Judas Priest - Firepower

Γιατί όχι πότε δεν ξέρεις. Σε 10 χρόνια σίγουρα θα ακούγεται πιστεύω το ίδιο ευχάριστα

1 Like

Τελικά ποιος από τους 2 Headliners του Rockwave έρχεται με τον καλύτερο δίσκο στις αποσκευές; Ή πιο σύντομα: Firepower ή The Book of Souls;

Περιμένω @QuintomScenario να απαντήσει σε αυτό το καυτό ερώτημα :joy:

1 Like

Χα χαχαχαχααχαχαχαχααααα…

Ρητορικό το ερώτημα;;;

Πολύ εύκολη απάντηση. Το Firepower είναι σαφώς καλύτερο (για τα δικά μου αυτιά μιλάω προφανώς).

HTSD, BOS, Firepower, Dystopia

Ποια είναι η σειρά κατάταξης αυτών των 4 άλμπουμ;

Στα αυτιά μου HTSD μακράν… Μετά Dystopia σίγουρα.

Για τα άλλα 2 δεν ξέρω γιατί για το Firepower είναι νωρίς ακόμα. Κανένα από τα 2 δε με ιντριγκάρει, το JP το ακούω μάλλον πιο ευχάριστα και ίσως το βάζω πιο ψηλά επειδή δεν το περίμενα να γράψουν κάτι ευχάριστο μετά από τόσες μέτριες κυκλοφορίες και σε τέτοια ηλικία.

Στο BoS αντίθετα περίμενα “αντίδραση” μετά το TFF αλλά δεν ήρθε. Το βρίσκω λίγο ανούσιο, δεν άντεξε στο τεστ του χρόνου μέχρι στιγμής και το σώζει σαφώς ο Μπρους. Βέβαια πολύ μεγαλύτερες οι απαιτήσεις από Maiden παρά Priest πια.

Τέλος βρίσκω πολύ πιο συναυλιακό το Firepower από το BoS.

3 Likes

To For All Kings! Kαι τα Flotsam and Jetsam, The Evil Divide (8άρια μασίφ). Μετά HTSD, Dystopia και Firepower.

Ο δίσκος είναι αξιοπρεπέστατος έως πολύ καλός. Βασικά θα τον παρομοίαζα με το Brave New World απλά προτιμώ Halford γενικά, ο οποίος ανεβάζει τα πάντα στον δίσκο, όπως ακριβώς ο Jaymz ανεβάζει τα πάντα στο HTSD. Και ο βαθμός πιστεύω ο χαμηλότερος που μπαίνει είναι 7άρι μασίφ, 8άρι οπαδικό (για μένα, μάλλον, θα δείξει και ο χρόνος). Έχω αδυναμία στο Lightning to Strike πχ λόγω Rob και την άρθρωση των λέξεων με αυτή την χροιά. Μου αρέσει η παραγωγή αλλά δεν ΨΟΦΑΩ κιόλας, είναι μια κλασική μοντέρνα παραγωγή, κάνει δουλειά αλλά δεν βλέπω γιατί τόσος ενθουσιασμός (πέραν της κριτικής για την παραγωγή στο Redeemer που στέκει φυσικά αλλά έτερον εκάτερον).

Spectre πολύ Μεγκαντεθιά 90ς. Μπράβο.

Bos πρώτα, Htsd μετά και Dystopia το Firepower είναι ακόμα νωρίς για να πω άμα θα αντέξει. Πάντως μεγάλη δισκαρα είναι!! Πάει για classic

Όπως τα λες για το Lightning Strike, όπως και για το Evil Divide αλλά προφανώς δεν το υπολογίζουν για κυκλοφορία μεγάλης μπάντας, όχι άδικα.

Από τα 4 που είπατε πιο πάνω είναι αλήθεια ότι το BoS μου άρεσε πολύ αλλά δεν το έχω ακούσει ολόκληρο σχεδόν από τότε, το HTSD το ακούω ακόμα ευχάριστα δύσκολα όμως μονορούφι (γαμώ τις διάρκειες μου γαμώ), το Dystopia είναι πολύ καλό όπως και το Firepower αλλά είναι νωρίς να μπει στην ίδια κουβέντα με τα υπόλοιπα.

Δε μου αρεσουν σχεδον καθολου οι Judas Priest, κι ετσι δε μπορω να σχολιασω ουσιαστικα ρε μαν, δεν υπαρχει λογος δηλαδη. Βασικα η φωνη του Χαλφορντ ειναι πολυ ενοχλητικη στα αυτια μου, αφου δε μπορω τις τσιριδες γενικα. Να φανταστεις οτι το Jugulator το βρισκω γαμω τους δισκους, και γενικα ξερω οτι οι φανς των Priest δεν το εχουν και σε μεγαλη εκτιμηση.

Γενικα δε μου αρεσει αυτο το ειδος μουσικης εδω και περιπου 20 χρονια, το απλο χεβι μεταλ, οποτε πολυ πιο ανετα θα ακουσω το Book Of Souls, που το βαριεμαι ελεεινα απο την αλλη :stuck_out_tongue:

Κατι τέτοιο ήθελα :heartbeat:

1 Like

Κάθε μέρα παίζει το άλμπουμ, καλά πάμε!!

2 Likes

Το ακούω εδώ και μια βδομάδα κάθε μέρα και γουστάρω όλο και περισσότερο…όμορφα πράγματα.

5 Likes

Jugulator :stuck_out_tongue:

2 Likes

Και χωρις skip.

1 Like

Μωρέ και χωρίς Ariel :stuck_out_tongue:

1 Like

Τι σκιπ ρε, ακόμη και το Lone Wolf γαμάει.

2 Likes

Το μεγάλο πλεονέκτημα του δίσκου είναι ότι έχει κανονικής διάρκειας κομμάτια γαμω την μεγαλομανία μου μέσα δηλαδή. Ακούς ένα No Surrender και μέσα σε ούτε 3 λεπτά έχει όλα αυτά που θες σε ένα μέταλ κομμάτι

9 Likes

Ισως το καλύτερο του δίσκου instant classic

1 Like

We fight this ΦΑΪΑΠΑΟΥΑ!!..Petrifies
ΦΑΪΑΠΑΟΥΑ!!..Between the eyes (μαδαφάκα)
ΦΑΪΑΠΑΟΥΑ!!..Mortifies
ΦΑΪΑΠΑΟΥΑ!!..Man’s demise

(και το headbang συνεχίζεται)

5 Likes