Iron Maiden

Θα γράψω εδώ και όχι στο θρεντ της συναυλίας για να μην είμαι οφφ τόπικ :")

Πρώτον και πιο άσχετον, παίζει ο αδερφός μου κιθάρα στο δωμάτιο, λέω “τι κομματάρα είναι αυτή γαμώ το σπιτάκι”, μου λέει από το x factor, fortunes of war, πραγματικά τι κομματάρα ε, μακάρι να την ακούγαμε και με έναν σοβαρό τραγουδιστή (!) .

Ξέρω ότι πολλοί γουστάρετε x factor, “υποτιμημένη δισκάρα” κλπ, εγώ θυμάμαι να το ακούω σε βραδινή βόλτα στην παραλία και να θέλω να πετάξω το μπ3 πλέηερ στη θάλασσα από τα νεύρα μου με το πόσο ΦΛΑΤ και αδιάφορος είναι ο γαμημένος ο Blaze. Ακόμα και στο Sign Of The Cross, δεν ακούγεται ο πούστης, σκεφτόμουν “οκ αυτή τη στιγμή ακούω κάτι Μεγάλο” και όποτε έμπαινε η φωνή ήθελα να πέσω στη θάλασσα μαζί με το μπ3 πλέηερ. Εγώ, που είμαι γνωστός για τα επίπεδα ηρεμίας μου (99% αυτή τη στιγμή). Ναι οκ δε φταίει αυτός, δεν πήγε μόνος του, κάτι θα ήξερε ο Harris, τον αδίκησαν στα λάιβ γιατί δεν έριχναν το κούρδισμα και δεν μπορούσε να ακολουθμπλαμπλαμπλα ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ, δεν τον αντέχω, συγγνώμη. Θα ακούσω ξανά τον δίσκο όμως τις επόμενες μέρες γιατί το Fortunes είναι κομματάρα και ούτε που το θυμόμουν, περίεργο τόσο ήρεμος που ήμουν. Γενικά μετά το λάιβ παίζουν μόνο Maiden, Dickinson, dvd, βιβλία, και με αυτό θέλω να πάω στο

Δεύτερον, άσχετα με τα προσωπικά γούστα του καθενός για το Book Of Souls (το βάζω πιο ψηλά απ’όσο ο καθένας εδώ μέσα μάλλον αλλά δεν έχει σημασία), μαλάκες, αυτός ο δίσκος έχει τραγούδια με τη φωνή ενός θεού που είχε καρκίνο μεγέθους μπάλας γκολφ στον λαιμό και στη γλώσσα και περίμενε να τελειώσει τις ηχογραφήσεις για να πάει να το κοιτάξει. Και στο λάιβ που είδαμε πριν 3 βδομάδες, ο ίδιος θεός που πέρασε τέτοιο καρκίνο είχε ΑΥΤΗΝ την απόδοση στη φωνή και έτρεχε έτσι πάνω στη σκηνή λες και ήταν 20χρονος που ήπιε 3 ρεντ μπουλ. Διαβάζοντας το κεφάλαιο για τον καρκίνο στο βιβλίο και βλέποντας και το dvd Scream For Me Sarajevo για το πόσο σημαντικό ήταν αυτό που έκανε τότε, Bruce, είσαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ γαμώ τον τίμιο σταυρό :")

2:40, παίζει να το έχω δει 666 φορές σερί.

Και επειδή πολύ πολιτισμένο ποστ ήταν μέχρι τώρα, καλά σας γαμάει όλους το Tyranny Of Souls και ο Roy o Z <3

10 Likes

Συμφωνώ αδιανόητα πολύ :

  1. Ο Blaze δεν ακούγεται παιδιά, απορώ που πάμε και τον βλέπουμε στα live μέχρι σήμερα,
  2. Μετά τα πρώτα 7 είναι το Book of Souls για μένα και μετά fear και brave new world. Επιφυλλασσομαι λίγο βέβαια ακόμα, γιατί στην πορεία του χρόνου θα φανεί οριστικά.

Οπου και να ειναι ο Bruce και οι Maiden απλα εγω τους ευχαριστω για την συναλια που ειδα και για την μουσικη που προσφερουν τοσο χρονια!!

2 Likes

Βάζω κι εγώ να δω το Scream For Me Serajevo… για να δούμε τι θα δούμε.

Άσχετο αλλά τι με mp3 άκουσες το X Factor; Κασέτα και άγιος ο θεός :stuck_out_tongue:

1 Like

Θα πάω την κουβέντα λίγο αλλού… μπορεί να μου πει κάποιος που να έχει ακούσει ΟΛΑ τα official live albums μια κατάταξη ή βαθμολογία;

Δε λέω, αλλά δε θα ήταν καλύτερα αν είχαν δώσει και λίγη σημασία στα drums; Ακόμα νομίζω ότι έχουν βάλει drum machine, δεν μπορώ να πιστέψω ότι έβαλαν άνθρωπο να παίξει τόσο ανέμπνευστα. Κατά τ’ άλλα, ναι, γαμάει.

Επειδή γουστάρω στις συναυλίες το αρχικό κομμάτι να είναι γρήγορο και να σε πιάνει απ’ τα μούτρα θα θελα πολύ οι Maiden να ξεκινούσαν τις συναυλίες τους με το Futureal…
Ξέρω σε πολλούς δεν αρέσει αλλά το θεωρώ απ’ τα καλύτερα τους…

4 Likes

Aces High κλασσικό πλέον και το καλύτερο για να ανοίγουν. Αλλιώς Be quick or be dead

1 Like

Βe quick επιτελους …Υπεργαματο το aces αλλα το παιζουν 10 χρονια κοντα.

2 Likes

Χμ…

Beast Over Hammersmith - 10 (Παρανοική απόδοση)
Live After Death - 9 (Σπουδαίο show ίσως το κλασσικότερο του είδους)
Rock In Rio 9 (Θριαμβευτική επιστροφή)
Maiden England - 8 (Από τα καλύτερα σετ αλλά ο Dickinson έχει υπάρξει και καλύτερος)
Flight 666 - 8 (Πολύ καλή αναβίωση αλλά…αναβίωση)
Live Chapter - 7 (Φρεσκαδούρα κομμάτια ωραίο show)
Death on the Road - 6 (Παντελώς αχρείαστο άλμπουμ)
En Vivo - 5 (Τα ίδια με το παραπάνω αλλά ακόμα μικρότερο ενδιαφέρον λόγω του κακού υλικού του Frontier)
Live at Donington - 4 (Χύμα παραγωγή μέτριος Bruce)
Real Live/Dead One - 3 (Χάλια παραγωγή - όλα τα κομμάτια υπάρχουν σε καλύτερες εκτελέσεις)

Από bootlegs εννιαροδεκάρια και εύκολα να τα βρεις είναι το Hammersmith από την Piece of Mind περιοδεία , το Wembley από την No Prayer (περίεργο κάπως αφού ο δίσκος είναι κακός) , το Roskilde 2003 στην Give me Ed tour με Dickinson να κάνει κυριολεκτικά όργια , το Ullevi 2005 στην Early Days και για τους AMOLAD fans το Definite Donington Day.

1 Like
  1. Rock In Rio
  2. Flight 666
  3. Death On the Road
  4. Beast Over Hammersmith
  5. Live After Death
  6. Maiden England
  7. Real Live One
  8. En Vivo
  9. Live Chapter
  10. Real Dead One

Η πρώτη 5άδα δεν αλλάζει σειρά. Γενικά δε με χαλάει κανένα εκτός από το Real Dead One που ο Bruce είναι ανυπόφορος.

Κάνε και μια playlist στο Spotify με Afraid to Shoot Strangers, Aftermath, Blood on the World’s Hands, Man On the Edge, The Evil that Men Do με Blaze που σπέρνουν όλα ένα προς ένα και είσαι κομπλέ. :smiley:

Όσο για κάτι που διάβασα πιο πάνω, δεν έχει καμία σχέση η απόδοση και η φωνή του Blaze σήμερα με αυτήν επί των ημερών του στους Maiden. Τον βλέπουμε γιατί σπέρνει με ορίτζιναλ υλικό ξανά και ξανά.

2 Likes

Είχα πάει στην παρουσίαση του βιβλίου του και είχε διαβάσει ένα απόσπασμα (αυτό με την τουαλέτα). Τον έβλεπες όμως που παρότι έκανε χιούμορ και προσπαθούσε να το αντιμετωπίσει με γέλιο, ήταν επίπονο για αυτόν και μόνο που το συζητούσε. Μέχρι που ανέφερε το δώρο που του έκανε ο Harris (βιβλία ομοιοπαθητικής ή κάτι τέτοιο) και λύθηκε στα γέλια… :grin:

2 Likes

Για το AMOLAD υπάρχει σε bootleg το Globen 2006, μόνο ήχος αλλά καλή ποιότητα, και το παίζουν ολόκληρο και με πολύ καλύτερη απόδοση από το Donington 2007.

Σε βιντεο υπαρχει και ενα απο Αμερικη που λεγεται A Matter Of High And Def, καπου το εχω.

1 Like

Happy Birthday Brucey :heart_eyes:

6 Likes

Το Book of Souls είναι ανώτερο συνολικά από το Number of the Beast. Πάω να φύγω τρέχοντας τώρα…

Αυτός που αναφέρεται στο βιβλιαράκι ως ντράμερ, άραγε είναι υπαρκτό πρόσωπο; :stuck_out_tongue:

Θα γινόταν σεισμός, αν έμπαιναν με Futureal! Δεν ξαναπέτυχαν τέτοια επίπεδα ενέργειας-γκάβλας σε opener από τότε.

1 Like

Live After Death (o καλύτερος live δίσκος από μεταλ)
Rock in Rio
Flight 666
Death on the road
Beast Over Hammersmith
Books of souls :Live Chapter
Maide England
En Vivo
Live at Donington
Real Live.

Από Bootlegs νομίζω YouTube έχει αρκετά.
Iron Maiden Bootlegs HQ: https://www.youtube.com/playlist?list=PL0PEzEsyu1-W1yfDbE43wGzev4-dIlS-P

3 Likes

Δεν ξέρω αν έχω κάνει ποτέ best of των lives. Κι αν έχω κάνει σίγουρα πάει πολύς καιρός οπότε βουρ…

-) Flight 666 Λατρεμένο setlist και πολύ καλή απόδοση της μπάντας. Η φάση με το αεροπλάνο που ξεκίνησε τους έδωσε ώθηση.
-) Maiden England Ευτυχώς που προτίμησαν τις 2 ημέρες στο Μπέρμινχαμ από το Donington. Η live απόδοση των τραγουδιών του καλύτερου ίσως δίσκου της μπάντας είναι θεϊκή.
-) Live After Death Αν και με τα χρόνια με χαλάει που ίσως είναι το πιο “πειραγμένο” live τους, η ενέργεια που βγαίνει και στο βίντεο και στο cd είναι απίστευτη. Αχχχ… νιάτα!!
-) Live Chapter Η επιλογή των διαφορετικών χωρών για κάθε τραγούδι μπορεί να είναι safe, αλλά είναι αυτό που κάνει αυτή την κυκλοφορία σχεδόν τέλεια. Πείρα, καύλα, επαγγελματισμός και ωραία τραγούδια κάνουν μια μίξη και το αποτέλεσμα είναι δυναμίτης!
-) Death on the Road Η παραγωγή στο cd έχω την εντύπωση ότι είναι για τον πεο! Όμως μόνο το DoD και το Paschendale φτάνουν για ονειρώξεις! Στο dvd αυτά τα 2 είναι χάρμα οφθαλμών. (Τι παλαβό editing με 2-3 εναλλαγές κάμερας ανά δευτερόλεπτο είναι αυτό ρε σεις :dizzy_face:)
-) Rock in Rio Μια από τα ίδια (και χειρότερα) για τον ήχο στο cd. Η απόδοση όμως των κομματιών του BNW είναι δυναμίτης. Αυτό το Ghost σπέρνει, παίρνει κεφάλια!! Όσον αφορά το οπτικό, δυστυχώς τα πολύ φτωχά σκηνικά (ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ήταν αυτά τα κάγκελα στο background) στερούν μεγαλύτερο βαθμό από το dvd. Απόδοση κοινού-μπαντας τρομερή, επιλογή setlist γαμάτη.
-) Hammersmith Η άγουρη ακόμη προσπάθεια της μπάντας είναι πολύ τίμια. Η νεανική καύλα και ορμή φαίνεται και προϊδεάζει για το πως θα εξελιχθεί η μπάντα.
-) En Vivo Δυστυχώς ξεκινάει με γκολ από τα αποδυτήρια λόγω της τραγικής ποιότητας των τραγουδιών του FF. Παντελώς αχρείαστη κυκλοφορία όπως και τα Real Live/Dead στα οποία δεν θα αναφερθώ καν. Πολύ καλό όμως για συλλέκτες και fanboyδες το ντοκιμαντέρ που συνοδεύει το dvd. Η παραγωγή στο cd είναι πολύ καλή.

Θεωρώ λάθος κίνηση την μη ύπαρξη επίσημου υλικού από την AMOLAD Tour όπως επίσης λάθος κίνηση την τυχόν μη κυκλοφορία υλικού από την φετινή περιοδεία.
Πάντως μια παρατήρηση που έχω να κάνω είναι η εξής… επειδή τυγχάνει να έχω 3,4 ηχητικά bootlegs από την Piece of Mind περιοδεία, μπορώ να πω ότι εκείνη η περίοδος ίσως και να είναι εκείνη στην οποία η μπάντα έχει τον πιο συμπαγή ήχο και ακούγεται πιο δεμένη και προβαρισμενη όσο ποτέ. Αν και κάποιος άλλος έχει ακούσει κάτι από εκεί ας με διορθώσει ή επιβεβαιώσει να κάνουμε και λίγο κους κους!

4 Likes

https://www.metal-archives.com/artists/Dave_Moreno/116409

Υπαρκτό πρόσωπο είναι (μάλλον) :stuck_out_tongue:, όπως και μέλος των Tribe of Gypsies από το 2005, αλλά μπορεί να είναι drummer όσο ήταν ποδοσφαιριστής ο μέγας:

Δε γίνεται να έχει παίξει άνθρωπος τα drums του “Abduction” και του “Soul intruders”. Και κρίμα δηλαδή, μια χαρά δεν ήταν εκείνος ο Dave Ingraham που έπαιξε στα Balls to Picasso, Accident of birth και The Chemical wedding;

2 Likes