Liverpool

@τοξικός
Ε μα ναι ρε παιδιά, προφανώς και πονάτε, σας νιώθω. Κι εγώ αν έπαιζα ματς τίτλου και έχανα και μάλιστα με τον τρόπο που έγινε σήμερα, θα ήμουνα σκασμένος.

Αλλά τώρα ο άλλος έρχεται με ποστ “τώρα θα έρθει ο τάδε και θα λέει ότι μπλαμπλαμπλά”, και όταν εγώ απάντησα, άρχισα τα “μα ποιός ασχολείται μαζί σου”, δηλαδή εντάξει :!:

Αυτό είναι το κοινό που έχω με τη Γουέστ Μπρομ για φέτος: και οι δύο κάναμε διπλό στο Άνφιλντ. Γιουνάιτεντ; Νιετ. Άρσεναλ; Νιετ. Σίτι; Νιετ. Έβερτον, Τότεναμ, κάποιος άλλος τέλος πάντων; Νιετ. Ε σόρι κιόλας αλλά δε μου φαίνεται και ασήμαντη νίκη ξέρω γω.

Όσο για τα κλεισμένα σπίτια, εγώ έκανα (και μάλιστα όχι εδώ αλλά στο άλλο θρεντ, της Πρέμιερ) ένα ποστ που η ουσία του ήταν το πόσο μαλακία κάνουμε που δεν το παίρνουμε φέτος. Ε, εσύ νομίζεις ότι όλη μου η έγνοια ήταν να σας μπω στο μάτι.

Καληνύχτα και την άλλη φορά καλύτερες δικαιολογίες!

:lol3::lol3::lol3:

Είσαι παναθεμά σε όταν πρόκειται για Τσέλσι πιο γραφικός από το Ημεροβίγλι. :bleh:

Ο τίμιος οπαδός της Λιβερπουλ που σέβεται τον εαυτό του πάντως, έχει ήδη πλάσει στο μυαλό του το εφιαλτικό σενάριο που λέει πως το πρωτάθλημα θα χαθεί όχι επειδή η Σιτι θα κάνει το 3/3 (εγώ πιστεύω πως δν θα το κάνει), αλλά επειδή θα γκελάρει η ίδια. (πείτε την αλήθεια!)

Είμαι ο άτιμος, είμαι…

Ήμουν σίγουρος ότι θα έσκαγε ένα τέτοιο χάχανο, φυσικά.
Ξέρω ότι οι περισσότεροι (προφανώς κι εσύ) θεωρούν ότι η καλύτερη ομάδα κρίνεται από το πόσο θεαματικό ποδόσφαιρο παίζει, το πόσα γκολ βάζει κτλ.
Μ’ αυτό το κριτήριο οι δύο καλύτερες ομάδες στην Αγγλία φέτος ήταν σαφώς η Λίβερπουλ και η Σίτι.
Εκεί που αρχίζουν τα προβλήματα είναι όταν οι δύο καλύτερες ομάδες με αντίπαλο την Τσέλσι έχουν 0 βαθμούς.
Αυτό, πώς διάολο εξηγείται;
Γιατί δεν απέδειξαν την ανωτερότητά τους κόντρα στην Τσέλσι;

Εντάξει παραδείγματα τέτοια υπάρχουν κάμποσα, μην τα ψάχνουμε…

Η άλλη μας ήττα στο Άνφιλντ ήταν από τη Σαουθάμπτον, κάπου τον Νοέμβρη, αν θυμάμαι καλά και ένα Χ με την Άστον Βίλα…

Πάντως η Τσέλσι δεν το έκανε ούτε σε ένα ούτε σε δύο ντέρμπι αλλά σχεδόν σε όλα. Από όλα τα ματς με τις ας πούμε καλές ομάδες της Πρέμιερ (αυτές που είναι στην πρώτη εξάδα-εφτάδα), έχασε μόνο από την Έβερτον, έφερε επίσης Χ έξω με Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ και Τότεναμ και τα υπόλοιπα τα κέρδισε. Όλα. Ξέρω γω, τυχαίο;

Εγώ αυτά τα χρησιμοποιώ ως επιχειρήματα για το ποιός είναι η καλύτερη ομάδα, όσο γελοία κι αν φαίνονται σε κάποιους. No worries.

Το θέαμα είναι πανάκεια για τους κασκαντέρ όχι για το ποδόσφαιρο. [U]Η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος[/U] όμως κρίνεται σε 38 αγώνες όχι σε 6 ή δέκα.

Δεν γίνεται και να πονάνε τα μάτια μας και να χάνεις το πρωτάθλημα, και παρόλαυτα να είσαι καλύτερη ομάδα επειδή κέρδισες τα ντέρμπι. Εάν το
αντιποδόσφαιρο που παίζεις ανταμοιφθεί με κάνα πρωτάθλημα στο τέλος, εγω θα είμαι ο πρώτος που θα πω πως ήσουν η καλύτερη ομάδα.

Με τη λογική σου σήμερα ότι και να γινόταν είναι Win situation για σένα. Κέρδισες και καυχιέσαι οτι έχεις την καλύτερη ομάδα επειδή πήρες ένα ματς όπου κατέβηκες αδιάφορος με τα δεύτερα, έβαλες ένα καταλάθος γκολ και μετά κλασσικά εφάρμοσες τακτικές Σούλη Παπαδόπουλου.

Εάν έχανες θα χρησιμοποιούσες τις δικαιολογίες περί αδιάφορου ματς, ΤσουΛου κτλ. και θα ήταν και αλήθεια. Win-Win.

Και με το δίκιο σου!

-Τώρα που τελειώσαν λοιπόν τα derby ας σταματήσουμε να φλυαρούμε. Απλά η Τσέλσι φέτος πληρώνει την “αδιάβαστη” επίθεση της και όλοι οι υπόλοιποι πληρώνετε την πλήρη ανικανότητα να περάσετε τη βάση στο τεστ Τσέλσι. Ένα από τα δυσκολότερα σε όλη την Ευρώπη εδώ και κάμποσο καιρό. Το ξέρω ότι δεν τελείωσε ακόμα τίποτα και δεν ξέρουμε ποιος θα το σηκώσει, αλλά κρατήσαμε σημειώσεις και see you next season!

  1. Τα περί αντιποδοσφαίρου είναι υποκειμενική γνώμη όμως με την οποία εγώ δε συμφωνώ όπως και άλλοι. Εγώ λέω ότι παίζουμε ποδόσφαιρο αντεπιθέσεων.

  2. Το ότι η καλύτερη ομάδα κρίνεται σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος είναι το πιο συνηθισμένο κλισέ (που δε λέει πάντα την αλήθεια). Η πραγματικότητα για φέτος είναι ότι πήρα σχεδόν όλα τα ντέρμπι και χάνω το πρωτάθλημα επειδή γκέλαρα με κάτι Κρίσταλ Πάλας, Σάντερλαντ, Άστον Βίλα και Στόουκ Σίτι. Αν θες μπορώ και να το διατυπώσω ως εξής: έχω την καλύτερη ομάδα (όχι την πιο θεαματική ή την πιο παραγωγική - [U]απλά την καλύτερη[/U]) και το απέδειξα αυτό στα ντέρμπι, αλλά αδίκησα τον εαυτό μου χάνοντας από μικρότερες ομάδες. Η ουσία δεν αλλάζει.

  3. ΑΝ έχανα, θα παραδεχόμουν τη Λίβερπουλ και θα αποδυναμωνόταν αρκετά ο ισχυρισμός μου ότι έχω την καλύτερη ομάδα. Πίστεψέ με, δε θα χρησιμοποιούσα δικαιολογίες περί αδιάφορου ματς (no such thing όταν παίζεις με τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ) ή Τσάμπιονς Λιγκ.

  4. Φυσικά, το θέμα είναι ότι όχι μόνο δεν έχασα, αλλά κέρδισα. Και υπάρχει λόγος γι’ αυτό. Υπάρχει λόγος που η φετινή Λίβερπουλ, που έχει γεμίσει τους πάντες με ένα τσουβάλι γκολ, σε μένα δεν έκανε ούτε μία κλασσική ευκαιρία.

  5. Και βέβαια, (μην ξεχνάμε ότι) τη σημερινή μου νίκη την είχα προβλέψει εδώ και καιρό - όπως και το γεγονός ότι δε θα έφτανε για να πάρω το πρωτάθλημα. Άνετα βρίσκεις σχετικά ποστ, και εδώ, και στο θρεντ της Πρέμιερ.

Συμφωνούμε οτι διαφωνούμε. :smiley:

[SPOILER]Α ρε Cholo που σου χρειάζεται να βάλεις μυαλό :p[/SPOILER]

[SPOILER] Στο Νησί έγραψα μωρέ. Όχι σε όλη την ήπειρο. :stuck_out_tongue:

Εγώ πάντως το έλεγα σήμερα και σε κάτι φορουμίτες. Για Τετάρτη βλέπω ως πιο πιθανό ένα 1-1. [/SPOILER]

Αυτο αποδεικνυει μονο το γιατι δεν εχασες, παντως.

Βασικα, αυτο προσπαθω να σου πω ολο το απογευμα και λεω τα “η Λιβερπουλ εχασε μονη της”.

Παιρνοντας λογια του spawn …η προβλεψη σου ειναι “ένα ματς όπου κατέβηκες αδιάφορος με τα δεύτερα, έβαλες ένα καταλάθος γκολ και μετά κλασσικά εφάρμοσες τακτικές Σούλη Παπαδόπουλου”.

Αληθεια, τωρα …ειναι αυτο προβλεψη και αποδειξη για ανωτεροτητα;;;

Ε, ενας οπαδος της Λιβερπουλ, προφανως, αυτη τη στιγμη καιγεται που διωχνει μονος ενα πρωταθλημα που του ανηκει και σε βλεπει σαν μια random ομαδα στη μεση του βαθμολογικου πινακα, που του πηρε διπλο και οχι ως διπλαρα της Τσελσι …ενα πραγμα σαν τις γκελες που στερουν απο την Τσελσι το πρωταθλημα, οπως λες.

Αν είχαμε μόνο ντέρμπυ, θα έπαιρνες το πρωτάθλημα (με διαφορά γκολ όσες και οι νίκες σου). Δεν έχουμε μόνο ντέρμπυ όμως, οπότε ας κέρδιζες τους μικρούς, να το έπαιρνες. Το θέμα είναι ότι το “ποδόσφαιρο με αντεπιθέσεις” δεν μπορεί να κερδίσει τους μικρούς :). Ούτε είναι όμορφο να φτιάχνεις μια ομάδα εκατοντάδων εκατομμυρίων για να παίζεις “ποδόσφαιρο με αντεπιθέσεις”.

Το θέμα είναι ότι τις ομάδες πάντα τις κρίνεις για την απόδοσή τους βάσει του υλικού που έχουν. Οπότε πέρα από υποκειμενικότητες και μαλακίες, όταν έχεις καλύτερο ρόστερ απ’ τον αντίπαλο και βγαίνεις και παίζεις έτσι, δεν μπορώ να δεχτώ ό,τι και να λες περί “καλύτερης ομάδας” και πράσιν’ άλογα. Επίσης, πείτε ό,τι θέλετε αλλά το να φυλάει παίκτες για την Τετάρτη ο άλλος ενώ είναι ακόμα μέσα για το πρωτάθλημα ήταν απ’ τα πιο ντροπιαστικά πράγματα που έχω δει εδώ και καιρό. Άμα αυτή είναι η νοοτροπία της “καλύτερης” ομάδας, ντάξει… :lol: Για επαγγελματίες μιλάμε. Γελοιότητες.

Από ‘κει και πέρα, όσο και να λυπάμαι για τον Τζέραρντ, αν αυτοκτονήσετε οι λιμανίσιοι και φέτος, τι να πει κανείς; Όμως επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μας τόσα χρόνια σ’ αυτό το πρωτάθλημα, μην σας πιάνει κατάθλιψη ακόμα. Όλα γίνονται… Φτάνει να μην ανοίξει πόδια η Έβερτον και να κάνετε εσείς τη δουλειά σας…

Όταν κερδίζεις όμως, έστω κι ένα ματς στο οποίο θεωρητικά οι πιθανότητες, το “momentum” κτλ. ήταν να χάσεις, δεν μπορείς να το “σπας” στο σκέλος του “πώς δεν έχασα” και “πώς κέρδισα”. Για μένα αυτά είναι ενιαία. Κέρδισα γιατί ήμουν πιο ικανός, και σε άμυνα και σε επίθεση. Δεν έχω αμφιβολία ότι εσύ πιστεύεις πως απλώς “έγινε η κακιά η ώρα με το τσαφ του αρχηγού και χάλασε όλο το ματς”, αλλά στο ποδόσφαιρο δείχνεις αν αξίζεις όχι μόνο όταν δημιουργείς από μόνος σου ευκαιρίες και γκολ, αλλά και όταν αξιοποιείς ευκαιρίες που σου παρουσιάζονται εξ’ αιτίας λαθών του αντιπάλου.

Με άλλα λόγια το ότι εσύ έκανες λάθη δε σημαίνει ότι εγώ δεν ήξερα πώς να κερδίσω αυτό το ματς.

Όχι.

Αλλά επειδή το λέει ο spawn δε σημαίνει ότι εγώ το συμμερίζομαι αυτό!

Κοιτάξτε, είναι πολύ εύκολο για σας (όπως και για άλλους που μπορεί να μην είναι Λίβερπουλ αλλά σίγουρα είναι διακείμενοι ευνοϊκά προς αυτήν και αρνητικά προς την Τσέλσι - όπως ο spawn καλή ώρα, πιστεύω), προκειμένου να υποβαθμίσετε αυτή την ηχηρή σας ήττα (και μαζί και τον αντίπαλο), να κάνετε μια απλουστευτική ανάλυση του τύπου “ντάξει δεν έπαιζε καλά η Λίβερπουλ αλλά κι η Τσέλσι τι έκανε, έβαλε ένα γκολ απ’ το πουθενά και μετά απλά το κράτησε “με τα πούλμαν”, έβαλε κι άλλο ένα πάλι απ’ το πουθενά στο τέλος και γειά σας”.

Επαλαμβάνω, όμως: για να κάνεις αυτό που έκανε η Τσέλσι σήμερα δε σου αρκούν τύχη/μαζική άμυνα.
Κυρίως, θέλει ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ, πειθαρχία στην εκτέλεση του πλάνου, και να μασάς σίδερα.
Ή με άλλα λόγια θέλει να είσαι η καλύτερη γαμημένη ομάδα στο να κερδίζεις τα μεγάλα παιχνίδια. Εκεί που η μπάλα καίει.

Ναι, το ξέρω. Το ίδιο πράγμα που λες όλο το απόγευμα. Αν το πεις τρεις-τέσσερις φορές ακόμα παίζει να το πιστέψεις κι εσύ.

Η πραγματικότητα είναι ότι το πρωτάθλημα ήταν δικό μας, εμείς ήμασταν εκείνοι που το διώξαμε μόνοι μας (γιατί ΑΝ δεν κάναμε όλες αυτές τις γκέλες θα είχε ψιλοκριθεί εδώ και δυο-τρεις βδομάδες) και αυτός ήταν κι ο λόγος που εσείς φτάσατε τόσο κοντά στο να το πάρετε.

Εσύ απλώς είσαι σε φάση denial. Γι’ αυτό και ποστάρεις με τρόπο που δείχνει ότι δεν ξέρεις να χάνεις.

Άρα αν η Λίβερπουλ είχε ρόστερ “εκατοντάδων εκατομμυρίων” και έπαιζε όπως παίζει τώρα, εσύ θα ήσουν δυσαρεστημένος, θα έλεγες “δεν είναι όμορφο αυτό” και θα προτιμούσες να έπαιζε κάνα τίκι τάκα σχολής Γκουαρντιόλα ή τέλος πάντων ποδόσφαιρο απόλυτης κατοχής της μπάλας;
Γιατί, σόρι που στο λέω, αλλά και η Λίβερπουλ ποδόσφαιρο αντεπιθέσεων παίζει.
Απλά με διαφορετικά χαρακτηριστικά από την Τσέλσι και με πολύ μεγαλύτερη παραγωγικότητα (τουλάχιστον στα ματς με αντίπαλους πιο αδύναμες ομάδες).

Συμφωνώ με Γράκχο γενικά, καθώς με τη λογική του η καλύτερη ομάδα της Ελλάδας το 2009-10 ήταν ο Ολυμπιακός :!:

Ε, αυτό δεν μπορείς να το χτυπάς σε μένα. Τότε υπήρχαν σκηνικά τύπου να μου τη λένε οι περισσότεροι πράσινοι του φόρουμ επειδή το έφερα βαρέως για τις δύο ήττες από γαύρο και έλεγα “ξεφτίλα, ποιό πρωτάθλημα τώρα” :!: Και επειδή τα γραπτά μένουν και μπορεί άνετα να βρει κάποιος εκείνα τα ποστ, από κει είμαι καλυμμένος, ούτε κωλοτούμπα ούτε τίποτα 8)

To θυμάμαι και το αναγνωρίζω, αλλά εδώ δε μιλάμε για απλή ξενέρα σε ντέρμπι, μιλάμε για το ποιος ήταν Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ εκείνη τη σεζόν.

Άλλο που τραυματισμοί και διαιτησίες μας στέρησαν εκείνο το πρωτάθλημα. :razz:

Ε μα αυτό είναι το θέμα: για το '09-'10, παρά το νταμπλ και τα υπόλοιπα, εγώ σε τελική ανάλυση [I][U]δεν μπορώ να αποδείξω[/U][/I] ότι είχα την καλύτερη ομάδα.

Πάντως για να είμαι δίκαιος, ο κανόνας “κερδίζεις τον Χ μέσα-έξω; ε είσαι καλύτερος κι ας παίρνει ο Χ το πρωτάθλημα” δεν ισχύει πάντα.

Ας πούμε για τη σεζόν '99-'00 στην Ελλάδα μπορεί να ισχύει απόλυτα :razz:,

αλλά δεν ισχύει π.χ. για τη σεζόν '06-'07 (πάλι στην Ελλάδα).

Αν ισχύει η πρώτη πρόταση τότε σημαίνει πως οι λιβερπουλαίοι (ή όποιοι άλλοι) απλά δεν μπορούν να αποδείξουν ότι εκείνοι έχουν την καλύτερη ομάδα, όχι ότι η Τσέλσι έχει την καλύτερη ομάδα. Δηλαδή το ποια είναι η καλύτερη ομάδα είναι ασαφές, ενώ στο πρώτο σου ποστ υπήρχε εμφανής κατάφαση.