Foo Fighters

το ακουσα αλλα σε αντιθεση με το πρωτο αυτο δεν μ αρεσει :frowning:

συμφωνω απολυτα!

Βασικά το Rope παίζει να είναι το ωραιότερο rock τραγούδι που έχω ακούσει μέχρι στιγμής για το 2011…

Φωτό από τα sessions

Αυτό.
Τίποτα το ιδιαίτερο και απορώ γιατί τόσος ντόρος.

To φιλαράκι του Grohl όμως Lemmy δεν φαίνεται να πιστεύει το ίδιο μιας και συμμετέχει στο καινούριο video των FF και θα παίξουν οι Motorhead support στους FF στο Αμέρικα

May 17 - Tulsa, OK - BOK Center
May 18 - North Little Rock, AR - Verizon Arena
May 20 - Memphis, TN - FedExForum
May 23 - Council Bluffs, IA - Mid-America Center

Η καλύτερη μπάντα για μπύρες είναι. Δεν πρόκειται για σημαντικό συγκρότημα, όμως δεν προσπαθούν να περάσουν αυτό στον κόσμο. Την πλάκα τους κάνουν, βγάζουν καλή μουσική και πολύ καλά λεφτά. Μαγκιά τους.

εχμ, εγώ πιστεύω ότι είναι τεράστια μπάντα για διάφορους λόγους, απλά το στυλ μουσικής τους δεν είχε ποτέ ιδιαίτερη πέραση σε μέρη σαν τη χώρα μας. πολύ pop για τους rockάδες, πολύ rock για το pop κοινό δεν στηρίχτηκαν σε κάποιο hype, αλλά έχτισαν με τα χρόνια το status στο οποίο βρίσκονται σήμερα.

δεν στέκομαι περισσότερο. θα αναλυθούν (εκτενώς) τα περισσότερα σχετικά σύντομα…8)

pantelis79 με καλυπτεις… ασε που στην τελικη κανεις δεν ειπε οτι ειναι σπουδαια μπαντα…
το οτι ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες, δεν σημαινει οτι τους θεωρω και αμαν το σπουδαιο συγκροτημα… αγαπαμε grohl, τι να κανουμε δλδ :stuck_out_tongue:

Και γω πραγματικά την θεωρώ μεγάλη μπάντα και με πολύ καλά κομμάτια.

Και ντάξ ο Grohl είναι τεράστια μορφάρα!!!

Είπαμε, μια χαρά μεγάλη μπάντα είναι μουσικά, απλώς δεν είναι σημαντικοί για της εξέλιξη της rock μουσικής.

Εμενα μ’αρεσει πιο πολυ η “φλωρικη” 90s φαση τους (ομωνυμο, The Colour And The Shape, There Is Nothing Left To Lose). Ακομα περιμενουμε παντως να βγαλουν εστω κατι μετριο, τα album τους ειναι η επιτομη του αμερικανικου “γυαλισμενου” rock, σε καμμια περιπτωση ομως δεν ακουγονται γλοιωδεις Nickelback, 3 Doors Down κτλ

Και αυτη τη στιγμη ειναι απο τις μεγαλες μπαντες της εποχης, οσο να 'ναι

130000 θέσεις σε 20 λεπτά πουλήσαν τα παιδία είτε μας αρέσουν είτε όχι είναι μεγάλο εμπορικό όνομα πλέον.

Το live στο Wembley παντως απλά τα σπάει!!! Εγώ θέλω πολύ κάποια στιγμή τώρα στα κοντά που είναι στα πάνω τους να τους δω!

Γιάννη, εγώ θεωρώ το In Your Honor (το ηλεκτρικό κομμάτι) εκπληκτικό δίσκο, ίσως και τον καλύτερό τους. Επίσης, μου αρέσει και το One By One που στον ίδιο τον Grohl δεν αρέσει :lol:. Το τελευταίο είναι άνισο. Οι '90ίλες είναι και οι τρεις πολύ καλά albums, το δε πρώτο είναι αυτό που κοντράρεται με το In Your Honor για το αγαπημένο μου. Color/Shape τρομερό επίσης, There Is Nothing Left To Lose ένα μικρό κλικ πιο κάτω.

Ο Dave τα έχει καταφέρει πάάάρα πολύ καλά με τους Fooz, τους έχει κάνει διάσημους βήμα-βήμα χωρίς να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ήταν ο drummer των Nirvana, ίσως και να μην έχει παίξει ποτέ τραγούδι των Nirvana ζωντανά με τους Fooz.

165.000 άτομα στο Wembley δεν μαζεύουν πολλές μπάντες σήμερα, άντε οι U2, οι Stones και καμιά σαπιοΜαντόνα.

Αφου πιασαμε τους δισκους… αγαπημενος μου ειναι to Color/Shape. λατρευω το In your Honor και ειδικα το ακουστικο μερος. Γενικα βρισκω κομματια που να μ’αρεσουν σε ολους τους δισκους. θαυμαζω το γεγονος οτι ο Grohl ποτε δεν εχει γραψει μλκια κομματι.
μετριο μπορει, αλλα μλκια ποτε. κ τελος νομιζω οτι το ντουετο Grohl/Hawkins σπερνει…

ps δεν ξεκιναμε ποτε road trip χωρις τους δισκους των Foo!

γενικα απο δισκους τους το κολοουρ εντ δε σειπ το θεωρω αριστουργημα της αμεσως ποστ γκραντζ εποχης επισης μεγαλες αγαπες στο ιν γιουρ χονορ και αλλ μπαι ουαν… το τελευταιο δεν μ αρεσε…

νταξ τα σπαει… θεος κλασικα ο Dave… τυπικο αστειο κλιπ των Foo…
θα προτιμουσα ομως κλιπ για αλλο τραγουδι…

27 φακιν τραγούδια!!! :open_mouth:

Πρέπει να είναι από το iTunes Festival

Ρε πουστη Ασταλδε πες μου ενα συγκροτημα που ΔΕ σου αρεσει!!!

Απο Βοn Jovi μεχρι Social Distortion, απο Foo Fighters μεχρι Manowar.

Aπο glam μεχρι punk και χεβι μετσαλ!!!

Ελεος ρε μαλακα!!!

:smiley:

Κατα τα αλλα, για να ειμαι οντοπικ…

Προσκυναω Grohl ως προσωπικοτητα, ως ντραμερ σε αγαπημενες μπαντες, οπως οι QOTSA και οι Nirvana (και στους Them Crooked Vultures γουσταρω), αλλα στους Foo Fighters δεν τον εχω παρακολουθησει οσο θα 'πρεπε.

Αν και δεν μου αρεσουν τρελα τα λιγα που εχω ακουσει, πρεπει να τσεκαρω καποια στιγμη.