Manowar

και οχι μονο απο twisted sister,και πολλα αλλα.Μην τρελαθουμε τωρα που κρινουμε πως ντυνονταν οι Manowar πριν 20 χρονια!Αλλες εποχες λεβεντες

Οσο και να χτυπιουνται οι Manowar Αυτους σε στυλ δεν προκειτε να τους ξεπερασουν ποτε!!!

GWARRR ΡΕΕΕΕ!!!

:lol3: :lol3: :lol3:

8O 8O 8O 8O :lol: :lol: :lol:

Αμάν, τι ‘ν’ τούτο το πράμα, Παναϊα μου, Παναϊα μου!! :lol: :lol: :lol: :lol: 8O 8O :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :smiley: :roll:

Για ολους εσας που με κοροιδευετε ας συγκρινετε πρωτα τους Helloween η τους Maiden η τους Judas Priest που ειναι θρυλοι της heavy metal με τους Manowar και μετα ειρωνευτειτε με οσο θελετε…το πρωτο πραγμα που ειπα και στο post μου ηταν οτι τους συγκρινω σε σχεση με αλλους του ειδους… οι Manowar δεν συγκρινονται με αλλα συγκροτηματα του ειδους οπως τα παραπανω,ουτε τεχνικα,ουτε μουσικα

:-k

:thumbup:

Βασικά, η απάντηση του bluezlick με καλύπτει, αλλά θέλω να πώ και 1 - 2 πράγματα!

Επειδή, εντελώς τυχαία, ακούω Manowar (και Maiden και Priest και Helloween) τα τελευταία 15 χρόνια και κάνω αυτές τις συγκρίσεις από τότε που ήρθες σε αυτό το θαυμαστό κόσμο, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στα πάντα! [-X
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι αναφέρεσαι στους nanowar… :yes:

Επίσης, έχεις ένα μεγάλο κόλλημα με την τεχνική! :?
Αυτό δεν είναι τεχνικό, το άλλο δεν είναι τεχνικό…

Ρε μεγάλε, αν θέλαμε τεχνική θα ακούγαμε prog!
Εδώ μιλάμε για επικό heavy metal!
Συναίσθημα και μεγαλείο δηλαδή!
Δεν θέλουμε τεχνική! [-X
Λες και οι Maiden ή οι Priest έχουν καμια φοβερή τεχνική… #-o
Αυτό έλειπε κιόλας…

Τώρα, για το αν συγκρίνονται μουσικά, αν και εντελώς υποκειμενικό, οι περισσότεροι οπαδοί του heavy metal (ανάμεσα τους και εγώ) εκτιμούν απεριόριστα και εξίσσου την μουσική και των 4 groups για τα οποία γίνεται λόγος! :wink:

και ο αλλος ο καναδος ο thor ειναι θεος!!! για υπερβολικα πολλες σφαλιαρες, μια φορα ειχαμε παει μαζι για μπυρα και εσκασε με το αλογο και την πανοπλια και του λεω που πας ρε τρελε με την πανοπλια? και μου απαντα δεν ειχα καθαρο πουκαμισο. θεος ο τυπος θεος θελω να τα φτιαξω μαζι του. για παντα δικος μου!!!

Συμφωνω κ εκτος των αλλων εχουν κ μεγαλη ιδεα για τον ευατο τους κ λενε οτι εινα true metal κ ειναι οι μοναδικοι κ οτι συνεχεια τους μιμουνται αλλα συγκροτηματα κ οταν σε μια συνεντευξη ρωτησαν τον DeMaio για τους Metallica αυτος ειπε “I’m sorry, I don’t listen to country music.” Ελεος! ποιοι νομιζουν οτι ειναι

Καλα ρε, γιατι δινετε τοσο σημασια?? Στο live οταν ο Demaio ελεγε αυτες τις μαλακιες εγω γιουχαρα…(Απο τους λιγους ομως:p )… Στο υπολοιπο live εκανα σαν τρελος ομως…:smiley: :smiley: 8)

κι’εγω γιουχαρα, το υπολοιπο live δεν το ειδα…

+1000000000000000

Συμφωνω φιλε μου ας κοιταξουμε λιγο τη μουσικη και οχι τι λεει ο καθενας

Τα λογια του χαμμενου η ειναι ιδεα μου???

Και οι Slipknot Μουσικη παιζαν αλλα ολοι για τις μασκες τους ξερανε και τους κραζανε!

παιζει και το ιματζ και η συμπεριφορα ρολο μην λεμε κι ο,τι θελουμε. εισαι αυτο που ακους καιτα την αποψη μου (οπως λεμε εισαι αυτο που τρως :stuck_out_tongue: ). Προσπαθω να επιλεξω συγκροτηματα απο οποιοδηποτε χωρο που να βλεπω τον εαυτο μου να αντικατοπτριζεται στους στιχους τους ή στο υφος της μπαντας. Οι Slipknot μιας και τους ανεφερες ειναι λιγο περιεργη κατασταση. Τους προωθουν με τις μασκες και ολες αυτες τις μαγκιες για να μυησουν τον κοσμο στο μεταλ. Το θεμα ειναι οτι παλιοτερα η μουσικη ηταν πολυ πιο αγνη. Ο κοσμος ακουγε ροκ γιατι εβρισκε σ’αυτην κατι που τον εξεφραζε, κατι το επαναστατικο. Πλεον, για να πετυχει μια μπαντα χρειαζεται κοστουμια και ηλιθιες μασκες. Η μεταλ εχει καταντησει πλεον τσιρκο με μουσικη υποκρουση [-X

([SIZE=“1”]το τελευταιο ηταν κλεμμενο[/SIZE] :stuck_out_tongue: )

Βασικά δεν ισχύει ότι παλιότερα η μουσική ήταν πιο pure και ετσι… Και παλιά έπαιζε μεγάλο ρόλο η εικόνα για μερικούς (βλέπε Alice Cooper, Twisted sister, Kiss κτλ κτλ) Η metal σε σχέση με τα άλλα είδη είναι 10000000 φορές καλύτερη σε αυτόν τον τομέα!! Πιστεύω ότι είναι η μοναδική μουσική που τα κριτήρια είναι ως επί το πλείστον αξιοκρατικά…

By the way great avatar και φοβερή δισκάρα!!! Σε λίγο θα έχω και το king of the gray islands, μακάρι να είναι εφάμιλλο του…

Μπα με τιποτα. Και στο metal κυριο λογο παιζει το marketing και σε σχεση με αλλα ειδη μουσικης που λες θα την χαρακτηριζα πλεον αρκετα εμπορευματοποιημενη.

Πέραν από τον αμερικάνικο σκληρό ήχο σήμερα (και πάλι όχι σε τεράστιο ποσοστό), δεν πιστεύω ότι είναι καθόλου εμπορευματικοποιημένη… Αυτήν τη στιγμή το metal έχει εκατομμύρια συγκροτήματα σε όλον τον κόσμο, μακράν πιο πολλά από κάθε άλλο είδος, που προσπαθούν να παίξουν μουσική που αρέσει στον κόσμο/ να φτιάξουν δικό τους ήχο/ να κάνουν αυτό που τους αρέσει τέλος πάντων… Και τα κριτήρια που κάνουν επιτυχία είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία αν κάνουν ένα καλό demo που να αρέσει σε μία δισκογραφική εταιρεία (για να υπογράψουν καταρχάς) Και αυτό δείχνει τεράστια υγεία… Επίσης, όσο μεγάλο και αν είναι ένα συγκρότημα, οι οπαδοί του θα το κράξουν (αρκετοί τουλάχιστον) αν βγάλει μια βλακεία ή αν παίζει τα ίδια και τα ίδια!! Σε κανένα από τα άλλα είδη που επικρατούν αυτήν τη στιγμή δε θα έλεγε κάποιος πχ
Καλός ο νέος δίσκος του Βέρτη/Madonna/Pussycat dolls αλλά επαναλαμβάνεται και δεν εξελίσσει τον ήχο… :wink:

Τo show δεν είναι απαραίτητα κακό. Στον King Diamond p.x. κολλάει μια χαρά με τη μουσική.

Και γι’ αυτούς που ακούν slipknot επίσης μια χαρά ταιριάζει η μουσική με τις μάσκες τους! Είναι καθαρά περί ορέξεως…

που προσπαθούν να παίξουν μουσική που αρέσει στον κόσμο

Μα αυτος ειναι ο ορισμος της εμπορευματοποιησης. Βασικα εγω μιλαω για τα μεγαλα ονοματα γι αυτους που κανουν επιτυχια, δεν μιλαμε για ολοκληρη τη μεταλ σκηνη ετσι?
Ωραια υπογραφει ενα συγκροτημα σε μια εταιρια, η επιτυχια που θα κανει δεν εξαρταται απο το image που θα υιοθετησει και απο το σπρωξιμο που θα φαει απο τον τυπο?Για ποιο λογο πουλαν πολυ, ειδικα σε μικρες ηλικιες, μπαντες οπως Nightwish, COF, Slipknot κ.τ.λ. καθαρα και μονο λογω της μουσικης τους αξιας?Εγω βλεπω οτι ολα ειναι marketing και ολοι εχουν κατι να πουλησουν και οπως και στα περισσοτερα ειδη μουσικης ετσι και στο μεταλ, που δεν διαφερει και πολυ οπως θελουμε να πιστευουμε, αυτοι που ειναι πραγματικα αυθεντικοι δεν κανουν παντα τη μεγαλυτερη επιτυχια.Και μιλαμε για το τωρα, δεν μιλαμε για την εποχη που στην κορυφη ηταν μπαντες οπως Maiden, Priest, Metallica καθαρα λογω μουσικης.Αν εσυ βλεπεις οτι δεν υπαρχει εμπορευματοποιηση στο χωρο εγω οταν ανοιγω π.χ. ενα metal hammer βλεπω το αντιθετο.Αυτο που ειπες στην αρχη (αν και το εννοουσες αλλιως) αυτο πιστευω και γω, δηλαδη μια μεγαλη μεριδα συγκροτηματων προσαρμοζει τη μουσικη της αναλογα με το αγοραστικο κοινο.Κραξιμο εχουν φαει συγκροτηματα μονο σε τρανταχτες περιπτωσεις τυπου St.anger και σε περιπτωσεις που δεν αξιζε, ακριβως επειδη μια μπαντα κινηθηκε εξω απο ενα συγκεκριμενο στυλ (falling into infinity). Το κακο που βλεπω δηλαδη στο μεταλ ειναι υπαρχουν καποια χαζα στανταρτς που καθοριζουν τι ειναι εμπορευματοποιημενο και τι οχι.Θυμαμαι μια συνεντευξη των Nightfall που ελεγαν οτι ο κοσμος τους ελεγε πουλημενους επειδη “μαλακωσαν” τον ηχο τους ενω η δισκογραφικη τους τους πιεζε να σκληρυνουν γιατι αυτο πουλουσε. Καταλαβες?

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η συγκριση του μεταλ με εντελως ακυρα πραγματα. Αυτος που ακουει Βερτη η Madonna πιθανον να μην ειναι μουσικοφιλος αλλα να ακουει μουσικη επειδη τον διασκεδαζει (και καλα κανει). Εμεις υποτιθεται οτι ειμαστε μουσικοφιλοι και κρινουμε με αλλα κριτηρια ετσι? Αρα δεν κολλαει συγκριση μεταλ με αυτα τα ειδη γιατι υποτιθεται οτι λειτουργει διαφορετικα αλλα οταν τα συγκρινεις ειναι σαν να λες οτι λειτουργουν με τον ιδιο τροπο απλα το μεταλ σε μικροτερο βαθμο.