Megadeth

Δεν παίζει να το πιστεύει ούτε ο ίδιος. Ξέρει ότι υστερεί πολύ, δε μιλάει, δεν προκαλεί και απλά είναι ευγνώμων.

2 Likes

Ούτε στον ύπνο του.

1 Like

καλα νταξ μην το χεσουμε εντελως . ο καθενας με την επιδραστικοτητα του .
Τι καψουρα ειναι αυτη να μειωνουμε καποιον μουσικο οταν μιλαμε για τετοιο υψηλο επιπεδο ;

2 Likes

Και στον υπνο του, και στον ξυπνιο του. Οι κιθαριστες, σε αντιθεση με εφηβους σε φορουμ (ή με τυπους που σκεφτονται σαν εφηβοι) σεβονται τη δουλεια των αλλων κιθαριστων, και αρα πολλες φορες θα ακουσουν ενα σολο που βγαζει καταπληκτικο συναισθημα, και θα το θαυμασουν. Αρα οπως ο Hammett θα ηθελε να εχει γραψει το σολο του Tornado Of Souls (και εδω που τα λεμε και οποιοσδηποτε κιθαριστας στον κοσμο), ετσι και ο Friedman θα ηθελε να εχει γραψει το σολο του Unforgiven, χωρις να σημαινει οτι υπαρχει καποια συγκριση των κιθαριστων οσον αφορα την αξια τους και την ικανοτητα τους.

3 Likes

Ούτε θέμα fanboys-μου είναι, ούτε έλλειψη σεβασμού ούτε τίποτα. Ο Kirk από το Black Album και μετά έχει γίνει βιαστής πεταλιών. Το ότι οι fans των Metallica γουστάρουν τα σολο του δεν σημαίνει πως κιθαρίστες όπως ο Friendman που τεχνικά είναι η μέρα με την νύχτα με τον Kirk, ζηλεύουν τα δικά του σολο.

2 Likes

Στο εξηγησα αποπανω, δε μπορω να στο εξηγησω καλυτερα. Δεν ξερω απο που προκυπτουν αυτα που γραφεις, ουτε ποιος μιλησε για τους Metallica μετα το Black, ουτε μιλαμε για ολα αυτα στο τοπικ των Megadeth. Η αληθεια παραμενει οτι ο Hammett εχει γραψει πληθωρα κιθαριστικων σολο που εχουνε μεινει στην ιστορια του metal (και λογω της φημης των Metallica) και πως ειναι αψεγαδιαστα σολο (Ride The Lightning, One, κτλ). Κοινως, δε θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα. Αυτα τα σολος λοιπον, θα ηθελε να τα εχει γραψει οποιοσδηποτε μεταλ κιθαριστας.

Δε με ενδιαφερει το αν σεβεσαι τον Hammett ή οχι, μπορεις αμα θελεις να πας και να κατουρησεις τον ταφο του οταν πεθανει, απλα η αξια ενος σολο δεν εχει να κανει με το αν ειναι τεχνικα καλυτερος ο Friedman ή οχι. Ναι ειναι. Και τι εγινε?

Και ο Petrucci ειναι τεχνικα καλυτερος απο ολους αυτους μαζι. Θα ζηλευε καποια riffs που εχει γραψει ο Hetfield ή οχι?

2 Likes

'Εστω ότι είναι έτσι. Και ο Friedman από τότε που έφυγε από τους Megadeth, δεν υπάρχει. Και; Σβήστηκαν τα solos που έχει γράψει και παίξει; Ρε συνέλθετε να πούμε :joy:.

4 Likes

3 Likes

μαλακα κλαιω . αντε γαμησου . χα χα χα χα χα χα χα !

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο ποστ απαντάτε. Εγώ απάντησα συγκεκριμένα σε αυτό που έγραψε ο QuintomScenario πως ο Friendman θα ζήλευε τα σολο του Kirk. Ναι ο Kirk έχει γράψει μερικά εξαιρετικά σόλο που έχουν μείνει στην ιστορία του metal αλλά ο Friendman δεν είναι αμιγώς metal κιθαρίστας (και αυτό και μετά τους Megadeth δεν πήγε σε άλλη metal μπάντα) και αμφιβάλω αν θα ζήλευε μερικά ωραία σόλο οποιουδήποτε καλού metal κιθαρίστα (βασικά δεν αμφιβάλω καθόλου). Μόνο από τρελάμενους fans των Metallica τα ακούς κάτι τέτοια.

Ο Kirk είναι απλά καλός, και τα τελευταία χρόνια για μένα αδιάφορος ως εκεί που δεν πάει. Βασικά θα προτιμούσα τα τελευταία χρόνια να είχε εξαφανιστεί και αυτός να ηρεμήσουν τα αυτιά μου από το πολύ γουα γουα.

Δε σε υποχρεωνει κανενας να τον ακους ξερεις. Τωρα δεν ξερω σε ποιο συμπαν ζεις στο οποιο ο Hammett ειναι απλα “καλος” αλλα στο χωρο της μουσικης που ως επι το πλειστον ακους, θεωρειται ως ενας απο τους καλυτερους που εχουν αφησει ιστορια με αυτα που εχουν συμβαλλει στα 1980ς (και 1990ς βασικα) στη μουσικη των Metallica. Οπως εγραψε κι ο Παντελης, το τι εχει κανει απο το 2000 εως σημερα (3-4 μετρημενα αξιολογα σολο και τιποτα αλλο) δεν ακυρωνει το παρελθον του.

Δεν μου απαντησες αν ο Πετρουτσι θα ηθελε να εχει γραψει καποια ριφφς του Τζεημς (αν και 30 φορες αρτιοτερος τεχνικα) ομως.

ΥΓ. Τωρα το πως δεν αμφιβαλλεις καν για το αν ο Marty Friedman δε θα ζηλευε κανενα σολο κανενος αλλου μεταλ κιθαριστα και εισαι και τοσο σιγουρος, ενω δεν ξερεις καν πως γραφεται το επωνυμο του, ομολογω μου προκαλει εκπληξη.

Σε αυτό που λέει ο Quintom έχει δίκιο. Ότι και ο Friedman έχει γράψει ένα Tornado of Souls και ο Hammett έχει γράψει ένα Unforgiven.

Αλλά εάν δεν συνεισφέρεις συνθετικά σε έναν δίσκο δεν μειώνει το πόσο παιχταράς είσαι στην κιθάρα. Δηλαδή ότι ο Broderick δεν συνεισέφερε ιδιαίτερα στους Megadeth συνθετικά δεν σημαίνει ότι δεν είναι παιχταράς στην κιθάρα. Γιατί με αυτή τη λογική θα πρέπει να μειώσουμε και τον Hammett σαν κιθαρίστα και την προσφορά του στους Metallica επειδή δεν συνεισέφερε συνθετικά στο HTSD.

2 Likes

Για αυτό είμαι σίγουρος επειδή δεν ξέρω πως γράφεται το επίθετο του.

Το ίδιο πράγμα είναι να γράφεις ριφ το ίδιο να γράφεις σόλο;;

Δεν υπάρχει λέει ο Friedman μετά τους Megadeth. Άμα χασομεράς ακούγοντας St anger και τα υπόλοιπα έπη, πού να ήξερες τι έχει κάνει ο Friedman; Έτσι και αλλιώς είναι φανερό ότι δεν έχεις ούτε εσύ ούτε ο άλλος την ικανότητα/αντίληψη για να εκτιμήσεις έναν κιθαρίστα. Εκτός αν κριτήριο είναι ποιός είναι πιο κουλός. Μην αρχίζετε για το συναίσθημα. Για να βγάλεις συναίσθημα χρειάζεσαι τεχνική. Δε σας τα έμαθαν καλά οι Πλιάτσικες και τα παράγωγά τους.

3 Likes

Βασικά βρίσκω γελοίο το ότι κάθε φορά που εκφέρεται η όποια άποψη για τους Megadeth το αντεπιχείρημα είναι “ναι, αλλά οι Metallica…”. Δεν ανέφερε κανείς τον Broderick ως “παρακατιανό” και δεν είναι ανάγκη να υπερβάλεις to make your point. Επίσης κανείς εδώ μέσα δεν ξεροσταλιάζει ακούγοντας το St. Anger, προφανώς κρίνεις εξ’ ιδίων γιατί σε αντίστοιχη κουβέντα για το VXI είχες φτάσει να κράζεις μέχρι και τον Dickinson.

Από εκεί και πέρα, έχουμε δείγμα που έπαιξε ο Lombardo και ο Jordison και για μένα ΔΕΝ ακούγονταν καλύτεροι. Οι Metallica είναι αυτό που είναι λόγο χημείας. Κανένας τους δεν είναι κορυφαίος μουσικός στο όργανο του (άντε, ας πούμε πέρα από τον Hetfield) και όμως έγιναν η κορυφαία μπάντα (για πολλούς). Και οι κορυφαίοι μουσικοί τους λατρεύουν.

Επίσης, οι Metallica είναι μπάντα που ότι κάνει περνάει από ιερά εξέταση. Αν κάνει ο Hammett ένα λάθος στο σόλο θα το θυμούνται όλοι. Αν το κάνει ο Kiko δε θα το θυμάται κανείς. Και να σου πω την αλήθεια τους Megadeth που λατρεύω και έχω δει 5-6 φορές live, συνήθως τους βαριέμαι. Ενώ οι άλλοι με τα φάλτσα τους και τις αρρυθμίες τους με κάνουν να περνάω καλά.

Άλλο ο άρτιος μουσικός, άλλο η καλή χημεία, η ενέργεια, η όρεξη και όλα αυτά που κάνουν τον ακροατή να περνάει καλά.
Για εμένα το λάθος του Mustaine -όπως σωστά ανέφερε και ο matia- τα τελευταία χρόνια είναι η υπερπαραγωγικότητα του που κάνει τα άλμπουμ του να ακούγονται άνισα. Καλούς μουσικούς πάντα είχε πλάι του (το αν τους εκμεταλλεύονταν ή όχι είναι άλλη κουβέντα), το κακό είναι ότι ποτέ δεν τους διατήρησε για ένα διάστημα ώστε να αποκτήσει τη χημεία -σε στούντιο και live- που χρειάζεται.

7 Likes

Μλκ Quintom τι ζουδι πρέπει να είσαι ρε έχεις κάνει δεν ξέρω και εγώ πόσα πολλά ποστ ανούσια σε θέμα τον Megadeth μόνο και μόνο για να τους μειώσεις λέγοντας επικές παπαριες πραγματικά γουστάρω και εγώ Metallica αλλά εσύ έχεις τερματίσει το βαθμό του groupie

3 Likes

Δηλαδη για να καταλαβω καλα, ειναι απολυτα φυσιολογικο ο Πετρουτσι να ηθελε να εχει γραψει ενα ριφφ του Τζεημς παρολο που σαν κιθαριστας ειναι πολυ καλυτερος τεχνικα, αλλα ο Φριντμαν αποκλειεται μαλιστα να νιωθει το ιδιο για ενα σολο του Χαμμεττ? Η λογικη αυτη με ξεπερναει.

Το καταλαβαινεις πιστευω οτι εγω ημουν ο τελευταιος που αναφερθηκε στους Metallica στο παρον θρεντ και επι ποσα ποστς αγνοουσα την εφηβικη συγκριση μεταξυ των δυο μπαντων ε? Χαλαρωσε, κουβεντα κανουμε, και στην κουβεντα αυτη συμβαινει να βρισκω τα τελευταια παμπολλα αλμπουμς των Megadeth σχεδον αδιαφορα, εως και πραγματικα αποκρουστικα. Αυτο δεν ειναι προσπαθεια να τους μειωσω, το εχει κανει ο Mustaine πολυ καλυτερα απο οτι θα μπορουσα εγω ποτε, βγαζοντας καθε χαζομαρα που του ερχεται στο μυαλο σε δισκο και μειωνοντας παρα πολυ το ονομα των Megadeth απο το 2000 και μετα. Απο κει που ηταν τοπ 5 μεταλ μπαντα, τωρα ειναι στα αζητητα.

3 Likes

Ίδιο τεχνικό επίπεδο χρειάζεται ένα ριφ το ίδιο ένα σόλο δηλαδή;;; Να με τρελάνεις θέλεις τώρα;; Αν δεν είσαι τρολ έχεις θέμα ε.

Αξιομνημόνευτα ριφ έγραφε και ο Max Cavalera στους Sepultura και ήταν σχεδόν άμπαλος. Το ριφ ποτέ μα ποτέ δεν χρειάστηκε τεχνική. Ποτέ όμως!! For fuck’s sake μέχρι και εγώ έχω βγάλει μερικά καλά ριφ σε κιθάρα και είμαι τέρμα άχρηστος

Το σόλο είναι κατά βάση τεχνική. Κανείς δεν θα πει ο Friedman ζηλεύει τα σόλο του Kery King όσο και αν έχουν μείνει στην ιστορία και αυτά, επειδή αν το πει θα τον πάρουν με τις ντομάτες και δικαίως. Είναι ο King άχρηστος και οι Slayer χάλια;; Η μήπως είναι οι Sepultura χάλια επειδή είπα τον Max άμπαλο;;; Όχι φυσικά αλλά αν πεις κάτι αρνητικό για μέλος των Metallica η τον μειώσεις σε σύγκριση με κάποιον άλλο μουσικό δημιουργείς κόντρα Metallica/Megadeth, Metallica/whatever band και πέφτουν να σε φάνε οι fanboys.

Απλά προσπαθήστε να μην είστε τελειωμένοι groupie και όλα θα είναι καλύτερα!!

4 Likes