Megadeth

Μαζί σου και εγώ. Βλέπω οτι δισκογραφικά πολύς κόσμος γουστάρει τους δίσκους που βγάζουν και τους θεωρεί πολύ αξιοπρεπείς, αλλά για μένα τελειώσαν μετά το Countdown. Εντάξει και μετά βρίσκω αρκετά τραγούδια τους που να μου αρέσουν, αλλά και αυτοί αλλάξανε αρκετά το ύφος τους και εγώ τα γούστα μου και αναπόφευκτα το πάθος μειώθηκε. Μέχρι όμως και το Countdown για μένα θα ναι πάντα κορυφαίοι.

Για τους Anthrax που λες από την εμπειρία μου στην Μαλακάσα και εγώ την ίδια άποψη σχημάτισα. Ηταν αυτοί που χω ακούσει λιγότερο, αλλά διασκέδασα περισσότερο στο λαιβ

Στη Μαλακάσα οι Megadeth ήταν οι μόνοι που δεν ήταν καλοί.

1 Like

Ούτε οι Slayer είχαν σκίσει. Αnthrax και Metallica είχαν κερδίσει τις εντυπώσεις για μένα που ναι και οι 2 που μου αρέσουν λιγότερο από την τετράδα

1 Like

Μια χαρά ήταν οι Slayer ρε, αρχοντικοί. Οι Anthrax πολύ καλοί. Οι Metallica από άλλο πλανήτη στο συγκεκριμένο live.

οσο παραδοξο και αν ακουστει μονο με τους BIG 4 ασχοληθηκα πιο μικρος, χωρις ομως να το εχω συνδυασει ετσι στο μυαλο μου.

Πολυ λιγοτερο εδωσα σημασια σαν πιτσιρικας στους Exodus, Overkill, Flotsam & Jetsam,Testament κτλ . Μονο τους Sacred Reich και Sepultura ειχα ξεχωρισει (και λιγο αργοτερα ελιωσα το Burn My Eyes των Machine Head)

Με τους Megadeth δεν ηταν τοσο το μουσικο στυλ που ακολουθησαν αλλα περισσοτερο το φυγε εσυ - ελα εσυ και το ολο μπερδεμα του Mustaine με το οτι σταματαει την μουσικη κτλ …

Αγαπαω παρα πολυ τους Megadeth αλλα ρε γαμωτο οσο και αν βρισκω καλες μεταγενεστερες δουλειες τους δεν με προκαλουν να τις ξανακουσω μετα απο καιρο.

Στα Live Παντως των Big4 θα γουσταρα με τρελα και τους Exodus - Suicidal Tendencies - Death Angel (αν μιλαμε για μπαντες της ιδιας εποχης δηλαδη ενα παντρεμα BIG4 και Clash of the Titans)

1 Like

Οι Slayer επηρέασαν πολύ περισσότερο το μεταλ από ότι οι Megadeth και αυτός είναι ένας βασικός λόγος γιατί ο περισσότερος κόσμος (όπως κι εγώ) τους προτιμάει. Και οι κορυφές των Metallica(MOP) και Slayer(RIB) είναι καλύτερα από την κορυφή των Megadeth(RIP).

οσο και αν καταλαβαινω την επιδραση - επιρροη που ειχε το Reign In Blood προτιμω τα επομενα δυο.

Οι Slayer Οντως αναφερονται πολυ συχνοτερα ως επιρροη πολλων και διαφορετικων μουσικα συγκροτηματων !!!

Απο την αλλη δεν μπορω να πω οτι RIP ειναι χειροτερο απο οποιαδηποτε δουλεια των Slayer.

Συναυλιακα τωρα αυτο το απολυτο 90λεπτο των Slayer με εκνευριζε (εχω νιωσει σαν να κοιτανε το ρολοι για να σηκωθουν να φυγουν) οπως και η σχεδον ανυπαρκτη επικοινωνια του Araya με το κοινο μου εκανε αρνητικη εντυπωση αλλα για Slayer Μιλαμε οποτε τι να μας πουν ; παιξτε χωρις οικτο να γουσταρουμε.

Και οι Megadeth φυσικα εχουν κανει μετριες εμφανισεις ελπιζω τωρα που δενει το Line up να ειναι καλυτεροι.

Aυτο το οι κορυφές των τάδε είναι καλύτερες του τάδε δεν προκύπτει από πουθενά. Ειδικά για το RIP. Γενικώς αυτο είναι κάτι υποκειμενικό, αλλά και πάλι το RIP είναι κάτι που από όπου και να το δεις σχεδόν τίποτα δεν μπορεί να κονταροχτυπηθεί μαζί του. Επίσης καταλαβαίνω ότι ο καθένας μας προτιμάει κάτι, αλλά η επιρροή που έχει κάποιος σε άλλες μπάντες δυσκολεύομαι να φανταστώ γιατί είναι κριτήριο για να μου αρέσει κάτι περισσότερο. Αυτο πιο πολύ είναι λόγος σεβασμού κτλ. Σαν άκουσμα και πόσο με αγγίζει εμένα δεν μου λέει κάτι.

4 Likes

Διαφωνησαμε καπου ; Συμφωνω σε οτι λες. Οκ εγω εχω τις δικες μου προτιμησεις αλλα οντως δεν γινεται με το ζορι να σου αρεσει κατι περισσοτερο επειδη εχει επιρρεασει περισσοτερο κοσμο - μπαντες ή επειδη οι περισσοτεροι (αν μπορουν να μετρηθουν) θεωρουν καλυτερο τον ταδε ή τον δεινα δισκο.

Σιγα τωρα! Δισκαρα και το RIP , Δισκαρα και Reign και το Master και δεν ξερω και εγω ποιο αλλο. Το τι αρεσει στον καθενα απο εμας περισσοτερο ειναι αλλο θεμα.

Προκύπτει από τα αφτιά μου και τα γούστα μου, και πιθανά από πολύ κόσμο. Και τι εννοείς δεν μπορεί να το κονταροχτυπήσει κανένα; Ήδη σου βρήκα 2 και μπορώ να σου βρω πολλά περισσότερα στο μεταλ γενικά. Και μην μου πεις “ναι αλλά τεχνικά είναι πιο καλό” γιατί δεν με ενδιαφέρει αυτή η άποψη, δεν κάνουμε κόντρα ποιος την παίζει καλύτερα(την μουσική ε) αλλά ποιος έχει πραγματικά κάτι να πει στα αφτιά και στην ψυχή του καθένα.

Τι να πω, εγω τους Megadeth των 90ς τους εχω πολυ ψηλα, και για μενα τα Rust, Countdown, Youthanasia, Cryptic ειναι ισαξια, δηλαδη δε μπορω να ξεχωρισω καποιο προσωπικα (και τα προτιμω ΟΛΑ απεναντι σε οποιοδηποτε Σλεγιερ). Επισης πολυ ευχαριστα ακουω απο την αρχη ως το τελος τα Peace, Risk, World, System, Dystopia… Τωρα οτι εβγαλαν μεταξυ 2006-2015 μου φαινεται σχεδον ανυπαρκτο, δε θα μου ελειπε ουτε ενα τραγουδι απο αυτην την περιοδο ουσιαστικα.

Απο Slayer πολυ λιγοτερα πραγματα, κι αυτα δεν τα γουσταρω οσο γουσταρω τα Megadeth. Βγαζουν μια κακια μοναδικη, αλλα γενικα εχουν πολυ αδιαφορα αλμπουμς ολοκληρα μερικες φορες, και δεν εχουν αλλαξει και στυλ στην πραγματικοτητα, με εξαιρεση το Diabolus In Musica. Δε νομιζω οτι υπαρχει ουτε μια μπαντα που να τη γουσταρω πολυ και να μην εχει αλλαξει καθολου το στυλ της.

1 Like

το ιδιο λετε ρε .

ρε @QuintomScenario βρυκολακας εισαι αγορι μου ; Ναι οι Slayer ειναι βαρετοι σε μεγαλο βαθμο ειδικα μετα το Seasons αλλα αν σε καποιον αρεσει αυτο το υφος θα τους προτιμα απο τους πιο συγχρονους Megadeth , Metallica κτλ

Λέμε το ίδιο από την ανάποδη. Και λίγα με τους Slayer!!! Δεν είσαι τρου το έχουμε καταλάβει!

αυτο ειναι τιτλος τιμης ρε να μην ειμαι τρου !!!

θα παω να ακουσω Soundgarden , Tool , AIC , COC , Down, Kyuss να στρωσουν τα αυτακια μου απο το πολυ μετσαλ σας !

Λετε το ιδιο αλλα δεν ειδα πουθενα να λετε οτι σχεδον τιποτα απο οπου και να το δει καποιος δεν μπορει να κονταροχτυπηθει με το Master και το And Justice ! :blush:

Όλοι τα ίδια λέμε :stuck_out_tongue: Απλα για μένα η επιρροή δεν είναι κριτήριο αρεσκείας, αλλά ίσως σεβασμού. Η μονη ουσιαστική διαφοροποίηση :stuck_out_tongue:

και σε αυτο συμφωνουμε ! και επισης οτι σεβεσαι δεν ειναι απαραιτητο να σου αρεσει και παρα πολυ.

Καλα οκ εδω υπαρχει και κοσμος που προτιμαει τους Anthrax και τους Destruction απο τους Kreator και τους Testament, που για μενα ειναι 20 σκαλες ανωτεροι, αλλα περι ορεξεως pumpkin pie.

Ουτε η μανα μου δε με ρωταει πλεον αν ειμαι βρυκολακας!

Υπερβολη…και συμπαθητικο το τελευταιο anthrax…για την ηλικια τους και το status τους ηταν αναπαντεχα καλο.

Οι Kreator σιγουρα ειναι ανωτεροι απο τους destruction.

Tωρα για τους Anthrax… επεσες στην περιπτωση. Δεν ξερω αν ειναι ανωτεροι καλυτεροι κτλ παντως τους εχω αφιερωσει πολυ περισσοτερο χρονο σε σχεση με τους testament, Kreator κτλ.

Τι να κανουμε ; Με το State, Persistance, Sound of White Noise (αχ ρε Bush τι φωναρα ! Κριμα που δεν εγραψαν καλυτερη μουσικη με αυτον πισω απο το μικροφωνο . εκει που ελεγες οτι τωρα θα τα πανε ακομα καλυτερα με το We’ve Come for you All , εκανε τις παπαριες του για αλλη μια φορα ο Scott Ian και εφυγε η φωναρα!) μεγαλωσαμε.

Είναι, το επιβεβαιώνω. Έχει επιχειρήσει να με δαγκώσει κιόλας.

1 Like