Πυξ Λαξ live report

το αντίθετο…οχι παράπονο αλλά, ένα μπράβο…

ξέχωρα απο τις κραυγές των ηλιθίων και κάθε πικραμένου, στην ανταπόκριση της συναυλίας των πυξ-λαξ, υπάρχει μια καλή ανάλυση για την περίπτωση της μπάντας και τον αντίκτυπο που έχει αυτή…καλό και κακό.nice

*ok…κάπως οφ τοπικ

Εν πρώτοις, και παραφράζοντας ένα γνωστό αστείο στους έχοντες επαφή με το αμερικανικό χιούμορ, [B]το 70%[/B] των αναγνωστών μας που διαβάζουν αυτό το άρθρο είναι haters που αναμένουν να διασύρω τους Πυξ Λαξ στο κείμενο που ακολουθεί, ενώ [B]το υπόλοιπο 40%[/B]

ο άλλος έτρεξε να με διαψεύσει…!! :lol:

*110% rocking.gr.!! oh yeah.!

Όχι, συμφωνώ γενικά με το κείμενο.

Αφού έτσι κι αλλιώς το 110% έχει να κάνει με αστείο απ’ ότι κατάλαβα.

Εμένα μου θύμισε Αλέφα πάντως “βάνεις 2 στοπέρια κίλλερς και 2 ακραίους μπακ-χαφ πνεμόνια να ροβολάνε όλη την πλευρά και τρία αμυντικά χαφ να καταπίνουν μπάλες, ένα δεκάρι να σου κάνει το παιχνίδι, δυο εξτρέμ να βγάνουνε τας σέντρα, τον σέντρα-φορη να εκτελεί και έναν κρυφό κυνηγό να πετάγεται σα νυφίτσα και καθάρισες”. Σύστημα 4-3-3-2.

^^αξέχαστο μεσημέρι στον αντεννα…ιστορική μέρα :smiley:

*ναι.πάλι οφ τοπικ.!

Κάποια απο τα σχόλια του κόσμου απο κάτω δεν υφίστανται ε… Το να προσπαθείς να αρθρογραφήσεις και να κάνεις απολογισμό για τους Πυξ Λαξ έχω την αίσθηση πως συνιστά κάτι σαν διαδρομή ανάμεσα σε Συμπληγάδες Πέτρες, ή τη Σκύλα και τη Χάρυβδη ενδεχομένως.

Ωραίο κείμενο πάντως, συμφωνώ με τη γενική του τοποθέτηση και με το γεγονός πως κατόρθωσε και κράτησε τις ισορροπίες και είδε τα πράγματα αντικειμενικά.

(σε αντίθεση με πολλούς απο όσους σχολίασαν, που για άλλη μια φορά με πείθουν πόση βλακεία υπάρχει γύρω μας)

το 110% είναι αστείο - γι’αυτό το αναφέρω, αν κ ομολογώ πως δεν έπιασε μάλλον πολύ κόσμο :frowning:

ευχαριστώ για τα καλά λόγια παιδιά. το να γράψεις ανεπηρέαστος ένα κείμενο, όταν ξέρεις τι θέλει ο κόσμος από τον εκάστοτε συντάκτη, δεν είναι πάντα τόσο εύκολο 8)

κατά τα άλλα, στα σχόλια ΦΒ που διαβάζω κ εγώ από κάτω, βλέπω πως πολλοί διάβασαν (πάλι) άλλο κείμενο. :?

Όποιος μπορεί, ας κάνει copy ένα καλό ποτ πουρί από τα σχόλια.

Λογικότατο μπορω να πώ! Όταν πάνε όλα τα πιτσιρίκια επειδη άκουσαν 2-3 τραγουδάκια όταν ερωτεύτηκαν ή χώρισαν ή μπλαμπλαμπλα με το κορίτσι τους και είναι πολυ cool να δηλώσεις οτι θα παρευρεθεις (απο το facebook κιολας) στο “μεγαλύτερο;;” συναυλιακο γεγονος της χρονιας λογικο είναι να μην ξέρουν καν γιατι πήγαν και να μην τραγουδούν ή συμμετέχουν στηνσυναυλία!

RE PSEFTOMAGES EKEI STO ROCKING FTANEI PIA ME TIN IRONIA SAS GIA MIA TERASTIA MPANTA OPOS OI SCORPIONS.AFOU DEN TOUS GOUSTARETE MIN ASXOLISTE.OK DEN SAS ARASOUN NA TO SEVASTO ALLA DIARKOS NA TOUS IPOVATHMIZETE ME ENTELOS XAZA SXOLIAKIA KAI IRONIES TOU POPOU DEIXNEI OTI TO PROVLIMA SAS DEN EINAI OI MOUSIKOI TOUS ALLA KATI ALLO.KAI STIN TELIKI EISTE MIA TRIXA APO TA MALLIA POU EIXA O KLAUS TO 70

δηλαδη οι ac/dc επρεπε να διαλυθουν το '80 που πεθανε ο bon?

nai tha eprepe , xoris na thelo na ypoyimiso tin opoia aksia tis metepita porias toys , ektos ki an esy theoreis oti meta (me eksairesi to back in black) vgalane kapoio super album , opos ki naxei to xrima k i doksa exoun glyka pou dyskola paratietai , liges yperepityximenes bandes eixan ta arxidia na varesoun dialysh meta apo kapoia sovari apolia . opos as ppume oi led zeppelin.

Ας γράψω και εγω κάτι!! :slight_smile:

Ειναι αδύνατο (κατα τι γνώμη μου) να συγκρίνεις Πυξ Λαξ με Roger Waters, Maiden, AC/DC κ.λπ!! Ο ήχος ήταν πραγματικα σκατα και όλη η οργάνωση της συναυλίας γενικα!! Με τέτοιο promotion που έπεσε όμως ήταν λίγο δύσκολο να μην μάζευε πολυ κόσμο!! Τι κόσμο όμως;; Κάθε καρυδιας καρύδι! Όποιον να’ναι! Άλλος θα πήγε να βρει κανένα γκομενάκι, άλλοι πόσοι θα ήταν σκυλάδες που θα πήγαν για να έχουν κρυφο καμάρι οτι πήγαν σε μια συναυλία, θα υπήρχαν και κάποιοι που μεγάλωσαν με την μουσική τους και θα ήθελαν να τους ξαναδουν και η νεολαία που για ένα κορίτσι άκουσε ένα τραγούδι Πύξ Λάξ και αποφάσισε να πάει για να θεωρηθεί cool! Αν το εισητήριο είχε 40ε όμως, θα πήγαινε κανείς ή πολλά μας πέφτουν;; Είμαστε μόνο οπαδοί κα πάμε να ακούσουμε την Πλιατσικοπαρέα επειδη έχει φθηνο εισητήριο;; WTF is going on ρε παιδια; Άπο όλα αυτα (κατα την γνώμη μου πάντα) φάνηκε η έλλειψη μουσικής παιδείας στην χώρα μας και πώς ένα συγκροτηματάκι που παλία ήταν καλό, με promotion 15 μηνών κάνοντας ένα reunion άκρως εμπορικό κατάφερε να μαζέψει μεγαλύτερο κοινο απο μεγαθήρια της μουσικής όπως AC/DC!! Και πάλι μας συγχαρητήρια που καταφέραμε να δώσουμε αξία σε αυτους που δεν αξίζουν!!

Ειλικρινά λυπάμαι για όλους τους <<ΕΛΛΗΝΕΣ>> που δεν ξέρουν πως να σέβονται ενα από τα πιο μεγάλα δημιουργήματα αυτού του σκατόκοσμου στον οποίο ζούμε…
Δεν με νοιάζει αν ειναι ροκ ή ποπ ή death metal η μουσική που παίζουν οι πυξ λαξ.
Με νοιάζει το ότι εχουν επηρεασει εκατομμύρια κόσμο με τα τραγούδια και τους στίχους τους, ανεξαρτήτως ηλικίας,φύλου η μουσικών προτιμήσεων…
Ο καθένας μπορεί να ακούει ότι θελει…απλά δεν βλάπτει και ενας στοιχειώδης σεβασμός σε αυτό το μεγάλο συγκροτημα,που,οσον αφορά την απήχηση του στον κόσμο,δεν υπήρξε και ούτε πρόκειται να υπάρξει μεγαλύτερο.

Κι εγώ άκουγα πυξ-λαξ στην εφηβεία μου,είναι (μάλλον) φυσιολογικό και υγιές.Αν και,όποτε το σκέφτομαι,μου 'ρχεται να ξεριζώσω τις ψωλότριχές μου από ντροπή!Το να μένεις εκεί, στάσιμος, είναι το πρόβλημα.Έχει πολύ ΤΥΡΙ η φάση παιδιά…

Λίγο υποκειμενική κ κομπλεξική η ανταπόκρησή σας!

rocking εχεις προσλαβει και 10 χρονους συντακτες? επι πληρωμη?
εχω και τον αδερφο μου αν ειναι.
κριτηριο επιλογης να φανταστω εμπαθεια με τους scorpions?
a! ξερει κ αριθμητικη ο μικρος!

Πάνω από 80.000 κόσμο! Wow…δεν το περίμενα…ούτε Ρουβας/Χατζηγιάννης/Βίσση που είναι τα πιο εμπορικά ονόματα στην Ελλάδα δεν ξέρω αν θα κατάφερναν να μαζέψουν τόσο κόσμο…Όντας fan της αληθινής rock μουσικής ποτέ δεν τους ‘‘χώνεψα’’ , ούτε στο λύκειο ούτε στο νηπιαγωγείο ούτε ποτέ αλλά τους δίνω ένα credit στην προκειμένη περίπτωση…Τα τραγούδια τους πολλά είναι δακρύβρεχτα κ.τ.λ. κ.τ.λ. αλλά τουλάχιστον το κάνανε επειδή το νιώθανε και αφού άγγιξαν τόσο κόσμο χωρίς glamour προβολή και ψευτο-σταριλίκια των media και της ψευτο-γκλαμουριάς της showbiz, εγώ πάω πάσσο… (αν και εξακολουθώ να μην τους πολυ-χωνεύω :P). Και το άρθρο το βρήκα μετρημένο και σωστό. 80.000 κόσμο…ακόμα να το πιστέψω.

ti na perimeneis apo ena sigkrotima pou egrapse tragoudi gia ton karra?

σκυλοροκάδες?neo bastardo gennhsate apton kwlo?na to xaireste k na to to deite opws epithymhte, POYSTARA!!!

'‘Για τους ελαφροροκάδες, η επερχόμενη εμφάνιση των Bon Jovi.’'δε πατε καλα νομιζω.τι ελαφροροκαδες.δεν εχετε ιδεα για το τι ειναι οι bon jovi.και ποια ειναι η ιστορια τους,και τι εχουν προσφερει.εγω δηλαδη τι ειμαι που πηγα maiden-prodigy-waters και θα παω και jovi.ακραιφνωσκληροελαφρορ​οκχορευτης.

Όχι λεφτάς είσαι.

διαβασα παρα πολλα σχολια και ειδα οτι πολλοι λενε οτι ειναι κλεφτες ,πλιαστικολογοι και αλλα πολλα που δν μπορω να απαριθμησω! πολοι εχετε δικιο και εγω συμφωνω μαζι σας οτι δεν ειναι καλυτερη απο του pink floyd , iron maiden , ac dc , black sabbath , led zeppelin κλπ ΑΛΛΑ υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ το οποιο ξεχνανε παρα πολυ ! μπορει ο πλιατσικας και η παρεα του να μην ειναι καλυτερη απο αυτους και μπορει να ειναι ασεβεια να θεωρειτε το μεγαλητερο γεγονος της χρονιας εαν σκεφτει κανεις οτι ειρθε τις προηγουμενες 3 μερες ο roger waters . ομως αυτο που δεν καταλαβαινουν πολυ ειναι οτι ναι οκ δεν ειναι τιποτα εξοφρενικοι οι πυξ λαξ αλλα ομως ρρ φιλε ειναι το μεγαλητερο ελληνικο συγκροτημα που περασε τα τελευταια 40 χρονια! δλδ τι αλλο θες ? να παιξει hey you που ειπε ενας η το here i am που ειπε ενας! ενταξει ρρ παιδια δεν ηταν ο μ…Δείτε περισσότερα

Η ΚΛΑΨΟΜΟΥΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ…ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥΣ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ROCK/METAL ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ…!ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΠΩΣ Ο KLAUS MEINE ΤΩΝ SCORPIONS ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ ΚΙ ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑ ΤΟΤΕ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ,ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ!!ΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ Ο ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ Ο ΜΕΙΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΓΑΖΕ ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ!!ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΜΕΙΝΕ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΜΟΝΟ ΣΤΑ REFRAIN ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ 1-2 ΣΤΙΧΟΥΣ,ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ!!ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ’ΧΕΙ,ΟΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΟΙ ΠΥΞ ΛΑΞ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΑΠ’ΟΤΙ ΟΙ AC/DC,ΤΟΤΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΟ ΧΑΜΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ…

ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΤΑΣΟ,ΚΑΘΕΣΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΡΟΚΙΝ :Ρ ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΤΕ!ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ Κ ΝΑ ΧΕΙ ΤΣΑΜΠΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ…ΕΣΥ ΦΤΑΙΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΣΑΙΤ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ!ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΚΑΛΟΠΙΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΝΤΙΝΤΙ,ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ? :Ρ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΟΡΠΙΟΝΣ ΕΙΔΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΝΟΣ!ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΦΑΝ ΚΛΑΜΠ,ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΣΤΑ ΠΑΡΤΙ ΑΠ’ΑΥΤΟΥΣ :smiley:

Tα παραπάνω είναι ενδεικτικά. Μπορεί να υπάρχουν και καλύτερα αλλά βαριόμουν να συνεχίσω το διάβασμα.

Είσαι άρχοντας :!:

Αυτό με γονάτισε:

δηλαδη οι ac/dc επρεπε να διαλυθουν το '80 που πεθανε ο bon?

Γενικά τα σχόλια στα ιντερνετικά άρθρα έχουν τεράστιο επιστημονικό ενδιαφέρον, καθώς προδιαγράφουν την αντιστροφή της εξελικτικής διαδικασίας (άνθρωπος -> πίθηκος).

rocking εχεις προσλαβει και 10 χρονους συντακτες? επι πληρωμη?
εχω και τον αδερφο μου αν ειναι.
κριτηριο επιλογης να φανταστω εμπαθεια με τους scorpions?
a! ξερει κ αριθμητικη ο μικρος!

σκίζω το πτυχίο μου + το πτυχίο του κάρβου

Παραδέξου όμως ότι το σχόλιο για Σκόρπιονς είχε και λίγο προβοκατόρικο χαρακτήρα.

παράδεξου κ εσύ ότι ο meine δίνει πολλά ρεφρέν στον κόσμο, χρόνια τώρα

Μια φορά τους έχω δει, δε θυμάμαι να έδωσε πολλά, αρκεί όμως αυτό που έδωσε στον ΒΑΣΙΛΗ! :smiley:

[I]RE PSEFTOMAGES EKEI STO ROCKING FTANEI PIA ME TIN IRONIA SAS GIA MIA TERASTIA MPANTA OPOS OI SCORPIONS.AFOU DEN TOUS GOUSTARETE MIN ASXOLISTE.OK DEN SAS ARASOUN NA TO SEVASTO ALLA DIARKOS NA TOUS IPOVATHMIZETE ME ENTELOS XAZA SXOLIAKIA KAI IRONIES TOU POPOU DEIXNEI OTI TO PROVLIMA SAS DEN EINAI OI MOUSIKOI TOUS ALLA KATI ALLO.KAI STIN TELIKI EISTE MIA TRIXA APO TA MALLIA POU EIXA O KLAUS TO 70[/I]

Ψευτομαγκες ε ψευτομαγκες.ΜΙΑ τριχα ειστε ρε,ΜΙΑ.

Πόσο θα καυλωνα αν έγραφα ένα τέτοιο κείμενο και μετά να έρχονται να με κράζουν οι άνιωθοι!!! χχαχαχαχαχα

Κι εγώ άκουγα πυξ-λαξ στην εφηβεία μου,είναι (μάλλον) φυσιολογικό και υγιές.Αν και,όποτε το σκέφτομαι,μου 'ρχεται να ξεριζώσω τις ψωλότριχές μου από ντροπή!Το να μένεις εκεί, στάσιμος, είναι το πρόβλημα.Έχει πολύ ΤΥΡΙ η φάση παιδιά…

Γέλασα αρκετά μ’ αυτό, μπορώ να πω.

Κατά τ’ άλλα, πολύ καλός ο τρόπος προσέγγισης του “φαινομένου” που ονομάζεται Πυξ Λαξ στο άρθρο.

Λευτεριά στους αγωνιζόμενους σκορπιονιστές.

8a pame???

Έγινε χτες η συναυλία… :stuck_out_tongue:

ma gia septembrh milaw…

Ξέρεις ότι δεν μπορώ να σου χαλάσω χατίρι… :slight_smile:

:slight_smile:

lol[COLOR=“White”]…[/COLOR]

αααααααααχ με τους πυξ λαξ ακομα ερωτευομαστε