Guns Ν' Roses

don’t worry συμβαίνει καμιά φορά!!! :wink: :wink: :wink:

Λιγάκι το λες εσύ αυτό??? :-s :!: :D/

Λιγάκι το λες εσύ αυτό??? :-s :!: :D/[/quote]
Xa kalo!! :lol:

asxeto o o axl agorase mia bmw 150000 $ afou bghke gia prwth fora apo to spiti tou edw kai 4 mhnes ! lol … epishs akousthke o slash na λεει οτι το μαρτη-μάη θα βγει το CHI DEM !

Nαι οντως αγορασε μια BMW Z8. O Slash οντως ετσι εγινε. Παντως αυτα ειναι τρομερα νεα…

1 αρκετα καλος δισκος, 2 δισκοι που θα μπορουσαν να γινουν ενας πολυ καλος, 2 αθλιοι δισκοι. Ολα αυτα συγκροτουν ενα καλουτσικο συγκροτημα. Ως εκει ομως. Τους θεωρω τρομερα υπερεκτιμημενους, και ως συνολο και ως μοναδες.

Καλoύτσικο συγκρότημα!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τελικά εσύ έχεις μεγάλο coblex με τους Guns!!! :wink:

Ξέθαψες το topic ένα χρόνο και 20 μέρες μετά για να πείς ότι τo Appetite είναι αρκετά καλός δίσκος!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πολύ γέλιο!
Δεν μπορώ άλλο!!!

Στα off topic - ανεκδοτάκια http://www.rocking.gr/forumt-57-312.php&postdays=0&postorder=&highlight=
έπρεπε να postάρεις!!!

Ξεχασες να υπενθυμισεις πως υπαρχουν δυο αποψεις για τους γνρ, η λαθος και η δικη σου. Τι το συζηταμε τοτε. Ας μην ανοιγε καν θεμα για το συγκροτημα ή ας ανοιγε ενα που θα ελεγαν ολοι ποσο γαματοι ειναι. Κομπλεξ μαλλον εχεις εσυ που δεν μπορεις να δεχτεις μια διαφορετικη αποψη.

Το Appetite ειναι για μενα ενας αρκετα καλος δισκος. Εχω ακουσει δεκαδες καλυτερους, δεν καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα ή το τοσο περιεργο. Για σενα μπορει να ειναι γαματος, δεκτο. Και ναι, τους θεωρω καλουτσικο συγκροτημα. Δεν μπορω να χαρακτηρισω αλλιως ενα συγκροτημα που εβγαλε 5 δισκους εκ των οποιων οι 2 ειναι κακοι, οι 2 με πολυ καλες και με μετριοτατες στιγμες και ο 1 με αρκετα καλες στιγμες. Δηλαδη αν πουμε αυτους τελειους πως θα χαρακτηρισουμε τα μεγαθηρια που τους πατανε κατω? Και ειναι δεκαδες κι αυτα.

ειτε σας αρεσει ειτε οχι αυτη ειναι η αληθεια.
οι Guns ειναι ενα υπερεκτιμημνο group! ειναι καλοι αλλα οχι οσο νομιζουν…
υπαρχουν πολλα group με εναν δισκο! τωρα γινετε τοσο χαμος για τους guns…
μηπως λεω μηπως ολα ηταν κολπα απο εταιριες?

ένας δίσκος που άλλαξε τη σκληρή μουσική τόσο που μπορεί να συγκριθεί σε αντίκτυπο μόνο με δίσκους όπως το Master Of Puppets, το Metallica και το Nevermind.

δύο δίσκοι που ορίζουν την κορυφή στο hard rock των 90’s με μερικές από τις καλύτερες συνθέσεις στην ιστορία της ροκ μουσικής.

η μπάντα με, ίσως, το καλύτερο image. Ορθόν θα μου πείτε, ότι είναι στημένο και πόζα. Ναι μεν, αλλά το image είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ροκ μουσικής. Και οι τύποι έγραφαν στον φακό, όσο ελάχιστοι.

Η πιο αυτοκαταστροφική μπάντα θα έλεγα εγώ.

Η πορεία ενός σύγχρονου μεγάλου συγκροτήματος μου μοιάζει παράλληλη με αυτή των Guns N Roses. Ένας δίσκος που απλά τους έβαλε στο στερέωμα για τα καλά, ένας δίσκος που άλλαξε την προσέγγιση της σύγχρονης σκληρής μουσικής και 2 δίσκοι μαζεμένοι που άφησαν τον κόσμο να χαζεύει. Και φυσικά μετά οι τάσεις αυτοκαταστροφής…

Προς led_zeppelin: Για μια ακόμα φορά thank a lot για το γέλιο που μου χάρισες! :wink:

Πήγαινε τώρα να μετρήσεις σε πόσα posts έχεις αναφέρει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, ότι δηλαδή οι Guns είναι υπερεκτιμημένοι ή ότι το Appetite είναι απλά καλό (πρότεινε και σε εμένα τον αδαή κάποιο καλύτερό του και πάω να το αγοράσω τρέχοντας! Αλλά να είναι HARD ROCK δίσκος και όχι 70ς rock, σαν το group του avatar σου!!!) και μετά πες μου αν έχεις coblex ή όχι!

Εννοείται ότι δεν θέλω όλοι να ακούνε και να τους αρέσουν οι Guns!
Το αντίθετο μάλιστα!
Όμως δεν θα αφήνω αναπάντητη τη δημοσιοποίηση των κολλημάτων κανενός!
Και με τους GN’ R έχεις αρνητικό κόλλημα, είτε το παραδέχεσαι, είτε όχι! :wink:

Προς bluezlick: Έχω ακούσει πολλά για τους Guns τα τελευταία 15 χρόνια, αλλά το “κόλπο εταιριών” είναι πρωτότυπο ακόμα και για μένα! :wink:

Το περιεργο θα ηταν να ελεγα σε καθε ποστ και αλλα. Και φυσικα την εχω πει σε πολλα τοπικ, αφου ενα διαστημα στα δημοψηφισματα συνεκριναν τους gnr με το καθε συγκροτημα της ροκ. Και οι Deep Purple δεν μου αρεσουν, και το λεω σε πολλα τοπικ αλλα δεν βρεθηκε κανενας να μου πει τα ιδια με σενα.
Το 70ς ροκ εχει και χαρντ ροκ, εχει και προγκρεσιβ, εχει απ’ολα. Προς τι ο διαχωρισμος που θετεις? Hard rock ειναι και οι Sabbath (για μενα, για αλλους ειναι μεταλ, τελος παντων), Purple, Rainbow, AC/DC, Scorpions, Thin Lizzy, Aerosmith, Van Halen κλπ. (Για να μην αναφερω καν συγκροτηματα που παιζουν κατι πολυ κοντα στο hard rock, οπως Led Zeppelin, Uriah Heep κλπ) Ε μη μου πεις οτι δεν εχουν βγαλει δισκαρες αυτοι. Το Back in black ή το Rising ας πουμε ειναι κορυφες. Καθως και αλλοι δισκοι απ’αυτους.
Κολλημα δεν εχω με κανεναν και με τιποτα, απλα εγω ο αδαης νομιζα οτι σ’ενα φορουμ μπορουμε να λεμε την αποψη μας. Φευ ομως, αν διαφερει με καποιων αλλων θα πρεπει να σωπαινουμε. Αλλιως θα μας βγαλουν και κολλημενους.

Υπαρχει μια ουσιωδης διαφορα αναμεσα μας. Εγω σεβομαι απολυτα το γουστο σου, ενω εσυ με χαρακτηριζεις κολλημενο. Με τη λογικη σου, θα μπορουσα να σε χαρακτηρισω κολλημενο “θετικα” με τους GnR και να μην παιρνω στα σοβαρα την αποψη σου και να γελαω μ’αυτην. Δεν ξερω αν σου θυμιζει κατι αυτο…

Μαλλον ο διαχωρισμος παει χρονολογικα.Και led σε βρισκω λιγο υπερβολικο.Ποια κομματια δηλαδη θα εβγαζες απο τα 2 πρωτα για να γινει ενας πολυ καλος δισκος οπως λες? Και τι θα πει “υπαρχουν αλλα μεγαθηρια που τους πατανε κατω”? κανουμε κανεναν διαγωνισμο? Το καθε συγκροτημα εχει τον δικο του ηχο και τη δικη του προσφορα. Αυτα που προσφερανε οι guns στην εποχη τους δεν τα δωσε αλλη μπαντα πως να το κανουμε τωρα.Επισης οταν ενας καλλιτεχνης/συγκροτημα βγαλει δυο η ακομα και εναν δισκο που θεωρειτε σημαντικος για την εποχη του και γα το ειδος του, απο εκει και περα αν βγαλει μετριοτητες αυτο δεν λεει τιποτα.Την εμπνευση την ειχε οταν επρεπε?

Ενταξει καθε μεγαλη μπαντα ειναι υπερεκτιμημενη κατα μια εννοια και ειναι λογικο.Οταν εχει μεγαλο fan base ξερεις πως παν αυτα.

Ρε συ, δεν τους μηδενιζω ή κατι τετοιο. Την εποχη τους ηταν οι καλυτεροι ισως, αλλα αυτο δεν μου λεει τιποτα. Αν επαιζαν 10-15 χρονια νωριτερα, που το ειδος της μουσικης τους γνωριζε την μεγαλυτερη του ακμη, θα ηταν ενα ακομα καλο γκρουπ. Οχι αυτο που τους θεωρουν τωρα. Καπου εκει βασιζεται το οτι “τους πατανε κατω αλλες μπαντες”. Κι εγω αν φτιαξω ενα συγκροτημα που παιζει 70ς προγκρεσιβ ροκ και παιζουμε καλη μουσικη, θα αποθεωθουμε απο τους φαν του ειδους. Θ’αντεχουμε ομως σε μια συγκριση με τις μπαντες που επαιξαν αυτην την μουσικη την εποχη της?
Για καποιους μπορει να ειναι πλεονεκτημα το να βγαλεις εναν hard rock δισκο σε μια εποχη που το ειδος αυτο εμοιαζε να εχει εξαλειφθει. Για μενα δεν ειναι, γιατι απλουστατα δεν εχεις ανταγωνισμο και αν βγαλεις ενα αλμπουμ καλο ή λιγο πιο πανω απ’το καλο, αποθεωνεται απο κριτικους και κοινο γιατι “αναβιωνει το ειδος”.
Επισης, περι μετριων δισκων. Συμφωνω απολυτα πως αν ενα γκρουπ δωσει μερικους καλους δισκους, οι μετριοτητες ειναι αμελητεες. Ειναι αυτες που ξεχωριζουν ενα καλο γκρουπ απο ενα γκρουπ-θρυλο. Ναι μεν αλλα. Αυτο για μενα θα επρεπε να ισχυει για ενα συγκροτημα που εχει βγαλει καμια 10αρια δισκους τουλαχιστον. Οχι 5. Οταν οι 2 απο τους 5 δισκους σου ειναι κακοι, τοτε για μενα δεν εισαι μεγαλο γκρουπ. Αν ηταν αλλωστε εχω την εντυπωση οτι θα επηρεαζαν μεταγενεστερα συγκροτηματα τα οποια θα προχωρουσαν παραπερα τη μουσικη. Αντιθετως, η μουσικη τους συντηρειται σημερα μονο απο τους οπαδους τους.
Θα μου αρεσαν αρκετα αν εβγαζαν δισκους σαν τα use your illusion, απο τα οποια Βαγγελη ξεχωριζω ορισμενα τραγουδια οπως τα November rain, Estranged, Civil War κλπ. Αυτα τα τραγουδια μαλιστα, ειναι ιδιαιτερα αξιολογα.
Ναι, σχεδον ολα τα συγκροτηματα υπερεκτιμουνται απο τους οπαδους τους. Απλα αυτο που γινεται με τους GnR για μενα ξεφευγει λιγακι. Ναι, καλο γκρουπ, αλλα ως ενα σημειο. Ενιγουεϊ, υποκειμενικα μιλαμε ετσι κι αλλιως.

Ναι εγω ακουω ακομα guns,οχι δεν τους εχω βαρεθει ακομα προς το παρον, πριν λιγο εβλεπα το
welcome to the videos και θυμηθηκα παλιες καλες στιγμες guns.Απαραδεκτο να λειπει το YCBM και
να εχει το …since i don’t have you…:-s

Το You Could Be Mine δεν μπήκε στο “Welcome To The Videos” για καθαρά νομικούς λόγους! :yes:
Υπάρχει στην ταινία “Terminator 2 - Judgment Day” που για την παραγωγή και διανομή συν-υπεύθυνοι ήταν οι εταιρίες-κολλοσοί TriStar Pictures (U.S.A. distribution μόνο) και Carolco Pictures (στον υπόλοιπο πλανήτη) και δεν ήθελαν μπλεξίματα με δικαιώματα, καθώς εμφανίζονται σκηνές από την ταινία στο videoclip… :roll:

Όλα τα άλλα επίσημα videoclips υπάρχουν!

Υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα, είτε ανεπίσημα, είτε live, είτε banned videoclips που δεν συμπεριλαμβάνονται, αλλά ίσως να είναι και καλύτερα έτσι! :wink:

Egw me tous Guns n Roses,opws sxedon kathe rockas exw perasei ena kollimataki paliotera…Anakalipsa tis opoies kommatares vgalane kai apolafsa perissotero tis kitharistikes ikanotites tou Slash…Alla ws ekei!!Dn katalavainw ton logo p exoun theopoiithei toso k eimai k egw enas akoma ap autous p tous thewroun ipertimimenous!(Epipleon,dn m aresei k i fwni tou Axl Rose alla auto einai apopsi m…)Thewrw pws nai diamorfwsan kai autoi simantika tin istoria tis mousikis,nai exoun afisei ena akoma vari onoma opws tosa sigrotimata…Alla ws ekei leme!

Έχουμε πει, κάθε μεγάλο συγκρότημα θεωρείται υπερεκτιμημένο! :wink:

Εγώ, για παράδειγμα, θεωρώ υπερεκτιμημένα όλα τα '70s (πλήν των Scorpions), αλλά who cares? :stuck_out_tongue: :lol:

Ανάλογα με τα ακούσματά του ο καθένας…

Στις αρχες των 90 δυο μεγαλα συγκροτηματα διαμορφωθηκαν…

Τool και GnR…

το ποσο μεγαλυτερο ειναι το πρωτο ειναι κατι που δεν χρειαζεται αναλυση…

απο το γεγονος οτι πηρανε ασκηση κιθαρας και την κανανε ¨¨τραγουδ騨 δειχνει την ελλειψη φαντασιας τους για riffs#-o και το πσο γελοιοι ειναι…(sweet child of mine)
τι σας αρεσει πια σ αυτο το συγκροτημα δεν μπορω να καταλαβω…δηλαδη πιο κομματι τους πια ειναι αριστουργημα?
ενταξει εχουν μερικα καλα κομματια(λιγα βεβαια,οπως November Rain) αλλα τα περισσοτερα ειναι για τον καδο απορριματων…
ενταξει παραδεχομαι οτι εχουν καλους τεχνιτες οπως Slash,αλλα η τεχνικη δεν κανει την ποιοτητα,υπαρχουν πολλα συγκροτηματα που τεχνικα δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο σε σχεση με τους GnR και κανουν πολυ ωραια μουσικη(Dire Straits)
Συγκρινονται τωρα με τους Dire Straits?αυτοι γραψαν μουσικη ενω οι αλλοι γραψανε βλακειες…πηρανε λιγη δοξα και γινανε οσο εμπορικοι οσο η Maddona…
Οχι λιγο αλλα ΠΟΛΥ υπερεκτιμημενοι…
Οχι πειτε μου δηλαδη οσοι ειστε fans τους γιατι αξιζουν το status τους και ενα κομματι τους που να επαληθευει τον ολο χαμο που γινεται με αυτους…ουτε οι Led Zeppelin να ταν δηλαδη…

#-o #-o #-o #-o #-o #-o

Φιλε, οι Guns ειναι ΙΣΤΟΡΙΑ!!!

Παρ’ολα αυτα εχουν γραψει πολλες πατατες, οπως ολο το appetite, civil war, estrange, could be mine, και πολλα αλλα…

Ρε τι ακουμε σημερα…