Helloween

Κώστα, αν παίζουν στην Arena Armeec (που λογικά εκεί παίζουν), δε λέει και πολλά. Όλες οι συναυλίες στη Σόφια, εκεί γίνονται. Είναι μια πολύ μεγάλη αρένα στην οποία βάζουν από Nightwish μέχρι Iron Maiden. Μέχρι και ο Βασίλης Καρράς έχει παίξει. Μπορεί να γίνει live με 15+ χιλιάδες, μπορεί να γίνει και με 5, μπορεί και με λιγότερο.

1 Like

Σε καταλαβαίνω, εδώ εγώ ξενέρωσα που δεν ήμουν εκεί :stuck_out_tongue:
Απλά κι αυτοί περίμεναν τόσο καιρό να παίξουν έτσι μπροστά σε κοινό θα τους ήταν δύσκολο να πουν “άστο για άλλη φορά”

Έχεις δίκιο απόλυτο, απλώς σκέψου ότι πλέον στις συναυλίες δεν πηγαίνουν μόνο οι άνθρωποι που μένουν στην εκάστοτε πόλη, παίζει πολύ ταξίδι. Ναι, θα ήταν τεράστια μαλακία να είσαι εκεί και να ακούσεις playback, όπως θα ήταν και τεράστια μαλακία να είσαι εκεί και να μη γίνει το live. Νομίζω κι εγώ ότι προτιμώ να μη γίνει το live από το να φάω τη φόλα του playback, αλλά γι’ αυτό είπα πριν ότι είναι lose-lose η κατάσταση.

3 Likes

Ναι εκεί παίζουν. Δεν το είπα ακριβώς αναλογικά, δλδ 17000*30=510000 άρα πόσα εισιτήρια και με τι τιμή πρέπει να κάνουν εδώ για να βγει αυτό το νούμερο.

Ο Καρράς το τίγκαρε όμως ε :stuck_out_tongue:

μια άλλη φορά = μετά από 5 μέρες :stuck_out_tongue:

6.000 έμειναν απέξω λέμε!

Αν έχεις πετάξει εκεί, άστο…

1 Like

Δεν θα γυρνάγανε πίσω, θα πίναν καϊπιρίνιες και θα χορεύαν σάμπα για 5 μέρες στο ξενοδοχείο μεχρι να πάρει τα ίσια του ο Kiske. Λύσεις υπήρχαν, απλά όλες είχαν έξτρα κόστος.

1 Like

Μάλλον εννοεί για οπαδούς της μπάντας που ταξίδεψαν για εκεί…

1 Like

Ναι, αυτό έλεγε και πιο πάνω, σωστά. Δεν ξέρω, όντως lose / lose. Εγώ πάντως δεν θα έβγαινα να παίξω πλεημπακ.

3 Likes

Γι αυτό είσαι ΤΡΟΥ! :stuck_out_tongue:

3 Likes

Για οπαδούς λέω ρε, ναι. Ποιος ασχολείται με τα έξοδα της μπάντας, σιγά, τι είναι γι’ αυτούς το να μείνουν λίγο παραπάνω κάπου;

Νομίζω πάντως ότι η καλύτερη λύση είναι η ακύρωση, γιατί επηρεάζει πολύ λιγότερους. Τους γαμεί μεν, αλλά είναι λίγοι. Μετά από λίγο καιρό, δεν το θυμάται κανείς και είναι και πιο τίμιο. Το playback θα το θυμάται όλος ο κόσμος, ακόμα κι αυτοί που δεν ήταν στο live. Στιγματίστηκαν οι Helloween τώρα.

3 Likes

Λοιπόν, παραθέτω κάποιες σκέψεις, χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κάποιον…
Αν ήταν η συναυλία που θα πηγαίναμε ΕΜΕΙΣ, να μου πείτε πώς θα σκεφτόμαστε για την όποια αναβολή της. Επίσης, καταλαβαίνω το γκρουπ που δεν θέλει να αναβάλει την πρεμιέρα της περιοδείας. Καταλαβαίνω (όπως το θέτουν) το playback, κατανοώ τις δικαιολογίες. Δεν κατανοώ όμως το γιατί μαζεύτηκαν τα video από το youtube. Αλλά οκ, Σε μια τέτοια φάση που έχει κάνεις τόσα (και επικοινωνιακά) λάθη, ένα πάνω ένα κάτω, πάλι μαλάκα θα σε λένε.

Το κακό δεν είναι ότι έχει τα θέματα η περιοδεία. Το κακό είναι ότι και να πάει κανείς πλέον, θα είναι τόσο καχύποπτος, που θα κοιτάει κάθε φάση σαν το Βαρούχα…θα ζητάει Instant replay, κλπ…

Η αρένα στη Σόφια είναι 17αρα περίπου, και η χωρητικότητα μεταβάλλεται αναλόγως τη συναυλία, όπως είπαν άλλοι πιο πριν. Για την ώρα, αν δει κανείς το seating plan, φαίνεται να πουλάνε περίπου το μισό γήπεδο, το οποίο ακόμα έχει διαθέσιμες θέσεις. Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να ανοίξουν και άλλα τμήματα, πηγαίνοντας πιο πίσω τη σκηνή.
Εμείς παιδιά πάμε ανάποδα. Έχοντας κλείσει και αεροπορικά και εισιτήρια, διακινδυνεύουμε κάνα 30αρι ευρώ.

3 Likes

Μήπως εννοείς 300αρι;

1 Like

Αυτή είναι η μαλακία του πράγματος, πάει η αυθόρμητη χαρά της συναυλίας και μπαίνουν δεύτερες σκέψεις. Και όπου μπαίνουν δεύτερες σκέψεις συνήθως δεν έχει καλό αποτέλεσμα.
Θέλω να πιστεύω πάντως πως θα φτιάξει το πράγμα.

3 Likes

Όχι, εννοώ 30άρι. Τριάντα. 47 το αεροπορικό με επιστροφή και 30 το εισιτήριο.

1 Like

Ναι ίσως συγχρονίζεται καλύτερα ο Kiske στα επόμενα live…

4 Likes

Δεν σε πιάνω. Γιατί μονο το 30αρι τότε και όχι και τα αεροπορικά; Έχεις επιλέξει εισιτήριο που να μπορείς να ακυρώσεις χωρίς έξοδα;

λολ ρε

Kάτσε να το ξεκαθαρίσω, γτ, όπως τα έγραψα, έχεις δίκιο.

Το εισιτήριο της συναυλίας επιστρέφεται αφού βάλαμε τη δυνατότητα επιστροφής με 5 € έξτρα χρέωση,

Συν ότι μας επιστρέφει η αεροπορική για τυχόν ακύρωση, Λέω λοιπόν ότι από τα 80 ευρώ χοντρικά που δώσααμε, κάνα 30αρι θα χρεωθούμε, αν δεν πάμε…

3 Likes

εμένα με πήραν τα ζουμιά με τα πρώτα βιντεάκια, νταξ μετά πάγωσα με το playback…

αλλά ρε παίδες πάμε να τους δούμε Σόφια να γουστάρουμε, ας μας κατακλύσει το συναίσθημα, ε και;

τα πάντα σε αυτή τη ζωή χάρτινα είναι, εκτός από το χαρτί που είναι από ξύλο που έλεγε και ο Χατζηχρήστος!

Φιλικά πάντα!!

3 Likes

gia to olo 8ema tou playback (an kai den to eida epeidei den tsekara ola ta video mono merika deuterolepta) odos einai 3enera. einai akoma perisotero otan ginete apo tous helloween se ena reunion tour. opos anaferan kai alloi elpizo kai go odos na einai sick o kiske (opos eipe o kai) kai oso ginete kalutera na borei tragoudaei xoris ta playback. opos anaferate idi 8a prepe na akuronan ta dates pou xreiazotan mexri na nai o kiske 100% etoimos in my opinion (i 3eftila tou playback den 3exniete, an kai tou blackie se autin tin xora tou toxoun sinxoresei apeires fores me sold out shows most of the times edo stin athina). oso gia ton filo pou pe gia ellada proton to kostos einai megalo (110000 ap oti ema8a apo an8ropous pou diorganonoun gigs), second kaneis den 8a to analavei (dioti oloi fovoude mipos den vgei to live kai boune mesa) triton se ti xoro na tous pas (dioti an paizoun 3 hours opos leei o kai sto interview den boreis na tous valeis na pai3oun 3 hour set se festival den exo akousei/dei se kanena festival tou e3oterikou na paizei 3 hours o headliner) kai tetarton ta teleutea xronia erxode megala sugrotimata pou prin 15-20 xronia otan erxodan gemizane 8000-10000 venues/festivals kai tora paizoun me to zori se 2000-3000 kosmo (slayer stin palteia nerou 3500 ticketa mono, megadeth persi sto peireos 117 2500-3000 max). exodas auta ta dedomena (milao se gig me an8ropous pou diorganonoun gigs etsi ema8a ta noumera) den nomizo na to ripsokindineusei kanenas diorganotis na ferei auto to gig edo (giafto kai to rockwave mixed crowd me judas priest stin mikri skini kai prodigy headliners). opos leei kai i paroimia otan den paei o moame8 sto vouno paei to vouno ston moame8. we shall see.

47 θα σου χρωστανε οι κολοκυθες αν στραβωσει. Τπτ δεν παιρνεις πισω απο αεροπορικα :stuck_out_tongue: