Megadeth

Τα αλμπουμς των Megadeth στα 1990ς τα εχω ακουσει τουλαχιστον 100 φορες το καθενα (και λιγες λεω), και τα αλμπουμς απο το 2000 και μετα επισης δεκαδες φορες, ακομα και οσα δεν μου αρεσαν. Την τετραδα United Abominations - Endgame - 13 - Super Collider που ακομα κι αν ελειπε ολοκληρη απο τη δισκογραφια των Megadeth δε θα με ενοχλουσε (ας καιγονταν και τα χλωρα μαζι με τα ξερα), την εχω λιωσει επισης, ενω για System Has Failed + World Needs A Hero ισχυει οτι και για τα 1990ς. Δεν κανω την σκληρη μου κριτικη στον Mustaine χωρις να εχω προηγουμενως απογοητευτει απο αυτον για μια μπαντα που λατρευα.

1 Like

Πες το βρε αγορίνα μου από την αρχή, να ξέρουμε με τι άτομο έχουμε να κάνουμε. Φαινόταν από τα συμφραζόμενα αλλά εδώ φάνηκε όλο το μέγεθος της ασχετοσύνης. Πιάνεις και θέμα που καμία απολύτως σχέση δεν έχει με γούστο. Να μου πεις ότι σου αρέσουν οι κουλοί, να το καταλάβω. Αλλά να τους βγάλεις περίπου στα ίσα και στην τεχνική και ότι υπάρχουν και πολλοί καλύτεροι από τον Friedman; Άστο, κακώς ασχολήθηκα εγώ.

4 Likes

Εντάξει, κουλός είναι ο Χάμετ, αλλά δεν είναι και Γκερς.

1 Like

Έχεις δίκιο, ο Γκερς είναι πολύ καλύτερος.

2 Likes

Συναίσθημα δεν είναι μόνο αυτό που νομίζεις ρε … άρρωστο σόλο αρα άρρωστο συναίσθημα

2 Likes

1000 φορές τα σόλο του Γκερς παρά οποιοδήποτε από τα σόλο του Χαμετ πλην ίσως του one . Το μόνο καλαισθητο οι έγραψαν οι Μεταλλικα

Όσο ενθαρρύνετε τέτοιους αφορισμούς τόσο μπουρδέλο θα γίνεται

Υπό άλλες συνθήκες θα είχε έρθει η… αεροπορία :stuck_out_tongue:

Αλλά έχουν εκδιωχθεί προ πολλού με τόσες μαλακίες έσω μέσα . Κάπου έχουν γίνει αφόρητα τα πράγματα

1 Like

Τι κορόιδα αυτοί στην Σράπνελ! Πήγαν και υπέγραψαν κάτι Friedman, Becker, Moore και άλλα γατάκια ενώ είχαν τον Κερκ μπροστά στη μάπα τους, που νταξ, σιγά πόσο χειρότερος είναι.

Ρε ακόμα το σκέφτομαι ρε.

1 Like

Το επόμενο λεβελ είναι να γραφτεί ότι υπάρχουν δεκάδες καλύτεροι απ τον Μπέκερ

2 Likes

Οτι απο το οτι ο Friedman ειναι πολυ καλος και τεχνικος κιθαριστας , εχουμε φτασει να λεμε κουλο και αμπαλο τον Hammett επειδη η μπαντα του εχει υπερβολικη εκθεση και μενουμε μονο στα"κουλα" του (λες και ολοι οι αλλοι γαμανε την ταστιερα χωρις ελεος, εδω πιο πανω στο βιντεο που ο Broderick γαμαει το σολο και εχει μια φατσα … ελα μωρε shit happens , δεν μπαινουμε καν στο κοπο να κανουμε σχολιο) , αληθεια με ξεπερναει.

Ποσο δυσκολο ειναι να εκτιμας και τον εναν και τον αλλο δηλαδη ; Εδω τους εκτιμουν πραγματικοι επαγγελματιες μουσικοι και περιμενουμε τωρα τον Θοδωρα απο τις τζιτζιφιες να τους βαλει ολους στην θεση τους

@rebel αληθεια σε εχω για κατι πολυ καλυτερο απο αυτο . Kαι αφου θελετε να ασχοληθειτε με τετοιες εξυπναδες , ανοιξτε κανα βιβλιο , δειτε κανα ντοκιμαντερ για την μουσικη που αγαπατε , διαβαστε και καμια συνεντευξη και θα δειτε τι γνωμη εχουν τα “ειδωλα” σας για τους μουσικους που κραζετε και ισως επιτελους βγαλετε 2 ταχυτητες και τους εκτιμησετε λιγο παραπανω.

ΥΓ. Σιγα που ειναι ιππικο αν πεις καποιος κατι για τους Metallica ενω αν πει για τους Γκερς , Σαφφερ κτλ που η επιδραστικοτητα τους ειναι πολυ πιο περιορισμενη ειναι η αντικειμενικη γνωμη της ξερολιασης.

ΥΓ2 o @pantelis79 Και ο @QuintomScenario ειναι οκ δηλαδη οταν κραξουν (και με το δικιο τους) το στανγκερ ή τις τιμες των εισιτηριων αλλα αν πουν αυτο που μενει γενικοτερα στο μουσικο κοσμο ειναι γκρουπηδες , ιππικο κτλ . Τιμιο.

3 Likes

Να είδες ;; Με εμάς αμέσως να “μπούμε στην θέση μας”

Όταν γράφονται αφορισμοί από άλλους . Όλα καλά

Το ποιος ασχολήθηκε με τέτοιες εξυπνάδες και ποιος μπήκε στον κόπο να ασχοληθεί και να πει ακόμα χειρότερες , είναι εμφανές εδώ μέσα

Εγώ παίρνω την ευθύνη των υπερβολών μου και δεν ξανασχολουμαι .

2 Likes

[quote=“ignatios89, post:987, topic:867, full:true”]Τι κορόιδα αυτοί στην Σράπνελ! Πήγαν και υπέγραψαν κάτι Friedman, Becker, Moore και άλλα γατάκια ενώ είχαν τον Κερκ μπροστά στη μάπα τους, που νταξ, σιγά πόσο χειρότερος είναι.

Ρε ακόμα το σκέφτομαι ρε.[/quote]

Όπως δεν πήρανε τον Χάμετ, έτσι δεν πήρανε και τον Γκερς και τον Μάρεϊ και τον καθένα που έχει μια καριέρα στρωμένη με εκατομμύρια δολλάρια. Φαντάζομαι δεν κάνουν καν τον κόπο να ασχοληθούν με αυτούς που ξέρουν ότι δε θα φύγουν από μια εξαιρετικά αμοιβόμενη θέση στο Δημόσιο για οπουδήποτε αλλού.

Δεν μπορώ να πιστέψω τι κωλόψαρα είστε μερικοί. Ρε ΜΑΛΑΚΕΣ, στο internet γράφουμε. Εννοείται θα γράψουμε και υπερβολές (βασικά, μόνο υπερβολές :grin:). Δηλαδή όντως @Rebel πιστεύεις ότι θέλησα να “σε βάλω στη θέση σου” υπερασπιζόμενος τους Metallica ρε ; Δε σε ξέρω καν :grinning:.

@matia το πέτυχα αυτό που έλεγες τελικά .

2 Likes

Α ρε Μαστέην, μέχρι και ο Γκρολ σε γλεντάει ρε καημένε.

1 Like

φιλε μου, δεν το λεω για να σε μειωσω ή να σε προσβαλλω . αν το εκανα ζηταω συγνωμη . ειναι το τελευταιο που ηθελα να κανω . Νομιζα οτι θα το παρεις πιο χαλαρα.

Και για μενα ισχυει αυτο . Αλλα τωρα τι ; Ωρες ωρες πρεπει να αναλυσουμε τα αυτονοητα οπως το αν ειναι εκπληκτικοι οι μεν στα Live τους (που ειναι γεγονος ) και οτι οι αλλοι μπορει να παιξουν μονο 80 και παλι χωρις πολλες κορυφες και μενουμε στο αν θα χασει μια διπλομποτια ο Δανος ή δεν ξερω και εγω τι αλλο .

Γαμανε οι Megadeth . Φοβερος ο Friedman , εκπληκτικο το κλασσικο Line up ( μακαρι να ειχε μυαλο ο Mustaine να τους κρατησει για αλλα τοσα χρονια).
Αυτο κανει αλλους χειροτερους ή καλυτερους ; Οτι μια μπαντα εχει τοσο μεγαλο κοινο ΟΛΑ αυτα τα χρονοα ειναι τυχαιο ; ειναι μονο για τους χαζους και για αυτους που δεν ξερουν ; οτι εφτιαξαν και ιδιωμα και σχολη και εχουν επιρροη σε παρα πολλους μουσκους να το πεταξουμε στα σκουπιδια ; Οτι ειναι Leaders στο μουσικο μας πλανητη (δεν ειναι οι μονοι αλλα ειναι αναμεσα στους λιγους) , μας απαγορευει να γουσταρουμε καποιους αλλους περισσοτερο;
χανεται η μπαλα.

ΥΓ το να μπουνε στη θεση τους εννοουσα να βαλει τους μουσικους στη θεση τους , οχι εμενα - εσενα , τους υπολοιπους.
ΥΓ . ανουσιες συγκρισεις . ακουστε μουσικη που να σας κανει χαρουμενους και αναλογα τα γουστα του καθενος κατι ειναι πιο ψηλα , κατι αλλο ειναι λιγοτερο.

2 Likes

http://www.gibson.com/News-Lifestyle/Features/en-us/shred-stars-0803-2011.aspx
http://www.metalsucks.net/2011/06/08/the-top-25-modern-metal-guitarists-the-entire-list-in-one-place/
http://loudwire.com/top-hard-rock-metal-guitarists-of-all-time/
http://www.blabbermouth.net/news/guitar-world-s-100-greatest-heavy-metal-guitarists-of-all-time/

Οχι, ΕΓΩ κακως ασχολουμαι, υπαρχει ενας ολοκληρος κοσμος εκει εξω που ισως δεν εχετε ανακαλυψει ακομα, αλλα δεν πειραζει, νωρις ειναι ακομα εν ετει 2017. Τι ξερουν βεβαια και το Guitar World, το Loudwire, η Gibson και το MetalSucks? Εδω στο Rocking.gr εχουμε τους πραγματικους ΓΝΩΣΤΕΣ.

Οχι δεν υπαρχουν λεει ο αλλος και πολλοι καλυτεροι κιθαριστες απο τον Friedman. Αμα πιασουμε το progressive, to jazz, και το fusion, σχεδον καθε κιθαριστας του ιδιωματος με μικρη αναγνωρισιμοτητα, παιζει αυτα που παιζει ο Friedman με το ενα χερι, αλλα δεν πειραζει, ο Ιγνατιος θα μας βαλει τα γυαλια τωρα με την αστειρευτη γνωση που εχει μαζεψει διαβαζοντας Metal Invader (χειροτερα απο Metal Hammer)

Έχει και Cobain μέσα;

Έχει Grohl!

1 Like

Ο Hammet είναι πιο ψηλά στις λίστες απο κιθαρίστες όπως Vai satriani petrucci trey azagthoth κτλ ΕΝΤΑΞΕΙ ότι πουν οι λίστες…A δεν εχουν οι λιστες Oliva που τους γλεντάει ολους…

4 Likes

Ε για να τους έχει όλους αυτούς δίπλα δίπλα, 2 πάνω 2 κάτω, περίπου ίδιοι θα είναι.

2 Likes

Το ζητουμενο δεν ειναι το που ακριβως βρισκεται ο Hammett και που οσοι λες, και που ο Friedman. Προφανως αυτες οι λιστες μετρανε τεχνικη, συναισθημα, επιδραστικοτητα, παρακαταθηκη, και προσωπικο στυλ.

Το θεμα ειναι πως ο Kirk Hammett τυχαινει παγκοσμιας αναγνωρισης απο ολα τα σοβαρα ηλεκτρονικα και μη εντυπα που ασχολουνται με το αθλημα της “ροκ και μεταλ κιθαρας”, αλλα για καποιο λογο καποιοι εδω μεσα το βρισκουν εξωφρενικο.

Ειναι ωραιο να ζει κανεις στη φουσκα του, γιατι ετσι δεν χρειαζεται να παραδεχθει οτι ισως και να εχει αδικο, αλλα ειτε εκθειασουμε ειτε κραξουμε τον οποιονδηποτε Kirk Hammett, δεν εχει μεγαλη σημασια. Παραμενουμε οφφ τοπικ εδω και πολλες σελιδες, και ολο αυτο επειδη τολμησαμε να πουμε κακο λογο για την καταπληκτικη πορεια των Megadeth εδω και 17 χρονια.

Ο Dave Mustaine παντως θα ηταν πραγματικα ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ για το κομπλεξ που εχει βγει εδω μεσα εδω και 100 ποστς. Πραγματικα πρεπει να του στειλουμε τη σελιδα με μεταφραση, για να την εχει ως εμπνευση για το επομενο αλμπουμ του. Το κομπλεξ του για τους Metallica αλλωστε ηταν κινητηρια δυναμη για να βγαζει δισκαρες στο παρελθον. Justice For All εσεις ρε μουνια? Rust In Peace εγω. Black Album με 5 singles ρε μπινεδες? Countdown με αλλα τοσα εγω ρε! Load και αλλαγη ηχου ρε γυφτοι? Cryptic Writings εγω, παρτε τα.

2 Likes

αν δεν εχει μεσα Bonamassa .Kotzen, Tremonti ή το ντουετο Rodrigo y Gabriela (βασικη επιρροη τους εχουν τους Me,ohwait,tallica) δεν λεει.

Αληθεια αδυνατω να κατανοησω αυτο τον αφορισμο. Οι περισσοτερες προσωπικες δουλειες του Friedman ειναι παρα πολυ καλες και ιδιαιτερες (προτιμω αυτες με τον πιο δυτικο προσανατολισμο και οχι τα Γιαπωνεζικα).
Αν ακουσει καποιος τους δισκους του Friedman θα βρει εξαιρετικες εμπνευσεις αλλα δεν ειναι και ολοι τοσο σπεσιαλ , ακομα και εκεινοι που εβγαζε οταν ηταν ακομα στους Megadeth δεν ειναι ολοι αψογοι.

Μεγας τρομπας ο Mustaine Που δεν τον κρατησε και αυτον και τον Menza . Τετραδα που ειχε χημεια και μπορουσε να υπηρετησει απο πολυ καλα εως εξαιρετικα ολα τα ειδη που ηθελε ο “προεδρος”.

2 Likes