J. R. R. Tolkien

Καλα αυτη η εκδοση του Silmarillion ειναι εξαιρετικη οπως και η αντιστοιχη του Lord of the Rings που συγκεντρωνει και τα τρια βιβλια σε ενα.ειδικα το πρασινο στο πλαι αυτου του βιβλιου και το κοκκινο χρωμα του Αρχοντα ειναι υπεροχα.και ο Αρχοντας ερχεται και με θηκη με τις Πυλες του Durin

1 Like

Για εμενα ειναι μια πολυ καλη συγκεντρωτικη εκδοση των πληροφοριων που μπορεις να βρεις και σε αλλα βιβλια για την ιστορια του Numenor. Επισης η επιμελεια που εχει γινει ειναι σρ πολυ καλο επιπεδο (αν φοβασαι κατι αντιστοιχο με αυτα που επιμεληθηκε ο Cristopher) και ειναι πολυ ευκολο στην αναγνωση του.Για ελληνικη εκδοση θα περιμενουμε καιρο γιατι εχω μιλησει με τον εκδοτικο οικο και δεν εχουν παρει ακομα τα δικαιωματα γιατι θα κυκλοφορησουν πρωτα το Nature of Middle Earth πριν ασχοληθουν με αυτο.
Αν θες στο καναλι μου στο ΥΤ (Greek of the Rings) εχω κανει βιντεο παρουσιασης του The Fall if Numenor

4 Likes

Χαιρετω και απο εδω, να ξερεις μπηκες στην καρδια μου για την αναφορα στους Summoning :smiley:

1 Like

Εχει καρδιά ο Morgoth? :stuck_out_tongue: Σε χαιρετώ και εγω με τη σειρα μου φίλε. Αγαπη μεγάλη οι Summoning, μοναδικοι σε ολο το ευρος του ΒΜ ειδικα για Tolkien geeks οπως εγω. Khazad Dum, Morthond, A new power is rising, The Passing of the Grey Company, τι να πρωτοαναφέρω πραγματικά.

2 Likes

Το nature of M.E. που αναφέρατε παραπάνω, με τι πραγματεύεται; δεν το γνωριζω καν. Είναι στα εκδοτικά πλάνα δλδ;
Χαίρομαι που βλέπω να ασχολουνται

Αίολο ή Κέδρο εννοείς;

Γιατί έχει γίνει ένα μικρό ντέρμπι με τα δικαιώματα των τελευταίων βιβλίων που είχε εκδωσει ο Κρίστοφερ.

Συγκεκριμένα,το Τα Παιδιά του Χουριν, κυκλοφόρησε από τον Αίολο
οπως κ τα:
Ο Θρυλος του Ζιγκουρντ και της Γκουντρουν,
κ Η Πτώση του Αρθούρου (εξαιρετικά αμφότερα - κάποια στιγμή θέλω να γράψω ένα σεντονακι γι αυτα!) .

Το Μπερεν κ Λουθιεν κ η Πτώση της Γκοντολιν
(το οποιο παραμενει -μετά τον Πόλεμο του Δαχτυλιδιου - η αγαπημένη μου ιστορία της Μέσης Γης) , κυκλοφορησαν από Κέδρο.

Πριν από λίγους μήνες που είχε τυχει να μιλησω τελευταία φορά με τα παιδια απο τον Αίολο, ειχαμε αναφερθεί στο Μπεογουλφ που είναι η πιο πρόσφατη ελληνική έκδοση Τόλκιν
(κι αυτη από Αίολο), κ συζητούσαμε για τον τεράστιο μεταφραστικο άθλο που επιτελεσε εκεί ο Μαστακουρης (μιλάμε για μετάφραση στα ελληνικά, της μετάφρασης - σε πεζο- στα συγχρονα αγγλικά, που είχε κάνει ο Τόλκιν στο έμμετρο πρωτότυπο, το οποίο παραμενει και το κορυφαίο - κ πιο δυσπροσιτο ισως- δείγμα μεσαιωνικής αγγλικής λογοτεχνίας.)

Χαρακτηριστικά θυμαμαι τους ανθρώπους του Αιολου να μου λένε ότι το συγκεκριμένο εγχείρημα είχε “παιδεψει” τον Μαστακουρη τόσο πολυ, που συνολικά χρειάστηκε να τον περιμενουν σχεδόν μια πενταετια μέχρι να φέρει την μετάφραση στο άψογο, imo, επιπεδο που την βρίσκουμε στο τελικό αποτέλεσμα (αυτό εξηγεί κ το γιατί άργησε να εκδοθεί το συγκεκριμένο βιβλίο στα ελληνικά- σε σχέση με τις υπόλοιπες προσφατες εκδόσεις).

Κάπου εκεί, εγώ βρήκα άνοιγμα για να τους πρηξω, μιας που ξεκίνησαν τα “δυσκολα”, να παρουν τα δικαιώματα κ για το Gawain and the Green Knight (παρόμοια περιπτωση με το Μπεογουλφ- αγγλοσαξονικο έπος που υπάρχει κ σε μετάφραση του Τόλκιν στα συγχρονα αγγλικά), αλλά δεν το βλέπω πολυ πιθανο να το αποπειραθουν. Απ ότι κατάλαβα το βρίσκουν υπερβολικά εξειδικευμένο (σε φαση: παίζει να το έπαιρνα μόνο εγώ :smile:).

Όπως κ να χει, εκείνη την εποχή ήταν ακόμα αφοσιωμένοι στην προωθηση του Μπεογουλφ, όποτε δεν αναφέρθηκε κάτι άλλο για επερχόμενη έκδοση Τόλκιν. Αν όντως, κυκλοφορησουν κ το The Nature of Middle Earth, στα ελληνικα, αυτό είναι τέλειο νέο.

Ουσιαστικά πρόκειται για συλλογή κειμενων του Τόλκιν - δοκιμιακου υφους - στα οποία πραγματευεται ζητήματα που αφορούν αυτό που λέει ο τίτλος: την Φυση της Μέσης Γης
( από την σημασία της έννοιας του Χρόνου - ειδικά για τα Ξωτικά- μέχρι την υλη, το γήρας κ την φυση των θνητών σωμάτων, κ από τις δυνάμεις των Βάλαρ, μέχρι συνταγές για Λεμπας! :smile:)
Προφανώς, εντελώς μακριά απ ο,τιδήποτε μυθιστορηματικης ή έστω αφηγηματικης φυσης, θυμιζει περισσοτερο τα αντίστοιχα βιβλία world setting που κυκλοφορούσαν κάποτε (τώρα πια δεν ξερω!) στα παλια καλα RPGs - μόνο που αυτό αφορά την Μέση Γη κ είναι σταχυολογημενο από κείμενα του ίδιου του Τόλκιν!

Οποτε το ποσο σε αφορά εξαρτάται ξεκαθαρα από το ποσο βαμμένος εισαι. Για το συγκεκριμένο βιβλίο, η αλήθεια είναι οτι, όσο φροντισμενη δουλειά κι αν είναι, θέλει να είσαι εντελώς καμένος με Τόλκιν για να σε αφορά. Σε οποιαδήποτε άλλη περιπτωση, νομίζω ότι είναι αρκετά safe να προσπερασεις.
(Having said that, εννοείται ότι προσωπικα το μαζεψα με το που βγήκε ε :grin:)

+1000

Ειδικά το Dol Guldur, είχα την τυχη να το πετυχω στον καιρό του, την ίδια εποχή που -έχοντας ολοκληρώσει τον Άρχοντα στα ελληνικά- ξεκίνησα να διαβάζω το πρωτοτυπο.

Η εικόνα του να διαβάζω τις περιγραφες του Τόλκιν, στην γλώσσα που τις έγραψε, στο πετρινο σπιτι της γιαγιάς μου, με θέα ακαρνανικες βουνοπλαγιες, μέσα στο πρωτοανοιξιατικο σουρουπο, ακουγοντας το Passing of the Grey Company, νομίζω ότι δεν θα σβήσει με τίποτα, κι ας έχουν περασει 25 χρόνια από τότε…

Τολκινοπαραλήρημα mode off

6 Likes

Ναι αναφέρομαι στον Κέδρο με τον οποίο είχα πρόσφατη επικοινωνία και μιλήσαμε για την Πτώση του Νούμενορ. Εκει μου είπαν οτι ετοιμάζουν το Nature of Middle Earth και μετά θα μπουν σε συζητήσεις για το Νούμενορ. Κοιτα απο Αιολο εγω λατρεψα και λατρεύω τη δουλεια που έγινε στα Παιδιά του Χούριν. Το παράπονο μου (καθαρα geek / συλλεκτης) ειναι οτι τα βιβλία τους δε βγαινουν και με σκληρο εξωφυλλο οπως του Κεδρου (Μπερεν & Λουθιεν, Πτώση της Γκοντολιν) αλλα αυτο ειναι καθαρα δικο μου κολλημα που θελω να τα εχω και ετσι.
Η δουλεια του επιμελητη στο Νουμενορ παντως ειναι πολυ καλη αλλα ναι ειναι εγκυκλοπαιδικης μορφης βιβλίο. Απο την άλλη στο Μπερεν και Λούθιεν που η επιμελεια ήταν απο τον Κρίστοφερ το αποτελεσμα ήταν μετριοτατο και περισσοτερο εμοιαζε σε δοκιμιο / statement του Κριστοφερ στο τι δουλεια εκανε στο εργο του πατερα του παρα ολοκληρωμενη παρουσιαση ενος μυθου.
Κλεινοντας να πω οτι εγω πρωτη επαφη με Summoning είχα με το Stronghold παραλληλα με την αναγνωση της Τριλογιας οπότε μου ειχε φύγει το κεφάλι με τους ήχους και τις μελωδίες τους :slight_smile:

5 Likes

Πολύ δυνατό το κανάλι σου αδερφέ, γενικά δεν μαρ2σει να κανω διαφήμιση αλλα το συγκεκριμενο το ειχα αναφερει εδω μέσα κ λιγο παλαιότερα. Άψογη δουλειά και μακάρι να μην το σταματήσεις.

2 Likes

Φιλε μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ποτε δεν έκρυψα οτι η εμπνευση για να ξεκινησω το καάλι μου ήταν ο μοναδικοσ Nerd of the Rings και τα αλλα αγγλόφωνα κανάλια γύρω απο τον Τόλκιν καθως σκέφτηκα γιατί να μην υπάρχει κατι τετοιο στα ελληνικά. Εκει σταματά η ομοιότητα με αλλα κανάλια φυσικά καθως καθε βίντεο μου ειναι ώρες προσωπικής δουλειάς για να βγει ενα καλο αποτελεσμα. Ελπίζω να ειμαι γερός να το συνεχίσω για χρονια! Υ.Γ Αν θες ριξε μια ματια κ σε αλλο ελληνικο κανάλι γύρω απο τον Τολκιν. Λέγεται Somewhere in Middle Earth και ο Χάρης κάνει εκεί εξαιρετική δουλειά.

2 Likes

Αυτό είναι κ το δικό μου παραπονο με την προσέγγιση του Κρίστοφερ στις τελευταίες του εκδόσεις.
Βέβαια, σε καμία περιπτωση, δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα ποιοτητας στην επιμέλειά του.

Καλώς ή κακώς, η προσεγγιση του ήταν, εντελώς ενσυνειδητα κ στοχευμένα, ακαδημαϊκου υφους (για να μην το πω τερμα σχολαστικιστικο)

Το τίμημα στο να αντιμετωπίζει το έργο του πατερα του με τόση ευλάβεια, είναι ότι καταλήγει σχεδόν τυπολατρικο.

Αυτό από την μια τον τιμάει, γιατί φανερώνει ειλικρίνεια προθεσεων, αρνουμενος ενα πιο εμπορικό αποτέλεσμα.

Από την άλλη, όπως είχα γράψει κ παλιοτερα, αυτό κάνει καποιες εκδοσεις του να μην προσφερονται για γραμμικες αναγνώσεις (καθόλου όμως!).

Τον σέβομαι απεριόριστα μεν, για την ακεραιότητά του, αλλά από την άλλη, ειδικά στα Μπερεν κ Λουθιεν κ Πτωση της Γκοντολιν εχω περάσει αρκετό χρόνο προσπαθωντας να “συνθεσω” μια πιο ενιαία αφήγηση, με βάση το προσφερομενο, κατακερματισμενο υλικό (κι ας έχει υφολογικες διακυμάνσεις).

2 Likes

Θα συμφωνήσω 1001% με ο,τι ανέφερες. Ο Κρίστοφερ αφιέρωσε όλη τη μακρά ζωή του στη μελέτη του έργου του πατέρα του και οτι μπορουμε σημερα να διαβάζουμε ιστορίες οπως τα παιδιά του Χούριν, Μπερεν και Λούθιεν, κλπ οφείλεται αποκλειστικά σε αυτόν.
Απλα, ειδικά προς τη δύση της ζωής του, το ύφος του πήρε μια ακόμα πιο ακαδημαική στροφή καθιστώντας κάποια κείμενα που επιμελήθηκε δύσκολα για το ευρύ κοινό.
ΥΓ Η δουλειά του στο History of Middle Earth είναι εξαιρετική και ας ειναι το μέγεθος του έργου αντίστοιχο με την εγκυκλοπαίδεια Britannica αλλά αξίζει!

1 Like

Με τη Βίλλα Αμαλίας τι παίχτηκε; :thinking:

Τίποτα μωρε, απρόκλητο χιουμορακι/αποπειρα ειρωνείας/κατι; του Κουιντομ για κατι που ειχα ποσταρει πριν απο μισο χρονο ξερωγω σε εντελως αλλο τοπικ

All good

Θα ήθελα πολυ να είχα τήν εγκυκλοπαίδεια αυτή… Είναι μια αγορά που είναι στα υπόψην

1 Like

Star Wars θα γίνει ο άρχοντας

1 Like

τι εικοσι χρονια ρε

1 Like

Δεν θα κάνουν remake όπως έχω καταλάβει. Τώρα πως ακριβώς ανακοινώνουν “multiple movies” ενώ δεν έχουν σκοπό να κάνουν remake και δεν έχουν τα δικαιώματα για κάτι άλλο πέρα από Lord Hobbit μόνο αυτοί το ξέρουν.

Μετά το Rings of Power δεν έχω την παραμικρή ελπίδα για κάτι καλό.

2 Likes

Όπως θα έχετε μάθει έρχονται ταινίες βασισμένες στον κόσμο του Άρχοντα.Δεν θα ναι ούτε reboot ούτε sequel.Τώρα έσκασε και αυτή η είδηση πως ο Jackson συζητάει με την warner γι αυτές τις ταινίες.

Απίθανο να μπει ως σκηνοθέτης, εδώ καλά καλά δεν ήθελε να κάνει τα Hobbit. Αλλά θα έχει ενδιαφέρον αν μπει ως παραγωγός. Πιο πιθανό να εμπλακεί η Philippa Boyens πιο άμεσα στα σενάρια παρά ο ίδιος.

Έκατσα και διάβασα μερικά πράγματα σχετικά με τα σχέδια της Warner. Παρότι τίποτα φυσικά δεν είναι 100% επίσημο, στις ανακοινώσεις τους δεν έδωσαν και πολλές λεπτομέρειες, φαίνεται πως θα πάνε σε φάση Middle Earth shared universe με τις νέες ταινίες να έχουν άμεση σχέση με τις τριλογίες του Jackson. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα αυτό ήταν σχέδιο που είχε το Netflix όταν προσπάθησε να πάρει τα τηλεοπτικά δικαιώματα αλλά τελικά αυτά πήγαν στην Amazon.

Σε εντελώς speculation φάση αυτό το βίντεο έχει ένα ενδιαφέρον

Αυτό που μου δίνει κάποιες μικρές ελπίδες είναι το τρελό κράξιμο που έχει πέσει στο Rings of Power της Amazon. Θέλω να πιστεύω πως θα έχει προβληματίσει λιγάκι τους τύπους εκεί στην Warner και θα πάρουν κάπως καλύτερες αποφάσεις.

Το κακό παραμένει βέβαια η έλλειψη υλικού. Ως τώρα κάθε φορά που πήγαν είτε να συμπληρώσουν τα γραπτά του Tolkien είτε να ξαναγράψουν από την αρχή κάποιες ιστορίες απέτυχαν παταγωδώς.