Iron Maiden - The Book Of Souls

Τι να πουν και οι Zeppelin δηλαδή που όλη η δισκογραφία των Maiden έχει στηριχτεί στο Achilles Last Stand

Τι διαβάζουμε, μα τον Μανιτου!

Χειρότεροι παλιοχαρακτήρες κι απ’ τους δυο, μην το συζητάς.

Ε, εντάξει, μη γίνεσαι κι εσύ απόλυτος.
Υπήρχαν και οι Thin Lizzy, οι Wishbone Ash, οι UFO, οι Priest…

Τι διαβάζουμε, μα τον Μανιτού!!!

[B][SIZE=1]empire of the clouds[/SIZE][/B]
[B][SIZE=2]empire of the clouds[/SIZE][/B]
[B][SIZE=3]empire of the clouds[/SIZE][/B]
[B][SIZE=4]empire of the clouds[/SIZE][/B]
[B][SIZE=5]empire of the clouds[/SIZE][/B]

απλα υμνος

Τι διαβαζω ρε εδώ μέσα #-o

Η φάση είναι σαν διαμόρφωση κοινού πλαισίου ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ-ανένταχτων ή σαν κάτι συντονιστικά κατάληψης ξέρω γω. ‘Αύριο έχουμε τη συνέλευση για το νέο πρόγραμμα σπουδών, άρα είχε τροτσικιστικά χαρακτηριστικά η Σουηδική Αριστερά των 70’s?’’

Μετα απο αρκετες ακροασεις και εμπεριστατωμενη “μελετη” μπορω πλεον να πω τα εξης για τον δισκο…
1ον: ειναι κλασεις ανωτερος του προκατοχου του. Πιο εμπνευσμενες συνθεσεις, πιο ψαγμενοι στιχοι, τραγουδια με συγκεγκριμενη θεματολογια και οχι ενας “ψευτο προγκ” αχταρμας!
2ον: τα 2 ολα κι ολα τραγουδια του Gers θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερα απο αυτα του Smith με εξαιρεση ισως (κι αυτο χωρις να ειμαι σιγουρος ε;) το When the river runs deep. Εχω την αισθηση οτι ειναι απομειναρια του DoD, χαρντροκιζουν καπως ασχημα και δεν κολλανε με το υπολοιπο feeling του δισκου. Αντιθετως ο κουλος οσο καραγκιοζης ειναι επι σκηνης αλλο τοσο εχει γραψει τραγουδαρες αν ανατρεξει κανεις στην δισκογραφια απο τοτε που ειναι στη μπαντα.
3ον: ευχαριστη εκπληξη ειναι ο McBrain!! Ειχα καιρο να ακουσω σωστα γεμισματα και αυτο το δεξι ποδαρι δινει ρεστα.
4ον: το Empire ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ συναισθηματικο κομματι και λογω ενορχηστρωσης και λογω στιχων αλλά…ειναι πολυ μεγαλο! Με κανα 3 λεπτο λιγοτερο ισως να το θεωρουσα πραγματικα επος.
5ον: γιατι ρε γαμωτο δεν προσπαθουν να βγαλουν ενα ηχητικο αποτελεσμα και παραγωγη σαν του BNW??? Ειναι κριμα να χαντακωνονται καλα κομματια απο αυτο το μπουκωμα στις κιθαρες.
Το συμπερασμα ειναι οτι τον ακουω ανετα μετα απο καιρο και στο σπιτι και στ’ αμαξι χωρις να βαρεθω ή να με κουρασει. Θα γουσταρα σιγουρα καποια συγκεκριμενα κομματια live αν και δεν νομιζω να μου κανουν το χατηρι. Αν θα επρεπε να τον συγκρινω με τα υπολοιπα post reunion, σιγουρα τον βαζω κατω απ’το Matter και πανω απ’τα υπολοιπα. Βεβαια με το καιρο μπορει να αλλαξω γνωμη αλλα προς το παρον αυτο μου βγαζει.

Πράγματι, τι να πουν και οι Zeppelin, οι βασιλείς της αυθεντικότητας; 8O

Σοβαρά τώρα, να μου έλεγες για τίποτε Wishbone Ash, Thin Lizzy, UFO, τους 70’s progressive rock ήρωες του Harris (Nektar,Genesis, Camel, Jethro Tull κλπ), θα καταλάβαινα και την υπερβολή.

Bάλε άκουσε το Achilles last Stand και αν δεν ακούσεις τις επιρροές (“καλπασμός” στο μπάσο, τα break στα drums, τα “ωωω-ωωω” κλπ) τότε βγάλε τα καρότα απ τα αυτιά και ξαναβάλε να το ακούσεις.

Είναι προφανές ότι δεν έχεις ακούσει πάνω από 5-10 κομμάτια των Maiden για να περιορίζεις τις επιρροές τους σε ένα (1) τραγούδι και μάλλον δεν έχεις ακούσει και πολλά πράγματα εκτός από Led Zep. Δεν πειράζει (που λέει ο λόγος), αλλά μην πας να κάνεις και μαθήματα!

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις ρε μπαγάσα.

[SIZE=1](εγώ φταίω που προσπαθώ να κάνω κουβέντα με κολλημένο maiden-α)[/SIZE]

Μέσα σε 4 σελίδες έχει απαξιωθεί η μισή ιστορία του ροκ και του μέταλ…
Και κάποιοι παρεξηγιούνται από τον όρο “φανμπόηδες”!

Ε, καλά δεν ήταν και τίποτε δύσκολο. Όπως δεν είναι καθόλου δύσκολο να αποκαλείς κολλημένο όποιον διαφωνεί με σένα, φοριέται πολύ τελευταία!
(Παρεμπιπτόντως, παίζει και Led Zep τώρα το Rocking Radio, θα είχε πλάκα όμως να έβαζαν και το εν λόγω άσμα!)

Κολλημένος δεν είναι αυτός που διαφωνεί με κάποιον, είναι αυτός που αρνείται να δεχτεί κάποια δεδομένα

Δεν απαξιώνεις κανέναν όταν του αποδίδεις ακριβώς αυτά που του αναλογούν. Και όλες αυτές οι μπάντες, ακόμα και σαν επιρροές, είναι από κάτω. Επιρροές που οδήγησαν σε κάτι πολύ μεγαλύτερο. Όλοι εκείνης της εποχής πάνω -κάτω αυτά ακούγανε. Πόσοι Maiden βγήκανε;

Δεν ξέρω από που θεωρείται δεδομένο ότι η όλη δισκογραφία των Maiden βασίζεται σε ένα τραγούδι, ας είναι και το “Achilles…” των Led Zep. Τι κόλλημα έχουν ορισμένοι να επιβάλλουν την άποψη τους!

Δεν θέλω να επιβάλλω καμία άποψη αλλά επειδή το να προσπαθώ να πείσω έναν φανμποη είναι μάταιο, ας στο πω πιο απλα. Λοιπόν, το οτι όλη η δισκογραφία των Maiden στηρίζεται στο Achilles προφανώς και ήταν μια υπερβολή ως απάντηση για τη δική σου υπερβολή ότι έχουν στηριχτει ολόκληρα υποείδη στους Maiden (εκτός αν όντως το πιστεύεις οπότε σηκώνω τα χέρια). Παρ’ όλα αυτά αν δεν μπορείς να παραδεχτείς τις ομοιότητες του Achilles με ένα μεγάλο μέρος συνθέσεων του Harris τότε, ναι, είσαι κολλημένος και όπως είπε και ο Μc Brain, όταν κλάσουν σε μια χαρτοσακούλα πήγαινε να την πάρεις και να την προσκυνήσεις μόνο και μόνο επειδή έχει το λογότυπο των Maiden.

Πολύ πιο εύκολα μπορείς να στηρίξεις την άποψη ότι οι Maiden επηρέασαν ένα μεγάλο μέρος του σκληρού ήχου, σε όλο του το φάσμα, από το να λες ότι ολόκληρη η δισκογραφία των Maiden βασίζεται σε ένα κομμάτι των Zeppelin(ήμαρτον!). Ελπίζω τουλάχιστον να μπορείς να αντιληφθείς το χάος που υπάρχει από τη μία ‘‘υπερβολή’’ στην άλλη. Όταν ακούσουμε κλανιά ηχογραφημένη, θα δούμε ποιος προσκυνάει. Μέχρι τότε έχει απλά τα 16 κορυφαία άλμπουμ στην ιστορία της μουσικής.

Το περίμενα ότι κάποιος θα έγραφε κάτι για τα “υποείδη που στηρίχθηκαν στους Maiden”. Πάμε λοιπόν:

  1. Αμερικάνικο power ή σωστότερα US metal (για να πιάσουμε και το speed): πανθομολογούμενη κυρίαρχη (με τους Priest κατά δεύτερο λόγο) επιρροή, προφανέστατη σε όσους δεν έχουν χάσει την ακοή τους.

  2. Ευρωπαϊκό power metal: καταλυτική η επιρροή και εδώ

  3. Αμερικάνικο thrash: Εδώ είναι οι Maiden της εποχής Di?Anno που αφήνουν έντονο το στίγμα τους, μαζί με κάποια άλλα NWOBHM σχήματα

  4. Το σουηδικό μελω-death κατά γενική ομολογία όλων (μουσικών και ακροατών) χρωστάει πολλά, αν όχι τα περισσότερα, στους Maiden.

Μένω εδώ και δεν επικαλούμαι δηλώσεις θαυμασμού από μουσικούς και συγκροτήματα όπου είναι δυσδιάκριτη η συνάφεια.
Τα παραπάνω δεν χρειάζεται να είσαι φανμποης για να τα καταλάβεις ούτε υπάρχει καμία υπερβολή.

Επειδή όμως μας πήρε η νύχτα και είναι ούτως ή άλλως κουραστικό να απαντάς σε κάποιον που έχει για μόνιμη επωδό ότι οι άλλοι είναι κολλημένοι, φανμποηδες κλπ, θα χαρώ πολύ να συνεχίσω την κουβέντα με όποιον καλό φίλο έχει επιχειρήματα και όχι αφορισμούς να αντιτάξει, από αύριο, καλώς εχόντων των πραγμάτων.