Manchester United

Παλι καλα που δεν θα τελειωσει γενικα η καριερα του Ιμπρα οπως ειχαν ακουστει φοβοι στην αρχη…

2 Likes

Ωραια κινηση μακαρι να την εκαναν και αλλοι και συχνοτερα.

1 Like

τελος ο Ιμπρα απο την Γιουναιτεντ

Λογικο.Βοηθησε φετος πολυ αλλα ταυτοχρονα ηταν ενας απο τους πολλους λογους
που η ομαδα ηταν καργα προβλεψιμη.Ουτως η αλλως αν εμενε θα περιμεναμε Γεναρη
να τον ξαναδουμε οποτε…

Kρίμα για Ζλάταν γενικά, αμα ήταν 2-3 χρόνια νεώτερος νομίζω θα πετύχαινε πολλά (σε συνδυασμό με κάποιες βασικές αλλαγές στο ρόστερ και στη τακτική)… όπως και να έχει όμως, σε ένα χρόνο βοήθησε πολύ -αν και εγώ δεν ήμουν ούτε είμαι φαν της Μουρίνιο τακτικής και νομίζω αυτή χαντάκωσε και την έκπληξη στο παιχνίδι μας φέτος και απομόνωσε πολύ τον Zlatan μπροστά κάνοντάς το, πολύ σωστά, προβλέψιμο…

Πάντως θα ήθελα να δώ Zlatan μπροστά ακόμα, αλλά με έναν δεύτερο επιθετικό πίσω/δίπλα του, τον Γκριζμάν δλδ… νομίζω θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ένα τρομερό επιθετικό δίδυμο, αν βέβαια άλλαζε και αυτό το απαράδεκτο σύστημα ο Μουρίνιο και καταλάβαινε ότι αυτή η ομάδα δεν ξέρει να παίζει την αμυντικογενή μαλακία που κουβαλάει σε κάθε σωματείο που πάει, αλλά είναι ομάδα γαρ επιθετική…

Γκριζμαν πάντως πούλο λόγω του transfer ban της Ατλετικο, πολύ κρίμα, θα τον ήθελα Γιουνάητεντ φουλ, τρομερός παίκτης και παρέα με Πογκμπα νομίζω θα χτίζαμε εξαιρετική μεσαία-επιθετική γραμμή… για να δούμε τώρα σε ποιόν θα πέσει ο κλήρος-ελπίζω όχι σε bale που διάβασα εδώ και κεί πάντως, τα πόδια του νομίζω δεν μπορούν να αντέξουν τα χτυπήματα της premier πια- γιατί δε νομίζω ο Ράσφορντ μόνος του στη παρούσα φάση ότι μπορεί να κουβαλήσει μόνος του όλη την επίθεση της ομάδας… επίσης, επειγόντως μέσος και ένα καλό μπακ…

ο Γκριζμαν μπορει να φυγει.
Η Ατλετικο δεν μπορει να παρει παιχτες μονο.Οχι να διωξει.

ξέρω για το ότι μπορεί να διώξει, αλλά δηλωσε χτές ότι θα στηρίξει ομάδα φέτω και δε θα φύγει για 1 χρόνο τουλάχιστον

ααα δεν ηξερα αυτη τη δηλωση :confounded:

κρίμα που δεν υπάρχει updated posting εδώ σχετικά με αυτόν τον ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΚΑΡΚΙΝΟ που έχει καταντήσει η ομαδάρα μας :stuck_out_tongue:

το 1/3 της παρούσας ομάδας είναι για τα μπάζα επικώς και σε καλές εποχές ούτε μπόλ μπόυζ δε θα τους κρατάγαμε και το υπόλοιπο 2/3 θα ήταν μια εν δυνάμει ποδοσφαιρική υπερδύναμη μαζί με μερικές ακόμα προσθήκες αν την είχε αναλάβει ο ferguson όντας νεώτερος για να την πλάσει αναλόγως (και ποδοσφαιρικά και προσωπικά, σουτάροντας μάλλον και κάνα Πογκπά στο διάολο από κει πού’ ρθε για δεύτερη φορά)…
Καταλήγοντας, δεν θα έπρεπε να υπήρχε καν αυτός ο μπλαζέ σπέσιαλ αρχιμαλάκας που φορτωθήκαμε για τα καλά στον πάγκο της ομάδας, ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΓΑΜΩΤΗΨΥΧΗΤΟΥΟΛΗ

στα πιο αγωνιστικά, η ομάδα πονάει σταθερά στους 3/4 αμυντικούς, θέλει κέντρο ένα καλό πολεμικό σκυλί με μυαλό και για μένα σίγουρα και ένα αριστερό χαφ… τσουλου προτιμώ να τον φάμε από καμιά Σεβίλλη για να γλιτώσουμε πιθανό διασυρμό από καμιά σοβαρή ομάδα στους 8, πρεμιερ 4άδα δε χάνετε νομίζω αλλά και πάλι κλαιν, αν μια θέση εκτός 4άδας έδιωχνε τον Μουρίνιο μια ώρα νωρίτερα, καλύτερα θα ήταν…

αλλά με προπονητή Μουρίνιο και αριστερό χαφ τον Μπέηλ να πάρει, μπορεί να τον βάλει και δίδυμο με τον Μπειγί άμυνα στο τέλος τέλος αν νιώσει ότι η Γουεστ Χαμ/whatever έρχεται για το διπλό στο old trafford…

Προπονητής με πτωτική πορεία εδώ και χρόνια. Και πραγματικά πονάνε τα μάτια του ουδέτερου όταν κάτσει να δει την ομάδα του - εδώ πονάνε τα μάτια του οπαδού…

αν και δε μου άρεσε ποτέ σχεδόν η μπάλα των ομάδων του ακόμα και στα καλά του χρόνια ,σε Πόρτο-Τσέλσι-Ίντερ, μπορούσα να παρακολουθήσω τις ομάδες αυτές χωρίς να πονάνε τα μάτια μου κάθε φορά (λίγο στην ίντερ ζορίστικα παραπάνω καθώς το κατενάτσιο πήγε σε επίπεδα που δεν ήξερα ότι υπήρχαν και δεν ήμουν και ποτέ φαν του)…

αλλά αυτό το πράγμα στη Γιουνάητεντ είναι απίστευτο, μια ομάδα που κατεξοχήν έπαιζε θεαματικό και γρήγορο επιθετικό ποδόσφαιρο να μην μπορεί επί 90 λεπτά να κάνει πάνω από 3 τελικές και να κατεβαίνει σε κάθε ντέρμπυ με 9 παίκτες άμυνα…
το χειρότερο για μένα είναι όμως η νοοτροπία που χτίζεται, όχι του νικητή και παπαριές που γράφουν οι περισσότεροι επειδή πήραμε ένα europa -της πλάκας με μηδέν ανταγωνισμό- και μπήκαμε 4άδα φέτος-αλλά η νοοτροπία Μουρίνιο (προπονητής με 0 εξέλιξη σε τρόπο παιχνιδιού και νοοτροπία) που πάει να καθιερωθεί στην ομάδα, δλδ αποτέλεσμα χωρίς καλό ποδόσφαιρο=still αποτέλεσμα και αυτό μετράει… σαν φιλος της united από το '94, έχοντας δεί ουσιαστικά 3 σπουδαίες γενιές εν δράση αυτά τα 25 χρόνια και ματς που κόβουν την ανάσα (ακόμα και ήττες ή αποκλεισμούς όπως αυτή από τη Ρεάλ το 2001-02 με το χατ-τρικ του Ρονάλντο στο old trafford, που τo μνημονεύω μέχρι και σήμερα από τα σπουδαία ματς που έχω δεί), αυτό που γίνεται εδώ με αφήνει πλήρως απογοητευμένο…

Η Πόρτο του μια χαρά ήταν, έπαιζε πολύ ωραία μπάλα. Η Τσέλσι του, πότε έτσι, πότε αλλιώς, αλλά πρόσφερε και ωραία πράγματα, δεν έπαιζε πάντα κλειστά. Η Ίντερ από “θέαμα” ήταν σκατά, απλώς της πρόσφερε τον χαρακτήρα που της έλειπε, οπότε πέτυχε κι εκεί. Από εκεί και μετά τίποτα, μηδέν.

1 Like

Και στην Ρεάλ πρόσφερε πράγματα ο Μουρίνιο άσχετα αν δεν ταίριαζε με το DNA του συλλόγου.Μην ξεχνάμε και ότι είχε να αντιμετωπίσει την καλύτερη ομάδα των τελευταίων ετών.

Ναι, δίκιο έχεις, πρόσφερε και στη Ρεάλ, αν και δεν κατέκτησε το ΤσΛ. Κατάφερε και κέρδισε τίτλους στην Ισπανία από τη διαστημική Μπαρτσελόνα της εποχής.

Porto νομίζω ήταν η καλύτερη μπάλα με πολλές καρδούλες στον Ντέκο τότε, πραγματικός υπολογιστής ο καριόλης σε κάθε του κίνηση/τοποθέτηση/πάσα παρότι έχανε σχετικά σε γενικότερο physique

και πέταξε έξω τρελή τριπλέτα στους 16-8-4 ε, united-lyon-la Coruna (στο 1-1 με εμάς με το γκολ στις καθυστερήσεις του Κοστίνια νομίζω, θυμάμαι να έχω εκτοξεύσει τραπεζάκι απέναντι :stuck_out_tongue: )

στη Ρεάλ επί Μουρίνιο θυμάμαι τον Οζίλ να κεντάει και όχι όπως τώρα, απλά να περιφέρει τα μάτια του επί 90 λεπτά στο γήπεδο…αλλά ναι, είχε πέσει στη περίπτωση της διαστημικής Μπάρτσα τότε + σε ένα γενικότερα πολύ δύσκολο και ιδιόρρυθμο πάγκο που διαχρονικά δεν δίνει και πολλές ευκαιρίες για αποτυχίες…

Καλά θυμάσαι. Κι αυτός ωραίος παίχτης, όπως και το άλλο αμυντικό χαφ, ο Μανίς.

2 Likes

το κλού είναι, γτ πολύ μιλάμε για αυτό τον γρόθο ήδη :stuck_out_tongue: , ότι αν ψάχναν αντικαταστάτη του Sir Alex λάθος μαν διαλέξανε…

H united στο σύγχρονο ποδοσφαιρικό γίγνεσθαι έχει 2 επιλογές:
Είτε να γίνει ότι είναι πχ η Σίτυ/Ρεάλ/Παρί/κτλ, δλδ μια εταιρεία που θα αγοράζει τους καλύτερους της αγοράς κάθε χρόνο και έτσι να εγκαθιδρύσει μια νέα αυτοκρατορία, έχοντας έναν coach -coach γτ managers και Bosses δεν υπάρχουν πια, Wenger ο τελευταίος - σαν τον Γκουαρντιόλα που -αν και δε μου είναι συμπαθής- ξέρει πως να παίξει και σύγχρονο ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο σε ψηλό επίπεδο και να διαχειριστεί πιο σωστά ένα μπάτζετ ίσο με το ΑΕΠ μιας μεσαίας χώρας, ή μια ομάδα σαν την Τότεναμ/Μονακό πέρυσι που σιγά σιγά και μεθοδικά, με λιγότερο μπάτζετ, ψάξιμο στην εγχώρια αγορά και καλή δουλειά στις ακαδημίες μαζί με έναν αντίστοιχα έμπειρο σε σύγχρονο ποδόσφαιρο προπονητή θα χτίσει σε λίγο περισσότερο χρόνο μια εξίσου ανταγωνιστική ομάδα για να χτυπήσει τίτλους…

δυστυχώς σήμερα όλα κρίνονται από το αποτέλεσμα και πίστωση χρόνου σαν αυτή που έχει πάρει πχ ο Ποκετίνο δύσκολα δίνετε -που και ο Ποκετίνο νομίζω δε θα κάτσει πολύ ακόμα στο πάγκο της Τότεναμ εφόσον δε παίρνει τίτλους-… η εποχή που ο Ferguson έκανε 4 χρόνια να χτίσει από το 0 μια ομάδα έχει περάσει ανεπιστρεπτί και μιας και η United πλέον πιο πολύ επιχείρηση μοιάζει παρά με ομάδα, νομίζω ότι θα συνεχίσει λανθασμένα τον πρώτο δρόμο των 1-2 season coaches και των μεγάλων μπάτζετ μεταγραφών και ότι κάτσει…

θα ήθελα πάρα πολύ να δω τον Ποκετίνο United αλλά να πώ την αλήθεια, για μένα η φάση είναι Εddie Ηowe…εναλλακτικά, ο Τσόλο έχει όλα τα χαρακτηριστικά που θα έπρεπε να έχει ένας προπονητής της Manchester σήμερα :stuck_out_tongue: : γαμοσταυρίδια όταν η ομάδα κοιμάται, ξύλο στον κάθε βεντέτα Πογκμπά + να του μάθει να παίζει και άμυνα, 4-4-2 με πολλά κοινά με το αντίστοιχο σχήμα της united πιο παλιά -με τα μπακ να ανεβαίνουν κτλ- και κυρίως σκύλια για νίκη που πρέπει να περάσει σε Rashfors-Martial κτλ… είδωμεν, κάπου διάβασα κάτι κάπως ίσως, θα δείξει…πάντως MourinioOut σίγουρα.-

υγ. Μartial-Rashford σε μια άλλη εποχή θα ήταν οι νέοι Yorke-Cole, πόσο κρίμα…

1 Like

αν δεν ειχανε γινει επιχειρησεις οι ομαδες και δεν πασαροταν ο καθε αμπαλος, σαφως και θα ειχε αλλη εξελιξη ο καθε μαρτιαλ και ρασφορντ. αν θα γινοταν cole/yorke, δυσκολο γιατι εχει να κανει και με αυτον που καθεται στον απγκο. ο σπεσιαλ ανευ μανιταρια λιγο δυσκολο. ανεκαθεν ξοδευε χρημα απο οταν εφυγε απο την πορτο. καλος μονο 10 χρονια πριν οπου ομαδες με σωστη αντεπιθεση και γερα θεμελια πισω επαιρναν καλα αποτελεσμα με ενα θεαμα μετριο. αρα δυσκολο πολυ. θα τρωμε στην μαπα, ποσους ξενους γιατι ειναι το χρημα που τους κινει. φυσικα ο μεσος αγγλος φιλαθλος γουσταρει τους δικους του και την παλια φαση, αλλα αλλαξανν ολα στην μπαλα λογω χρηματος. απο τη στιγμη που δεν σταματει με ανω οριο, και με σωστο αριθμο γηγενων, ολα εχουν αλλαξει. τον μποσμπαν μου μεσα… αυτος ο αλητης τα ξεκινησε!! :stuck_out_tongue:

1 Like

Rashford/Martial επί Ferguson θα ήταν ένα συγκλονιστικό επιθετικό δίδυμο πάντως, με την κατάλληλη δουλειά που θα έκανε πάνω τους ο Τσίχλας…τώρα το μόνο που είναι, είναι 2 φορ που παίζουν χαφ σε ένα σύστημα που θέλει 9 παίκτες να παίζουν άμυνα :stuck_out_tongue: και δε μπορούν να αξιοποιήσουν ούτε το 20% των δυνατοτήτων τους…

2 Likes