Lost(Oι αγνοουμενοι)-πιθανα Spoilers!

καρπετοπουλος = αμπα-λοσ(τ) τυπος κ φουλ φλουφλης οποτε κλαιν

ον τοπικ

σας βγηκε μουφα-απατη η σειρα.δε τρεχει μια,ολοι εχουμε φαει φολα καποια στιγμη στη ζωη μας

τωρα λοιπον που εχετε χρονο για σειρες απλα θα γραψω 4 σειρες που τις εχω δει,τις γουσταρα,γαμανε κ το βασικοτερο σε σεβονται κ σε αντιμετωπιζουν ως νοημων θεατη-καταναλωτη (γιατι ολα γινονται για τα λεφτα στο τελος)

το νουμερο στο τελος ειναι η υποκειμενικη βαθμολογηση μου,οποιος θελει περισσοτερο ινφο google/wiki η ας με ρωτησει οτι θελει

[B][B]6 feet under (5 κυκλοι) 8 - πολυ καλο κανει μια κοιλια εδω κ εκει αλλα σε γενικες γραμμες ηταν σουπερ-απιστευτο τελος θα κλαιτε σαν τρελλοι

deadwood (3 κυκλοι) δεν το εχω τελειωσει ακομα οποτε δεν δινω βαθμο αλλα γαμαει,απλα ειναι πολυ ‘βαρυ’ γλωσσικα σαν να βλεπεις western γραμμενο απο τον shakespeare

the wire (5 κυκλοι) 10 - η καλυτερη σειρα της 10ετιας - η μονη σειρα που ντραπηκα να το βλεπω ‘κατεβασμενο’ κ εδωσα λεφτα κ πηρα το 5-season boxset

breaking bad (3 κυκλοι κ συνεχιζεται)[/B] 9,25 - η καλυτερη δραματικη σειρα αυτη τη στιγμη στην αμερικανικη τηλεοραση - μας εχει γαμησει κ παρακαλαμε για αλλο[/B]

τα πρωτα 3 ειναι ΗΒΟ (εγγυηση) το τελευταιο ειναι ΑΜC (mad men)

επισης εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για το sopranos (γκαγκστερικο τυπου '‘καλα παιδια’'αλλα πιο κοινωνικοκεντρικο - δεν το εχω ξεκινησει ακομα οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη)

Nταξ,ζοριστηκε πολυ ο Καρπετ για να τα γραψει ολα αυτα:lol:…(ο τυπος γραφει για αριστοτεχνικη αναπτυξη χαρακτηρων,το αρχι-Lol δλδ:lol:,ενω μιλαει και για…‘ερμηνείες’:lol:#-o…)
Μy opinion and only,αστειος,βγαζει και αυτος απο τη μυγα ξιγκι επειδη πρεπει να δικαιολογησει στον εαυτο του τα αδικαιλογητα-ε,και ο καρπετ ειναι στο φιναλε,αμπαλος γενικοτερα:p)…(wtf,που τα ειδε ολα αυτα,λες και δεν εχει δει ποτε καμια αλλη ταινια ή σειρα στη ζωη του)…

Ωραιο παραμυθακι οπως και ναχει…

μια ενναλακτικη γνωμη:
http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=69&smid=379&ArticleID=2642&reftab=37&t=%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-LOST…

είμαι οφφ τοπικ, αλλά μιας και αναφέρθηκε το deadwood να σημειωθεί ότι ο τρίτος κύκλος νομίζω πως δεν έχει κυκλοφορήσει με ελληνικούς υπότιτλους (έχει στριφνή γλώσσα, για αυτό το λέω), αλλά τα 2 πρώτα βρίσκονται και με κάνα 20άρι το καθένα.

σόρρυ.

Τις περίμενα αυτες τις αντιδράσεις όταν είδα το τελευταίο επεισόδιο. Κάπου πάντως το περίμενα πως δεν θα δίναν εξηγήσεις για όλα αυτα. Το νησι, το φως, τον καπνο και όλα τέλος πάντων. Ειχε παραγίνει μεγάλο όλο αυτο που δεν πιστευω πως θα μπορουσε ποτέ να υπάρξει εξήγηση επιστημονικη/φιλοσοφικη (φαντασιακη) που θα μπορούσε να ικανοποιήσει τους φαν. Απλά ήταν αδύνατον και οι παραγωγοί το ήξεραν καλά αυτό. Θυμηθειται τι έγινε με τα σικουελ του matrix και σκηνες σαν και αυτη με τον αρχιτέκτονα στο τέλος του reloaded.

Γενικά λοιπόν δεν απογοητεύτηκα μπορώ να πω και ας άφησε 10000 ανεξήγητα πράγματα. Ουτε ξετρελάθηκα βέβαια. Απλά να περνάει καλά η ώρα, ε λοιπόν μια χαρά περνούσε η ώρα με καθε επεισόδιο μπορώ να πω και με το τελευταίο.

Αυτά τα ολίγα απο εμενα. :stuck_out_tongue:

Παρτε και μια καλη εξηγηση αφου την θελετε τοσο :stuck_out_tongue:

http://www.youtube.com/watch?v=-HWECQa23Cs&feature=fvhr

Δεν θα πω κάτι παραπάνω εξάλλου έχω γράψει πως έχω κουραστεί αλλά να μου δικαιολογήσει κάποιος γιατί ο Κάρπετ είναι άμπαλος να εκφέρει γνώμη για τηλεοπτικές σειρές ή κινηματογράφο?

έχετε μιλήσει προσωπικά μαζί του…? τον ξέρετε ας πούμε και ξέρετε ότι βλέπει πχ american pie και το θεωρεί film-οροσημο του cinema??

ωραία λογική…βλέπουμε ένα κείμενο και λέμε ναι μωρέ, κλάιν, ο τύπος είναι για τον πούτσο γιατί έχει γράψει ότι ο Pandev στην Λάτσιο π΄ρεπει να αγωνίζεται ως περιφερειακός επιθετικός…τι να πω

Lupin για σένα ισχύει λιγότερο ότι γράφω γιατί δικαιολογείς γενικά αυτά που γράφεις και εκφράζεις προσωπική άποψη…

Αν τελείωνε έτσι το Lost θα είχε περισσότερο νόημα:

καλα κανει κ κραζει ολος ο κοσμος,κ μην ακουσω αηδιες τυπου ‘‘οποιος ξενερωσε δεν ενιωσε ποτε με λοστ’’ κλπ.

κανονικα θα επρεπε να στειλουμε τους σεναριογραφους και τους παραγωγους του στο νησι και να σηκωσουμε τον μαγικο φελλο τους ωστε να βυθιστουν παρεα μαζι με τις πατατιες τους.

Ρε δεν υπαρχει ανθρωπος που να του αρεσαν οι 3 πρωτες σεζον και να μην ξενερωσε!Εγω το λατρεψα και το φιναλε ηταν τελειως ξενερωτικο!Το καταπια και προσπαθησα να δω το εργο οχι σαν δραση αλλα να δω τα νοηματα και ολες αυτες τις…
Εγω ηθελα μια καλοδουλεμενη πρωτοτυπη αμερικανια με πολυ καλο σεναριο ιντριγκα που στο τελος θα τελειωνε και θα εμενες με ανοιχτο το στομα μπροστα στην οθονη και θα προσπαθουσες να καταλαβεις τι κεραυνος σε χτυπησε!Δεν μπορω να πω οτι δεν εμεινα στο τελος με το στομα ανοικτο!Αλλα εμεινα ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ!!!
Ανυπομονουσα να τελειωσει το 2 ωρο και τωρα προσποιουμε οτι ηταν μια χαρα και προσπαθω να καταλαβω τελικα τι εγινε και προσπαθω να το δω οπως το βλεπουν αυτοι που το εγραψαν και καταφερνω να το δω!!!Αλλα δεν με ενθουσιαζει ουτε το 1/1.000.000 απο οσο με ενθουσιαζε και με τρελενε η καταπακτη που επροκειτο να ανοιξει και να βρουν μεσα οτιδειποτε!!!Και ηταν μονο η πρωτη σεζον!
Οσο βαρετο κι αν εγινε βλεπεις μια σειρα γιατι δεν εχεις τι να κανεις και γιατι οντως μεχρι και το τελευταιο επεισοδιο ηταν μια καλη σειρα που βλεποτανε εκτος απο το τελευταιο επεισοδιο.Αυτο που πρεπει να σκεφτεσε ειναι οτι ειδες ΦΟΒΕΡΑ επεισοδια σε προηγουμενους κυκλους περασες ευχαριστα το χρονο σου και ακομα και σε αυτους που δεν αρεσε η σειρα ασχολουντε ακομα με αυτη!Εστω δεν αξιζε…εχασα 112Χ42 λεπτα απο τη ζωη μου :lol:

Εξίσου “άμπαλος” και ο Στάθης Παναγιωτόπουλος:

[I]Τελείωσε και το “Lost”, μόλις είδα το φινάλε και, χωρίς να θέλω να αποκαλύψω ο,τιδήποτε (και θα το εκτιμήσω αν τυχόν σχόλια ακολουθήσουν αυτήν την τακτική), ήταν ένα από τα πιο συγκινητικά, ωραία πράγματα που εχω δει ποτέ στην τηλεόραση.

Χωρίς να είναι αυτή η τηλεοπτική σειρά που σπάει τις τηλεοπτικές συμβάσεις και έτσι ξεφεύγει από τους σημαντικούς περιορισμούς του μέσου (δεν είναι, δηλαδή, ούτε Twin Peaks ούτε Sopranos), το Lost δημιούργησε έναν μύθο και μια σειρά χαρακτήρων οι οποίοι αναπτύχθηκαν στη διάρκεια έξι κύκλων και έγιναν προσφιλείς σε πολλούς από μας, μας κίνησαν το ενδιαφέρον και μας έκαναν να νιαστούμε γι αυτούς. Αυτό είναι και ένα από τα πιο σημαντικά ζητούμενα στη μυθοπλασία, υπό αυτήν την έννοια η σειρά ήταν απολύτως επιτυχημένη. Απο εκεί και πέρα, είναι θέμα προσωπικού γούστου.

Δε νομιζω να ξαναδούμε τέτοια τηλεοπτική σειρά. Εν αναμονή της έκδοσης της πλήρους σειράς σε DVD, τώρα!
[/I]

Εξαιρετικό το άρθρο του Κάρπετ. Διαβάστε το.

Είναι κοντός ο Κάρπετ, δεν ξέρει.

όποιος ακούει κάρπετ κάθε πέμπτη κ ξέρει τι ταινίες του προτείνει ο κριτικός που βγαίνει στο τηλ (ο δανίκας? νομίζω όχι… γνωστός πάντως) του στυλ “αυτή η ταινία της εβδομάδας κ αυτή για σένα καρπετ” ξέρει τι σκαμπάζει ο συμπαθής κάρπετ για σινεμα κ σειρές…

ειδικά άνθρωπος που αρχίζει αφήγηση με “είμαι άνθρωπος των σειρών”, χάνει ήδη με γκολ από τα αποδυτήρια…

ωραίο κείμενο πάντως, κλισε όσο αντέχεται, αλλά καλό

πάντως η “μάχη” με λοστικους κ χέητερς δεν έχει κ πολύ νόημα. άρεσε σε όσους αναμενόταν να αρέσει, δεν άρεσε σε όσους αναμενόταν να μην αρέσει κ πολύς κόσμος που το παρακολουθούσε για να δει “που το πάνε”, ξενερωσε.

απλά ακόμα κ αν δεχτώ ότι μιλάμε για την καλύτερη σειρα όλων των εποχων (ΝΟΤ), εξακολουθούμε να μιλάμε για αμερικανική, εμπορικότατη, τηλεόραση. το άνω όριο είναι δεδομένο.

επίσης ωραίες οι σειρες, αλλά δυστυχώς έχουν διαβρώσει ένα μεγάλο μέρος του νέου κοινού, που δυστυχώς δεν θα ασχοληθεί ποτέ με τον κινηματογράφο, “σοβαρό” ή μη…

Φιλε μου το Sopranos οντως ηταν απιστευτη σειρα.
Αρκει να εχεις υπομονη στο πρωτο κυκλο γιατι θα νομιζεις οτι αυτα που βλεπεις δεν εχουν κανενα νοημα αλλα μετα σε αφηνει συνεχεια με το στομα ανοιχτο.
Οσο για το The Wire θελω να το ξεκινησω αφου εχω ακουσει απο πολυ κοσμο οτι ειναι πολυ καλο.

Το Lost δυστυχως τραβηχτηκε απο τα μαλλια και ο τελευταιος κυκλος ειλικρινα δεν ειχε ουτε μια ανατροπη… Τιποτα συγκλονιστικο δεν εγινε, καλυτερα να μην ειχα δει τον 6ο κυκλο και να ειχα μεινει με τις αποριες. Ετσι κι αλλιως ολα μουφα βγηκαν στο τελος…

Monte ειλικρινα τέτοια post σαν το τελευταίο είναι απολύτως αξιοσέβαστα…

Όποιος θέλει την Καρπετοεκπομπή ας pm me

Μια χαρα ηταν το φιναλε,τηρουμενων των αναλογιων.Οκ ολοι ξενερωσαμε ελαφρως η βαρεως με τις οποιες αναπαντητες ερωτησεις και κλησεις και σμσ κτλ.Εγω θα συμφωνησω με αυτο που παρεθεσε ο Κοζι απ το μπλογκ του Παναγιωτοπουλου,την οποια αποψη του την θεωρω αρκετα νηφαλια.
Και μονο του οτι καταφερε τοοοοσο κοσμο να ασχολειται με το τι σκατα θα γινει στο τελος και βοηθησε τον μεσο λοβοτομημενο αμερικανο(που ας μη ξεχνιομαστε σ αυτον κατα βαση απευθυνοταν)να πλασει θεωριες επι θεωριων συνομωσιας και ιντριγκας,για μενα πετυχε το στοχο της η σειρα.
Το εμπορικο δεν ειναι κατ αναγκη κακο και αυτο το ξερουμε ολοι μας και απ τη μουσικη πιστευω.Επειδη τσιριζαν τα κοριτσακια με τους Beatles καποτε,χωρις να προσεχουν νοτα,δεν παει να πει οτι δεν υπηρχε ποιοτητα.Απ την αλλη παντα θα υπαρχουν καποιοι “κριτικοι” του στυλ του βλακα του Δανικα που ο ελιτισμος τους παντα θα βρισκει ακομα και φασιστικες εκφρασεις σε ταινιες τυπου Αρχοντα των Δαχτυλιδιων(ακομα το θυμαμαι το κειμενακι του και ψοφαω απ τα γελια…),αποθεωνοντας ταυτοχρονα ο,τι παπαρια γυρισει με μια καμερα ενας που το επιθετο του τελειωνει απλα σε -οφσκι.
Anyway,σ οποιον αρεσε αρεσε,σ οποιον οχι δεν δινουν ενα σκατο οι σεναριογραφοι,οπως και καθε σεναριογραφος και ηθοποιος και λοιποι.Αυτοι πλεον κανουν τις πλουσιοπαροχες διακοπουλες τους.
Αντικειμενικοτατα παντως,πιστευω,ερμηνειες οπως αυτη του Keith Emerson δεν τις βρισκεις καθε μερα σε σειρες,μην πω και σε ταινιες.
Εμενα το μονο που με χαλασε ειναι οτι δεν εχω να “περιμενω” πλεον κατι τηλεοπτικο με αγωνια και οτι σταματησε μια σειρα που ηταν θεμα συζητησεων στην παρεα τα τελευταια 6 χρονια.

That’s all folks,παμε γι αλλα.

ήρθε η ώρα. επειδή δεν έχω σκοπό να στεναχωρήσω κανένα, θα βάλω το - ψύχραιμο- ποστ μου σε σποιλερ. εσύ λοστάκια που άλλαξε η ζωή σου με το λοστ, ΜΗΝ το διαβάσεις. δεν θέλω να ζορίσω κανένα. δεν το έκανα καν στον φίλο κοζυ, που έγραψε ένα από τα πιο γραφικά ποστ της ιστορίας. :lol: τον αγαπάμε για αυτό, αλλά οκ.

[SPOILER]το λοστ άρχισε έκανε τον κύκλο του κ τελείωσε όπως αναμενόταν.

άρχισε σαν περιπέτεια, το γύρισε σε θριλερ/μυστηρίου και μετά σε επιστημονική φαντασία. ο λόγος; τα λεφτά, όπως κ σε ΚΑΘΕ επιτυχημένη σειρά στην αμερική, που στο 80% των περιπτώσεων τελειώνει με “κοιλιά”…

οι άνθρωποι άρχισαν μια σειρά, είδαν ότι στην πρώτη σεζόν τα πράγματα πήγαν περίφημα κ κατάλαβαν πως για ν αβγάλουν 6 σεζόν, πρέπει να το γυρίσουν στα μυστήρια στο πεκίνο. ΔΕΝ είχαν ΚΑΝΕΝΑ μεγάλο κονσεπτ στο μυαλό τους. όποιος έχει μάτια βλέπει. απλά έπεσαν τα λεφτά κ τους είπαν “φτιάξτε 6 σεζον” κ το έκαναν με αξιοπρέπεια αν μη τι άλλο. ήδη από την τρίτη σεζόν αρχίζουν κ ανοίγουν περισσότερες τρύπες απ’ότι κλείνουν και τελικά, 6 σεζόν μετά, κάποιες τις κλεινουν οπως όπως, ολόκληρες υποπλοκές αποδεικνύονται άσχετες/δευτερεύουσες και ότι δεν μπορεί να εξηγηθεί, αναλύεται στα φόρουμ από άτομο που διαγκωνίζονται να αποδείξουν ποιος “βλέπει λοστ καλύτερα”. παπατζες. το μάρκετινγκ του λοστ κατάφερε να πείσει όλο τον κόσμο ότι υπάρχει ένα μεγάλο στορυ κάπου μακριά στο κεφάλι κάποιου κ ότι πρέπει να το βρει ο θεατής. ακόμα κ τώρα που τελειωσε, κανείς δεν ειναι σίγουρος τι έγινε - όχι γιατι μιλάμε για Lynch, αλλά γιατι το στόρυ έχει κενά, ο καθένας τα γεμίζει όπως του αρέσει κ μετά κάνει lecturing και στους άλλους που “δεν καταλαβαίνουν” γιατι δεν έχουν διαβάζει 52 μπλογκ κ δεν έχουν δει 345 βιδεο στο γιουτουβ για να δουν την αλήθεια. ποτέ μια σειρά δεν έκανε τους θεατές της να νιώθουν τόσο ξεχωριστοί, ψάχνοντας ένα στόρυ που δεν υπάρχει…

ερμηνείες κ σκηνοθεσία: απίστευτες, αν το μέτρο σύγκρισης ειναι τα φιλαράκια. ειλικρινά, έχουν γραφτει πολυ άκυρα πράγματα. μονο στην αμερικανικη τβ υπάρχουν πολύ καλυτερα πραγματα, κ αν οι γκομενες δεν ήταν τοσο εξαισιες κ τοσες πολλες, θα μιλουσαμε διαφορετικα… δεχομαι τον “ελιτισμο των σινεφιλ”, με τους -οφσκι κ τα απρομαυρα, απο την άλλη χαίρομαι που όσοι βλέπουν κινηματογραφο, μπορούν να δουν κ λοστ, ενώ το αντίστροφο όσο πάει χάνεται. μια μεγάλη γενια (15-30 ετων σημερα) έχει γαλουχηθεί με μετρο σύγκρισης την αμερικανικη τηλεοραση. αυτοι οι θεατες χάθηκαν δυστυχως. μετα το λοστ θα ψαξουν την αλλη υπερσειρα κ θα βλεπουν παραλληλα κ κανενα μπαρτον/ταραντινο για την “κουλτουρα”. δεν ξερω αν ετσι κερδιζει η τηλεοραση, αλλα σιγουρα χανει ο κινηματογραφος και με τον καιρο το κριτηριο χανεται : ο καρπετοπουλος είναι τοσο άσχετος στα κινηματογραφικα, που τον κοροιδευει κ ο πανουτσος κ ο κριτικος. κ βλεπουμε εδω να τον επικαλουμαστε ως “αυθεντια”, επειδη μας βολευει η γνωμη του για το λοστ. δλδ αν η σασα μπαστα βγει κ πει “εβλεπα κ εγω λοστ κ μου αρεσε” να το ποσταρουμε κ αυτο; με γεια της με χαρα της στο κοριτσι…

τα δβδ ερχονται, με εξτρα λεπτα κ έξτρα λεφτα αποτι μαθαινω, οπου ισως τοτε αποκαλυφθει η ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ του λοστ. κλασικη αμερικανικη συνταγη - δεν την παραβλεπω, αλλα βλεπω πολυ κοσμο να τρελαινεται με τα μυστικα μηνυματα… παιδες, μιλαμε για αμερικανικη τηλεοραση κ μαλιστα ουτε καν την πιο εμπορικη (το NCIS εχει μεγαλυτερες θεαματικοτητες).

απο την αλλη καταλαβαινω γιατι η σειρα ηταν εθιστικη κ σεβομαι οσους τρελαθηκαν. αυτο που δεν καταλαβαινω, οπως συμβαινει με καθε δειγμα της ποπ κουλτουρας, ειναι γιατι η αναλυση ολων δεν μενει στο “μια φανταστικη τηλεοπτικη σειρα ηταν, κ μεχρι εκει”, αλλα πρεπει να γραφονται υπερβολες για την τηλεοραση που αλλαξε, την τεχνη που μπηκε στο σπιτι μας, τις ερμηνειες που συγκλονισαν κ το τελος που καθηλωσε. αντιλαμβανομαι τον συναισθηματισμο, αλλα οκ, υπερβολη στην υπερβολη το αισθητικο κριτηριο χάνεται…[/SPOILER]

αυτά. ελπιζω να μην προσβληθηκε κανενας. ειναι η γνωμη μου κ μονο

[SIZE=“7”]MAΣ[/SIZE][SIZE=“7”]ΕΧΕΙΣ[/SIZE][SIZE=“7”]ΠΡΗΞΕΙ[/SIZE][SIZE=“7”]ΤΑΡΧΙΔΙΑ[/SIZE]

εσυ δες λοστ κ φιλαρακια.κ διαβαζε καρπετοπουλο,που ‘ξερει’

(και θα πονταρα οτι δεν εχεις δει ουτε 1 απο τις 4 σειρες που ποσταρα παραπανω.κλασικος ελληνας)

ωραιο ποστ μοντε αλλα εισαι φωνη βοοντως εν τη ερημω

φτανει το αστειακι με τα friends… :lightsabre: