King Crimson

μονο μια κ δυο…:stuck_out_tongue:

κ παντα υποσχομαι στο ευταο μου οτι δεν θα την ξανακανω αλλα με προκαλουν…:stuck_out_tongue:

sorry bluez. τις αποψεις σου για τους floyd τις ξέρω και τις σέβομαι, αλλα πραγματικα εσυ δε μπορεις να μιλήσεις για τους king crimson. εισαι απο τους “κλειστους” (να μη πω στενομυαλους) progressive-άδες, που κακα τα ψεματα κολλάνε σε μια εποχη και περίοδο.

τα παλια ειναι γεγονος οτι ειναι υμνοι. εγω όμως γουσταρα πχ και το power to believe, που έχει ξεφυγει τελείως απ το πνευμα εκεινης της εποχης. οι king crimson δεν ήταν μεγάλη μπάντα…ακόμα ζουν και διδάσκουν τι εστι prog

ειναι πραγματικα η μόνη μπαντα στον πλανητη γη που απο το 1969 έως και το power to believe (2002 νομίζω) συνεχίζει να ψάχνεται, να αλλάζει και να εξελίσσεται. πραγματικα δεν εχω άλλα λογια. ειναι αν όχι οι πατέρες, η πιο αληθινη prog μπαντα με την έννοια του όρου…8) 8) 8)

εσενα ποιος σου ειπε οτι δεν μου αρεσουν οι μετεπιτα king crimson…
επειδη μου αρεσει μια περιοδο παραπανω απο καποια αλλη τι μπορει να πει αυτο? οτι δεν ακουω την υπολιπη?
κ εσυ ποιος εισαι δλδ για να ξες τι ακουω? εγω ειμαι κολημενος κ στενομυαλος κ το ξερω πολυ καλα καλυτερα να το καταλαβαιτε κ εσεις οτι ειστε ομως! κ μην μου το παιζετε ολοι οτι ακουμε τα παντα κ τετοιες πιπες!
το 2002 Happy With What You Have To Be Happy With
το power to believe ειναι το 2003!:wink:

χμ. πληροφοριακα οταν λες οτι η μουσικη τελειωσε καπου στα 80’ς, ακομα και στην πλακα να το πεις δειχνεις κολλημενος. και οντως το χεις πει αυτο σε κουβεντα μας. και εφοσον δε σε ξερω και απο χτες οπως και ο ιδιος ειπες, πραγματικα απο συζητησεις που εχω δει στο φορουμ δε μου φαινεται γενικα να ακους συγχρονα πραγματα. διορθωσε με αν ειμαι λαθος.

ειπα εγω οτι ακουω τα παντα; οχι βεβαια. δεν περιαυτολογησα αλλα πραγματικα αν θελεις να ονομαζεσαι prog head πρεπει να εισαι ανοιχτος σε αποψεις και ιδεες οσο το δυνατον περισσοτερο και να μη κραζεις καποια πραγματα επειδη δε τα καταλαβαινεις.

δε λεω οτι εσυ κραζεις κ.τ.λ. εδωσα εναν ορισμο του τι θεωρω progressive-α. και πραγματικα ατομα που ειναι κατα μεγαλη βαση κολλημενοι σε μια εποχη για μενα δεν πληρουν τους ορους.

και σορυ αλλα σου αρεσει το power to believe, και δε μου καταδεχεσαι να ακουσεις το human equation των ayreon, που ντακσ δεν ειναι ιδιο σαν ηχος, αλλα ειναι και προοδευτικο, και κατι που μπορει να σ’αρεσει. και μου λες σα δικαιολογια “δε μου αρεσουν τα μοντερνα”.

στο ποστ σου ειπες “κ εσυ ποιος εισαι δλδ για να ξες τι ακουω?”. οντως δε ξερω, αλλα γενικα εχεις δωσει δικαιωματα να πω αυτα που ειπα…

με καλη διαθεση ολα αυτα.:slight_smile:

Γενικα δεν καταλαβαινω τους ορους με -α στο τελος οταν μιλαμε για μουσικη. Τον bluez απο μια μερια τον καταλαβαινω γιατι οι μπαντες που ακουει ηταν οντως progressive για την εποχη τους, ενω σημερα το πραγματικο progressive δεν εχει να κανει με τον χωρο ουτε του ροκ ουτε του μεταλ.Οποτε να πεις οτι π.χ. οι ayreon ειναι progressive ειναι σχετικο. Απο την αλλη δεν σημαινει οτι οτιδηποτε ειναι prog πρεπει να σ’αρεσει. Δηλαδη εγω τα 2 Universal Migrator που εχω δεν μου καναν την αισθηση να τα ακουσω πολλες φορες. Νομιζω οτι για οποιο στυλ και να μιλαμε η ουσια της μουσικης ειναι μια και δεν αλλαζει, οποτε πιθανον ενα αλμπουμ που βγαινει για να ανηκει σε ενα συγκεκριμενο χωρο πιθανον να μην αντεξει στον χρονο (π.χ. αν βγει προσπαθωντας να κανει κατι νεο, οπως να συνδυασει διαφορα ετεροκλητα στοιχεια η να κανει κατι πρωτοτυπο χωρις ομως να δινει βαση στην ουσια, στον στιχο, στη μελωδια κ.λ.π.).

οταν λεω οτι ειμαι κολημενος το λεω σοβαρα! κ πιστευω οτι το rock τελιωσε καπου στα 80’ς(για μενα παντα)
περα απο καποιες εξερεσεις κ ενοιτε οχι για το blues. δεν ακουω συνχρονα πραγματα ειτε γιατι δεν γουσταρω το ηχο η πιο πολυ την συνχρονη αποψη για την μουσικη αλλα κ επειδη καποιοι θελουν να θυμιζουν παρελθων το οποιο ΠΛΕΟΝ δεν με τραβαει.
prog head δεν ονομαζομαι γιατι απλα δεν ειμαι . κ κραζω οτι ακουω κ δεν μου αρεσει το αν καταλαβαινω νομιζω δεν μπορεις να το καταλαβεις!
ναι εγω εχω δωσει δικαιωματα εσυ ομως γιατι μιλησες προκατελειμενα σε εναν προκαταλελειμενο?
τεσπα
θα κανουμε χιππικο ερωτα κ ολα θα στρωσουν :stuck_out_tongue:

on topic!


αρωστια!

my point exactly :wink: αν διαβασεις ακριβως αυτα που λεω αυτο εννοω.

ειπα οτι πρεπει να σαι οσο το δυνατον πιο ανοικτος, οχι να σου αρεσει. το να εισαι προθυμος να δοκιμασεις κατι νεο δε παει να πει οτι θα σου αρεσει κιολας. μονο και μονο ομως που ειναι καποιος προκατελειμενος και δε δεχεται καν να ακουσει, εδω ειναι που φερνω ενσταση.

α, και το human equation ειναι μακραν πιο προοδευτικο απο αυτα που ανεφερες. ριξε του μια αυτια…:wink:

α, και bluez…χίππικος έρωτας ρε!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Επετρεψε μου να θεωρω τους Rush progressive metal εφοσον progressive rock θεωρουνται μπαντες του στυλ Genesis, ELP, King Crimson κα.Οι Rush σιγουρα επηρεαστηκαν απ’αυτους αλλα η αληθεια ηταν οτι κινηθηκαν σ’αλλα πεδια και ουσιαστικα επηρεασαν με τη σειρα τους ολες τις progressive metal μπαντες.

Καλα εδω αλλοι λενε τον Johnny Cash metal στους Rush θα κολλησουμε?Σειρα εχει και ο Harry Bellafonte…

:lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

απιστευτη ατακα…εγραψες…

:lol3: :lol3: :lol3: :lol3: :lol3:

Vsk egw opws einai fisiologiko,prwtoakousa to In the Court of The Crimson King apo tous King Crimson to opoio itan apla eksairetiko…En sinexeia dokimasa to In te Wake of Poseidon,to opoio par oti eixe ta fwnitika tou Greg Lake dn me polienthousiase…Ekei stamatisa apo King Crimson…Tha ithela pantws na iksera an ipirxe kapoio allo album tous,progressive,alla oxi akraio opws sto Poseidon,to opoio estw na aggikse tin epitixia tou prwtou…

red ετσι απλα!

επειδη απο αυτους επιρεαστικαν ολες οι prog metal μπαντες δεν σημαινει οτι ειναι κ metal!:wink:

Oπως επισης οσοι κανουν ερωτα δε σημαινει οτι κανουν και χιππικο ερωτα!!!

As dokimasw to Red loipon…

δεν θα το μετανοιωσεις…:wink:

πεστα! πεστα!8) 8) 8) 8)

εσεις χανετε!:stuck_out_tongue: :hippy:

Megali ipothesi tlk to Red…An k dn m thimize ta prwta tous dio p eixa akousei,eixe auto ton pio dinato ixo p paradoksws mia xara ton pigainan,opws kai posa diaforetika organa opws saksofwno,korneto,oboe…Vsk,emena m psilofanike gia prwimo progressive metal se kapoies faseis!!

αφου σου αρεσε τοτε κατεβασε
1973 - Larks’ Tongues In Aspic
1974 - Starless And Bible Black

που ειναι με την ιδια συνθεση!:wink: