Helloween

Μηπως μπορεις να κανεις περιληψη στα ελληνικα; Κατεβαλα προσπαθεια να διαβασω, αλλα ζαλιστικα. Καλα τα greeklish, αλλα για 1-2 γραμμες. Προφανως κατι ωραιο θελεις να πεις με τοσο μεγαλο κειμενο, ομως δεν… Αν δεν μπορεις, ιτ 'ς ολραιτ, γουϊ 'λ στεϊ φρεντς (ιν δε σπιριτ οφ δε θρεντ, αϊ χοοπ γιου γκετ δε μεσατζ ;))

4 Likes

Θυμάμαι στην αρχή είχα φάει “penalty” για τα greeklish… @metroid1984 γράφε ελληνικά καλύτερα να μπορούμε να συνεννοηθούμε.

1 Like

Βασικά πιστεύω τον Kai. Αλλά πλέον υπάρχει ένα έλεμεντ ξενέρας. Φαντάζομαι ότι μέσα στην συναυλία μετά από λίγο θα το ξέχναγα αλλά όσο και να είναι, στιγματίστηκε όντως η περιοδεία.

Προσωπικά θα πήγαινα πάντως.

5 Likes

Θα πρέπει να τσεκάρω αν εξακολουθεί ο αδερφός μου να βάζει τα μεταφορικά :stuck_out_tongue: Αυτή τη στιγμή είμαι 60-40 να πάω και λογικά όσο περνάνε οι μέρες θα γέρνει η πλάστιγγα ακόμα περισσότερο προς το ναι

3 Likes

εγω τα εχω κλεισει εδω και ενα μηνα και δεν υπαρχει περιπτωση να το χασω για κανεναν λογο…η συναυλια αυτη ειναι ονειρο ζωης και θα παω ακομα και αν οντως με κοροιδευουνε

1 Like

Εγώ θα πήγαινα, εντάξει :stuck_out_tongue: Κοίτα, εν προκειμένω, αν κάποιος γύρναγε και μου έλεγε “κοροϊδάρα φανμπόη” δεν θα του έλεγα τίποτα, ούτε θα πήγαινα να υπερασπιστώ τίποτα. Γουωτέβα, λάιβ να ακούω το Starlight ή το Judas με τον Kai, March of Time και Halloween κλπ και μάλιστα καμπάνα (ακόμα και αν είναι άρρωστος ο Κίσκε! :stuck_out_tongue: ) αποκλείεται να με χάλαγε, με κόβω να ανατριχιάζω και να με θυμάμαι πιτσιρικάκι να ερωτεύομαι αυτή την μουσική και αυτά τα κομμάτια.

Αν μου πληρώνανε τα μεταφορικά, πήγαινα και Arch Enemy να σου πω. :stuck_out_tongue:

6 Likes

Καρδουλα γι’ αυτο.

Απο την απαντηση του Καϊ, μου προκαλει κακη εντυπωση ενα πραγμα: γιατι μειωνεις το σετ κατα 20 λεπτα και δεν βαζεις 2-3 τραγουδια Ντερις ή και δικα σου για να συμπληρωθει το κενο; Λιγος αυτοσχεδιασμος σε τρια πενταλεπτα τραγουδια και καλυψες την τρυπα.

Λιγος αυτοσχεδιασμος σε ΔΥΟ πενταλεπτα τραγουδια και καλυψες 14-15 λεπτα απο τα 20.

Προβες εγιναν, αποκλειεται να δοκιμασαν μονο 22 τραγουδια, δεν γινονται αυτα. Στην τελικη τα 5/6 (βγαζω τον Κισκε διοτι δεν θα συμμετειχε) μελη φανταζομαι οτι γνωριζουν τα τραγουδια του Ντερις, αν οχι ας μην το συζητησουμε παραπανω. Αν τραβουσαν κληρο, ενα τυχαιο τραγουδι θα εβγαινε κι ο Χανσεν θα μαθαινε να το παιζει σε μιση μερα. Μην τρελαθουμε. Ουτε ο ιδιος θα κουραζοταν αν τραγουδουσε ενα ακομα δικο του απο τα παλια, αλλους τεσσερις μουσικους εχει να τον καλυψουν. Εκτος αν οι “νεοι” δεν ξερουν τις νοτες :smile:

Τεσπα, θα παμε. Τι θα ακουσουμε δεν ξερω, αλλα θα παμε (Θεου θελοντος βεβαια).

4 Likes

@jonkyr sorry for using greeklish dude but my PC dosent have greek characters. I will send my previous reply from a different PC soon. thanks and sorry once again.

1 Like

εγω τα εχω κλεισει εδω και ενα μηνα και δεν υπαρχει περιπτωση να το χασω για κανεναν λογο…η συναυλια αυτη ειναι ονειρο ζωης και θα παω ακομα και αν οντως με κοροιδευουνε

Ειμαι εντελως αντιθετος με αυτο το σκεπτικο. Οχι δεν θελω να δωσω τα λεφτα μου (τα οποια προσωπικα δεν μου περισσευουν) για να με κοροϊδευουνε… Κριμα που ηταν αρρωστος ο Kiske, το περιμενα πως και πως αυτο το tour αλλα ΟΧΙ. Εκαναν λαθος επιλογη να παιξουν με playback αντι να ακυρωσουν και αμαυρωθηκε η περιοδεια.

Μπραβο μαλακες Helloween ενα πολυαναμενομενο reunion που τοσος κοσμος το περιμενε εδω και χρονια και το γαμησατε. Ευγε.

3 Likes

Kαι πάω, ο παπάρας, και βλέπω τα βιδεα της Κοσταρίκας (η Κοσταρίκα, της Κοσταρίκας) και ξαναφτιάχνομαι…ε…να…είμαι και αδύναμος χαρακτήρ, ως νέος…και δεν πολυκοίταζα τας λεφτομέρειας…

Όποιος έχει ενδοιασμούς για το αν χρησιμοποιούν ακόμα playback, στο 7:48 είναι ξεκάθαρα τα πράγματα:

Το όλο θέμα με το playback ήταν μεγάλο λάθος αλλά έληξε. Έγινε μόνο στο πρώτο live, όπως παραδέχτηκε ο Hansen και φάνηκε και από τα videos. Επίσης έγινε λόγο ανάγκης, το οποίο πάλι αποδεικνύεται εφόσον ο Kiske δεν είναι ακόμα εντελώς καλά και ακούγεται στα videos των 2 τελευταίων συναυλιών. Τώρα το να ξεγράψεις ολόκληρη περιοδεία ή να μην πας στην συναυλία που σκόπευες λόγο αυτού του λάθους στο πρώτο live το θεωρώ λίγο υπερβολικό.

1 Like

Αν ερθουν Ελλαδα θα παω. Αλλα να κανω το σκατο μου παξιμαδι για να παω εξω και να ειναι 50-50 η φαση να ακουσω playback ή ακομα χειροτερα να μην βγει ο Kiske, οχι. Και δεν ειναι απλα ενα λαθος, ειναι κατακριτεο και βγηκαν να τα μπαλωσουν γιατι ξεφτιλιστηκαν.

1 Like

Έπρεπε να το λέει ο Κάι όλο. :frowning:

6 Likes

@jonkyr

για το θέμα του playback (δεν το είδα cause δεν τσέκαρα όλα τα vids παρά μόνο μερικά δευτερόλεπτα) όντως είναι ξενέρα. ακόμη περισσότερο όταν γίνεται απ τους Helloween σε ένα reunion tour. όπως ανέφεραν και άλλοι ελπίζω όντος να είναι sick o Kiske (όπως είπε και ο Kai) και όσο γίνεται καλύτερα να τραγουδάει χωρίς playback. συμφωνώ πως έπρεπε να ακυρώσουν όσα live χρειαζόταν μέχρι να νιώσει ο Kiske 100% έτοιμος (η ξευτίλα του playback δεν ξεχνιέται, αν και του Blackie του το χουν συγχωρήσει άπειρες φορές με sold out shows, most of the times, στην Αθήνα).

όσο για τον φίλο που λέει να τους φέρουν Ελλάδα,

πρώτον το κόστος είναι μεγάλο (110000 απ ότι έμαθα από διοργανωτές),

second κανείς δεν 8α το αναλάβει (διότι όλοι τους φοβούνται μήπως δεν βγει το live και μπουν μέσα),

τρίτον σε τι χώρο τους πας ( διότι αν παίζουν 3 ώρες όπως λέει ο Kai στο interview λίγο δύσκολο να τους βάλεις να παίξουν 3ορο set σε festival, δεν έχω ακούσει/δει σε κανένα festival του εξωτερικού να παίζει 3 ώρες ο headliner)

και τέταρτον τα τελευταία χρόνια έρχονται συγκροτήματα που πριν 15-20 χρόνια όταν έρχονταν γέμιζαν 8000-10000 venues/festivals και τώρα παίζουν με το ζόρι σε 2000-3000 κόσμο (if not less), πρόσφατα παραδείγματα Slayer στην πλατεία νερού 3500 εισιτήρια μόνο και ήταν και festival, Megadeth πέρσι στο Πειραιώς 117 2500-3000 max και αν, για να μην αναφέρουμε μεσαίου/μικρού βεληνεκούς συναυλίες).

έχοντας αυτά τα δεδομένα (μιλάω με διοργανωτές σε συναυλίες έτσι έμαθα τα νούμερα) δεν νομίζω να το ριψοκινδυνεύσει κανένας διοργανωτής να φέρει αυτό το gig (γι’ αυτό και τα last Rockwave τα κάνουν mixed crowd me Judas Priest στην μικρή σκηνή και Prodigy headliners μπας και μαζέψουν περισσότερο κόσμο). όπως λέει και η παροιμία, όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό πάει το βουνό στον Μωάμεθ.

1 Like

οκ δεχομαι την εξηγηση του hansen

παντως για το ολο θεμα εχω να πω οτι αν καποιος δεν εβλεπε βιντεο απο τις “επιμαχες φασεις” και καποια με τα υπολοιπα τραγουδια και διαβαζοντας ότι εχει γραφτει και εδω μεσα και γενικα στον υπεροχο κοσμο του ιντερνετ θα νομιζε οτι οι Helloween επαιξαν ολο το σοου κονσερβα

τεσπα θαψτε μερικοι το τσεκουρι του πολεμου και ηρεμηστε και αν καποιος μαζευε φραγκα για να παει να τους δει και τωρα δεν θελει υπαρχουν χιλιαδες τροποι να τα ξοδεψει, ορεξη ναχει μονο

1 Like

Το θέμα όμως είναι πως δεν ξέρεις πραγματικά πόσα ήταν κονσέρβα και πόσα όχι. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου δεν χρειάζεται να γινόμαστε υπερβολικοί

2 Likes

Βρωμόξυλο στους συκοφάντες!

4 Likes

Μαλακία τους που το κάνανε(στάνταρ θα παίξανε ρόλο τα συμβόλαια και τα φράγκα αν το ακυρώναν) και μαγκιά τους που το παραδεχτηκαν. Εγώ όπως και να έχει θα πάω να τους δω Βουλγαρία και θα γουστάρω ακούγωντας τη φωνάρα του Kiske να τραγουδάει τις κομματάρες που ακούγαμε μικροί!

Όπως και να έχει πάντως τους αγαπώ, έχω μια αδυναμία περισσότερο στον Kai και στον Kiske και τώρα που κατάφερα και είδα και το How Many Tears πιο πάνω καραγούσταρα!

Καλό είναι πάντως που έχουμε τέτοια αντανακλαστικά ως μεταλ κοινότητα. Το λαιβ για το μεταλ οφείλει να είναι πραγματικό λαιβ. Απλά για 1-2 φορές και εφόσον υπήρχε τέτοιο ζήτημα , ε δεν θα τους κρεμάσουμε κιόλας !

1 Like