε τους Lordi το αγαπημένο του γκρούπ ή το γκρούπ που ταιριάζει στην αισθητική και φιλοσοφία του. Πάντως είχε το χαβαλέ του η υπόθεση και γέλασα αρκετά… Μέχρι εκεί όμως. Ακόμα και κάποιος που γουστάρει τους Lordi μουσικά, δε συμφωνώ πως θα έπρεπε να νιώθει ιδιαίτερα περήφανος λόγω της συμμετοχής του γκρουπ στη Eurovision. Ούτε κατ’ ανάγκη και να ντρέπεται βέβαια. Είναι απλά μια εμπορική κίνηση - marketing - προώθηση του συγκροτήματος όπως είναι και για όλους αυτούς που συμμετέχουν. Το ζητούμενο είναι να αναζητάς τα κίνητρα, που σχεδόν πάντα καταλήγουν στο εξής ένα: το ΧΡΗΜΑ. :wink:

Ποιος τους ψηφισε; Αυτοι που υποστηριζουν διοργανωσεις οπως η eurovision. Και ναι τους ψηφισαν και μπουζουκοβιοι (που υποστηριζουν eurovision). Ξερω αρκετους.

Εγω του ψηφισα παντως!!
Και αλλα δυο-τρια ατομα απο την παρεα που το βλεπαμε! :lol:

Και πανηγυριζαμε σε καθε 12αρι…

ο βλακας ο αδεφος μου ειχε στειλει απο ολα τα κινητα αυτος τους εβγαλε…ακομα κλαει τις μοναδες

ΧΑ! Ακριβώς! Και απο 2-3 κινητά μάλιστα. Το θρησκευτικό παραλήρημα στα χαζοκούτια την επομένη με αποζημίωσε τα μάλα.

H φινλανδία φέτος θα έχει τσρου μέτσαλ συμμετοχή.

Μοντς, αλλάξτε τον τίτλο σε Eurovision 2008 καλύτερα, γιατί υπάρχουν θρεντς για την eurovision της κάθε χρονιάς αν ψάξετε

πω πω ρε συ, πραγματικά άθλιο τραγούδι.

:metal: :metal: :metal:
τρου μετσαλ ομως

καλα ρε πως την εχουν δει αυτοι??

Είδαν ότι τους πέτυχε με τους Lordi κ θέλουν να το αντιγράψουν… Πώς εμείς κοιτάμε κάθε φορά να στείλουμε παπαριζοειδές; Κάτι τέτοιο… :stuck_out_tongue:

κι εγώ τους ψήφισα το ομολογώ και μάλιστα καθόλη την διάρκεια της βραδιάς μιλούσα στο μσν με ένα κολλητό μου που κι αυτός τους ψήφισε είχαμε ανοίξει και κάμερες και το τι πανηγυρισμός έπεφτε σε κάθε 12 δεν λέγεται και κάναμε και σχόλια και είχαμε κάνει σύνθημα το χαρτ ροκ αλελούια αμφότεροι
ωραίες στιγμές που δυστυχώς δεν θα ξαναζήσω[-X [-X [-X

Teräsbetoni είναι κάτι σαν τους Φινλανδούς Manowar, ας πούμε…

Πολύ κατώτεροι, φυσικά…

Έχουν κυκλοφορήσει 2 αξιόλογους δίσκους, το “Metallitotuus” το 2005 και το “Vaadimme Metallia” το 2006.

Όλοι οι στίχοι είναι στη μητρική τους γλώσσα, ενώ στον μουσικό τομέα, αν και πάσχουν από πρωτοτυπία, ο οπαδός του είδους θα περάσει καλά! :yes:

Ευτυχώς που υπάρχουν και μερικές “αντρικές” μπάντες σε αυτή τη χώρα! :lol: 8)

Δύο από τα official video-clips τους είναι τα ακόλουθα:

Orjatar

Vaadimme Metallia

[SIZE=“5”] Hail To Thee, Teräsbetoni! [/SIZE] :metal:

Εγώ δεν μίλησα για Εθνική υπερηφάνεια και άλλα τέτοια! Απλά αν είναι καλό το κομμάτι είναι καλό πάει και τελείωσε! Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι μεταλλάδες έχουμε χάσει το χιούμορ μας! Φίλε μου πάνω απ’όλα χαβαλές να γίνεται. Οι Wig Wam δεν είναι πουλημένοι που πήγαν στην Eurovision … καλά έκαναν! Αφού κατάφεραν να χρησιμοποιήσουν ένα εργαλείο της pop μουσικής για να πάνε μπροστά καλά έκαναν! Και μάλιστα όταν όλοι “οι της Eurovision” το παίζουν σοβαροί ενώ αυτοί βγήκαν με τα φτερά και τα πούπουλα και οι Lordi βγήκαν με την μεταμφίεση! Χαβαλές να γίνεται!

Το ότι τους Lordi τους ψήφισαν και μερικοί άσχετοι με την μουσική που ακούμε αυτό δεν σημαίνει ότι αυτοί τους έβγαλαν με τεράστια διαφορά από τους δεύτερους. Εγώ ξέρω ότι όλοι μου οι φίλοι που ακούνε rock ή metal και δεν παρακολουθούσαν ΠΟΤΕ Eurovision, τους ψήφισαν!

Καλά και εδώ Καλομοίρα προτιμάτε; Αυτή την αηδία; Χειρότερο θόρυβο δεν είχα ποτέ την ατυχία να ακούσω… Ας στέλναμε τουλάχιστον τη Χρύσπα που είναι και γκομενάρα:D

an kai vrisko ola ta kommatia thanatika oso pio kato toy katotatoy den paei, h kalomoira theoro oti exei kalh profora ki oxi opos o martakhs h h allh poy de mporoyn na milisoyn kan. apayto kai mono + thn xaritomenia kai to nazi ths isos parei kapoia thesh, sigoura oxi th proth. telos na anafero oti to onoma terasbetoni mou akougete tromera asteio :lol:

Πιο ωραία είναι η καλομοίρα, εύκολα!!! 8)

Ρε τι είναι αυτοί οι τεραςμπετόνι ? Δεν πολυταιριάζουν για γιουροβίζιον,ξεκάρφωτοι.

Πιο ωραία η Καλομοίρα??? …έλεος…
Αυτή εκπέμπει κύματα βλακείας !!!:stuck_out_tongue:

τοσο το καλυτερο

Quiz: θυμαται κανεις ποιοι ειχαν περσυ συναυλια ιδια μερα με την eurovision; Βσκ τι ηταν τοτε;
Χαζο ερωτημα αλλα εφαγα φλασια :Ρ