Iron Maiden

220px-Iron_Maiden_-_Brave_New_World

18 χρόνια \m/

9 Likes

18 χρόνια??? Πως περναν τα άτιμα. Το brave είναι στο top 3 μου μαζί με το seventh Son και το somewhere in time. Φυσικη συνέχεια του ήχου του seventh son θα έλεγα με μερικά εκπληκτικά κομμάτια. Το θεωρώ μαζί με τα 2 προαναφερθείσα + το ομώνυμο τους δίσκους χωρίς ούτε ένα filler. Επίσης έχει εκπληκτικό ήχο και τον ίσως καλύτερο dickinson ever

2 Likes

Αυτο το cd το πηρα με λεφτα που ‘κερδισα’ στο ‘παμε στοιχημα’,εκατσαν 2 χηναρια Σουηδικα και αλλα 2 ματς που δεν θυμαμαι :smiley:Τι 18 χρόνια ρε…πωωω…

1 Like

Χρόνια πολλά στον 7ο Θεό!

2 Likes

Τι δισκος απο τα καλυτερα τους και ειδικα απο το 2000 και μετα αυτο το Ghost of navigator και το Dream of the Mirrors παντα τα ξεχωριζα. Αντε στα 20 του χρονια να βγουν σε περιοδεια και να παιξουν το δισκο ολοκληρο

4 Likes

The thin line…Τι αδικημένη κομματαρα

5 Likes

η φωτογραφία και γαμώ

το Brave New World είναι και για μένα στα 3 αγαπημένα μου Iron Maiden

Δεν ξέρω τι είναι αυτό το “κάτι” αλλά το θεωρώ το πιο ταξιδιάρικο τους και τα Ghost of Navigator Blood Brothers & ομώνυμο μου φτιάχνουν τη διάθεση πάντα . Βασικά τα περισσότερα

7 Likes

Γούστα είναι αυτά βέβαια αλλά το κομμάτι είναι αδικημένο γιατί πολυ απλά σε παίρνει ο ύπνος!!
Τραγικό κουπλέ, ρεφραίν για γέλια, μεγαλη διάρκεια χωρίς λόγο…Προσωπικά μιλώντας είναι ο λόγος που ο δίσκος χάνει το καθαρό 10αρι που λέμε. Για B-side καλό θα ήταν.

1 Like

Αν παίρνει εσένα ο ύπνος πάσο

Και για μένα το Thin Line… είναι το χειρότερο του δίσκου, χίλιες φορές το Out of the silent planet, που είναι και λίγο παιχνιδιάρικο.

1 Like

Το Out of the silent planet είναι το κρυμμένο διαμαντάκι του δίσκου.
Τo Ghost από την άλλη, ίσως το καλύτερο τραγούδι που έχουν γράψει οι Maiden αυτή τη χιλιετία, αυτοί ντε, που γράφουν μακρόσυρτα και βαρετά τραγούδια

2 Likes

Συμφωνώ 100%

1 Like

Συνεχίζοντας στη… “λεωφόρο των αναμνήσεων” που συνειρμικά είναι συνδεδεμένες με την post 1990 Maiden-ική δισκογραφία, θα θυμηθώ ότι, έχοντας πανηγυρίσει με τον δέοντα ενθουσιασμό το άκουσμα της είδησης της επιστροφής των Dickinson και Smith σε έναν θάλαμο του ΚΕΜΧ ,η πολυαναμενόμενη κυκλοφορία του νέου δίσκου με βρήκε στο Διδυμότειχο να διανύω τους τελευταίους δύο μήνες της στρατιωτικής μου θητείας (για όσους τους φαίνεται δυσανάλογα μεγάλο το διάστημα που μεσολάβησε, να σημειώσω πως τότε η θητεία ήταν 18 μήνες!).

Η φοιτητική άδεια έδωσε τη λύση (όπως είχε συμβεί και για το live στο Περιστέρι 8 μήνες νωρίτερα) προκειμένου να βρεθώ στην εξαιρετικά ευχάριστη θέση να ακούσω τα καινούρια κομμάτια των Irons με μια ολιγοήμερη μόνον καθυστέρηση!

5 Likes

Αν θυμάμαι καλά τη μία μέρα έγινε η ανακοίνωση για την επιστροφή Bruce και Adrian στους Maiden και την άλλη η ανακοίνωση για το live των Metallica στη Ριζούπολη. Εκτός αν για το δεύτερο κάνω λάθος και είχε ανακοινωθεί ότι θα παίξουν και οι Monster Magnet, δε θυμάμαι 100%.

Νομίζω η συναυλία των Metallica είχε ανακοινωθεί λίγο νωρίτερα, τουλάχιστον θυμάμαι να έχω πάρει εισιτήριο από Φεβρουάριο.

2 Likes

Για Φεβρουάριο μιλάω κι εγώ!

μιας και το αναφέρει ο ίδιος ο Bayley κάπου στο άρθρο …

ρε φίλε, θα το γυρίσω στην εκμάθηση φλαμένγκο κάποια στιγμή στη ζωή μου


6 Likes

το BNW ήταν ο πρώτος δίσκος maiden που αγόρασα όταν βγήκε, χωρίς να ήμουν μεταλλάς, απλά άκουσα το Ghost και σκάλωσα somehow + μου άρεσε το εξώφυλλο για κάποιο λόγο + μου τα έκανε τσουρέκια ο κολλητός μου ότι γαμούσε και πάρτο κτλ κτλ κτλ

σήμερα, The Thin Line Between Love and Hate, The Fallen Angel + ένα μέρος του Dream of Mirrors θα τα άφηνα έξω…τα 2 πρώτα δε μου αρέσουν καθόλου και το τελευταίο αν και ωραίο κομμάτι, κουράζει και ήθελε ένα καλό cut… το hidden gem για μένα είναι το Nomad και ίσως το αγαπημένο μου του δίσκου, με το ομότιτλο και το ghost…

overall πάντως, μάλλον ο καλύτερος δίσκος μετά το reunion still…αν και το dance of death το έχω πολύ ψηλά και αυτό αλλά χάνει στις λεπτομέρειες…

3 Likes

νομίζω στο σημείο που αρχίζει και γίνεται γρήγορο καταντάει κουραστικό, αλλά σε γενικές γραμμές γαμάτο κομμάτι