Megadeth

RIP
Peace sells
Countdown
Killing
So far, so good

Τελικά αυτό είναι το μεγάλο όνομα που θα έκαναν support οι Megadeth. Στην Ελλάδα πάντως είναι γενικά άγνωστοι.

“Οι Megadeth, περιόδευσαν για πάνω από ένα χρόνο για την προώθηση της τελευταίας εξαιρετικής δουλειάς τους “Dystopia” και σκοπεύουν να συνεχίσουν τις περιοδείες στα τέλη Απριλίου με τρείς εμφανίσεις σε αμερικάνικα festivals”.

https://rockoverdose.gr/megadeth-θα-περιοδεύσουν-μαζί-με-τους-scorpions-στην/

“Crazy World Tour” λεει, ελεος, 27 χρονια μετα την κανουν;;;

Ευκαιρία να μάθει τους Megadeth περισσότερος κόσμος :stuck_out_tongue:

Αν έπαιζαν σε συναυλίες των Aerosmith θα συμφωνούσα . Τώρα απλά προσπαθούν να τους μάθουν και οι πιο rockers. Δεν είναι κακό αυτό , αλλά μπροστά σε πόσο κόσμο παίζουν οι Scorpions στην Αμερική; πάνω από 10 χιλιάδες ;

Δε νομίζω να είναι μεγαλύτερο όνομα από τους Deth οι Scorpions στις ΗΠΑ.

Και εγώ την ίδια αίσθηση έχω γι’αυτο και μου κάνει εντύπωση αυτό το πακέτο …

Λογικά στα 80s ήταν πολύ μεγαλύτερο όνομα, για τώρα δεν ξέρω αλλά για να παίζουν από κάτω και με φρεσκότερο δίσκο ε μάλλον θα είναι μικρότερο όνομα οι Megadeth

Δεν μπορει να ειναι τυχαιο οτι οι Scorpions ειναι Headliners στο Graspop , ασχετα που εμας δεν μας γεμιζει το ματι.

Στο Αμερικα πριν 2 χρονια παντως επαιζαν σε αρκετα μεγαλο χωρο οποτε η κινηση του Megadave δεν ειναι και τοσο κακη.

Δεν νομιζω οτι ειναι χαζος ο Dave για να κανει τετοια κινηση. Παντου απ’ οτι φαινεται εχουν μεγαλο κοινο οι Scorpions αλλα στην Ελλαδα ολο ανεκδοτα ειμαστε…

http://straightonmusic.com/2017/03/dave-mustaine-aytoi-einai-oi-fantastic-4-ths-rythmikhs-kitharas/

Πάντα προσγειωμένος και μετριόφρων…

1 Like

Malcom έχει αναφέρει και ο Het σαν κορυφαίο, μαζί με Ramone και Iommi

O Malcolm Young ηταν τεραστιος κιθαριστας. Παντως ο Χετ κι ο Μαστουρεην ειναι πραγματικα παρα πολυ καλοι, ειδικα αν αναλογιστουμε το γεγονος οτι παιζουν και τραγουδανε ταυτοχρονα.

Πολυ καλοι και επιδραστικοι, αλλα μην τρελαθουμε, τι να πουν Gildenlow και Akerfeldt και τοσοι αλλοι ακομα.

Papa-Het
Mustaine
Iommi
Matt Bellamy

Γελοίος και μόνο που βάζει τον Rudolf τώρα που θα κάνουν μαζί περιοδεία. Αν τον ρώταγες πέρσι ούτε για πλάκα δεν θα τον έβαζε. Άσχετα αν συμφωνώ βέβαια…

3 Likes

Μεγαλες αληθειες ομως που βαζει τον Hetfield και τον Malcolm… Και τον εαυτο του και ας φαινεται ψωνιστικο.

Είναι άλλη κουβέντα το τεχνικά άρτιος που παίζει progressive παπάδες σαν τους Opeth ή τους PoS και άλλο πως το downpicking του Hetfield, τα τρία ακόρντα των AC/DC ή το απλοικό παίξιμο του Johnny Ramone με τα downstrokes έχτισαν σχολές και επηρέασαν το μισό πλανήτη σε βαθμό που κανένας Malmsteen η Van Halen δεν έκανε.

Κυριως αυτο σχολιασα, δεν πηγα στο κομματι της επιδραστικοτητας, στο οποιο συμφωνω.
Βεβαια ο Akerfeldt τηρουμένων των αναλογιων ( δλδ το γεγονος οτι ο Hetfield για παραδειγμα ηταν σε μια περιοδο που το μέταλ εκανε τα πρωτα του βηματα και εβγαινε στο mainstream , οποτε εκανε κατι πρωτοποριακο), πιστευω οτι μπαινει σε αυτη την κατηγορία.