Lost(Oι αγνοουμενοι)-πιθανα Spoilers!

Για πάμε λίγο…

Μιλώντας για μένα είμαι ένας τύπος που το science fiction δεν το συγκίνησε ποτέ…μιλώντας για σινεμά έχω τα μεγαλύτερα κενά στο science fiction απο κάθε άλλο είδος! πάιζει η μόνη ταινία που να έχω δει να είναι το Gattaca…Ούτε Matrix, ούτε blade, ούτε alien, ούτε Brazil…Γενικώς με συγκινεί στην τέχνη περισσότερο το ανθρώπινο κομμάτι, αυτό στο οποίο μπορώ να αντικρύσω καταστάσεις γνώριμες, να μάθω ανθρώπινες ιστορίες και να αναλύσω πως σκέφτονται, νιώθουν και συμπεριφέρονται οι άνθρωποι…

Το Lost είναι μία σειρά επιστημονικής φαντασίας και μυστηρίου…στο κέντρο του όμως έχει με έναν πολύ άμεσο τον άνθρωπο…Διαφορετικούς ανθρώπους, διαφορετικές ζωές, επιλογές, αποφάσεις, δρόμοι που διαλέγουμε και συνέπειες που πληρώνουμε. αυτό το κομμάτι του Lost είναι μαγικό…Το ξαναλέω στο Αμέρικα που οι σειρές κόβονται σαν τα σταφύλια τον Σεπτέμβρη επι τρεις σεζόν κάθε επεισόδιο είχε μισή απο την ώρα του αφιερώμενη στην ανάπτυξη του κάθε χαρακτήρα ( στα κορεάτικα, στα ισλαμικά κτλ), απο το να χώνει εύκολα πιστολίδια και ηλιοκαμέμους κώλους…Και αυτό γιατί κάθε χαρακτήρας ερχόμενος αντιμέτωπος με το παρελθόν του και τα βιώματα του καλούνταν να κάνει επιλογές που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο εξέλισαν την ιστορία και επηρέαζαν τις ζωές των άλλων…Το παζλ αυτών των αλληλεπιδράσεων είναι μοναδικό…

Για την ατμόσφαιρα και το μυστήριο και αν αυτό πέτυχε νομίζω οι 270+ σελίδες του thread τα λένε όλα…αγωνία, όλο αυτό το αίσθημα των αναλύσεων που δεν το κάναμε μόνοι γιατί μας κάπνισε αλλά γιατί αυτό το παζλ εικόνων, συναισθημάτων, γρίφων και καταστάσεων είναι τόσο μαεστρικά πλασμένο που σου έδινε τροφή συνεχώς για συζήτηση…270 σελίδες χωρίς bump κάθε τρεις και λίγο “ψιτ μάγκες, η καλύτερη δραματική σειρά στο Αμέρικα, απλα, ε.” και λίστες ποιοι το βλέπουν απο τους users…

Σαφώς και κάποιος μπορεί να το δει και να μην του κλικάρει…να έχει δει ξέρω τίποτα άλλες κορυφαίες σειρές και να του έρχεται αυτομάτως μια σύγκριση…πολλά μπορεί και όλα δικαιολογημένα…Στο προσωπικό γούστο δεν επεισέρχονται γιατί, δεν ξέρεις, είσαι φλώρος κτλ…Σου αρέσει ή όχι that’s it, end of story.

Πάντως μπορώ μετα βεβαιότητας όμως να πω πως πολλοί απο τους lovers ή haters σίγουρα δεν έχουν δει lost σωστά και με προσοχή και είτε αποθεώνουν, είτε κράζουν εικικρινά δεν έχουν ιδέα τι έχουν δει και πως…Είχα άτομο στο στρατό που έλεγε ότι έβλεπε και γούσταρε και μου έλεγε “μάγκα δεν θα είναι 6 σεζόν 9 θα είναι το ξέρω εγώ απο πρώτο χέρι κτλ.” και όταν έβλέπε την 5η σεζόν έχασε τα πρώτα 8 επεισόδια απο το pc του και ξεκίνησε απο το 9ο και μου έλεγε "μαλάκα γαμάει κτλ’. τι να πεις…και έτσι πιστεύω είναι άνετα το 50% όλων όσων έχουν έστω και μία ώρα ασχοληθεί με το Lost…οπότε γενικά κρατάτε μικρό καλάθι για τα όσα ακούτε…

Παντως στα περισσοτερα φλορουμ,ηδη κραζουν απο τα πρωτα επεισοδια της σεζον…

το λοστ θα ειναι μια απο τις μεγαλυτερες τηλεοπτικες επιτυχιες εβερ,αλλα σε μερικα χρονια ολοι θα αποτρεπουν κοσμο απο το να τοδει…η τελευταια σεζον ειναι μεγιστη απογοητευση,και το τελευταιο προχθεσινο επεισοδιο απλα γελοιο…τοσα μυστηρια,αριθμοι,καταπακτες,φλασμπακ κτλ,για να πουμε ενα παραμυθακι γυρω απο τη φωτια περι καλου-κακου…

Επισης καλυτερη σειρα επ. φαντασιας ή μυστηριου,θα θεωρηθει απο αυτους που ειδαν 2 σειρες σε ολη τους τη ζωη(με το λοστ τη μια απο αυτες)…ουτε καν…

Τα 2/3 αυτων που το εκθιαζουν ειναι κατω των 18-17…σε εξωτερικο ειδικα,14-15…και σιγουρα ατομα(και δεν το λεω προσβλητικα,ουτε καν ε,με ξερετε οι περισσοτεροι και απο κοντα)τα οποια εχουν λιγη επαφη με τηλεοπτικες σειρες…ειδικα σειρες sci-fi και Mystery αλλα και κοινωνικες-δραματικες,εξου και το απαραδεκτο και αστειο ξεδιπλωμα χαρακτηρων που σε πολλους φανηκε και εξαιρετικο…συρραφη κλισε ισως ναι…σε μερικα χρονια θα δειτε…οπως επισης σιγουρα,λιγοι σκληροπυρηνικοι φανς,θα καθοντουσαν ποτε να το ξαναδουν απο την αρχη…

Και παλι,το λοστ ΔΕΝ ειναι το ταξιδι,ειναι το αποτελεσμα…ετσι τουλαχιστον οπως το χειριστικαν…στο BSG δεν με ενδιεφερε αν θα βρισκαν τη γη ουτε τιποτα,σχολιασαν απειρα πραματα με το τροπο τους,ανεπτυξαν χαρακτηρες οπως επρεπε και εδωσαν την απαραιτητη πνοη στο ειδος της επιστημονικης φαντασιας…εδω βασισαν τα παντα,πανω σε ερωτηματικα…τετοιο ηταν το υφος της σειρας δλδ,που μονο ετσι σε κραταγε…και τωρα πλεον που οι απαντησεις(οσες εστω εχουμε δει) ειναι το λιγοτερο αστειες και παιδιαστικες,πως εγω να ευχαριστηθω το ‘‘ταξιδι’’??

Ουτε καμια σουπερ επιστημονικη τεκμηριωση περιμενα προσωπικα…απλα οχι πραματα που προσβαλλουν τη νοημοσυνη μου και την υποβαθμιζουν(εμενα εστω δλδ!!)…

ενιγουεης,το ειδα μεχρι τωρα,οχι επειδη μαρεσε,αλλα επειδη οπως και οι περισσοτεροι,σπουδαζω ακομα,εχω αρκετα νεκρα διαστηματα στα οποια βλεπω οτι πιπα ναναι να περασει η ωρα…διαολε,ειδα 6 σεζον sex and the city:p…δεν με κρατησε το λοστ,ουτε καν…απλα αυτο το παραπανω,το οποιο ισχυει για παρα πολλα ατομα…

Τεσπα,θα δουμε και τελευταιο,ετσι για το γαμωτο,οπως και να εχει το θαψιμο του πιθανοτατα να το ξαναφαει(και ειδικα αμα συνεχισει με απαντησεις τυπου τελευταιου επισοδειου,θα πεσει και ειρωνια:p:p:p)…

Εχω δει αρκετες σειρες,δεν με χαλασε που το Λοστ ειναι καργα εμπορικιλα…με χαλασε το γεγονος οτι ξεκινησε τουμπανο και καταληγει ανεκδοτο…και δεν το λεω ως Hater,ουτε καν,ημουν αρκετα πιστο φανμποη,μεχρι να αρχισει το κρεσεντο ανεμπνευσιας και γελοιοποιησης του ολου θεματος…

Kαλα ξετελα σημερα λοιπον…

Σιγουρα η τελευταια σειρα του Αμπρααμς που βλεπω…

ζωγραφίζεις παναγιότατε

εξαιρετικό ποστ

Ουτε καμια σουπερ επιστημονικη τεκμηριωση περιμενα προσωπικα…απλα οχι πραματα που προσβαλλουν τη νοημοσυνη μου και την υποβαθμιζουν(εμενα εστω δλδ!!)…

αη σέκονδ δατ

Και καλά, ο άλλος έχει την άποψή του έχοντας δει τη σειρά (δε θα σχολιάσω, θα τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή κύριε Λούπιν… :p). ΕΣΥ ΡΕ ΑΜΠΑΛΕ που έχεις δει τη μισή, τι κρίνεις; ΟΥ!

εγώ κρίνω επειδή είμαι τίμιος που σταμάτησα να βλέπω τη σειρα 8)

αν την κατέκρινα κ την έβλεπα, θα ήμουν στην άλλη κατηγορία που κράζεις :stuck_out_tongue:

κ προσωπικά έχω πολλές περισσότερες ενστάσεις από το “δεν δικαιολογεί κάποια πράγματα” :wink:

ο λουπινοσαυρος καλά σε έχωσε :lol: :lol: :lol:

εγώ δεν το κάνω τώρα, σε λίγο καιρό εδώ θα μαστε πάλι

Και στον Λούπιν θα άρεσε η σειρά αν αποδεικνυόταν πως ο καπνός είναι μια εξωγήινη μορφή από τον πλανήτη “Τρίπτυκον” και πως ο Jacob δεν είναι άνθρωπος, αλλά Τζεντάι. Εδώ του άρεσε το τελευταίο Ιndiana. Τι να λέμε τώρα; :stuck_out_tongue:

βλεπω κρατηθηκατε…
:lol::lol:

και που να ειναι μουφα το τελος τι εχει να γινει…
WAAAAAAAAARRRR…!!!

Α δεν το κάνεις τώρα. Θα το κάνεις σε λίγο καιρό όμως, προφανώς με βάση… τα λεγόμενα των φίλων σου! Εκτός βέβαια και αν σκοπεύεις μέχρι τότε να συνεχίσεις από 'κει που το άφησες. :roll:

ΠΟΣΟ ΘΑ ΓΑΜΑΓΕ ΤΟΤΕΣ!!!:stuck_out_tongue:

Ρε μουλοι,οφτοπικ,μουφα το τελευταιο Ιντυ(και ο αλλος κουοταρε ποστ 2 χρονων,την επομενη της προβολης με το φανμποιλικη στο μαξ,τι λεμε τωρα) αλλα οποιος δεν εκσπερματωσε εστω και 2 σεκοντ βλεποντας Ιντυ με μαστιγιο,μουσικαρα και καπελουδα,δεν εχει ιδεα περι του επους του και δεν ενιωσε ποτε!8)

Μην μου ταρασσετε Κοζυ παντως,ολοι κατα βαθος(και γω,αληθεια) θα θελαμε να γαμησει το συμπαν το τελευταιο επισοδειο και να χαρει λιγακι και αυτος:p:p

οκ,εκτος τον Μοντε:p που τον ψιλοζηελυω που τοκαψε στη τριτη σεζον:p

θα το κάνω εγώ με βάση του ΝΑΤΟ κ όποιος θέλει διαβάζει κ κρίνει. δεν ήξερα ότι πρέπει να κάτσω να δω κάτι που αποφάσισα ότι δεν μαρέσει, για να πω τελικά ότι ήταν μαλακία κ να με ρωτάς μετά “τότε γιατί το βλέπεις?”

ε δεν το βλέπω

τα σεναριακά κενά είναι το λιγότερο στο λοστ. από την αρχή φαινόταν ότι θα ποντάρουν στο στοίχημα (που κέρδισαν) “αστους να ψάχνουν απαντήσεις, κ εμείς θα το κλείσουμε όπως να ναι”… και μετά τα φορουμ φτάνουν τις 850 σελίδες γιατί ο καθένας κάνει εκτιμήσεις.

Τα 2/3 αυτων που το εκθιαζουν ειναι κατω των 18-17…σε εξωτερικο ειδικα,14-15…και σιγουρα ατομα(και δεν το λεω προσβλητικα,ουτε καν ε,με ξερετε οι περισσοτεροι και απο κοντα)τα οποια εχουν λιγη επαφη με τηλεοπτικες σειρες…ειδικα σειρες sci-fi και Mystery αλλα και κοινωνικες-δραματικες,εξου και το απαραδεκτο και αστειο ξεδιπλωμα χαρακτηρων που σε πολλους φανηκε και εξαιρετικο…συρραφη κλισε ισως ναι…σε μερικα χρονια θα δειτε…οπως επισης σιγουρα,λιγοι σκληροπυρηνικοι φανς,θα καθοντουσαν ποτε να το ξαναδουν απο την αρχη…

  • αν το άνω όριο στο σινεμά είναι ο μπρουκχάημερ, δώσε κ σώσε κ εσύ φίλε αναγνώστη

για το σενάριο δεν μπορώ να μιλήσω, αν κ θα σχολιάσω τα αστεία που μου μετέφεραν πως συμβαίνουν. για όλα τα υπόλοιπα, έχω κάτι να πω κ εγώ με το φτωχό μου μυαλό

Ok, whatever, όταν θα δω την επόμενη ταινία του Woody μέχρι τη μέση όμως, και θα σου λέω μετά πως ήταν μαλακία και μέχρι το διάλειμμα δεν μου έδωσε απαντήσεις, και είχε κακό σενάριο (επαναλαμβάνω: μέχρι τη μέση) και και και, πρόσεχε τι θα μου πεις :stuck_out_tongue:

τίποτα. εσένα σου αρέσει το λοστ. σιγά μην έχεις κ γνώμη για τον γούντυ :lol: :lol: :lol:

Μοντε όταν δεν το έχεις δει όλο θα λες δεν με κέρδισε ως εκεί που το είδα και έχω τις ενστάσεις μου μέχρι εκεί που το είδα για αυτό και για αυτό…δεν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα για τίποτα…

σου λέμε they come, they fight, they destroy, they corrupt και κοιτάς το ταβάνι…

μην λέμε ότι θέλουμε…δεν σου άρεσε έως εκεί που το είδες και το έκοψες…με γειά σου και με χαρά σου…

ντάξει το κουράσαμε

αποχωρώ για τώρα για να μιλήσετε οι λοστικοι

[SPOILER]
μια σειρά χωρίς ερμηνείες (παίζουν 100 άτομα, 3 αν κάνουν καριέρα ζήτημα θα ειναι). χωρίς σκηνοθεσία (εκτός αν θεωρούμε πως τα ζουμαρίσματα στα σκοτάδια κ τα κοντινά υπο γωνία είναι κάτι εξαιρετικό), με χάσματα/ευκολίες/μαλακίες στο σενάριο (οκ δε δεχεστε εμένα, ας μιλήσει ο λουπιν κ το μπουζούκι του) και ωραίους γκόμενους/γκόμενες + καταπληκτικό μάρκετινγκ + καλό μοντάζ, είναι κάτι που δεν μπορώ να αντιληφθω.

θα κάτσω να δω κ τις άλλες 3 σεζόν κ μετά θα κρίνω.[/SPOILER]

Δεν είναι ότι δεν δεχόμαστε κάτι…απλά το να κριτικάρεις κάτι στην ολότητα του ενώ δεν το γνωρίζεις στην ολότητα του είναι άτοπο…αν αυτά τα συμπεράσματα τα έχεις βγάλει ως το σημείο που έχεις δει δεν υπάρχει τα δεχόμαστε ή όχι…είναι η άποψη σου και εννοείται πως θα την πεις και θα την υπερασπιστείς.

Πάντως για τις εμηνείες υπάρχουν πάρα πολλά βραβεία να σε διαψεύσουν, τουλάχιστον αυτά των Michael Emerson & Τerry O’Quin…

Επίσης υπάρχει σειρά στην Αμερικανική χωρίς πρότυπα άντρα και γυναίκας (γκομενέτα) ?
Δεν έχω δει και πολλες το έχω ξαναπεί αλλά στο πιο όμορφη thread βλέπω συχνά pics από πρωταγωνίστριες δεκάδων σειρών στο Αμέρικα…

ποτέ τόσοι πολλοί όμορφοι δεν μαζεύτηκαν σε τόσο λίγο χώρο για να φτιάξουν μια τοσο μεγάλη σαχλαμάρα :lol: :lol:

ρε μην με διαολίζεις ! :lol:

θα γράψω αργότερα τη γνώμη μου σε σποιλερ κ όποιος θέλει τη διαβάζει. θα την γράψω για τον συμμαχο λουπιν κ τους 2-3 που συμφωνούν. κ μετά ας μας κράξετε. :lol:

Αν δεν έγραφες μέσα για τους 100 πρωταγωνιστές, θα νόμιζε κανείς πως μιλάς για το Βίκυ - Κριστίνα - Μπαρτσελόνα :stuck_out_tongue:

τι συζηταμε τωρα.η σειρα ειναι σκετη πρωτοτυπια.απλα γαμαει

σχολιάζω χωρίς να δω τα επόμενα ποστς…

το λοστ το βλέπω από όταν ξεκίνησε και είχε πέσει απίστευτο ψάρωμα στην αρχή. δεν το παρακολουθώ απλώς από περιέργεια, αλλά έχω φάει μια αρκετά μεγάλη απογοήτευση.

α ναι? τότε γιατί οι ίδιοι δηλώνανε στις αρχές πως δεν είναι επιστημονική φαντασία και πως ότι συμβαίνει εξηγείται επιστημονικά? μάλλον δε θα τους πρόλαβες. α, να θυμηθούμε και την τεράστια ατάκα πως δε λαμβάνει χώρα ταξίδι στο χρόνο στη σειρά :lol:.

μμμ? το αντίθετο θα ήταν περισσότερο φάουλ. να βρίζεις μια σειρά από κάνα δυο επεισόδια. προφανώς όσοι βρίζουν κ συνεχίζουν να βλέπουν είναι ή μαζόχες ή γοητευμένοι από κάποιες πτυχές της σειράς και απογοητευμένοι από κάποιες άλλες.

είχα ένα τετραδιάκι στις 5 πρώτες seasons, κάπου το χασα. είχα φτάσει στις 40κατι χοντρές απορίες και είχα σβήσει 5-6 από δαύτες. δεν έχω δει τα τελευταία δέκα επεισόδια ακόμα, οπότε ελπίζω :lol:

ας μη μας λέγανε φούμαρα στην αρχή cozy και δε θα περιμέναμε επιστημονικά τεκμηριωμένες απαντήσεις.

εμένα αυτό μου την έχει βαρέσει περισσότερο. πως μας λέγανε όλα θα εξηγηθούν σε αληθοφανή πλαίσια κ το χουν ξεσκίσει κανονικότατα. τέλειωσα εν τω μεταξύ και το alias, είδα κοινές ασθένειες στις 2 σειρές και έχασα τις ελπίδες μου.

αυτά.

μαλάκες είμαστε πολλοί ! συνεχίστε !