King Crimson

Ok:wink: ,exw diavasei kai poli kales kritikes kiolas gi auta ta dio…Gia na doume!

μια φιλικη συμβουλη! μην διαβαζεις κρητικες! οι περισσοτερες ειναι εντελως λαθος!

Exeis dikio k simfwnw s auto,gi auto kai tis koitaw apla se genikes grammes san prosanatolismo apla…Eidika an prokeitai gia progressive oi kritikes tis perissoteres fores dn xwrane k einai anousies…Thx anyway:wink:

Μακρια απο κριτικες εκτος και αν εχετε τυφλη εμπιστοσυνην σε καποιον, εγω προσωπικα εχω σε καποιον που κανει κριτικες και δεν εχω διαψευθει ποτε. Ειδα τα δυο βιντεο (Elaphant Talk και King Crimson - Belgium 1972 - Lark’s Tongues In Aspic Part 1) και ειναι απλα α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-α, μερικες φορες σκεφτομαι οτι ισως ηταν καλυτερο τα συγκροτηματα να βγαζουν ενα dvd με 3-5 video παρα ενα αλμπουμ με 10-12 κομματια…Μερικες φορες.

χμ. το θεμα με τις κριτικες δεν ειναι τοσο απλο. πρωτον παιζουν ρολο τα προσωπικα γουστα του καθενος. δευτερον, εξαρταται σε ποσο επαγγελματικη η ερασιτεχνικη φαση το κανει καποιος. τριτον και βασικο, το ποσο σχετικος ειναι με το αντικειμενο.

λαμογια παντα θα υπαρχουν, όπως ασχετοι και αυτοι που απλα βαριουνται. δε πρεπει ομως για αυτους να απορρίψουμε τις κριτικες. η επιφυλαξη ειναι δεκτη βέβαια…:wink:

Angmar simfwnw se oti les gia tis kritikes…Madcap ksereis an exei kikloforisei palio video twn King Crimson me ton Greg Lake sta fwnitika…?

Egw to mono p exw vrei einai kati san apospasma apo ena live sto Hyde Park to 69,tou 21st Century Schizoid Man…Tpt dld!

Δυστηχως φιλε μου δεν εχω βρει κατι παραπανω απο αυτα που αναφερεις. Αν μπορει να μας βοηθησει καποιος.

λ εγω τπτ αλλο δεν εχω βρει…:frowning:

μονο ενα bootelg live cd εχω Live at the Marquee 1969 το οποιο εχει καλο ηχο αλλα παιζουνι ΤΕΛΕΙΑ

Το Larks’ tongues in aspic που μου κρατα συντροφια στο σημερινο διαβασμα ειναι ενα εργο κλασσικης μουσικης εκτελεσμενο απο ροκ συγκροτημα. Αυτο απο μονο του κανει τον Πορφυρο Βασιλια να φανταζει ακομα πιο εκθαμβωτικος.

Τεραστια μπαντα!!!η αγαπημενη απο αυτον τον ηχο.robert fripp θεος!!!παιξανε τα απιστευτα και επηρεασανε κοσμο και κοσμακη.απλα respect καθως ειναι ισως και η μονη μπαντα που συνεχιζει απο τοτε και ειναι παντα πρωτοποριακη!!!ιδιαιτερη μνεια πρεπει να γινει και για τη μορφη που ακουει στο ονομα Adrian Belew!!!απο τοτε που επιβιβαστηκε στο οχημα του Fripp χαθηκε εντελως η επαφη με την πραγματικοτητα.και μην ξεχναμε την ιστορια του με franz zappa,talking heads κλπ κλπ

το dvd eyes wide open ολα τα λεφτα!!!ονειρο που δυστυχως ο μεσος ελληνας οπαδος,δεν εχει την παιδεια(οχι μουσικη) να το παρακολουθησει.(ιδιες και παραπανω απαιτησεις με τους tool).
το τελειωμα του 2ου δισκου με το Heroes,τους απογειωσε ακομα περισσοτερο στην συνειδηση μου!!

ΕΥΓΕ!!

Απο τις περιοδους τους μ’αρεσουν ολες!!! :stuck_out_tongue:

Αγαπημενα αλμπουμ

In The Court Of The Crimson King
Red
Disciple
Three Of A Perfect Pair
Thrak
Power To Believe

Και

Trey Gunn με τα φοβερα του chapman stick και warr guitar
και Pat Mastelolo!!!

χμμ.με το σημερα τι εννοεις?τη δεκαετια του 2000?
ή απο τα 90΄ς και επειτα!!
οτι και να εννοεις εισαι εντελως λαθος!!το progressive υφισταται ακομα και σημερα (και με την τεχνικη πλευρα του και με την προοδευτικη πλευρα του),απλως με αλλες μορφες!!
πιο ακραιες.οπως ητανε δηλαδη οι king crimson στην εποχη τους!!!

μπαντες οπως mr. bungle,faith no more,naked city,the dillinger escape plan,meshuggah,sleepytime gorilla museum,arcturus,in the woods,maudlin of the well,candiria εξελιξανε τη μουσικη,την πηγανε ενα βημα παραπερα και συνεχιζουν να το κανουν ακομα.

αλλα ακομα και πιο “μελωδικες” μπαντες βγηκαν και συνεχιζουν να βγαινουν προσφερωντας σε αυτο το τοσο παρεξηγημενο ειδος! tool,mayfair,dredg,godspeed you black emperor,muse,pure reason revolution.

ανοιχτα αυτια μοναχα χρειαζονται!!!

Είναι λάθος επειδή εχει διαφορετική γνώμη από σένα;

οχι.ειναι λαθος διοτι θεωρει οτι το progressive σημερα δεν εχει να κανει με το ροκ και το μεταλ.

Τέλος πάντων, θα σου έλεγα να μην είσαι απόλυτος (όχι στις απόψεις σου βέβαια, αλλά στην αποδοχή των απόψεων των άλλων) Εγώ για παράδειγμα βρίσκω βάση και στη δική σου άποψη και στου Βαγγέλη, απλώς μιλάμε για εντελώς διαφορετικές απόψεις.

κοιτα

μιλησε για πραγματικο Progressive.το progressive οι περισσοτεροι το μαθαμε απο τα 70’ς group,που ή παιζανε τεχνικα ή παιζανε κατι καινουργιο,προοδευτικο,διευρυνωντας τη μουσικη,ή στην καλυτερη περιπτωση συνδιαζανε και τα δυο αυτα πραγματα.οπωτε το να λεω οτι αυτο το πραγμα δεν υπαρχει σημερα,δεν υφισταται εφοσον ακομα βγαινουν μπαντες που παιζουν τεχνικα με την εννοια της μουσικης προκλησης και επισης βγαινουν και μπαντες που ειναι “προοδευτικες”,διευρυνουν τη μουσικη,την πανε ενα σκαλι πιο περα και επισης κατα καιρους εχουν βγει και μπαντες που καταφερανε να τα συνδιασουν.
απλα επειδη οι περισσοτερες μπαντες απο αυτες ανηκουν στον ακραιο μουσικο χωρο ή επειδη χρησιμοποιουν ακραια φωνητικα, δεν ειναι προσιτες σε ολους.και αυτο ειναι κατανοητο και δεκτο,διοτι μπαινει στη μεση το θεμα γουστου.
οπωτε αν ελεγε, οτι σημερα υπαρχει προοδευτικη μουσικη στο ροκ και στο μεταλ,αλλα δεν ειναι του γουστου μου λογω φωνητικων και ακραιων μουσικων επιρροων,οκ θα συμφωνουσα μαζι του.

Το τι ακριβώς εννοεί με αυτό ίσως μπορεί να το εξηγήσει ο ίδιος. Σε όλα αυτά πού λέει στη συνέχεια όμως καταλαβαίνω ότι κι εσύ τα αποδέχεσαι με όσα είπες στο προηγούμενο πόστ. Οπότε, καλύτερο θα ήταν να τον ρωτήσεις τι ακριβώς εννοεί με αυτή τη φράση. Τεσπα, αυτά.

οκ! :slight_smile: