Megadeth

Τα έχουμε ξαναπεί εδώ μέσα, για μένα μόνο System και Endgame είναι καλοί δίσκοι, το Dystopia ευχάριστη έκπληξη μετά την κουράδα, το βαρέθηκα γρήγορα όμως, αλλά γι αυτό δεν φταίει μόνο ο δίσκος αλλά και το ότι έβγαλαν-καλύτερο- δίσκο οι Metallica ή τουλάχιστον δίσκο που με απασχόλησε περισσότερο.

Τα πάντα είναι υποκειμενικά στη μουσική. Όλοι μιλάμε με βάση τα δικά μας προσωπικά γούστα. Δεν θεωρώ λοιπόν ότι υπάρχουν παράλληλα σύμπαντα. Για παράδειγμα οι @Rebel , @ignatios89 , @LedZep θεωρούν το Dystopia καλύτερο. Έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον.

@shadowking69 Βαρέθηκες γρήγορα το Dystopia αλλά το Plague Within δεν το έχεις βαρεθεί και το ακούς συνέχεια. Άρα το Plague Within είναι καλύτερος δίσκος από το Dystopia? Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα προφανώς αλλά νομίζω ότι κάποιες φορές κρίνουμε ένα δίσκο με βάση το ποια συγκροτήματα μάς είναι συμπαθή ή λιγότερο συμπαθή.

2 Likes

Αν με διάβαζες θα καταλάβαινες ότι το σχόλιο σου είναι ατυχές, θεωρώ το Plague Within από τα λιγότερο καλά τους και φυσικά δεν το ακούω συνέχεια.

αλλά και πάλι που είναι το κακό σε αυτό;

2 Likes

Κακό δεν είναι. Απλά μπορεί να αδικήσεις ένα άλμπουμ (ή το αντίθετο) όταν είσαι biased.

Εγώ μόνο τον Quintom θυμάμαι να γράφει ξεκάθαρα ότι δεν είναι καλός δίσκος το Plague Within. Αλλά αφού γράφεις ότι θεωρείς κι εσύ το Plague Within από τα λιγότερο καλά τους, ok δεκτόν!

Τελοσπάντων, ξεφύγαμε! Το θέμα μας είναι ότι κάποιοι θεωρούμε το Dystopia καλύτερο album και κάποιοι θεωρούν καλύτερο το Hardwired. Προσωπικό γούστο είναι αυτό, κανείς δεν έχει δίκιο ή άδικο.

Προσωπικά έχω γράψει και παραπάνω ότι είναι δισκάρες και τα 2. Και προφανώς οι Metallica είναι μεγαλύτερο μέγεθος από Megadeth (και σε επίπεδο δισκογραφίας). Δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε, peace!

2 Likes

Δεν τρελαινόμαστε ίσα ίσα έβαλα πάλι το Dystopia σήμερα και είναι μια χαρά δίσκος, προφανώς έχω μεγαλύτερη αδυναμία στους Metallica, άλλωστε είπα ότι ο δίσκος τους με απασχόλησε περισσότερο.
Όσο για το Plague… εννοείται ότι μου αρέσει και αρκετά μάλιστα, αλλά φυσικά δεν είναι ούτε στα 5-6 κορυφαία τους. Μάλλον πάει αρκετά χαμηλά.

1 Like

ποιο θα εβαζες στο τελος ;

Και αντε για να μην ξεφυγουμε και εντελως ποιο θα εβαζες στο τελος απο τους Megadeth?

Megadeth εύκολο, το Super Collider και από κοντά το Risk.

Από Lost ας μην το κάνουμε μπάχαλο κι εδώ μωρέ.

Δηλαδη τα δυο λιγοτερο μεταλ, κι ας ειναι αρκετα καλυτερα απο το πραγματικο αισχος, το United Abominations.

Αυτό θα ήταν το τρίτο, απαίσιος εξίσου δίσκος. όπως και το 13. Πωπω έχουν βγάλει πολλές μπαρούφες…

με ψησατε να βαλω μονο τα “κακα” τους αλμπουμ να τα ξανακουσω , ετσι για να θυμηθω το μεγεθος της μπαρουφας.

Tο εχω δοκιμασει καποιες φορες τα τελευταια χρονια, και δεν παλευεται. Δεν αντεχεις πανω απο 5 τραγουδια. Εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται να αρεσει σε καποιο κοσμο και το Endgame, το βρισκω στην ιδια κατηγορια με ολα οσα αναφερθηκαν παραπανω.

Το Risk βεβαια απεχει παρασαγκας απο το να χαρακτηριστει μπαρουφα και εχει τουλαχιστον 5 γαματα τραγουδια μεσα, αλλα τελος παντων.

Το 13 έχει μέσα 10 κομματάρες και ξεσκίζει δισκογραφίες για πλάκα.

ρε συ αφου τα λέγαμε προχτές, ο χρόνος είναι ελάχιστος πλέον αφιέρωσε τον αλλού

που θα κάτσεις να ακούσεις σουπα collider και united abominations καλοκαιριάτικα

Για μένα είναι κάποιοι δίσκοι που ακούστηκαν και προσπεράστηκαν . Κι ας τις έβγαλαν μεγάλες μπάντες. Ούτε collider , ούτε plague within , ούτε plauges of babylon, ούτε death magnetic κλπ . Κάλοι δίσκοι κάποιοι απ αυτούς αλλά δεν τραβάς και τα βυζιά σου. Οπότε πάμε παρακάτω

1 Like

Το super collider είναι ένας απολαυστικά μέτριος δίσκος.

υπαρχει η εξης παραμετρος . οτι μπορω να ακουσω μουσικη στη δουλεια . Οποτε τετοιους δισκους μπορω να τους εχω να παιζουν και αν κατι μου κανει καλη εντυπωση να τον ξανα τσεκαρω σπιτι.

Χρονος υπαρχει , απλα λογω ιντερνετ εχεις προσβαση σε παρα πολλες δουλειες , παρα πολυ αμεσα. Εκει χανεται η μπαλα.

3 Likes

πιο πετυχημένο είναι νομίζω το “super κωλάντερ” που είχα διαβάσει κάπου!

3 Likes

Τα πιστευει αυτα που λεει ο Dave? Κυλουσε ενα δακρυ λεει στο μαγουλο του Marty :joy:

2 Likes

ναι δεν μπορουσε να του το πει ο ιδιος. Λες και δεν ειναι δικια του η μπαντα.

Μεγαλη αδυναμια στον Μαστουρειν , αλλα συνεχιζει και λεει πολλες μπουρδες.

Να και ενα ωραιο αρθρακι με τα "μαργαριταρια¨του τα τελευταια χρονια

4 Likes

το διάβασα χθες και έκλαιγα και εγώ…από τα γέλια…ναι Dave…σίγουρα…αυτός ήταν ο λόγος

αλλά το ακόμα πιο γαμάτο είναι που κατηγορεί το μάνατζμεντ που δεν του το είπε…αυτός δεν μπορούσε δλδ;

3 Likes

Εννοείται για πλάκα και ειδικά το Endgame που το αγαπημένο από 2000 και μετά πατάει για πλάκα ότι έβγαλαν οι metallica μέχρι το 16

1 Like