Favourite post-grunge band

:lol: :lol:

Giati den me pisteyeis kale? :-s

Polles agapimenes opos oi Fuel, oi Cold , oi Chevelle , teleytaia oi Alter Bridge, oi Shinedown, o Daughtry, einai para polloi kai fetos mou arese tromera sto synolo 3 Doors Down. Bgalane ton kalytero disko tous fetos.

αχαχαχα…καλο:lol: :stuck_out_tongue:

Μη με κοιτάς,εγώ απλά είπα ότι είδα στην λίστα του site που παρέθεσε ο topic starter…

Όπως είχα πει και στο topic των Pearl Jam:

“Ρε παιδιά λέγοντας grunge κανείς δεν εννοεί ένα ηχητικό είδος μουσικής. Το grunge ήταν κίνημα. Ήταν αυτά τα τέσσερα-πέντε μεγάλα γκρουπ από το Σιάτλ που στις αρχές της δεκαετίας του 90 έκαναν επιτυχία. Νirvana, Pearl Jam, Soundgarden,Alice in chains και Screaming trees (δεν ξέρω αν ξεχνάω κανένα άλλο γκρουπ, τα μεγαλύτερα αυτά ήταν πάντως) έκαναν μαζικά επιτυχία και καθότι ήταν όλοι τους από το Σιάτλ έφτιαξαν μια φήμη για το εν λόγω μέρος. Όλοι μαζί ονομάστηκαν Grunge. Hχητικά όμως δεν είχαν καμία σχέση μεταξύ τους. Ηχητικά τους εντάσει ο καθένας όπου θέλει. Grunge θεωρούνται γιατί ήταν μέλη της φημησμένης σκηνής του Σιάτλ (την οποία οι ίδιοι έκαναν φημησμένη). Είδος μουσικής Grunge δεν υπάρχει…”

Οπότε και ο χαρακτηρισμός post grunge δεν έχει νόημα, δεν έχει ουσία… Από εκεί και πέρα τα συγκροτήματα που αναφέρονται κάποια δεν τα ξέρω καν. Όσα ξέρω μου είναι αδιάφορα με εξαίρεση βέβαια τους θεούς Nirvana, οι οποίοι βέβαια σε καμία περίπτωση δεν βρίσκονται στην ίδια κατηγορία με όλα τα άλλα γκρουπ ούτε ηχητικά αλλά ούτε χρονολογικά… Οι 3 doors down, Seether, Nickelback, Incubus είναι καθαρές αντιγραφές των Pearl Jam. Δεν έχουν καν δικό τους στυλ, απλά θα ήθελαν να είναι οι Pearl Jam και δεν γράφουν καν μουσική επηρεασμένη από τους Pearl Jam. Απλά τους αντιγράφουν. Το ίδιο ισχύει και για τους Puddle of Mudd με την διαφορά ότι αυτοί αντιγράφουν τους Nirvana. Tα άλλα γκρουπ δεν τα ξέρω.

Έντιτ: Αν και κατά την γνώμη μου το δημοψήφησμα είναι άκυρο, ψήφησα Nirvana μόνο και μόνο γιατί είναι έτη φωτός μπροστά από όλα τα υπόλοιπα…

Απ’τα συγκροτηματα που ειναι στο poll ψηφιζω Breaking Benjamin, αλλα οι Cold και Alter Bridge μ’αρεσουν περισσοτερο.

οι μπαντες τυπου bush και silverchair ειναι post grunge?

oi bush ειναι σιγουρα για silverchair δεν ξερω

για silverchair δεν ξερω…αλλα bush ηταν ιδια εποχη με Nirvana αν δεν απατωμαι…οποτε δεν τους θεωρω post

τι σημαινει αυτο?διαφορετικη μουσικη επαιζαν…:slight_smile:

bush είναι metal 100%

Επίσης matthew good band,moist,everlast,third eye blind,collective soul είναι πολύ καλές μπάντες του χώρου…:slight_smile:

huh?

http://www.youtube.com/watch?v=Er1bwzZCik0

πρωτο αλμπουμ bush βγηκε το 1995

οι nirvana ηδη δεν υφισταντο πλεον

βασικα απο ποτε θεωρειται μια μπαντα Post-grunge?

παντως το πρωτο bush

sixteen stone ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ!!!
γεματος στις κομματαρες




Ksereis signal oti ola ayta einai aidioules tis dekaetias ton 00’s me tin tag mania. Ola ayta kathorizontai meta apo xronia. Mporo na se diabebaioso oti oi Bush theoroutan mia akoma grunge band tote.

Tora pou ta koitane apo makria exoun thesei tin arxi tou post grunge deila deila apo to 94, pio poly apo to 95 kai meta alla mazika apo to 1998. Gia mena bands opos oi Live i oi Fuel kathorisane mia allagi sto yfos tis mousikis aytis. Oi Fuel gia parageigma glykokoitazane to AOR san akousma (pio kathares paragoges diladi kai oxi toso “raw”).

ιδιαίτερα κουραστική έχει γίνει η μόδα του post (που εμπεριέχει και λίγο intellectual).

γενικά, πλέον προκαταβάλομαι αρνητικά στο post-*.

Τα δικά μου ποστ είναι τα καλύτερα.

Sto sygkekrimeno eidos pou milame den exei sxesi me kati pio eclectic fysika alla mono tin synexeia enos eidous. Anaferetai poly kai os modern rock os genikos oros me ta perissotera post grunge na anikoun sto “rough” kommati tou modern rock. Mainstream rock einai o genikoteros kai isxyei panta (den exei liksei).

ναι όχι πάντα αλλά συνήθως…

τι είναι post rock? μουσική που θα μπορούσε να είναι ροκ, αλλά δεν έχει αρκετές κιθάρες? μουσικοί που κάποτε ίσως και να έπαιζαν ροκ, αλλά τώρα δεν παίζουν?

με τους περισσότερους γνωστούς μου που ακούνε post rock έχω καταλάβει πως έχουν αυτό το απαξιωτικό ύφος προς το rock και το metal, του στυλ “μα καλά αυτά ακούς ακόμα;”. Το οποίο είναι πιο εκνευριστικό και από άνθρωπο που ακούει φανατικά Sacred Steel.

τι εννοείς post hardcore ρε αδερφέ? τι εννοείς post grunge? το grunge ένα πιο raw ήχο είχε, τρια ακόρντα και ένα πιο συγκεκριμένο image. Τι σκατά σχέση έχουν οι Nickelback με τους Nirvana και ακόμα περισσότερο οι Alter Bridge με τους 2 προαναφερθέντες.

Den tha epektatho se alla eidi. Nomizo eksigisa prin. Einai i synexeia tou radiofonikou rock otan kourase pia to grunge pou eixe analabei otan kourase to AOR-Hard Rock kai paei legontas.
Oi Nickelback exoun sxesi giati xrisimopoioun grungoeidi vocals, eixan sxesi san meta grunge sto breakthrough single tous etc. etc.
Oi Alter Bridge einai to apolyto parageigma tis synexeias mias mousikis:
Oi Creed eixan ton proto disko sxedon katharo grunge , metallaxthikan se pio modern sound gia na kataliksoun stous Alter Bridge oi opoioi afisan kata 50% piso to grunge logo allagis apo Scott Stapp (grunge foni) ston tenor Myles kai ena akoma 40% to afisan san ixo me to Blackbird ontas i synexeia enos eidous pou mporei na ksanaferei siga siga kai hard rock stoixeio sto radiofoniko rock. Elpizo na se kalypsa.