Iron Maiden

Βασικά τι μας νοιάζει τι πιστεύει ο Αμερικανικός μεταλλας ;; Δεν είναι και δείγμα ποιότητας τι θεωρεί η κάθε σκηνή ή ο κάθε λαός

Αν είχα μπάντα θα με ένοιαζε σαν αγορά και πολύ. Αλλά σαν ακροατής και φαν δεν με νοιάζει καθόλου

1 Like

Τελευταίο σχόλιο γιατί πραγματικά δεν γουστάρω να χαλάμε τις καρδιές μας, μπορώ να κάνω και μεταλλοκουβέντες σε πολλά άλλα μέρη, χωρίς να χρειάζεται να ζητάω και συγγνώμη για τις απόψεις μου.

Στην ερώτησή σου “και;” απαντώ ότι υπάρχει στην Ελλάδα ειδικά που έχουμε όλοι εμπειρία μια πεποίθηση ότι το Seventh Son είναι εύκολα ο καλύτερος δίσκος Maiden και σίγουρα είναι ο πιο δημοφιλής. Και σε αυτό εγώ ανταπαντώ ότι είναι Ελληνικό το φαινόμενο και φαινόμενο της γενιάς μας, στην Αμερική ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ ΧΑΡΙΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ. Είναι τρίτο-τέταρτο, εκεί μεριά (και είμαι σίγουρος ότι η πρώτη και δεύτερη γενιά το έχει ακόμα πιο χαμηλά αλλά whatever).

Μια χαρά το πιάσανε και το αγαπήσανε το Seventh (τα γυρνάς τώρα από το προηγούμενο ποστ σου που έλεγες ότι πούλησε και έπιασε), καμία σχέση με hair metal, οι Maiden ήταν όνομα στην Αμερική, γαμάτο δίσκο έβγαλαν, φυσικά και πήγε πάρα πολύ καλά. Την πεποίθηση ότι είναι το Painkiller των Maiden όμως ΔΕΝ θα την βρεις με τίποτα όπως την βρίσκεις εδώ. That was my point and the whole of the point: Δεν είμαστε και τρελοί όσοι δεν το έχουμε τόσο ψηλά.

Και στην τελική εδώ και δεκαετίες η άποψη στους Έλληνες ότι το Seventh Son είναι το ιερό δισκοπότηρο του χέβυ μέταλ είναι αυτή που ακούς παντού και έχει γίνει θέσφατο να πούμε. Τόσο σε (σας) ζορίζει να υπάρχει και μια άλλη άποψη; Και μάλιστα όχι στον αέρα, δεν πετάω αποψάρες από τον κώλο μου, έχω κάποια επιχειρήματα. Και στο φινάλε δεν πάτε να δείτε αν έρχομαι που θα μου την πείτε που πιστεύω κάτι άλλο από σας; Εσύ δεν είσαι που όλο αγάπη μου έλεγες ας πάω στους γραφικούς μου Wolf τότε;

Έχω σιχαθεί πλέον αυτήν την καχυποψία και την έχθρα λες και είμαι καμιά ψωνάρα δημοσιογράφος (ξέρει πολύ καλά τι εννοώ τώρα κάποιος εδώ μέσα) που την είδε θεός και “ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΕΙ” και “ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΣΥ ΡΕ;” λες και έχω βγει εγώ ποτέ να πω στον οποιονδήποτε “ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ;!”, εγώ λέω ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΤΕ (1995 στο ίντερνετ) την αποψάρα μου, μοναδικό μου κίνητρο είναι οι μεταλλοκουβέντες και να σπείρω καλή μουσική και καλό μέταλ και να στηλιτεύσω αυτά που θεωρώ κακώς κείμενα, ΤΕΛΟΣ.

Προσπαθώ πραγματικά να μετριάσω το γλαφυρό μου ύφος και να μην προκαλώ αυτούς που ξύνονται να προκληθούν με το παραμικρό αλλά μαλάκα μου, δεν παίζεστε. ΘΕΛΕΤΕ να καυγαδίσετε, θέλετε να θιχτείτε. Από όλα τα σεντόνια αυτά που έχουν γραφτεί εσύ τώρα έχεις καταλάβει ότι ΚΑΝΩ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟ ΣΕΒΕΝΘ ΣΑΝ.

Ε, παραιτούμαι. 200άρι το Seventh Son και κατουράει και θα κατουράει μέχρι να σβήσει ο ήλιος όλη την τέχνη της μουσικής. Εντάξει;

3 Likes

Και αν σε ορισμένους το ξέσπασμα στο τέλος τους φαίνεται υπερβολικό κι από το πουθενά, θα τους απαντήσω ότι δεν έχουν ιδέα ΧΡΟΝΙΑ τώρα τι κόλλημα έχουν φάει ορισμένοι Μεηντενάδες με την πάρτη μου.

1 Like

Σχετικα με τις πωλήσιες που λες ότι τα γυρνάω κιολας εχω να πω ότι οτι seventh πούλησε λιγοτερα στην Αμερική συγκριτικά με τα προηγουμενα και ειδικα με το somewhere.Αυτο!!Παντου ήταν επιτυχία εκτός απο την Αμερική όπου καθε χρονο οι maiden με κάθε δισκο πουλαγαν περισσότερο ΑΛΛΆ με το seventh πήγαν ενα βήμα πίσω. Κατ’αλλα σεβαστές οι αποψεις σου όπως όλων απλα στάθηκα στο γεγονός γτ να σταθω στην στάση των αμερικάνων για έναν δίσκο. Ουτε συγνώμες ούτε τπτ.

Είσαι κατατρεγμένος ε; :stuck_out_tongue: Γενικά βλέπω κι εγώ κόσμο που λέει ότι το Seventh Son… είναι ο καλύτερος μεταλ δίσκος και μου φαίνεται κάπως περίεργο, προφανώς είχα ξεχάσει ότι ήταν η πρώτη φορά που ήρθαν οι Maiden αλλά και πάλι γιατί στους Metallica ας πούμε δεν ισχύει αυτό με το Black Album; Θα μου πεις ήρθαν 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του αλλά αυτό υποστήριζαν τότε.
Τέσπα για μένα είναι στα 3 αγαπημένα μου Maiden κι αυτό το πάει πολύ ψηλά και στους αγαπημένους μεταλ δίσκους. Πάντως χαίρομαι για την αγάπη που παίρνει το Somewhere In Time, ή μήπως κι εδώ φταίει ότι έχει μέσα το Alexander The Great;

1 Like

Κατατρεγμένος δεν είμαι, απλά έχω φάει αρκετό βρισίδι (όχι από έναν και δύο, αλλά μόνο από Μεηντενάδες τέτοια επιμονή και συνέπεια) και υπάρχει μια μόνιμη καχυποψία η οποία στο φινάλε θα γυρίσει στο “μαλάκας Χαμεράς” ή κάτι τέτοιο (κι ας έφυγα χρόνια πριν) και “εσύ δηλαδή ακούς καλύτερα πράματα ε; σκατά είναι αυτά που σου αρέσουν!” (επιχειρηματάρα, δεν υπονομεύει καθόλου αυτό που θες να πεις…). Καταντάει ΠΟΛΥ κουραστικό.

Σιχαίνομαι τα ad hominems, να πω ότι δεν ρίχνω επιχειρήματα, να πω ας μου την πούνε. Αλλά κάτι λέω, ας απαντηθούν ΑΥΤΑ, όχι “ποιος είσαι συ τώρα”.

Τέσπα, ξέσπασα, ξαλάφρωσα. Σόρι.

Λογικό…Όταν λες πχ ότι το τάδε συγκρότημα (παλιο η νέο) έχει καλύτερες μελωδίες απο τα reunion albums των maiden γίνεσαι εριστικός (για τους maidenαδες). Γατι δλδ αναφέρεις τους maiden και όχι ένα αλλο μεγαλο συγκρότημα?Πολλοι μπορουν να ισχυριστούν ότι το κάνεις επίτηδες μονο και μονο για να “φανείς” ότι εισαι ψαγμένος και " ουαου παιδια κοιτάξτε ο vic εχει τα κοτσια να θαβει τους maiden" κτλ κτλ (δεν λέω ότι αυτο εχεις στο μυαλο σου ή ότι το κανεις γι αυτούς τους λόγους) Και μην λεμε τα αυτονόητα ότι εχεις/εχουμε το δικαίωμα στην άποψη.Γαι τις πωλήσεις το εξήγησα δεν μπορώ άλλο.Επίσης δεν σε χαρακτήρισα τρελο επειδη λες την γνωμη σου.

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω από που βγήκε το συμπέρασμα ότι το 7th son είναι στην ελλάδα Νο1? Επειδή έτυχε και τότε άρχισε το MTV και είχε πολύ airplay το 7th son? Επειδή ήρθαν για live? Σοβαροί λόγοι είναι αυτοί? Εγώ από τις απαντήσεις στο thread πάντως δεν έβγαλα τέτοιο συμπέρασμα, θεωρώ ότι είμαστε καλό δείγμα μεταλλοπατέρων :stuck_out_tongue:

1 Like

Το ξεπασμα σου ειναι για γέλια …Πισω απο μια οθόνη χαρακτηρίζεις κόσμο. Μπράβο μεγαλε.

Πάντως οι όποιες διαφωνίες του Dickinson για τον δίσκο είχαν να κάνουν με την ασαφή κατεύθυνση του concept και δεν είχαν καμία σχέση με την ποιότητα της μουσικής(αυτό έλειπε).Το μέτρο σύγκρισης του ήταν το Operation Mindcrime στο οποίο υπήρχαν ξεκάθαροι χαρακτήρες-πλοκή.

Νομίζω ότι είναι από τις λίγες φορές που ο Μπουσάρας κάνει μάλλον λάθος αφού σε έναν δίσκο με καθαρά fantasy θέμα το αποτέλεσμα θα έβγαινε αναίτια υπερφορτομένο στιχουργικά και θα ήταν ίσως και φλύαρο να κάθεσαι να εξηγείς τα πάντα ή να χώνεις ιντερλούδια με διαλόγους.Το αριστούργημα των 'Ryche ήταν βασισμένο σε ιστορία ρεαλιστικής βάσης και λογικότατα το concept αναπτύχθηκε εκτενέστερα.

Στο 7thson η ασάφεια προσφέρει πόντους σε ένα γενικότερο μυστικισμό που ξεκινάει από το εξώφυλλο ακόμα…

ΥΓ Όσο για το status…προφανώς και δεν πρόσφερε κάτι.Όταν είσαι metal μπάντα που απευθύνεται σε metal οπαδούς και παίζεις headline στο donington μπροστά σε 100+ χιλιάδες κόσμου έχοντας από κάτω σου τους Kiss τότε απλά δεν έχεις να πας παραπάνω.

3 Likes

sorry, αλλά το λογικό θα ήταν να κάτσεις και να ακούσεις το συγκρότημα/δίσκο και όχι να αρπαχτείς.
Εγώ πχ λατρεύω το Puppets και μόλις μου είπαν ότι το The Blackening είναι το Puppets της γενιάς του, έτρεξα να το ακούσω δεν είπα “τι μαλάκας είσαι που βάζεις το τάδε στην ίδια πρόταση”.

Eριστικό θα ήταν να πει κανείς ότι η εκάστοτε ανερχόμενη μπάντα (ή λιγότερο ανερχόμενη) είναι μεγαλύτερη μπάντα από τους Maiden. Το να έχει γράψει η x μπάντα καλύτερες μελωδίες από συγκεκριμένα άλμπουμ των Maiden είναι λογικό.

Επίσης, δε βρίσκω το λόγο να αρπάζεται κανείς επειδή λέει κάποιος πως μεταξύ 7 ίσων, εγώ έχω πιο ψηλά το Χ και όχι το Ζ. Νομίζω πως ήταν πολύ σαφής.

επί της ουσίας, καμία διαφωνία -δεν είχαν να πάνε παραπάνω- αλλά για τους Kiss το Doninghton είναι ότι για τους Maiden το εκάστοτε Αμερικάνικο φεστιβαλ. Μεγαλύτερο όνομα οι μεν από την εδώ πλευρά, μεγαλύτερο οι δε από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

3 Likes

Δεν είχε σκοπό να υποτιμήσει τους Kiss το σχόλιο μου αν φάνηκε κάτι τέτοιο.

Όχι δεν το έγραψα γι’ αυτό -ίσα ίσα που οι Kiss καρικατούρα είναι τα τελευταία αρκετά χρόνια.
Απλά λέω πως ήταν λογικό να είναι οι Maiden στην ακμή τους πάνω από τους Kiss των 80s ειδικά στην έδρα τους.

2 Likes

Πίσω από οθόνη είμαστε όλοι μας, από κοντά θα έλεγα ακριβώς τα ίδια αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι κάποιοι θα μου μιλούσαν με τον ίδιο τρόπο ή να μου λένε “μπράβο μεγάλε”, όχι γιατί είμαι κανά ντερέκι αλλά είμαι 40 χρονώ γαϊδούρι και αρκετά πρόσχαρο και ευγενικό και δεν παρεξηγείται το ύφος μου.

Αλλά σε παρακαλώ, for the love of God, δείξε μου με quote πού χαρακτηρίζω κόσμο. Εγώ αν θέλεις μπορώ να σου κάνω quote αρκετά πράγματα, όπως και δικά σου quote που η αγένειά σου δεν επιτρέπει να μου κάνεις υποδείξεις. Αλλά μιας και τις κάνεις, δείξε μου.

Όσο για την σύγκριση Wolf / Maiden, οι Wolf σχηματίστηκαν το 1995 με τον απολύτως συγκεκριμένο σκοπό να γράψουν τα κομμάτια που δεν γράφουν πια οι Iron Maiden και οι τρεις πρώτοι δίσκοι τους έχουν πλήθος κομματιών και σημείων που παραπέμπουν εκεί. To πρώτο τους θάφτηκε (πήρε 3) γιατί “κλέβει τους Iron Maiden”. Ο συνθέτης/κιθαρίστας/τραγουδιστής Niklas είναι ο πιο Μεηντενάς που ξέρω, τους λατρεύει. Άκου το κομμάτι Parasite ή για να βάλουμε και κάτι πιο ώριμο το Black Wing Rider και κάνε σαν άσκηση του νου να φανταστείς να το λέει ο Dickinson. ΩΡΑΙΑ δεν είναι; Και αν προτιμάς τα Μήντεν μεγειά σου, στην τελική δεν πειράζει και αν ένας Βικ προτιμάει τους Wolf. Πάντως αυτά τα κομμάτια θα τα συγκρίνω με τους Maiden, όχι με τους Metallica, καταλαβαίνεις τώρα γιατί ελπίζω.

Αυτοί που σκέφτονται ότι “ο Βικ τα λέει για να φανεί” να μην κρίνουν εξ ιδιών τα αλλότρια, έχω ΠΟΛΥ σοβαρότερα θέματα στην ζωή μου από το να “φανώ”. Απλά είναι τα πράγματα. Κάποιος έπρεπε να πει και την άλλη άποψη που δεν δέχεται το μάντρα “όλα 10” και ότι είναι ίσα κι όμοια τα έπη που λατρέψαμε ΟΛΟΙ με τα άλλα που λατρέψανε οι φανμπόηδες. Και αυτό τώρα είναι αιτία πολέμου και χαρακτηρισμών. Μπράβο και σε εσάς.

4 Likes

Εντάξει φίλε το καταλάβαμε έχουν θέμα οι κολλημένοι μειντενάδες μαζί σου και εσύ αντίστοιχα με τις μετα-reunion δουλειές.Τα εμπεδώσαμε όλοι θεωρώ ας προχωρήσουμε.

4 Likes

καρδουλα μονο και μονο για το τελευταιο ερωτημα σου. τεραστια αληθεια

1 Like

Μην τα συγκρίνεις με κανέναν θα πρότεινα εγώ με κάθε σεβασμό …

Είναι κρίμα και για τις μπάντες στο κάτω κάτω

Επίσης αυτό με το Alexander The Great δεν το καταλαβαίνω . Γιατί να επηρεάσει την αγάπη για τον δίσκο ;

2 Likes

Έλα τώρα, υπήρχε μια περίοδος στην Ελλάδα με το θέμα των Σκοπίων και την ονομασία τους (Τότε που είχε πει ο Μητσοτάκης "σε 10 χρόνια κανένας δεν θα το θυμάται ") αυτό το κομμάτι έγινε σημαία των Ελλήνων μεταλλαδων "να το λένε και οι Maiden -near to the east in a part of ancient Greece "). Επίσης μόνο στην Ελλάδα τους ζητάνε να παίξουν αυτό το κομμάτι, μας είχαν κάνει την χάρη να τραγουδήσουμε μαζί το ρεφρέν το 2000 παρεμπιπτόντως. Μας χτύπησε λίγο πατριωτισμό βρε αδελφέ

1 Like

Τι να σου πω , ήμουν βρέφος

Και το 2011 μας το τραγούδησε λιγάκι

Τεσπα είναι ένα πολύ καλό κομμάτι και όσοι το γουστάρουν, το γουστάρουν για αυτό που είναι . Την μελωδία του την θεωρώ πολύ ωραία όπως και το chord progression

Τώρα , αν θεωρείτε ότι είναι μέτριο τραγούδι και ο δίσκος δέχεται αγάπη λόγω Αλεξάντερ , τι να πω μου φαίνεται περίεργο

1 Like

Ίσχύει αυτό, όντως έτσι τα είχε πει.[quote=“matia, post:4149, topic:3255”]
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω από που βγήκε το συμπέρασμα ότι το 7th son είναι στην ελλάδα Νο1? Επειδή έτυχε και τότε άρχισε το MTV και είχε πολύ airplay το 7th son? Επειδή ήρθαν για live? Σοβαροί λόγοι είναι αυτοί? Εγώ από τις απαντήσεις στο thread πάντως δεν έβγαλα τέτοιο συμπέρασμα, θεωρώ ότι είμαστε καλό δείγμα μεταλλοπατέρων :stuck_out_tongue:
[/quote]

Εγώ πάντως με όποιον 'Ελληνα μεϊντενά έχω μιλήσει (ΟΚ άντε 9 στους 10) μου το αναφέρουν ως το νο1 Maiden. Μαϊντενά όμως, όχι μεταλλά γενικότερα. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν περίμενα αυτό το κύμα συμπάθειας για το Somewhere αλλά δε νομίζω αυτοί που το υποστήριξαν αυτό να ανήκουν στην από πάνω κατηγορία.
Πληροφοριάκα πάντως, νομίζω ότι μίλησε ο λυρισμός του SSoaSS στην καρδιά του έλληνα… (πλήκτρα, ατμόσφαιρα, μελωδία, στίχοι concept).

2 Likes