Τhe Avant-Garde/Εxperimental Thread

Ωραίο thread!
Miasma and the carousel of headless horses…έχουν εκθειαστεί επανειλημμένως στο Alternative thread. Avant garde/prog/experimental/horror movie soundtrack…σε όσους αρέσκονται σε ήχους των Guapo, Mothlite, Estradasphere. Καταπληκτικοί…

myspace: http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=21147982

Ενδιαφέροντα πράματα προτείνατε.

Να πω κι εγώ για τους Polkadot Cadaver, η συνέχεια δηλαδή των Dog Fashion Disco κατά κάποιον τρόπο. (btw οι τελευταίοι βγάζουν φέτος μια συλλογή με διάφορα σπάνια τραγουάκια κι άλλες ομορφιές)

Mιας και το ξαναλιώνω από το πάρτυ του ροκιν και μετά (όπου συζητάγαμε γι’ αυτό με τον dying) είπα να κάνω ένα bump. Έτσι. Για να μοιραστώ τη χαρά της ακρόασης αυτής της δισκάρας:D

Drawn - A New World?

καταπληκτικό

δεν ξέρω αν σας λέει κάτι,αλλά Christer Cederberg - Guitar, Vocals (In the Woods…, Animal Alpha)…

:slight_smile:

επίσης,το 1ο πράγμα που μου’ρχεται στο μυαλό(στο ποιο??)όταν ακούω Avant-Garde,είναι οι υπέρτατοι Devil Doll και η μυστηριακή μορφή του Mr. Doctor…

τσεκάρετε δισκογραφία εδώ:

Kαλά ό,τι έχω ακούσει από Devil Doll τα σπάει!

και

εψαχνα για το θρεντ Avant-Garde/Experimental, που εκει θα κολλουσαν περισσοτερο οι απο πανω δισκοτες, δεν βρηκα και φοβηθηκα ν’ ανοιξω καινουργιο μηπως κλειδωθει.
στο θεμα μας, ν’ ακουσετε ολοι το Νορβηγο!

¶λλη μια περσινή δισκάρα που άκουσα ετεροχρονισμένα!

Manes-How the world came to an end

Νορβηγοί πρώην μπλακ μέταλ νυν ηλεκτρονικο-τζαζο-αβανγαρντ-γκαρμικο εξπεριμενταλ με καθαρά φωνητικά. Σαν το perdition city ένα πράγμα μόνο που χώνουν και κιθάρες. Φοβερή κυκλοφορία.

Οι Manes εχουν μελη απτους υπερτατους ATROX οποτε λογικο ειναι να σπερνουνε:wink:

Μάπες οι Atrox btw.

Aποψη σου, αν δε μπορεις να καταλαβεις την λεπτοτητα της σχιζοφρενειας της μουσικης και της φωνης των Atrox τοτε ναι σου φαινονται μαπα. Εκτος βεβαια, αν τους εμαθες με το τελευταιο album που δεν εχουν πια την Monika

Μπα όχι, τελευταία φορά τους άκουσα προ διετίας και ήταν χάλια. Δηλαδή χάλια ρε παιδί μου, και πολύ βαρετοί και δήθεν. Ξύλο. Πάντα άποψη μου. :slight_smile:

Το δισκακι των Manes ειναι εκπληκτικο!Ευγε Μανο!

Eιδικά το δεύτερο τραγούδι με το γαλλικό ραπάρισμα τα σπάει ε? Όλος ο δίσκος βασικά, τι να λέμε τώρα!

Ετσι!Το αγαπημενο μου τραγουδι του δισκου!Δισκαρα απεριγραπτη οπως και το προηγουμενο αλλωστε.

I Would Set Myself On Fire For You-Believes in patterns (2006)

O δεύτερος και τελευταίος τους δίσκος καθότι διαλύθηκαν πέρυσι. Δεν ξέρω πόσους θα ενδιαφέρει μια πειραματική screamo μπάντα. Ο δίσκος είναι εξαιρετικός πάντως.

http://www.myspace.com/iwouldetc (ρησπεκτ στο όνομα του myspace τους!)

ασε τα σκριμο και ακου αυτο εδω.

Thee Maldoror Kollective - Pilot (Man with the Meat Machine)

οτι λεει ο τιτλος του θρεντ.

Tους έχω τσεκάρει μαησπεσικώς (το ομολογώ το έκανα λόγω ονόματος :p) αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα να ακούσω το δίσκο παρόλο που το έχω στα υπόψην. Θα γίνει αργά ή γρήγορα όμως, ίσως το ποστ σου είναι η κατάλληλη αφορμή.

Α και άλλη μια πρόταση: What’s he building in there?! Πολύ πιο κάφρικο από τα ακούσματά μου, αλλά οπωσδήποτε πολύ καλό. Κάποιος άλλος εδώ μέσα το είχε σχολιάσει όταν το άκουγα πριν κάμποσο καιρό, νομίζω ο Dyingfreedom :-k

Γιεπ. δες και το βιντεακι!

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6672&page=4

Peccatum - Lost In Reverie

Τα λογια ειναι περιττα Αμα αναμιξεις την black metal με το avantgarde το αποτελεσμα θα ειναι οι Peccatum!
αν και το τελευταιο τους ΕP κυμαίνεται σε ποιο light φωνητικα
οι Οπαδοι της black θα το λατρεψουν 100%

Ενα ακομα συγκροτημα που θυμιζει πολυ Ατροξ ειναι το βρετανικο συγκροτητα Ewigkeit συνδιαζοντας την Avantgarde με πινελιες ηλεκτρονικης μουσικης [One man band - James Fogarty] με καλυτερο δισκο το Conspiritus. Εαν μπορειτε να το βρειτε καντε τον κοπο να το ακουσεται…BTW ο Jameς Fogarty aka Mr Fog δεν εμεινε ευχαριστιμενος απο την δουλεια του και δημιουργησε ενα αλλο Project “The Bombs of Enduring Freedom” το οποιο κυμαίνεται περιπου στο ιδιο στυλ…αλλα δεν λεει και πολλα…μια φθηνη αντιγραφη ειναι…
το Conpiratus το συστηνω ανεπιφυλακτα στους οπαδους των PAIN (Peter Togtgren aka Hypocrisy)

Ewigkeit - Conspiritus