Kαλύτερο σουηδικό συγκρότημα όλων των εποχών

  1. Bathory
  2. Candlemass
  3. Meshuggah(Απαράδεκτο που δεν είναι στη λίστα)
  4. Pain Of Salvation
  5. Entombed

1)Από τη στιγμή που αυτό το poll έχει να κάνει με προσωπικό γούστο του Thread starter βάλε και κάποια επιλογή “άλλο συγκρότημα” ρε μεγάλε και για κάποιον που γουστάρει opeth, Memento Mori, Hexenhauss, Entombed, Abba, Παπαρίζου ή και γω δεν ξέρω τι.
2)Πλάκα μου κάνετε που είναι οι Europe πρώτοι. Δε λέω καλό συγκρότημα(αν και δε μου αρέσουν) και συγκινήθηκα με τις 2 βολές του Καμπούρη το '87(το μεγαλύτερο έπος-θρίλερ του Ελληνικού αθλητισμού, ποιο Euro 2004 τώρα), αλλά απο τη στιγμή που υπάρχουν τόσο τεράστιες κλασσικές αξίες όπως Bathory, Candlemass και Entombed(για Meshuggah, Pain Of Salvation και Opeth δε συζητάω μιας και είναι πολύ ιδιόμορφες περιπτώσεις)
3) Νυσάφι ποια με τους At The Gates. Ένας δίσκος ήταν και αυτός την ίδια χρονιά με το Symbolic(γελάω και μόνο με το γεγονός ότι υπάρχουν άτομα που τα συγκρίνουν αυτά τα 2 albums λες και είναι του ίδιου βεληνεκους). Άσε που μέσα από αυτό το δίσκο ξεπηδήξαν όλες οι NWOSDM, NWOAHM, Metalcore Pop τσιχλόφουσκες που μας τα έχουν κάνει τοοοοοοοοοοοοοόσα με το συμπάθειο όλα αυτά τα χρόνια.

Αν δεν υπήρχαν αυτοί, δεν θα έβγαιναν όλες αυτές οι “τσιχλόφουσκες” οι οποίες τυχαίνει να αρέσουν σε ορισμένους…

Καλά,δεν συγκρίνονται πάντως οι τσιχλόφουσκες με τους At the gates…

Ταλισμπαν :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
βασικα για μενα,οι Opeth δεν ειναι μονο το καλυτερο band της Σουηδιας,αλλα ολου του γ@μημενου κοσμου :smiley:

Ε εντάξει, είναι γνωστό ότι είμαι ο μεγαλύτερος οπαδός των Roxette στην Ελλάδα (:metal:), οπότε η απάντηση είναι προφανής :smiley:
Και οι ABBA βέβαια έγραψαν μερικές από τις σπουδαιότερες μελωδίες ever: “Chiquitita” (απλά συγκλονιστικό!), “S.O.S.”, “Dancing Queen” κτλ…

Πω,ο φλωρος ο ιδιος ε. :razz:

Θες να κοιμηθείς στο Τέρρα Βάιμπ στις 2 Αυγούστου μήπως; :razz:

Κόφτε το τσατ ρε, μοδερέιτορ σου λέει ο άλλος. Πφφ[-X [-X

Επίσης φλώρε που θα χάσεις λινκιν παρκ, έτσι και ξαναβάλεις το :razz: θα εισηγηθώ να φας μπαν.

Ον τοπικ. Γιούροπ!8)

Και Tiamat ρε!

Οχι νταξει ζητω οι Ροξεττες οι ΑΒΒΑλοι :razz:

Δεν είναι ένας δίσκος. Είναι δυο δίσκοι. Ναι, ο ένας ήταν την ίδια χρονιά με το Symbolic, αλλά δε μου λέει κάτι αυτό, γιατί οι Death δεν είναι Σουηδοί για να ψηφισω αυτούς.

Επίσης το ότι επηρέασαν όλες αυτές τις μπάντες μόνο κακό δεν είναι. Ούτε παίζουν οι ίδιοι αυτή τη μουσική ούτε πιπιλάνε αυτή τη καραμέλα, 4 studio βγάλανε οι άνθρωποι. Και μάλιστα αυτές τις τσιχλόφουσκες τις ακούει τόσος κόσμος τώρα, που δεν ξέρει ούτε ονομαστικά τους At the Gates.

Ναί, δεν υποστήριξα αυτό. Απλά είπα, πως δεν είναι δυνατόν να απαξιώνεις έτσι τους At The Gates γιατί… δεν σου αρέσουν κάποιες μπάντες επηρεασμένες από αυτούς…

Agapite proedre tis LM se xairetoume, alla min ta isopedoune ola. Mono oi ABBA isopedosan ta panta se mia pentaetia poulontas konta mia 300ara ekatomyria se xrono rekor. Se elaxista xronia tha exoun ftasei ta 400 ekatomyria kai tous kserei kathe anthropos sti gi pou exei prosbasi se mousiki.

The winner takes it all loipon kai oso gia Roxette oso kai gia Europe sto poll edo na eyxaristeite pou eixan stamatisei oi Journey ekeino to diastima na paragoun mousiki kai ginane megaloi. :wink:

Εντάξει πολλά έχουν βγάλει τεράστιους δίσκους και έχουν επιρρεάσει ένα σωρό παπαριές όπως οι Helloween και οι Paradise Lost αλλά αυτοί είχαν από πίσω τους κάτι τεράστιες δισκάρες όπως τα Keepers και το Icon ενώ οι δίσκοι των At The Gates δεν δικαιολογούν τόση θεοποίηση, αμάν πια ούτε το Reign In Blood δεν αναφέρεται με τόση θεοποίηση πια. Ήταν ένα καλό συγκρότημα αλλά και στη Σουηδία να κοιτάξεις λίγο, σε σχέση με Entombed ήταν ΄Β Εθνική.

ε καλα σχετικα αυτα που λες. και για μενα ουτε το κιπερ 1 αξιζει τετοια θεοποιηση.

Κοίτα υπάρχουν συγκροτήματα που διαλύθηκαν και επειδή δεν είχαν κανένα κακό δίσκο και είχαν αποκτήσει Cult Status, οι καλοί δίσκοι τους υπερεκτιμήθηκαν σε τέτοιο βαθμό που καταντούσε γελοίο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι Warlord που στα 90’s όποτε μιλούσαν για το Deliver Us είχες την αίσθηση ότι μιλάνε για το Master Of Puppets ή το Sad Wings Of Destiny. Εντάξει ευτυχώς με αυτούς ψιλογλυτώσαμε ύστερα από τις μαλακίες της επανασύνδεσης. Με τους Helloween παίζει το άλλο, βγάλαν 1-2 κορυφαίους δίσκους(που και εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι τα Keepers αγιοποιήθηκan σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλά Albums που περιέχουν μέσα τραγούδια σαν τα Halloween και Keeper Of The Seven Keys δεν μπορώ να τa πώ εύκολα υπερεκτιμημένa) και μετά αρχίζει τις μαλακίες, οι παλιές τους δουλειές μυθοποιούνται με το μαλακισμένο σκεπτικό “α ρε τι μαλακίες που βγάζουν τώρα ενώ θυμάσαι τότε αααααχ τι αξέχαστες εποχές” και αυτό βέβαια καταλήγει σε ζημιά για το ίδιο το συγκρότημα γιατί ακόμα και όταν βγάλει καλούς δίσκους(όπως έγινε και με τους Helloween εξάλου) να στιγματίζονται αυτόματα σαν κατώτεροι(εντάξει ρε μεγάλε το Dark Ride δεν είναι Keeper αλλά αν το έβγαζε άλλο συγκρότημα θα είχες βάλει και τσαρούχια από τα γλέντια). Γενικώς με αυτές τις νοοτροπίες συσκολευόμαστε να ζήσουμε στο παρόν και μυθοποιούμε το παρελθόν σε τόσο μεγάλο βαθμό που κάνουμε ζημιά στο παρόν της μουσικής, όπως έγινε με τους κωλημένους των Sanctuary π.χ. που δυσκολεύονται να αποδεχτούν τους Nevermore(Οι οποίοι κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν και δύσκολη η σύγκριση μιας και άλλη περίπτωση το ένα και άλλη το άλλο χωρίς να απέχουν και σύμπαντα μεταξύ τους, είναι ανώτεροι μουσικά). Γενικώς δυσκολότερα εκτιμούμε και δίνουμε την αξία που τους αξίζει σε ενεργά συγκροτήματα που μεγαλουργούν τώρα απότι σε συγκροτήματα που μπαίνουν στο τσουβάλι που ανέφερα και τελικά αυτά τα συγκροτήματα καταλλήγουν να περιμένουν τη μεταθάνατο υστεροφημία τους. Οι At The Gates ανήκουν σε αυτή την κατηγορία κατά τη γνώμη μου αν και εντάξει γνώμες είναι αυτές.

Παιδιά, μην ισοπεδώνουμε κάποια πράγματα. Η αγιοποίηση δε γίνεται χωρίς λόγο.

Για At the gates δεν μπορώ να πω γιατί δεν είμαι του είδους, αλλά συγκρίσεις τύπου Helloween-Nevermore καλύτερα να μην γίνονται. Τι παει να πει μουσικά καλύτεροι; Για να βοηθήσω εγώ, δεν παει να πει απολύτως τίποτα.

Καλά κάνουν και αγιοποιούνται τα keepers. Δημιούργησαν ολόκληρη σχολή. Πάνω στα keepers και κανα δυο άλλους δισκους βασίστηκε ολόκληρη η europower σκηνή. Τώρα αν μου πεις σιγά τη σκηνή, όλα ειναι σαβούρες, τότε απλά δειχνεις ότι δεν ακούς αυτά, αρα δεν εισαι αρμόδιος να μιλήσεις.
Αν δεν ήταν οι Helloween και οι συμπατριώτες τους οι Accept, μεγάλο ποσοστο του ευρωπαϊκού μεταλ δε θα είχε τη μορφή που έχει σήμερα.

Και σχετικά με το σχόλιο περι της δισκάρας Dark Ride και το θάψιμο που έφαγε και ότι αν δεν ήταν Helloween θα πεταγαμε ψηλά τα τσαρούχια μας, σκέψου ότι έχουν βγει και άλλες δισκάρες επιπέδου D.R. μόνο που επειδή δεν ήταν Helloween δεν τις μαθαμε καν (ο πολύς ο κόσμος-συμπεριαμβανομενου και εμού)

Αυτά ειδικώς, περι Helloween αλλά μπορούν και να γενικευθούν σε άλλες περιπτώσεις

Κοίτα αυτό που λες σχετικά με συγκρίσεις και εγώ το καταλαβαίνω και εντάξει μπορεί να το κάνω αλλά ξέρω κατά βάθος ότι είναι λάθος. Παρεπιπτόντως δεν ανέφερα μουσική σύγκριση Nevermore - Helloween αλλά Sanctuary - Nevermore μιας και η άλλη σύγκριση είναι άκυρη όχι μόνο γιατί τα συγκροτήματα έχουν τόση σχέση μουσικά όσο μια φασολάδα με ένα μπιτόνι αμολυβδη αλλά και γιατί δεν συσχετίζονται ιστορικά. Οι κωλυμένοι με τους Sanctuary είναι αυτοί που δεν μπορούν εκτιμήσουν τους Nevermore και αυτό είναι άδικο για αυτό το συγκρότημα μιας και έχει προσφέρει πολλά(όπως και πολλοί άλλοι) και για κάποιο τόσο ηλίθιο λόγο όσο η προσκόληση στο παρελθόν(και αυτό δεν ισχύει μόνο σε αυτό το συγκρότημα-προσωπική λατρεία μου αλλά και σε πολλά άλλα γαμηστερά συγκροτήματα). Τώρα όσον αφορά το αν γουστάρω κάποιο μουσικό χώρο ή όχι, το πόσο μεγάλη αξία έχει ένα συγκρότημα έχει να κάνει και με το αν μπορεί να συγκινήσει και τους μη κολλημένους με το χώρο του(μιας και αυτοί είναι πιο συγκεκριμμένοι σε αυτό που ζητούν), όσο κολλημένοi και αν είναι οι περισσότεροι μεταλλάδες γουστάρουν Slayer κάτι που δεν ισχύει για κάθε καλή ή γαμάτη μπάντα του Thrash.

Τέλος μιας και ανέφερες για γαμάτες κυκλοφορίες που δεν τις μάθαμε ποτέ αυτό και αν είναι ζήτημα που σηκώνει συζήτηση. Αλήθεια πόσοι έχουν ακούσει Naked Sun, Seer’s Tears ή Last Crack εγώ με το ζόρι κατάφερα και βρήκα Mp3’s τους πέρυσι και εκεί δεν σηκώνει κανένα ηθικό ενδυασμό περί Downloading μουσικής μιας και τα CD δεν θα τα έβρισκα ακόμη και ανασκαφές στην Αλάσκα να κανα. Περιττό να πώ ότι έπαθα πλάκα.

Ναι αλλο ομως να παραδεχθεις την αξια ενος δισκου και αλλο η αγιοποιηση. Η αγιοποιηση ειναι παντα υπερβολη για οποιον λογο και αν γινεται.

Πολύ σωστό, αφού να φανταστείς όταν όλοι στην Ελλάδα είχαν θεοποιήσει από το πουθενά τους Tool λες και είναι το Α και το Ω της μουσικής είχα στραβώσει τόσο πολύ που αρνιόμουν να ακούσω για 2 χρόνια(ναι ναι το ξέρω ότι είναι πολύ μαλακισμένο σκεπτικό αλλά τι να κάνουμε ρε παιδιά άνθρωπος είμαι και εγώ) και όταν τελικά το πήρα απόφαση να ακούσω έγιναν από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα.