J. R. R. Tolkien

Εαν εχεις τα λεφτα στο προτεινω ανεπιφυλακτα.

1 Like

Βέβαια, αν εξαιρέσεις τη βιβλιοδεσία, το περιεχόμενό είναι το ίδιο με της παλαιότερης δωδεκατομης εκδοσης, αλλά ναι, η αλήθεια είναι ότι είμαι τόσο πειραγμενος στο συγκεκριμένο θέμα που αν μπορουσα θα ειχα ολες τις διαθέσιμες ( κ μη) εκδόσεις της βιβλιογραφίας του ( το lord μόνο το εχω σε πέντε διαφορετικές)

Τα χρήματα λείπουν, αλλά υπάρχει υπομονή

Εγω τα θελω χρονια τωρα μονο για τα εξωφυλλα του αγαπημενου μου John Howe στις εκδοσεις της Harper Collins. Οχι οτι υποτιμω το περιεχομενο. Απλα ξερω οτι μαλλον δεν θα κατσω να τα διαβασω ποτε

1 Like

Ω ναι, σε νιώθω!

John Howe παραμένει κι ο δικός μου αγαπημένος ( εντάξει,ολοκληρο βιβλίο του αφιέρωσαν για τα σκιτσα του που έχει βγει κ στα ελληνικά μάλιστα), αλλά Alan Lee και Ted Nasmith είναι πάντα πολύ κοντά.

Κ ενα έξτρα ρεφερενς στον τεράστιο Frank Frazetta για τις ελάχιστες φορές που αποφάσισε να μεταφέρει τον " κονανισμό" του στη Μέση Γη

1 Like

Δε ξέρω αν έχει ειπωθεί κάπου, αλλά το καλοκαίρι αναμένεται να κυκλοφορήσει νέο βιβλίο από τον Tolkien, που θα ασχολείται με τον κόσμο των ξωτικών.

8 Likes

Σαν σήμερα, πριν από 129 χρόνια γεννήθηκε ο J R R Tolkien.Τα γραπτά του σημάδεψαν τις ζωές πολλών κ συνεχίζουν να το κάνουν, και ακόμη πιο έντονα, όταν διαβάζονται κ βιώνονται σε εποχές σκοτεινές (όπως ήταν και οι εποχές που γράφτηκαν, για να μην ξεχνιόμαστε)…
Επ ευκαιρίας,να αναφέρω πως αυτές τις μέρες κυκλοφόρησε στα ελληνικά και το τελευταίο από τα βιβλία που καταγράφουν τις τρεις μεγάλες Ιστορίες της Πρώτης Εποχής,σε μια hardcover έκδοση αντάξια της αγγλικής.

9 Likes

Δεν βλέπω προκοπη…

1 Like

μέσα σε ολη αυτη την τρέλα με την σειρά που σε κανα χρόνο αν όλα πανε καλα, σκάει μύτη στις οθόνες μας, τυχαία ψάχνοντας κάποια ινφο μετα την αναγνωση του σιλμαριλλιον,έπεσα σε καναλι στο youtube με το όνομα nerd of the rings.
έχει εκραγεί ο εγκέφαλος μου με το πλήθος των πληροφοριών μια εβδομάδα τωρα…
Όσοι είστε ψημένοι μπορείτε να το συνδιάσετε παράλληλα με τα βιβλία,ειδικά τωρα που τελειωνει η χειρότερη εποχή του χρόνου και μπαίνουμε σε ρυθμούς διαβάσματος…

4 Likes

Για lore videos του Αρχοντα υπαρχουν καμποσα καναλια. Ενα ακομα αξιολογο ειναι το Men of the West. Kουβερτα, σομπα η τζακι και Tolkien ειναι τελεια αναγνωστικη εμπειρια.

5 Likes

Είναι/ήταν κανείς γραμμένος εδώ;

Τα 6 +1 φανζινάκια τον χρρόνο με ψήνουν πολύ

επαναφέρω το θέμα καθώς ψαχουλεύοντας το youtube βρηκα το κανάλι Greek Of The Rings, είναι ελληνικό και ο τυπος κάνει προσπάθεια καλή να μας δώσει τον τεράστιο κόσμο του tolkien μέσα απο μικρά και κατανοητά βιντεάκια, τα οποία παραλληλα με το διάβασμα των βιβλίων σε κάνουν να εχεις μια πολυ καλή εικόνα στο σύμπαν αυτό.
τσεκάρετε, ειναι σε αρχικό σταδιο αλλα νομίζω εχει μέλλον…

1 Like

ενταξει μια χαρα προσπαθεια κανει το παιδι απλα τα video και η δομη τους ειναι παρεμενα απο το αντιστοιχο nerd of the rings καναλι.

1 Like

Πολύ καλή προσπάθεια . Εχει αρκετή γνώση γύρω από το lore του Τolkien

Χθες πήρα πρέφα, πως πέρσι κυκλοφόρησε αυτό το καινούριο από Tolkien με αυτό το φοβερό εξώφυλλο. Για την ώρα, υπάρχει μόνο στ’ Αγγλικά. Μήπως το έχει διαβάσει κανείς;

4 Likes

Το πήρα από bookdepository μαζί με την illustrated εκδοση του Silmarillion που είχε σε έκπτωση, αλλά ήρθαν πριν καμιά εβδομάδα και ακόμα δεν τα έχω καν ξεφυλλίσει :smiling_face_with_tear:

9780063280779

5 Likes

Έχει αγοραστεί με το που βγήκε ( δώρο μου το έκαναν tbh, αλλά κατόπιν ξεδιάντροπης δικής μου ενημέρωσης!)

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, σ αυτη την έκδοση, αλλά ουσιαστικά αποτελεί συλλογή κ σταχυολογηση υλικού που είχε κυκλοφορησει ήδη άλλου (unfinished tales κλπ)

Προφανώς κ εκμεταλλεύονται την συγκυρία του Rings of Power, αλλά εξαιρετικη έκδοση, όπως κ να χει, τουλάχιστον για τους συλλέκτες.

edit: στον @Dr.Feelgood πήγαινε αυτό

2 Likes

Να κανονίσουμε να το διαβάσουμε ζωντανά στην Βίλλα Αμαλίας το καλοκαίρι για όσους δεν το έχουν!

;;

Γιατί τώρα ετσι;;

Απρόκλητο το βρήκα, αλλά οκ

Το διάβασα στα αγγλικά , είναι λιγάκι δύσκολο αλλά τελικά αξίζει ! Η εικονογράφηση του Alan Lee είναι υπέροχη

αχαχα ακριβως το ιδιο και εγω. Δεν τα εχω διαβασει ακομα γμτ, το Fall of Numenor ειδικα θελω πολυ.

1 Like