Helloween

εχετε την εντύπωση δλδ οτι όλα τα live είναι 100 % live, σε όλα πολλά πραγματα μπορεί να ναι προηχογραφημενα.
“απο ανωμαλες ενορχηστρώσεις” μεχρι δεύτερεσ φωνές, κτλ κτλ κτλ. τωρα τα lead είναι λίγο ρομπα, να σε πιάσουν αλλά μήπως δεν έχουν κάνει και εχουν πιαστεί οι Lordi ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ, playback ? Ρωσσία, Μήπως πασίγνωστη και αγαπητή μπάντα δεν έκανε ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ γαργάρα στην τελευταία της περιοδία πριν αλλάξει τραγουδιστή, γκουχ γκουχ και το έχουν παραδεχτεί σε 2-3 σεσσιονάδες… αλλα δεν είναι της ώρας να το πούμε?

Μάλλον δεν σου τα 'πανε καλά :stuck_out_tongue: (ακολουθεί αυτούσιο σχόλιο από το facebook του rocking)

Κι ο Νοτης -ο Σφακιανακης-το.κανε,κ μαλιστα στις μερες της δοξας του.Οταν ηθελε να ξεκουραστει,εκανε νοημα στιν ηχοληπτη κ τον εβαζε ,playback ,για 1/2 κομματια εδω κ κει…Τετοια κολπα μεταξυ ηχοληπτη κ τραγουδιστη,παντα γινονταν,κι απο τους μεγαλυτερους ακομα.Get over it.

αν καταλαβα καλα το “κι απο τους μεγαλυτερους ακομα” παει στον νοτη τον σφακιανακη;
:grin:

1 Like

naughty noti-s.

1 Like
2 Likes

Πότε είναι η ώρα να τα πούμε; Λέγε μωρέ!

Κατά τα άλλα οι Lordi ας κάνουν ό,τι θέλουν, τι συγκρίνουμε τώρα, την αρκουδέικη φωνή με τον Κίσκε που μαζί με τον Tate είναι το τοτέμ του power; Θα πήγαινες να ακούσεις Dio να κουνάει το στόμα του σε ηχογράφηση; (δεν λέμε για ολογράμματα τώρα…) Halford; Dickinson; Ε, όχι. Κάποτε τα δουλεύαμε αυτά (βλέπε πάλι Maiden στο top of the pops), τώρα “ντάξει μωρέ;”

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να υπάρχουν δεύτερα/backup φωνητικά προηχογραφημένα, αν δεν υπάρχει άνθρωπος να τα κάνει και είναι σημαντικά στην σύνθεση, ε, ας μπουν. Αλλά lead και κουνάω έτσι τα χείλη μου, γυρνάω πλάτες και τέτοια, αυτά να τα πουλήσουν στον κόσμο που πάει να δει σώου και όχι να ακούσει μουσική.

6 Likes

Εμένα δε θα μου άλλαζε την απόφαση να πάω το φιάσκο της Λ. Αμερικής.
Θεωρώ πιο τίμιο πάντως αν όντως δεν έβγαινε η φωνή λόγω ασθένειας να το ακύρωναν/ανέβαλλαν. Ούτε οι πρώτοι θα είναι, ούτε οι τελευταίοι.

Από εκεί και πέρα, είμαι επιφυλακτικός ως προς το αν όντως υπήρχε θέμα ασθένειας ή αν λόγο ντόρου με το κακό playback βρήκαν αυτή τη δικαιολογία. Η πρεμούρα να κατεβούν τα βίντεο εμένα αυτό μου δείχνει.

Ξαναλέω πάντως πως στο live θα πήγαινα και ενδέχεται να το κάνω στο Brixton αν ταιριάξουν οι ημερομηνίες. Ίσα-ίσα που τώρα που εκτέθηκαν είναι πιο πιθανό να το μαζέψουν παρά να το συνεχίσουν.
Κι αν δεν βγαίνουν οι ψιλές όπως έβγαιναν πριν 5 και 10 χρόνια, ε γι αυτό πας σε live για να ακούσεις κάτι Ζωντανό και ειλικρινές, όχι κάτι τέλειο ή όπως ακούγεται στο δίσκο.

5 Likes

Αυτό ρε γμτ που λέει ο από πάνω. Τίμιο και ειλικρινές και ας έχει ατέλειες, ψεγάδια…
Δεν πάμε για πιπίνια μάγκες… Για μιλφάρα πάμε…

6 Likes

οχι παιδιά, γιατι μετά έχεις και 3000 που θα σε κρίνουν χονδροειδώς. και ατομα που έχουν ευαίσθητο ψυχισμό δεν αντέχουν και πολυ, τον “αρχιδειτορ” μεταλλείτορ.

Kiske, με τους σατανομεταλλάδες που δε γουσταρε, o tolkki, πριν τα φάρμακα, τώρα είναι βούδας και διαφοροι άλλοι, ο Rat Skates, που είχε πάει να αυτοκτονήσει κτλ.

δεν ξερω τι λετε εσεις, εγω παντως αγορασα 3 μπυρες -απλες αλφα οχι καμια ιδιαιτερη- με τα τελευταια φραγκα που παιζουν και θα κατσω να δω αυτο

κονσερβα :grin:κ αυτο αλλα απο το τιποτα

υγ: τι κοβετε 20 λεπτα ρε μαλακες; παιξτε kings wiil be kings -χαχαχαχαχαχα κλαμα-

1 Like

ο αλλος ο μαλακας επιλεγει να παιξει το waiting for the thunder αντι ασπουμε το burning sun

νοτ ενυ πλειμπακ ντιτεκτιντ σινς ναου

ξεχασα: σας γαμω το if i could fly ρε

καλά κανονικά σε ένα τέτοιο τουρ απο 7 Sinners και μετά δε παίζεις τίποτα, σπατάλη χρόνου

100% δικιο εχεις αλλα αν το κανεις καντο σωστα

ωραιο το eyeliner του Kai :grin:

If I Could Fly 10/10 τραγουδι

Κατα τα αλλα, ουτε ευρω ουτε δολλαριο μετα το φιασκο. Κανεις δεν ξερει τι ειναι και τι ηταν στο μυαλο των Helloween, αλλα και κανεις δε μπορει να με πεισει προσωπικα πως αν δεν τους ειχαν εκθεσει, δε θα συνεχιζαν ολη την περιοδεια με playbacks. Αυτα για την ασθενεια του Kiske τα ακουω βερεσε. Κριμα, αλλα καλως ή κακως εκαναν χοντρη μαλακια. Και ναι συμφωνω με Τσινασκι, το ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορουσαν να κανουν ηταν να το παραδεχθουν. Δεν ηταν και γενναια κινηση. Ατιμια θα ηταν να ΜΗΝ το παραδεχθουν.

2 Likes

ναι 10/10 το if i could fy συμφωνω αλλα εγω προσωπικα ΔΕΝ το μπορω αλλο

παθαινω το ιδιο οταν ακουω nothing else matters :grin:

για τα υπολοιπα η φαση ειναι take it or leave it ετσι οπως τα εκαναν και δεν κατηγορω κανεναν

ο Andi παντως -ξανα-σηκωνει ολο το θεμα στις πλατες του τουλαχιστον μεχρι το sole survivor που εχω δει το βιντεο της συναυλιας

Εδώ ρε Quintom τα σκάμε στον Λαρς που δε προσπαθεί καν να παίξει τα κομμάτια για τα οποία πληρώνουμε, τι να μας κλάσουν τα πλειμπάκς

Βασικά δε μπορούν όταν συμμετέχει ο Ντέρις στα Κιπερικά να βάζουν εκεί το πλειμπάκ του Kiske (με mute τον Deris) κι ο καράφλας να λέει ό,τι μπορεί;

στο eagle fly free -εκει εχω φτασει- ο gernstern -ετσι γραφεται ε;- ακουγεται περισσοτερο απο τον kiske αν και στο τελος του κομματιου ο kiske γαμαει ανευ πλειμπακ

Queensryche; Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη μεγάλη μπάντα που άλλαξε τραγουδιστή και που οι τελευταίες περιοδείες ήταν αξιοθρήνητες.

εεε ναι μωρε τωρα … Ποια Live των Metallica ?
Ζητω τα Playback Και τα ολογραμματα .

1 Like

ΜΗΝ δειτε/ακουσετε το keeper of the 7 κομματιον στο παραπανω βιντεο

ή μαλλον ακουστε το αν θελατε παντα να το ακουσετε απο τον Hansen