Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Για Plovdiv μιλάς ή για Αθήνα;;

Για την συναυλία της Παρασκευής.

Sign Of the Cross είναι μουσική πανδαισία. Δεν είναι για ντάπα-ντούπα. Επίσης δεν τα θαλασσώσαμε στην εισαγωγή όπως οι Βραζιλιάνοι στο Rock in Rio. :stuck_out_tongue:

Clansman νομίζω μια χαρά ήταν από ανταπόκριση στα Freedom! Προφανώς όχι σαν Trooper, Fear Of the Dark.

3 Likes

Τρίτη φορά που βλέπω Maiden μετά το 08 και το 11 και η φετινή ήταν μακράν η καλύτερη.
Μεγάλη καύλα αυτή η μπαντάρα και ειλικρινά δεν το περίμενα.
Ήμασταν καμιά πενηνταριά μέτρα πίσω δεξιά από τον πύργο, όπου είχε στριμωξίδι αλλά όχι τραγικό. Ο ήχος γενικά πολύ καλός και απόλαυσα τύμπανα.
Κορυφαίες στιγμές Aces high όπου στο ρεφρέν ο κόσμος κάλυπτε την μπάντα(και το spitfire γάμησε), Clansman, Fear of the dark και Run to the hills(αν και είχαμε αρχίσει την αποχώρηση).
Τέτοια ανατριχίλα σε μεγάλο live μόνο Metallica το 07…
Volbeat πήγα κοντά αλλά βαρέθηκα.
Tremonti καραγούσταρα. Τους θέλω σε κλειστό.
Υποψιασμένοι για Μαλακάσα, παρκάραμε κοντά στο πλατειάκι μετά τον κόμβο Μαρκόπουλου. 30 λεπτά ποδαράτο και στο τέλος μόνο 10 λεπτά αναμονή.
Μπύρα 5€ και γεύση πλαστικού…
Πάντως τόσο λαό δεν περίμενα…
Τέτοια live μόνο σε γήπεδα…AC/DC ΟΑΚΑ μια χαρά ήταν και με περισσότερο κόσμο…

5 Likes

Ε ναι βρε, όλα αυτά που έγραψα τα έγραψα για την χθεσινή στο Plovdiv. Αυτό λέω, ότι Αθήνα έγινε τρομακτικά της πουτανας όπως περιγράφεις (εγώ ήμουν αριστερά και προφανώς γινόταν τα ίδια) και στο Plovdiv δεν κουνιόταν φύλλο…

1 Like

re file den stin eipa pros 8eou apla to 3ereis oti o Dave vazei to sunais8ima kai oti vgalei (pou most of the times einai kai auta aristourgimata). tora etsi opos to 8eteis (dld oti den sou poliakoustikan orea ta solo pou autosxediase tin paraskeui) dekton. sorry kai pali an pare3igises auto pou sou pa os bixti.

ps. den eipa “κάτσε σπίτι σου και άκου το CD” apla enoousa that u can listen to the original any time.

1 Like

Πάντως πόσο θεϊκο ήταν το ότι έπαιζαν λίιιιγο πιο αργά τα κομμάτια;; Οκ, είμαι doomας γενικά, αλλά παίζω ξύλο για να υπερασπιστώ το πόσο πάει στους Maiden ένα κλικ πιο αργό τέμπο. Μιλάμε η εκτέλεση του Trooper ηταν από τα πιο heavy πράγματα που έχω ακούσει ποτέ, οργασμός σκέτος. Αγωνία για το DVD!

3 Likes

Τα σόλο ήταν απόλαυση αυτήν τη φορά! Μακάρι να ακούγονταν έτσι σε κάθε συναυλία κάθε μπάντας! Μόνο παράπονο ότι έδωσαν το 2ο σόλο στο Revelations στον Σμιθ. Λεπτομέρειες.

2 Likes

Η αλήθεια είναι ότι αυτήν την περιοδεία και λόγω σκηνικών, και λόγω τραγουδιών θα την ήθελα σε dvd…σε σχέση με το '11 ή το Rock in Rio του 01 την προτιμώ! Η μόνη φορά που δεν θα γκρινιαξω για την συχνότητα που βγάζουν dvd οι Maiden.

6 Likes

Κανονικά τα παίζει και τα 2 ο Murray; Σοβαρά ρωτάω γιατί έχω ξεχάσει.

@metroid1984 καμία παρεξήγηση φίλε, μάλλον εγώ το εξέλαβα λάθος.

1 Like

ma tou Smith einai re su to 2 solo sto Revelations

1 Like

Το 2ο ήταν του Σμιθ αλλά το είχε πάρει ο Gers.

1 Like

Όχι αν έχεις λιώσει το Flight 666. :stuck_out_tongue:

2 Likes

Χαχαχα, πάλι μας τρολάρεις με τον Gers; :stuck_out_tongue:

1 Like

den eimaste edo re man gia na sugrinoume poios tin exei pio megali ktl (i toulaxiston etsi 8elo na elpizo) apla gia na ekfrasoume to pos zisame to (in this case) sigekrimeno live. all good mate. cheers and don’t drink too much (opos eixe pei kapote o Schmier).

Έτσι και αλλιώς δεν τρελαινόμουν με το σόλο του Σμιθ και πλέον είχα συνηθίσει του Γκερς. Νομίζω μία-μία το πάνε σε αυτήν την περιοδεία.

2 Likes

a kala mas ekapses tora re ka8iki. 8a mas kaneis na 3exasoume kai auta pou 3eroume tosa xronia. ok cool cool then.

2 Likes

Τους είδα χθες Βουλγαρία. Ο Harris είναι θεός και ο Dickinson εξωγήινος. Γενικά οι Maiden είναι αλλού. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω στιγμή καθώς ολόκληρη η συναυλια ήταν στον θεο. Οι Βουλγαροι κατάφεραν να ξεπεράσουν το νεκροταφείο που ήμασταν στην Μαλακάσα το 11…χειρότερο κοινό ever. Ευτυχώς είμασταν αρκετοί Έλληνες και δίναμε πόνο.
Υ. Γ Οι Maiden δεν είναι τα σκηνικα ούτε οι φωτιές. Οι Maiden είναι η μουσική τους

4 Likes
8 Likes

Κάθε άρθρο σε σάπιο σαητ ή social media ξεπερνά το προηγούμενο

Ήθελα να ποσταρω κι εγώ αυτό που έγραφε ότι έπαιξαν το ATG βάζοντας παράλληλα ελληνική απόδοση στίχων και αποκατω βίντεο Run to the Hills :joy:

1 Like