Ghost

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για τους Σουηδούς. Χτίζανε τόσα χρόνια εξελίσσοντας τον ήχο τους αλλά και την εικόνα τους και τώρα ήρθε η ώρα να θερίσουν. Έχει πέσει πολύ δουλειά στο δίσκο και αυτό φαίνεται από μίλια μακρυά.

Ενορχηστρώσεις, ατμόσφαιρα, στίχοι όλα. Ακόμη και στο εξώφυλλο έχουν κάτσει και έχουν βγάλει 5 διαφορετικές εκδοχές με τους τέσσερις καβαλλάρηδες της αποκάλυψης. Στα τραγούδια δε θριαμβεύουν. Φοβερή εισαγωγή και έναρξη με το αγαπημένο πλέον Rats, συνέχεια με το καλύτερο κατά εμε τραγούδι του δίσκου (Faith) και γενικώς μέχρι και το Dance Macabre ο δίσκος δεν υπάρχει. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι η επιλογή του Miasma σαν ορχηστρικό κάτι που δεν μου κάθεται καλά αφού το τραγούδι κάλλιστα με τη δομή που έχει θα μπορούσε να έχει και στίχους σε αντίθεση με το μεγαλειώδες Helvetesfönster. Στο Pro Memoria χαλαρώνει λίγο ο δίσκος αλλά και τα τρία υπόλοιπα είναι άψογα. Δεν το περίμενα να πω τη μαύρη μου αλήθεια αλλά ο δίσκος είναι η

και αυτό είναι πολύ καλό. Προσωπικά νιώθω ότι αυτός ο δίσκος είναι η καλύτερή τους στιγμή, πάνω από ότι και αν έχουν κυκλοφορήσει. Σαν σύνολο.

Στο repeat λοιπόν μέχρι αηδίας.

Υ.Γ. Για τις διασκευές δεν θα σχολιάσω το Avalanche που μου άρεσε αλλά αυτό το It’s a sin είναι λάθος, τελείως λάθος.

1 Like

Κάπου εδώ να πούμε ότι ο δίσκος είναι ξακάθαρο μεταλ, με στοιχεία από προγκ ροκ.

Μετα από 2 ακροάσεις, τα τραγούδια 1-7 κυλάνε πραγματικά νεράκι (κάποια τραγούδια βέβαια ξεχωρίζουν κατευθείαν), ενώ τα 8-10 με χάσανε κάπου.

αφου περί διασκευών ο λόγος, η καλύτερή τους με διαφορά

3 Likes

αυτη που ποσταρες μαζι με αυτην εδω!!!

1 Like

μια φορά άκουσα τον δίσκο και μάλιστα καθ’ οδόν για δουλειά και προφανώς θέλει κάνα άκουσμα ακόμα για να διατυπώσω άποψη, αλλά θα το τολμήσω γιατί άλλωστε οι ghost είναι γενικά straightforward, δηλαδή τους πιάνεις με τη μία. μια παρατήρηση λοιπόν, ο δίσκος είναι ξεκάθαρο rock για να μην πω aor, άσχετα αν μου αρέσει (που μου αρέσει). εντούτοις, δεν βλέπω να υπερβαίνει τις κορυφές του meliora, οι οποίες σημειωτέον είναι αρκετά υψηλές.

4 Likes

τωρα αν μιλαμε για μισο ποντο διαφορα …
το Meliora ισως ειναι πιο κοντα στον “σκληρο ηχο” (καλα ειδικα Η deluxe εκδοση με το Square Hammer και την διασκευη που ποσταρα λιγο πιο πανω) ,ενω το prequelle παταει οπως ειπες και εσυ στο AOR , στο πιο pop στοιχειο τελος παντων.

Θα την πω την αμαρτια μου (it’s a sin!). Τα βαζω και παιζουν μαζι και τα απολαμβανω απο προχτες το ιδιο !

Μπανταρα οι Ghost . Εχουν μια φρεσκαδα και καταφερνουν κατι που λιγες μπαντες μου το εχουν προσφερει. Mπορω να ακουω το Meliora σε οποιαδηποτε φαση και αν ειμαι (call me Load, motherfucker). Για εκει παει και το Prequelle.

4 Likes

πέταξες μεγάλο υπερατού τώρα, την ειδική έκδοση με το square hammer, ίσως την πιο επιτυχημένη προσπάθειά τους να γράψουν χιτάρα (αν και γενικά τα καταφέρνουν μια χαρά σε αυτό, kudos). φυσικά μεγάλη παράλειψη και του @Vic στο σούπερ μπλογκποστ του, η αναφορά i) στο ep με τις διασκευές και ii) στο square hammer, θα πρεπε να γράψει κάτι και γι αυτά θεωρώ!

2 Likes

call me Load, dear family member εννοείς :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

μπορεις να λες και Babyyyyy, μην βριζουμε και φαμε παντοφλα !!! χα χα χα (αν και τα παιδια πλεον μεγαλωσαν και πεταμε κανα fuck εδω κι εκει !)

2 Likes

Mπορει να πω μεγαλη κουβεντα…αλλα θα την πω.Οι Ghost ειναι η μπαντα που θα ξαναβαλει το ροκ/μεταλ σε καθε σπιτι και απο αυτο βεβαια θα ωφεληθει ολη η φαση.Ο πιτσιρικας που θα ακουσει,η γκομενα,ο ψιλοασχετος κτλ κτλ θα ψαχτει αργοτερα και για το κατι παραπανω σαν ηχο !!Ειναι η Μεταλλικα της εποχης μας.Χωρις να υστερουν τα υπολοιπα,Meliora,Square Hammer(singlάκι) και Prequelle βαζουν τεραστιες βασεις γι αυτο !

ωχ θεε μου .

Πέραν της μανίας για ξανανθίσει το μετσαλ λες και πέθαινε , να βρούμε νέους Μεταλλικα λες και υπάρχει λόγος … αυτοί που θα ακούσουν Γκοστ θα ψαχτούν στο ροκ ;;;

μάλλον θα πάνε να δουν footloose & grease ακούγοντας παράλληλα Μαντόνα

μη με πρήξετε άδικα όμως. Καλή φάση είναι κι αυτή

3 Likes

Ωραίος δίσκος με αρκετά prog στοιχεία και με μουσική που πιστεύω ότι θα σου μείνει μετά από καιρό ο δίσκος ακούγεται πολύ ευχάριστα στα αυτιά. Έβαλα και τον άκουσα όταν έτρωγα και μπορώ να πω ότι με τράβηξε αρκετά. Κομμάτια ακόμα δεν έχω ξεχωρίσει. Θα παιχτούν και άλλες ακροάσεις.

Υ. Γ. Όλοι ακούνε Ghost FB_IMG_1527861980608

1 Like

Ghost - Mpikan Ta Gidia Sto Mandri(Efi Thodi Cover)
Ψηθηκα :grinning:

2 Likes

Νταξει ότι είναι νέοι Metallica το έχω ακούσει και για άλλες μπάντες. Το θέμα είναι ότι δεν θα υπάρξουν νέοι Metallica πράγμα που δεν το θεωρώ κακό

1 Like

Οι μεταλλικα στο ποστ αναφερθηκαν για ενα λογο.Με το Μπλακ αλμπουμ,ο σκληρος ηχος μπηκε σε καθε σπιτι στον πλανητη ως γνωστον. Δεν ψαχνουμε να βρουμε νεους μεταλλικα. Μας φτανουν αυτοι που εχουμε !

2 Likes

Δεν με νοιάζει κιόλας. Εγώ αυτό που ευχαριστιεμαι είναι ότι βλέπω μια μπάντα να βγάζω και γαμω τις μουσικές από το 10 έως τώρα.

1 Like

Έχεις δίκιο, απλά ήταν ποστ πολύ αυθόρμητο και χύμα train of thought, με βασικό άξονα την αδυναμία να μιλήσουμε για την μουσική τους γιατί μιλάμε για όλα τα υπόλοιπα και κυρίως το τι σημαίνουν για το μέταλ και τέτοια.

Να, ούτε παραγγελία να το είχα κάνει:

1 Like

Εγώ θεωρώ άκυρους τους παραλληλισμούς με το black album, το black album όσο εμπορικό/εύπεπτο και να θεωρείται, δεν παύει να είναι 100% ατόφιος, καθαρά metal δίσκος.

Καμία σχέση με ό,τι κάνουν οι ghost δηλαδή και εννοείται ότι δεν είναι ψόγος προς τους ghost αυτό, απλά μου χτυπάει άσχημα να διαβάζω “το νέο black album” και λοιπές παπαριές.

4 Likes

Ειπε κανεις οτι το μπλακ αλμπουμ δεν ειναι μεταλ??Εγραψε κανεις για νεο μπλακ αλμπουμ??
Τουρκικα γραφω ρε πουστη και δεν καταλαβαινετε?

1 Like

δεν απάντησα σε σένα ρε παίκτη, γενική παρατήρηση έκανα. κούλαρε.

2 Likes